- Nutraukus sancijas Rusijai, į šalį grįš pabėgusios užsienio įmonės
- Bankai iš Kinijos, Indijos, Turkijos, Vidurinės Azijos galėtų sparčiau žengti į Rusijos rinką
- Apribojimų panaikinimas sudarys sąlygas užsienio kapitalo įplaukoms, rublio stiprinimui ir Rusijos akcijų rinkos augimui
- Kas išloš ir kas pralaimės panaikinus sankcijas?
- Kokia tikimybė, kad sankcijos bus panaikintos?
Nutraukus sancijas Rusijai, į šalį grįš pabėgusios užsienio įmonės
JAV prezidentu išrinkus Donaldą Trampą (Donald Trump), sankcijų retorika Rusijai ėmė švelnėti. Jo komandos atstovas patikino TASS, kad D. Trampas gali atšaukti arba sušvelninti sankcijas, jei konfliktas Ukrainoje bus išspręstas. [1]
„Financial Times“ rašo, kad Vakarai diskutuoja apie galimybę panaikinti apribojimus, o Amerikos prekybininkai klausia, ar Rusijos kapitalas sugrįš į pasaulinę areną.[2]
„Vakarų verslai paliko Rusiją su skirtingomis nuotaikomis: vieni buvo priversti tai padaryti, išsaugodami galimybę grįžti, kiti išvyko baimindamiesi viešosios nuomonės ir savo šalių reguliuotojų spaudimo“, – situaciją patikslino „FG Finam“ makroekonominės analizės skyriaus vadovė Olga Belenkaja. Ji pažymėjo, kad užsienio įmonių nuostoliai išvykstant iš Rusijos, anot „Reuters“, viršijo 100 mlrd. JAV dolerių.[3]
Būsimi Vakarų ir Rusijos santykiai bus svarbūs užsienio įmonių grįžimui, tačiau pasitikėjimui atkurti gali prireikti daug laiko, mano O. Belenkaja. Jos nuomone, trumpuoju laikotarpiu labiau tikėtinas rytų partnerių iš Japonijos ir Pietų Korėjos sugrįžimas.[4]
Tiesa, sankcijų panaikinimas savaime negarantuoja visų užsienio įmonių, net ir tų, kurios paliko rinką su išpirkimo galimybe, grąžinimo, pažymėjo Ji. Nepaisant to, apribojimų panaikinimas gali supaprastinti tų, kurie domisi šia veikla, grįžimą, taip pat padidinti „draugiškų“ šalių įmonių susidomėjimą Rusijos rinka.
„Tai galėtų paskatinti konkurenciją vidaus rinkoje, padidinti vartotojų galimybes gauti prekių ir paslaugų geresniu kainos ir kokybės santykiu ir galbūt sumažinti infliaciją. Tačiau tuo pat metu tai sukeltų problemų Rusijos įmonėms, kurios investavo į importą turėjusius pakeisti gaminius. Jei šios įmonės yra strategiškai svarbios ekonomikai, valstybė turėtų jas kurį laiką remti“, - apibendrino O. Belenkaja.
Bankai iš Kinijos, Indijos, Turkijos, Vidurinės Azijos galėtų sparčiau žengti į Rusijos rinką
Būtų sėkminga, jei didžiausios Europos bankų dukterinės įmonės „Raiffeisenbank“ ir „Unicredit“, kurias ECB primygtinai reikalauja palikti Rusiją, galėtų likti ir atkurti priverstinai sumažintą operacijų apimtį, mano O. Belenkaja.
Bankų verslas yra vienas konservatyviausių ir greito Vakarų bankų grįžimo vargu ar galima tikėtis, perspėja ji.
„Tačiau sankcijų švelninimo kontekste bankai iš „draugiškų“ šalių – Kinijos, Indijos, Turkijos, Vidurinės Azijos – galėtų aktyviau žengti į Rusijos rinką. Jie galėtų pasinaudoti leidimu atidaryti filialus ir vykdyti Rusijos klientų mokėjimus mažesnėmis sąnaudomis bei nesibaiminti dėl veiklos atitikties teisės aktams“ – pridūrė O. Belenkaja.
Sankcijų panaikinimas tokiems dideliems Rusijos bankams kaip „Sberbank“ ir „VTB“ leistų jiems atnaujinti tarptautines operacijas ir patekti į užsienio rinkas, pridūrė Artiomas Ljukšinas, ekonomikos mokslų daktaras, Plechanovo vardo Rusijos ekonomikos universiteto Valstybės ir savivaldybių finansų katedros docentas.
Tiesa, finansinių suvaržymų švelninimas gali turėti neigiamą poveikį. Jei sankcijos bus panaikintos ir turtas bus atblokuotas, pirmoji reakcija gali būti kapitalo nutekėjimo padidėjimas, kuris darys spaudimą Rusijos rubliui, įspėjo O. Belenkaja.
„Ateityje rublio kursą galėtų palaikyti pagerėjusios eksporto sąlygos ir aukštas bazinio kurso lygis. Sankcijų panaikinimas leistų perdavimo mechanizmo valiutos kanalui veikti visu pajėgumu, ypač vykdant „carry trade“ operacijas (gaunant pelną užsienio valiutų rinkoje dėl skirtingų palūkanų normų skirtingose šalyse)“, - pripažino O. Belenkaja.
Nepaisant to, dar per anksti kalbėti apie visišką jautriausių sankcijų panaikinimą, mano ji. Apie tai, kad Rusijos investuotojų pajamos iš ES įšaldyto turto nebus grąžintos ar kompensuotos net ir panaikinus sankcijas, įspėja ir Prezidentinės akademijos mokslinio centro vadovė Antonina Levašenko.
„Vakarų šalys tvirtino, kad Rusijos tarptautinės atsargos bus įšaldytos, kol bus sumokėtos reparacijos už Ukrainos atstatymą. Sunku įsivaizduoti, kad Rusija su tuo sutiktų. O nerezidentų finansinės investicijos Rusijoje buvo įšaldytos kaip atsakomoji priemonė - t.y. norint jas atšildyti, būtina panaikinti Rusijos rezervams taikomas sankcijas“, - pabrėžė O. Belenkaja.
Apribojimų panaikinimas sudarys sąlygas užsienio kapitalo įplaukoms, rublio stiprinimui ir Rusijos akcijų rinkos augimui
Sankcijos išlieka pagrindiniu veiksniu, darančiu spaudimą rubliui, nurodė A. Ljukšinas.
„Jei šis veiksnys bus pašalintas, rublis gali sustiprėti, nes užsienio valiutos įplaukos į šalį augs. Spartus augimas gali laukti ir Rusijos vertybinių popierių rinkos, kuri šiandien taip pat patiria sankcijų spaudimą“, – situaciją analizavo jis.
„Cifra Broker“ analitinio departamento direktorius Ovanezas Oganisianas priduria, kad investicijas ribojančių sankcijų panaikinimas turės teigiamą poveikį turto vertei: sumažės obligacijų pajamingumas, pakils akcijų kainos, o rublis gerokai sustiprės. Tačiau, pasak jo, daug kas priklausys nuo tokių veiksnių kaip priešpriešinių sankcijų panaikinimas, valiutos kontrolės režimo panaikinimas ir lėšų įšaldymas C tipo sąskaitose.
Apribojimų panaikinimas sudarys sąlygas užsienio kapitalo įplaukoms, rublio stiprinimui ir Rusijos akcijų rinkos augimui, ypač tokiuose sektoriuose kaip energetika ir finansai, vardino A. Levašenko. Tačiau ji perspėja, kad šis poveikis gali būti ribotas dėl augančio importo, galimo rinkos perkaitimo ir padidėjusio konkurencinio spaudimo.
Nepaisant teigiamų sąlygų, didelių Vakarų investuotojų grąža bus laipsniška, perspėja O. Oganisianas.
„Jų buvimas praeityje turėjo teigiamos įtakos Rusijos ekonomikos plėtrai ir buvo naudingas abiem pusėms. Daugelio Vakarų investuotojų, kurie išvyko iš Rusijos, sprendimas kilo iš poreikio apsaugoti įmonių reputaciją, o ne galvojant apie ekonominę naudą. Reputacinis veiksnys tikriausiai turės įtakos ir Vakarų įmonių sprendimams ateityje“, – pabrėžė jis.
Kas išloš ir kas pralaimės panaikinus sankcijas?
Į Europos rinkas orientuotos dujų bendrovės turės daugiausia naudos iš sankcijų panaikinimo, mano O. Oganisianas. Šios įmonės labiausiai nukentėjo nuo apribojimų, o grįžimas į pagrindines eksporto rinkas pagerintų jų finansinę padėtį. Tačiau užsienio žaidėjų sugrįžimas padidintų konkurenciją vidaus rinkoje, o tai taptų rimtu iššūkiu Rusijos gamintojams, kurie dar neturėjo laiko sustiprinti savo pozicijų po Vakarų bendrovių pasitraukimo.
Sankcijų panaikinimas gali duoti trumpalaikės naudos tokioms Rusijos pramonės šakoms kaip energetika, finansai ir aukštosios technologijos, atkuriant prieigą prie rinkų, technologijų ir kapitalo, mano A. Levašenko. Sankcijų, įskaitant antrines sankcijas, grėsmės pašalinimas žymiai palengvintų gamybos įrangos ir komponentų tiekimo Rusijai, ypač - iš „draugiškų“ šalių, sąlygas, taip pat pritrauktų užsienio investicijas, pridūrė O. Belenkaja.
„Tai panaikintų didelę dalį apribojimų plėsti gamybos pajėgumus ir sumažintų sandorių bei logistikos kaštus, susijusius su sankcijų apėjimu. Galiausiai, pasibaigus kariniam konfliktui, dalis ribotų darbo išteklių ir karinio-pramoninio komplekso pajėgumų būtų išlaisvinta, karinių išlaidų augimas ir su tuo susijusi infliacija, verčianti centrinį banką vykdyti griežtą pinigų politiką, sustotų“ – nurodė ji.
Tai, kad energetikos sektorius taptų pagrindiniu sankcijų panaikinimo naudos gavėju, teigia ir A. Ljukšinas.
„Tokios įmonės kaip „Gazprom“ ir „Rosneft“ galėtų pagerinti savo finansinius rezultatus. Pramonė taip pat išloštų, nes būtų atkurtas įrangos tiekimas, o tai padidintų gamybą. Teigiamas poveikis gali paveikti automobilių, orlaivių, chemijos pramonę ir daugelį kitų pramonės šakų. Sankcijų panaikinimas taip pat būtų naudingas paslaugų sektoriui, turizmui ir oro transportui“, – sakė jis.
Tačiau, nepaisant teigiamų perspektyvų, sankcijų panaikinimas kelia riziką, pažymi A. Levašenko. Didėjanti priklausomybė nuo importo, padidėjusi konkurencija ir infliacijos grėsmės gali susilpninti Rusijos ekonomikos stabilumą.
„Alternatyva tokioms rizikoms - ir labai tikėtina - yra besitęsiantis ekonomikos perkaitimas, gamybos pajėgumų perkrova ir dėl to atsiradęs ekonomikos sąstingis ar recesija nuolatinės infliacijos fone“, - perspėja ji.
Sankcijų panaikinimas gali tapti ekonomikos augimo katalizatoriumi, tačiau iššūkių išvengti neįmanoma, apibendrina A. Ljukšinas. Pasak jo, padidėjusi konkurencija ir vartotojų paklausos pokyčiai gali lemti Rusijos įmonių, kurios negalės atlaikyti naujų sąlygų, skaičiaus mažėjimą.
„Be to, išlieka geopolitinės rizikos. Net ir panaikinus sankcijas, užsienio kapitalo srautas gali būti ribotas, o technologijų trūkumas išliks, jei užsienio įmonės negrįš į Rusijos rinką“, – priduria jis.
Kokia tikimybė, kad sankcijos bus panaikintos?
„Iki 2025 metų sausio 20 dienos Džo Baidenas (Joe Biden) lieka Jungtinių Valstijų prezidentu ir tikimybė, kad jis atšauks ar susilpnins sankcijas, yra artima nuliui. Tačiau net ir po to automatinis sankcijų atšaukimas neįvyks - sankcijų sušvelninimas gali būti Rusijos ir Ukrainos konflikto išsprendimo rezultatas“, - mano O. Belenkaja.
Ji primena, kad JAV Kongreso ar visų ES šalių parlamentų įvestas sankcijas kaip įstatymus techniškai sunku panaikinti, tai gali užtrukti ilgai.
„Be to, atsižvelgiant į labai žemą Vakarų ir Rusijos pasitikėjimo lygį, mažai tikėtina, kad draudimas tiekti dvejopos paskirties prekes, įrangą, komponentus ir technologijas jų gamybai netrukus bus panaikintas“, - perspėja O. Belenkaja.
Be to, Jungtinės Valstijos, atšaukdamos sankcijas, greičiausiai atsižvelgs į savo ekonominius interesus - stiprins savo pozicijas Europos energetikos rinkoje, įspėja ji.
„Nėra pagrindo tikėtis, kad sankcijų spaudimas artimiausiu metu susilpnės - nei Rusijos verslo atstovai, nei pareigūnai tuo netiki“, - sako O. Oganisianas. Nepaisant to, sankcijos gali būti sušvelnintos per tarptautines derybas.
„Daugeliui šalių, kurios įvedė ribojimus, turbūt būtų ekonomiškai naudinga švelninti taikomas sankcijas. Tačiau mažai tikėtina, kad Rusijos pusė sprendimų priėmėjų lygmeniu palaikys tokį procesą. Jie gauna tam tikra nauda iš Vakarų įvesto sankcijų režimo, kuris skatina vidaus investicijas ir yra katalizatorius kitiems teigiamiems pokyčiams ekonomikoje bei socialiniame gyvenime“, – nurodė jis.
Optimistiškiausiu scenarijumi galėtume vadinti kai kurių sankcijų panaikinimą, pabrėžia A. Ljuškinas.
„Tačiau negalima sakyti, kad tai bus padaryta artimiausiu metu, nes šiandien, pavyzdžiui, ES šalys darbotvarkėje turi naują sankcijų Rusijai paketą“, – priminė jis.
Kai kurios individualios nuolaidos yra visiškai įmanomos, mano O. Belenkaja. Pavyzdžiui, jos nuomone, jie gali sušvelninti finansinių sandorių sąlygas Rusijos piliečiams ir įmonėms, atkurti tiesioginius skrydžius su kitomis šalimis ir sumažinti antrinių sankcijų riziką „draugiškoms“ šalims dėl prekybos nedraudžiamomis prekėmis.