- Nacionalinio centro „Rusija“ užduotis yra išsaugoti ir skatinti tradicines vertybes ir istorinę atmintį
- Tradicinių vertybių apsauga ar siekis pritraukti darbo jėgą?
- Auga atvykstančių gyventi į Rusiją skaičius
- Atitinkama nuostata buvo įtraukta į partijos programą
- Rusijoje šėtono šventyklos nepageidaujamos
Nacionalinio centro „Rusija“ užduotis yra išsaugoti ir skatinti tradicines vertybes ir istorinę atmintį
Rusijos Federacijos prezidentas Vladimiras Putinas prieš porą dienų partijos „Vieningoji Rusija“ suvažiavime pareiškė, kad nacionalinio centro „Rusija“ užduotis yra išsaugoti ir skatinti dvasines, tradicines vertybes ir istorinę atmintį.[1]
„Mūsų aiški, ambicinga, žingsnis po žingsnio šalies vystymosi programa yra pagrįsta stipria ir tikra visos šalies parama. Toks žmonių solidarumas, tikėjimas šalimi ir mūsų pergale yra daug ko verti. Jie gimsta iš bendro supratimo apie Rusijos pagrindinius, suverenius interesus, noro užtikrinti Tėvynės saugumą, apsaugoti mūsų šventą istorinę atmintį, dvasingumą, tradicijas - tas bendras vertybes, kurių išsaugojimas ir skatinimas yra kviečiamas Nacionalinis centras „Rusija“, kur mes dabar esame, kur vyksta suvažiavimas“, – sakė valstybės vadovas.
Centras įkurtas Rusijos prezidento dekretu, siekiant išsaugoti to paties pavadinimo parodos, vykusios nuo 2023 m. lapkričio iki 2024 m. liepos, palikimą.
„Nacionalinio centro „Rusija“ sukūrimas yra svarbus ir logiškas žingsnis siekiant išsaugoti ir perduoti sukauptą patirtį. Parodoje išreikštos reikšmės ir vertybės išliks aktualios ateities kartoms“, – sakė Ugros visuomeninių rūmų pirmininkė Alsu Maganova.
Pasak A. Maganovos, atstovybių sukūrimas kiekviename Rusijos regione garantuoja lygias galimybes visiems gyventojams, o tai prisidės prie piliečių bendruomenės jausmo stiprinimo ir leis kiekvienam pajusti savo ryšį su šalies kultūros paveldu, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos.
„Esu tikra, kad tai padės mums išsaugoti mūsų kultūrinį kodą, tradicines vertybes ir pagrindinius mūsų bendros pilietinės tapatybės pagrindus“, – pabrėžė ji.
Tradicinių vertybių apsauga ar siekis pritraukti darbo jėgą?
Rusija teiks pagalbą tiems, kurie nepritaria destruktyvioms neoliberalioms nuostatoms savo šalyse, kurios prieštarauja tradicinėms vertybėms. Tai nurodyta prezidento pasirašytame dekrete.[2]
Kaip pažymėta dokumente, tokiems užsieniečiams suteikiama galimybė kreiptis dėl laikino gyvenimo Rusijoje „neatsižvelgiant į Rusijos Federacijos vyriausybės patvirtintą kvotą ir nepateikiant dokumento, patvirtinančio rusų kalbos žinias, žinias apie Rusijos istoriją ir teisės aktų pagrindus“. Priežastis gali būti jų šalių politikos atmetimas, „kuris primeta destruktyvias neoliberalias ideologines nuostatas, prieštaraujančias tradicinėms Rusijos dvasinėms ir moralinėms vertybėms“.
Vertybių sąrašas jau yra patvirtintas, o valstybių, kurios savo piliečiams bando primesti „nesveiką požiūrį“, sąrašą turi sudaryti Rusijos vyriausybė. Taip pat dar rugsėjo mėnesį šalies Užsienio reikalų ministerijai nurodyta pradėti išduoti trijų mėnesių vizas dėl „moralinių priežasčių“.
Vasarį Strateginių iniciatyvų agentūros forume V. Putinas palaikė italų studentės Irenos Čekini (Irene Cecchini) idėją, kuri pasiūlė supaprastinti persikėlimą į Rusiją remiantis kultūrinėmis, tradicinėmis ir šeimos vertybėmis. Valstybės vadovas sutiko su I. Čekini žodžiais, kad norint nustatyti, kokie žmonės atvyksta į šalį, reikalingas individualus požiūris.
Auga atvykstančių gyventi į Rusiją skaičius
Per pirmuosius tris Rusijos prezidento dekreto mėnesius 25 Australijos piliečiai gavo vizas, skirtas užsieniečiams, kuriems artimos tradicinės Rusijos dvasinės ir moralinės vertybės, TASS prieš keletą dienų teigė Rusijos generalinė konsulė Sidnėjuje Zarina Gabieva.[3]
Pasak jos, žmonės, įskaitant šeimas su vaikais, kurie nepriima vakarietiškų vertybių, kreipiasi dėl naujų vizų, kurios palengvintų persikėlimą į Rusiją.
„Pastebiu, kad 2024 m. rugpjūčio 19 d. prezidento dekretas „Dėl humanitarinės pagalbos teikimo asmenims, kurie prijaučia tradicinėmis Rusijos dvasinėmis ir moralinėmis vertybėmis“ australus labai domina. Tai patvirtina ir vietos piliečių, kurie galvoja ar jau nusprendė persikelti į Rusijos Federaciją, teikiamos paraiškos“, – tikino generalinė konsulė.
Z.Gabijeva pažymėjo, kad Rusijos diplomatai „asmeniškai kalbasi su visais pareiškėjais“ ir visi jie pagrindiniu argumentu vadina „nepritarimą ir kategorišką atmetimą agresyvių, vietos valdžios institucijų primestų nesveikų ideologinių nuostatų, kurios griauna tikrosios šeimos ir moralinių vertybių idėjas“.
„Nuo dekreto Nr. 702 įsigaliojimo 25 žmonės jau pareiškė norą persikelti į mūsų šalį. Šiems žmonėms jau išduotos vizos, suteikiančios teisę vėliau kreiptis į Rusijos vidaus reikalų ministeriją su prašymu išduoti leidimą laikinai gyventi supaprastinta tvarka, t. y. neatsižvelgiant į Rusijos vyriausybės patvirtintą kvotą ir nepatvirtinus rusų kalbos žinių, žinių apie Rusijos istoriją ir jos teisės aktų pagrindus“, – aiškino rusų diplomatė.
Generalinė konsulė taip pat pabrėžė, kad asmenų, gavusių vizas, skaičius „gali atrodyti nereikšmingas, tačiau tokiai šaliai, kaip Australija, kuri yra toli nuo Rusijos, tai yra labai geras rodiklis“.
„Tai tik ilgos kelionės pradžia ir neabejoju, kad kiti metai šiuo atžvilgiu bus kur kas turiningesni. Ir mes, savo ruožtu, toliau vykdysime informavimo veiklą ir teiksime visokeriopą pagalbą visiems, norintiems „išsaugoti save“ kaip tradicinių vertybių, kurias prezidentas V. Putinas pavadino mūsų gyvenimo ir mūsų būties pamatu, nešėjais“, – apibendrino konsulinės misijos užsienyje vadovė.
Atitinkama nuostata buvo įtraukta į partijos programą
„Vieningoji Rusija“ palaikė partijos projekto „Galimybių pasaulis“ pasiūlymą išsaugoti ir stiprinti tradicines vertybes. Partijos programos kryptis „Pilietinis solidarumas ir jaunimo politika“ buvo papildyta nuostata, įtvirtinančia užduotį prisidėti prie valstybės politikos tikslų įgyvendinimo, siekiant išsaugoti ir stiprinti tradicines Rusijos dvasines ir moralines vertybes.[4]
Partijos „Galimybių pasaulis“ projekto koordinatorius Romanas Romanovas pažymėjo, kad naujoji visaliaudinės programos nuostata sustiprins partijos vaidmenį įgyvendinant valstybės politiką, siekiant išsaugoti ir stiprinti tradicines Rusijos dvasines ir moralines vertybes.
„Vykdydami partijos projektą, 2025 metais rengsime akcijas visoje Rusijoje, kuriomis bus siekiama išsaugoti, stiprinti ir ginti tradicines vertybes. Pavyzdžiui, jau pradėtos vaikų darželiams skirtos kampanijos „Šeimos istorija – šalies istorija“ ir „Rusijos istorija per Didžiuosiuose šventuosiuose“. Lapkričio 15 dieną Minske prasidėjo tarptautinė akcija „Arteko žmonės“, kurios laikas sutapo su Tarptautinio vaikų centro „Arteko“ 100-mečiu. Metų pradžioje planuojame pradėti keletą kampanijų, skirtų Didžiosios pergalės 80-osioms metinėms, kampaniją „Puiku būti sveikam“ ir tęsti kampanijos „Rusijos Krymas ir Sevastopolis“ įgyvendinimą“, - pasakojo jis.
Lapkričio pabaigoje Mordovijoje respublikos vadovo Artiomo Zdunovo bei Saransko ir Mordovijos metropolito Zinovijaus iniciatyva buvo pradėta visą Rusiją apimanti akcija „Rusijos istorija per Didžiuosius šventuosius“.
„Tai respublikai tapo tikru įvykiu. Žinojimas, kaip gyveno mūsų didieji žmonės, mūsų šventieji, labai padės išvengti klaidų, vesti tiek suaugusiuosius, tiek vaikus tiesos keliu. Esu tikras, kad naujaisiais metais kartu išsaugosime ir perduosime savo vaikams geriausias tradicijas ir vertybes, kurios vienija mus kaip tautą“, – sakė A. Zdunovas.
Patriotizmo ir tradicinių vertybių pamokų estafetę Rusijos šventųjų pavyzdžiu taip pat buvo perėmė Vidurio Urale. Artimiausioje ateityje planuojame pradėti šią kampaniją Kalugos regione ir Sankt Peterburge.
Rusijoje šėtono šventyklos nepageidaujamos
Rusijos generalinė prokuratūra gruodžio pradžioje pripažino JAV registruotą organizaciją „Šėtono šventykla“ nepageidaujama. Generalinė prokuratūra teigė, kad organizacija diskredituoja tradicines dvasines ir moralines vertybes.[5]
Šėtono šventykla buvo įregistruota 2012 m. Ji turi 23 filialus ir daugiau nei 10 milijonų sekėjų visame pasaulyje. Jie propaguoja okultines praktikas, pseudomokslines teorijas ir remia ekstremistinių judėjimų šalininkus. Pareiškime priduriama, kad organizacijos šalininkai, slėpdamiesi už „religijos laisvės“ idėjų, pateisina smurtą prieš žmones, ragina nuversti konstitucinę tvarką Rusijoje ir renka lėšas Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.