„Rammstein“ lyderiui mesti kaltinimai tampa pasaulinio lygio skandalu
Vokiečių roko grupės „Rammstein“ nemalonumai tęsiasi, o skandalas, prasidėjęs koncerto Lietuvoje metu, regis, įgauna pagreitį. Gegužės 22-ąją dieną Vilniaus Vingio parke vykęs koncertas dabar grasina ne tik negrįžtamai pakenkti grupės reputacijai, tačiau ir kelia vis daugiau klausimų dėl jos egzistavimo.
Į šį dar tik bręstantį skandalą dėmesį atkreipia ir vis daugiau pasaulinės žiniasklaidos kanalų, vokiečių politikai bei įtakingos muzikos industrijos figūros[1].
Po koncerto Vilniuje vykusiame uždarame vakarėlyje apsilankiusi grupės gerbėja iš Airijos socialiniuose tinkluose pasidalino istorija, kad galimai buvo apsvaiginta. Moteris pasakojo, kad ryte prabudo viešbučio kambaryje, ant jos kūno buvo pastebimos didžiulės mėlynės, o ji pati neatsiminė, iš kur jos atsirado. Paaiškėjo, kad dėl šio įvykio buvo iškviesti net pareigūnai bei medikai.
Po tokio grupės gerbėjos viešo pareiškimo ėmė aiškėti, kad su galimu apsvaiginimu ar net seksualiniu smurtu grupės „Rammstein“ uždaruose vakarėliuose susidūrė ir daugiau moterų. Per pastarąsias dvi savaites 60-metį grupės lyderį Tillį Lindemanną bent kelios moterys viešai apkaltino apsvaiginimu ir spaudimu lytiškai santykiauti.
Tokias istorijas patvirtina ir vokiečių žurnalistai. Vokietijos kanalų NDR ir „Süddeutsche Zeitung“ tyrėjų grupė pranešė, kad turi pakankamai informacijos, patvirtinančius moterų kaltinimus „Rammstein“ lyderiui. Teigiama, kad žiniasklaidos atstovai asmeniškai kalbėjosi su daugiau nei dešimt moterų, kurios savo kailiu patyrė nederamą T. Lindemanno elgesį[2].
Skelbiama, kad grupės lyderis kviesdavo jaunas moteris po koncertų ateiti į užkulisius ir pasimylėti su juo, o kai kurios moterys teigia, kad buvo apsvaigintos narkotikais. Moterų atranką vykdė su grupe siejama Alena Makejeva, kuri kviesdavo merginas dalyvauti privačiuose grupės vakarėliuose prieš ar po koncertų.
Tokie rimti kaltinimai neapsieina be pasekmių. Užsienio žiniasklaida skelbia, kad likę „Rammstein“ nariai yra sukrėsti kaltinimų, skriejančių į T. Lindemanno daržą rimtumu, o dėl to, grupės gretose kyla įtampa, puse lūpų kalbama, kad dėl šios situacijos rimtumo grupė net atsidūrė ties iširimo riba.
Jei to būtų negana, su grupės lyderiu bendradarbiavusi leidybos kompanija nutraukė sutartį. Atsižvelgdama į rimtus kaltinimus, kompanija „Kiepenheuer & Witsch“ (KiWi) atsisakė T. Lindemanno paslaugų ir paskelbė viešą pranešimą, kuriama teigiama, kad juos sukrėtė muzikantui mesti kaltinimai, taip pat, pranešime išreiškiama užuojauta su šia situacija susijusioms moterims.
Be to, „Kiepenheuer & Witsch“ pareeiškė, kad tik neseniai sužinojo apie pornografinį vaizdo įrašą, kuriame T. Lindemannas šlovina seksualinį smurtą prieš moteris[3].
„Rammstein“ skandalas pateko į Vokietijos politikų akiratį
Nors grupė „Rammstein“ jau anksčiau metamus kaltinimus paneigė, o pats T. Lindemannas atsiribojo tylos siena, į šią skandalingą situaciją sureagavo Vokietijos valdžios institucijos, kurios jau pradėjo tyrimą, o Šeimos reikalų ministerija pareikalavo naujų taisyklių, kurios užtikrintų didesnę grupių gerbėjų, ypač jaunimo, apsaugą.
„Patriarchaliniam elgesiui ir seksualinei prievartai muzikos industrijoje, kaip ir mene bei kultūroje apskritai ir visur kitur, nėra vietos“, – sako Vokietijos kultūros ministrė Claudia Roth, kartu sveikindama daugelio jaunų moterų, atvirai pranešusių apie savo traumuojančią patirtį, drąsą[4].
Tuo tarpu Vokietijos federalinė šeimos reikalų ministrė Lisa Paus pareikalavo, kad muzikos pramonė imtųsi konkrečių pokyčių.
„Seksualinės prievartos pasitaiko visose gyvenimo srityse. Festivaliuose ar koncertuose vienoje vietoje susirenka daugybė žmonių, be to, dažnai vartojamas alkoholis ir narkotikai, o tai sumažina nusikaltėlių baimę dėl atsakomybės ir gali sutrikdyti aukų gebėjimą apsiginti“, – teigia ministrė.
Šeimos reikalų ministrės teigimu, tai, kad seksualiniai nusikaltimai vyksta koncertuose, nėra naujas faktas, tačiau dabar yra būtina kalbėti apie tai, kaip geriau apsaugoti muzikos gerbėjus, ypač jaunus žmones. Ministrė į šią situacija reaguoti pakvietė ir muzikos industriją bei paragino jos narius prisijungti prie aljanso „Kartu prieš seksizmą“ – plačios politikos, verslo, žiniasklaidos, kultūros ir pilietinės visuomenės koalicijos.
Vokietijos federalinė koncertų ir renginių industrijos asociacija (BDKV) atsakė į šį raginimą ir pareiškė esanti atvira pokyčiams.
„Asociacija veda derybas su ministerija, kad kartu paspartintų šį svarbų procesą ir permainas“, – teigia BDKV atstovas spaudai.
Kaltinimus neigianti „Rammstein“ samdosi advokatus, jų koncertams taikomi papildomi saugumo ribojimai
Dar prieš tai, kai pasaulinėje žiniasklaidoje pasirodė daugiau liudijimų apie „Rammstein“ lyderio elgesį, grupės nariai buvo paskelbę pareiškimą, kuriame savo fanus ragino netikėti plačiai pasklidusiomis istorijomis, teigdami, kad tai tikrai nėra tiesa.
„Per beveik 30 grupės istorijos metų tokių atvejų nebuvo ir griežtos vidinės grupės bei administracijos taisyklės tiesiog neleistų, kad tai net ir teoriniame lygmenyje būtų įmanoma.“
Tačiau vis daugiau grupės gerbėjų imant kalbėti apie galimai patirtą seksualinį smurtą ar svaiginimą narkotinėmis medžiagomis, dabar grupė jau pasamdė privačią advokatų kontorą, kuri turėtų nepriklausomai ištirti šiuos incidentus.
Be to, keičiasi ir kai kurios „Rammstein“ koncertų taisyklės. Pavyzdžiui, netrukus Miunchene vykti turintiems koncertams bus taikomi nauji saugumo reikalavimai: neliks vadinamosios „nulinės eilės“ arba zonos, tiesiai prieš sceną.
Šioje zonoje iki šiol būdavo galima pamatyti nedideles grupes ištikimiausių grupės fanų, tarp kurių dažniausiai būdavo itin jaunos merginos. Atsisakyta ir privačių uždarų grupės vakarėlių po koncertų, o fanams uždrausta privačiai susitikti ir fotografuotis su grupės lyderiu.
Tokių priemonių ėmėsi Miuncheno miesto savivalda, sulaukusi nurodymų iš centrinės valdžios. Vokietijos Žaliųjų partija jau praėjusią savaitę pateikė skubų pasiūlymą Miuncheno miesto tarybai, kuriame raginama imtis priemonių, kad koncertai taptų saugesni. Pasiūlymą pasirašė Vokietijos kairieji ir demokratai[5].
O Vokietijos dienraščio „Bild“ paskelbtoje apklausoje teigiama, kad dauguma žmonių nori, jog likusios grupės gastrolės Europoje būtų atšauktos, kol šie kaltinimai bus išnagrinėti[6]. Kol laukiama daugiau informacijos, šimtai vokiečių ir užsienio melomanų, turėję bilietus į grupės koncertus Miuncheno olimpiniame stadione dabar juos bando parduoti arba žada į koncertus tiesiog neatvykti.