„Ripple“ pergalė: institucinis žetonų pardavimas pažeidė federalinius įstatymus, o programinis pardavimas ne
Reiktų priminti, kad „Ripple labs“ ir su ja susijusi kriptovaliuta XRP nuo 2020 m. gruodžio mėn. dalyvauja teisiniame ginče su JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC). SEC pateiktame ieškinyje teigiama, kad įmonė vykdė neregistruotą vertybinių popierių siūlymą parduodama XRP žetonus, dėl to kilo didelių pasekmių tiek „Ripple labs“, tiek platesnei kriptovaliutų pramonei.
2012 m. įkurta „Ripple labs“ yra technologijų bendrovė, kuri daugiausia dėmesio skiria blokų grandine grindžiamų sprendimų, skirtų tarptautiniams mokėjimams, kūrimui. XRP yra „Ripple“ tinklo vietinė kriptovaliuta, sukurta siekiant palengvinti greitas ir nebrangias tarptautines operacijas. Bėgant metams įmonė užmezgė strategines partnerystes su įvairiomis finansų įstaigomis, siekdama iš esmės pakeisti tradicinę bankų sistemą[1].
SEC 2020 m. gruodžio 22 d. pateikė ieškinį prieš „Ripple labs“, jos generalinį direktorių Brad Garlinghouse ir vieną iš įkūrėjų Chris Larsen, teigdama, kad jie, parduodami XRP žetonus, vykdė neregistruotą vertybinių popierių siūlymą, kurio vertė viršijo 1,3 mlrd. dolerių. SEC teigė, kad XRP turėtų būti klasifikuojama kaip vertybinis popierius, o ne skaitmeninė valiuta, nes „Ripple labs“ ją sukūrė ir platino pažeisdama vertybinių popierių įstatymus.
Atsakydama į SEC ieškinį, „Ripple labs“ ir jos vadovai paneigė kaltinimus ir pažadėjo kovoti su kaltinimais. Jie teigė, kad XRP yra ne vertybinis popierius, o skaitmeninis turtas, kuris veikia nepriklausomai nuo „Ripple labs“. Bendrovė tvirtino, kad XRP platinimas yra panašus į kitas kriptovaliutas, kurias SEC anksčiau priskyrė ne vertybiniams popieriams.
„Ripple labs“ kova teisme gali tapti precedentu ateityje
Nuo pat pirminio pareiškimo pateikimo JAV teismuose vyksta teisinė kova tarp „Ripple labs“ ir SEC. Byloje įvyko keletas svarbių pokyčių ir ji turi toli siekiančių pasekmių kriptovaliutų pramonei.
- Sąžiningo pranešimo gynyba: „Ripple labs“ teigė, kad SEC nepateikė teisingo pranešimo apie savo XRP kaip vertybinio popieriaus aiškinimą, taip sukeldama reguliavimo neapibrėžtumą ir nesąžiningai nusitaikydama į kriptovaliutos industriją.
- „Ripple“ prašymas pateikti dokumentus: Įmonė siekė gauti prieigą prie SEC vidaus ryšių ir dokumentų, kuriuose aptariami tiek Bitkoinas, Eteris ir XRP, tikėdamasi atskleisti SEC klasifikacijos nenuoseklumą ir galimą šališkumą.
- „Ripple labs“poveikis: SEC ieškinys prieš įmonę turėjo reikšmingų pasekmių bendrovei ir pačiam žetonui. Kelios kriptovaliutų biržos, siekdamos sumažinti galimą reguliavimo riziką, sustabdė prekybą XRP arba išbraukė ją iš prekybos sąrašų.
- Kiti priešpriešiniai ieškiniai: 2021 m. rugpjūtį „Ripple labs“ pateikė prašymą, kuriuo prašė nutraukti SEC bylą. Be to, ji pateikė dar vieną ieškinį SEC, kuriame nurodė netinkamą elgesį ir teigė, kad SEC viršijo savo reguliavimo įgaliojimus.
Dar ketvirtadienį „Ripple labs“ žetonas XRP smarkiai pabrango po Niujorko pietinės apygardos teisėjo sprendimo, kuriame nurodoma, kad žetonas nebūtinai yra vertybinis popierius. Dėl šio sprendimo XRP vertė išaugo net 71 %, o monetos vertė pakilo iki maždaug 80 centų. Šį pareiškimą kriptovaliutų investuotojai sutiko su nauju entuziazmu, įžiebdami viltį, kad kitos alternatyvios kriptovaliutos taip pat gali išvengti vertybinių popierių etiketės.
Atnaujinta prekyba XRP žetonais vos išgirdus teismo nuosprendį
Ne vienas ekspertas teigė, kad šie sprendimai reiškia reikšmingą kriptovaliutų pramonės pažangą. Sprendimas, kad XRP nėra vertybinis popierius, suteikia taip reikalingo aiškumo, padedančio atskirti vertybinį popierių nuo biržos prekės. Jis taip pat teigė, kad dėl šio sprendimo Vertybinių popierių ir biržos komisijai (SEC) gali tekti peržiūrėti savo strategijas vykstančiose bylose, o tai gali turėti įtakos kelių kitų žetonų priskyrimui ne vertybinių popierių kategorijai[2].
Šis XRP palankus rezultatas paskatino kriptovaliutų biržą, kuri anksčiau buvo išbraukusi XRP iš savo prekybos platformos, paskelbti, kad atnaujins prekybą XRP. Kitos garsi kriptovaliutų biržos irgi svarsto galimybę įtraukti XRP į prekybos neatidėliotinais sandoriais ir išvestinėmis finansinėmis priemonėmis sąrašą. Tačiau ekspertai taip pat atkreipė dėmesį į galimai griaunamąsias sprendimo pasekmes pramonei, ypač susijusias su tuo, kad instituciniai „Ripple labs“ žetono pardavimai bus pripažinti vertybiniais popieriais[3].
Pažymėta, kad toks pokytis gali atkreipti dėmesį į ICO ir įnešti neaiškumų biržoms, dalyvaujančioms SEC bylose, daugiausia susijusiose su antriniais pardavimais. Šis įvykis yra naujausias posūkis vykstančiame teisiniame mūšyje tarp. Nors yra tikimybė, kad šios išvados bus apskųstos ir atšauktos, sprendimas laikomas svarbiu kriptovaliutų etapu 2023 m. Kriptovaliutos vis dar susiduria su sudėtinga makroekonomine aplinka ir padidėjusiu JAV reguliavimo institucijų spaudimu, kaip rodo birželį SEC pradėti teismo procesai prieš kitas kriptovaliutų industrijos įmones.
Kriptovaliutomis prekiaujančių bendrovių akcijos po šio sprendimo pakilo, o „Coinbase“ akcijų vertė išaugo daugiau nei 24 %, taip skatindama optimizmą dėl jos kovos su SEC. Nors teismas stojo SEC pusėn dėl „Ripple labs“ institucinių XRP pardavimų kaip vertybinių popierių sandorių, įmonė išėjo nugalėtoja dėl programinių pardavimų ir kitų platinimų. Teismas nepriėmė išvados dėl to, ar kriptovaliutų biržos turi registruotis kaip vertybinių popierių biržos, o tai buvo pabrėžta kaip dar viena „Ripple“ pergalė.
Reikšmingas pokytis trejus metus besitęsiančioje teisinėje kovoje
Teismas nusprendė, kad XRP žetonų pardavimas biržose ir naudojant algoritmus nėra investicinės sutartys, todėl iš dalies pažeidžia federalinius vertybinių popierių įstatymus. Tačiau labai svarbu pažymėti, kad sprendimas galutinai neišsprendžia klausimo, kada skaitmeninis turtas pagal JAV įstatymus laikomas vertybiniu popieriumi. Vadovaujant pirmininkui Gary Gensleriui, SEC tvirtino, kad dauguma skaitmeninio turto rūšių turėtų būti laikomos vertybiniais popieriais[4].
Tai reiškia, kad emitentams, ketinantiems juos parduoti visuomenei, reikia griežtos ir brangios registracijos procedūros, o biržoms, prieš įtraukiant juos į biržos prekybos sąrašus, privaloma registruotis kaip brokeriams-prekybininkams. Tačiau kriptografijos pramonė ir toliau teigia, kad analoginėje eroje suformuluotus įstatymus taikyti naujųjų laikų, internete gimusiai turto klasei yra dviprasmiška.
JAV Niujorko pietinės apygardos teismas priėmė svarbų sprendimą, kuriuo nustatė, kad „Ripple labs“ tiesiogiai instituciniams pirkėjams, rizikos draudimo fondams ir kitoms šalims pardavė XRP už maždaug 728,9 mln. dolerių. Šie sandoriai, vadinami instituciniais pardavimais, buvo pripažinti neregistruotu investicinių sutarčių siūlymu ir pardavimu, taip pažeidžiant federalinius vertybinių popierių įstatymus. Šis nuosprendis buvo grindžiamas supratimu, kad minėti investuotojai būtų įsigiję XRP tikėdamiesi pelningos grąžos iš įmonės pastangų.
Pajamas, gautas iš šių institucinių pardavimų, „Ripple labs“ panaudojo XRP populiarinti ir didinti jos vertę. Įmonė siekė plėtoti praktinį XRP taikymą ir apsaugoti žetonų prekybos rinką. Todėl teismas patenkino SEC prašymą priimti sutrumpintą sprendimą dėl XRP institucinio pardavimo, tačiau atmetė jį kitais pagrindais. Priešingai, XRP programinis pardavimas, vykdytas per biržas ir algoritmus, nebuvo laikomas vertybinių popierių pardavimu.
Tokia išvada padaryta remiantis SEC nesugebėjimu įtikinamai įrodyti, kad spekuliaciniai investuotojai pagrįstai tikėjosi pelno, kuris bus gautas iš kitų asmenų verslininkų ar vadovų pastangų. Savo nutartyje teismas nurodė, kad protingas programinis pirkėjas, kuris paprastai yra mažiau išprusęs investuotojas, gali neturėti tokių pačių lūkesčių. Šiai pirkėjų kategorijai būtų sudėtinga analizuoti daugybę dokumentų ir pareiškimų, į kuriuos atkreipė dėmesį SEC ir kurie apima nenuoseklias pastabas, įvairiose socialinės žiniasklaidos platformose ir naujienų svetainėse išplatintas per ilgą aštuonerių metų laikotarpį.
Nutartyje šiai grupei, kartu su kitais platinimais, priskiriamas ir asmeninis įmonės vadovų Larseno ir Garlinghouse’o XRP pardavimas. Todėl teismas patenkino „Ripple labs“ prašymą priimti sutrumpintą sprendimą dėl programinio pardavimo, kitų platinimų ir vadovų pardavimų. Be to, teismas atmetė SEC prašymą priimti sutrumpintą sprendimą dėl abiejų vadovų bendrininkavimo. Nutartyje nurodyta, kad neaišku, ar vadovai žinojo arba neatsargiai ignoravo vertybinių popierių įstatymų taikymą XRP.