- Rusijoje vienbalsiai uždrausta skatinti žmones neturėti vaikų
- Bevaikystės propaganda Rusijoje prilyginama LGBT ir lyties keitimo propagandai
- Naujas draudimas sulaukė užsienio valstybių kritikos
- Pokyčių dar teks palaukti
Rusijoje vienbalsiai uždrausta skatinti žmones neturėti vaikų
Valstybės Dūma per antrąjį ir trečiąjį svarstymus vienbalsiai priėmė įstatymų paketą, draudžiantį bevaikystės propagandą ir baudas iki 5 milijonų rublių už naujų reikalavimų pažeidimą.[1]
Deputatai padarė išimtis: informacijos apie vienuolius, asketišką gyvenimo būdą skleidimas, celibato įžadų laikymasis ir su tuo susijęs atsisakymas turėti vaikų nebus laikomi vaikų neturėjimo propaganda. Tokia informacija nebus baudžiama, jei ji ir vieši veiksmai bus pagrįsti centralizuotų religinių organizacijų ar religinių organizacijų, kurios yra jų struktūros dalis, vidaus taisyklėmis, teigiama palaikomose pataisose.
Informacijos klasifikavimo kaip bevaikės propagandos kriterijus nustatys „Roskomnadzor“.
Visgi Valstybės Dūma nepritarė visam opozicinių frakcijų ir „Vieningosios Rusijos“ deputato Vitalijaus Milonovo pasiūlytų pakeitimų blokui.
„Naujųjų žmonių“ frakcijos deputatai primygtinai reikalavo nepripažinti kaip propagandos informacijos apie vaikų neturėjimą, jei atsisakymas turėti vaikų yra susijęs su medicininėmis kontraindikacijomis, religiniais įsitikinimais ar finansiniais sunkumais.
Be to, Valstybės Dūma atmetė „Naujųjų žmonių“ pasiūlymą dėl rinkimų kampanijos taisyklių. Jie pasiūlė kampanijos medžiagoje naudoti kandidato vaikų atvaizdus, nepriklausomai nuo jų amžiaus, taip pat į kampaniją įtraukti kandidato nepilnamečius vaikus. Dabar įstatymas tai draudžia daryti visiems asmenims iki 18 metų.
Valstybės Dūma taip pat atmetė deputato Elenos Drapeko pataisas. Ji pasiūlė įstatyme „Dėl vaikų apsaugos nuo jų sveikatai ir vystymuisi žalingos informacijos“ nustatyti atsisakymo turėti vaikų sąvoką. E. Drapeko taip pat tvirtino, kad asmeninis pasirinkimas ir privataus gyvenimo aplinkybės neturėtų būti laikomos nenoru gimdyti vaikus.
„Istorinių įvykių ir (ar) faktų, oficialiai nustatytų apribojimų, asmeninio gyvenimo aplinkybių pateikimas spaudoje negali būti kvalifikuojamas kaip atsisakymas turėti vaikų“, – sakoma siūlomoje pataisoje.
Dauguma parlamentarų nepalaikė deputato Vitalijaus Milonovo (Vieningoji Rusija) pasiūlymo, kuris manė, kad būtina į draudžiamos informacijos sąrašą įtraukti teiginius apie abortų saugumą nėščiai moteriai arba netikslią informaciją apie vaisiaus vystymąsi, kuria siekiama formuoti neigiamą požiūrį į nėštumą.
Valstybės Dūma be diskusijų atmetė visus pakeitimus.
„Ribojame bet kokią bevaikystės ideologijos sklaidą, šeimą diskredituojančios medžiagos demonstravimą internete, žiniasklaidoje, filmuose ir reklamoje“, – žurnalistams sakė Valstybės Dūmos deputatė Irina Filatova.
Bevaikystės propaganda Rusijoje prilyginama LGBT ir lyties keitimo propagandai
Antrasis vakar priimtas įstatymas nustato, kad atsisakymo turėti vaikų propaganda bus baudžiama taip pat, kaip ir netradicinių seksualinių santykių ir (ar) preferencijų propaganda, taip pat lyties pakeitimas pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą.
Už atsisakymo turėti vaikų propagandą asmenims bus skirta bauda iki 400 tūkstančių Rusijos rublių (apie 3,5 tūkst. eurų), pareigūnams - iki 800 tūkstančių (apie 7 tūkst. eurų), o juridiniams asmenims - iki 5 milijonų (apie 44 tūkst. eurų).[2]
Priimti įstatymai gina tradicines, šeimos vertybes, diskusijos metu pažymėjo deputatai. Pasaulyje įstatymai tapo įrankiu naikinti pagrindines žmonijos sukurtas vertybes, perspėjo Valstybės Dūmos pirmininko pavaduotoja Irina Jarovaja.
„Kiekvienas profesionalus teisininkas supranta, kad neteisėtumas buvo pradėtas kurti per įstatymą, kad nusikaltimai buvo pradėti daryti prisidengiant teise ir laisve. Ir jei šiandien pasaulyje, prisidengiant moksliniais teisiniais tyrimais, rimtai svarstomi klausimai, leidžiantys kraujomaišą, leidžiantys pedofiliją, leidžiantys lyties keitimą, tai yra būtent naujų nusikaltimų formatas, kai įstatymas naudojamas kaip nusikaltimo padarymo ir pagrindinių žmogiškųjų vertybių naikinimo įrankis“, - pabrėžė I. Jarovaja.
Naujas draudimas sulaukė užsienio valstybių kritikos
Diskusijos metu Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas naująjį įstatymą pavadino lemtingu ir rezonansiniu. Kartu jis pažymėjo, kad priimtas dokumentas sulaukė nemažai kritikos - visų pirma iš užsienio, kuri orientuota į tai, kad „mūsų šalis neegzistuotų, sustabdytų Rusijos vystymąsi“.
„Tai nėra eilinis įstatymas, tai įstatymas, orientuotas į mūsų valstybės ateitį. Gimdyti ar negimdyti priklauso nuo moters, jos artimųjų, su kuo ji nori pasitarti ar ne. Bet turime suprasti: be vaikų nebus šalies. Ir ideologija, kurią jie bando primesti, skatindami atsisakymą turėti vaikų, lems tai, kad jie nustos gimdyti vaikus, nes jauni žmonės augs aplinkoje, kurioje jiems bus pasakyta, įkalta, sukuriant visokias fobijas arba nuostabios ateities koncepciją, kas skatins atsisakymą turėti vaikų. Taip neturėtų atsitikti!“ – sakė A. Volodinas.
Pokyčiai apims įstatymus „Dėl informacijos, informacinių technologijų ir informacijos apsaugos“, „Dėl žiniasklaidos“, „Dėl valstybės paramos kinematografijai“, „Dėl pagrindinių vaiko teisių garantijų“, „Dėl reklamos“ ir „Dėl vaikų apsaugos nuo jų sveikatai ir vystymuisi kenksmingos informacijos“. Visur bus draudžiama skleisti informaciją „skatinant atsisakyti gimdymo“.
Ekspertai pažymėjo, kad įstatymas tiesiogiai paveiks žiniasklaidą, kiną ir reklamą, propaganda gali būti laikoma bet kuo, „kas viešai bevaikystę priskiria socialiai priimtinam elgesiui“. Teisininkai pripažino, kad tai gali turėti įtakos ir atvirai diskusijai apie gimdymo ir vaikų auginimo sunkumus, įskaitant moterų istorijas socialiniuose tinkluose apie sunkų gimdymą ar pogimdyminę depresiją.[3]
Pokyčių dar teks palaukti
Vyriausybė palaikė iniciatyvą, tačiau pažymėjo, kad reikia ją tobulinti: visų pirma taip, kad vaikų neturėjimo propagandos draudimas neapimtų atsisakymo turėti vaiką dėl religinių priežasčių, dėl medicininių priežasčių ar dėl išžaginimo.
Dabar įstatymo projektą turi patvirtinti Federacijos taryba, po to jis bus pateiktas prezidentui pasirašyti. Aukštųjų parlamento rūmų konstitucinio komiteto vadovas Andrejus Klišas RIA Novosti sakė, kad Federacijos taryba iniciatyvą svarstys lapkričio 20 dieną, senatoriai planuoja ją paremti.