Valdžia nedaro nieko, kad „Ignitis“ monopolijai būtų konkurencijos
Gyventojai tapo energijos monopolininko įkaitais, sako opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis. Jo teigimu, valstybė nedaro nieko, kad „Ignitis“ monopolis būtų panaikintas. Paradoksas tas, kad energetikos rinkos liberalizavimo tikslas esą ir buvo panaikinti monopolį, tačiau aišku, jog tai kol kas nepavyko.
„Valdžia nedaro nieko, kad rinkoje didėtų konkurencija. „Ignitis“ skaičiuoja milžiniškus pelnus, kuriais džiaugiasi akcininkai, tarp jų – konservatorių Vyriausybės nariai, kurie turi „Ignitis“ akcijų.
I. Šimonytės Vyriausybė sprendimų nežada, nors energijos kainų apskaičiavimo sistemoje visiškas chaosas. Rinkoje kritus elektros kainoms, vartotojai pasijuto apgauti, nes mokėti už elektrą tenka daugiau. Įtarti valdžios ir „Igničio“ veiklą neskaidria, skatina faktai ir pagrįsti klausimai.
Pavyzdžiui, šiandien niekas negali pasakyti, kiek „Ignitis“ perka elektros biržoje, kiek pasigamina pats ir siekdamas pelno, parduoda už didesnę kainą. Keli šimtai milijonų „Ignitis“ pelno už 2022 metus rodo, jog atsakymų reikia“, – sako R. Karbauskis.
Opozicijos tikslas – grąžinti „Ignitis“ akcijas valstybei
R. Karbauskis sako, kad neteisingai klostosi situacija Lietuvos žmonių atžvilgiu, kuomet elektros vartotojai priversti veržtis diržus, o monopolininkas „Ignitis“ giriasi išaugusiais pelnais.
Praėjusią savaitę įvykusiame „Ignitis grupės“ visuotiniame akcininkų susirinkime nutarta, kad akcininkams už antrąjį 2022 m. pusmetį bus išmokėta 45,2 mln. eurų dividendų.
Panaši suma akcininkams jau buvo išmokėta ir už pirmąjį pusmetį. Viso dividendų už 2022 metus bus išmokėta 90,3 mln. eurų iš kurių 25 proc., arba 22,6 mln. eurų atiteks privatiems akcininkams.
„Panašu, kad 2023 m. AB „Ignitis grupės“ pelnas bus dar įspūdingesnis. Todėl šešėlinės „Vyriausybės posėdyje klausėme, kodėl pelno sąskaita nėra mažinami tarifai gyventojams? Atsakymo nesulaukėme.
Kaip ir į klausimus, dėl vėjo jėgainių parko jūroje, kuris ekonomiškai nekonkurencingas su vėjo jėgainių parkais sausumoje. Tobulėjant technologijoms, vėjo jėgainių sausumoje techninės galimybės praktiškai nedaug nusileidžia vėjo jėgainėms jūroje, bet jų statyba ir priežiūra yra kartais pigesnė, jau nešnekant apie apie vėjo parko jūroje keliamas ekologines grėsmes.
Mes nuleisti rankų neketiname, svarstome siūlymus, kaip sureguliuoti kainas, kurios atitiktų visuomenės lūkesčius, o valstybinė įmonė užtikrintų visuomenės interesus.
Mūsų tikslas – sugrąžinti „Ignitis“ akcijas valstybei. Tikiuosi, kad po metų mes būsime reali, ne šešėlinė Vyriausybė ir galėsime priimti tokį politinį sprendimą“, – vylėsi „valstiečių“ lyderis[1].
Keli nepriklausomi elektros energijos tiekėjai jau bankrutavo
Šiuo metu Lietuvoje elektros energiją tiekia keturi tiekėjai: UAB „EGTO energija“, „Elektrum Lietuva“, UAB „Enefit“ ir UAB „Ignitis“.
Tiesa, tiekėjų būta ir daugiau, tačiau ilgai konkurencinės kovos jie neatlaikė.
2021 metų kovo mėnesį iš rinkos pasitraukė įmonė „Inregnum“.
Visi „Inregnum“ įsipareigojimai klientams, pagal individualius susitarimus buvo perleisti nepriklausomam tiekėjui „Elektrum Lietuva“, kuris užtikrino energijos tiekimą tokiomis pat sąlygomis kaip nurodyta su vartotojais sudarytose sutartyse. Iš naujo pasirašyti sutarčių su naujuoju tiekėju nereikėjo.
„Inregnum“ informavo visus savo klientus, kurie gavo pranešimus apie tai, jog jų nepriklausomas tiekėjas pasikeitė. Veiklą nutraukianti įmonė visą balandžio mėnesį vykdė klientų aptarnavimą ir konsultavimą – išrašė sąskaitas už energijos suvartojimą kovo mėnesį, konsultavo klientus po sąskaitų gavimo, apie sutarties sąlygas pereinant į „Elektrum“ bei kitais aktualiais klausimais.
Iš viso elektros energiją pirkti iš „Inregnum“ buvo pasirinkę apie 1,5 tūkst. vartotojų[2].
Tų pačių 2021 metų gruodį nepriklausomas elektros tiekėjas „Vilniaus elektra“ pranešė stabdantis veiklą. Įmonė turėjo apie 2,5 tūkst. klientų.
„Apie veiklos sustabdymą informavome Valstybinę energetikos reguliavimo tarnybą bei „Energijos skirstymo operatorių“, – dėstoma įmonės išplatintame pranešime spaudai.
Ten pat nurodoma, kad įmonės pasitraukimas iš rinkos klientams gali būti netikėtas.
„Tačiau siekdami, kad elektros energijos tiekėjo pakeitimas būtų kuo sklandesnis, pasirūpinome Jums alternatyva. Siekdami užtikrinti Jūsų geriausius interesus, kviečiame jau dabar savo nepriklausomu elektros energijos tiekėju pasirinkti bendrovę „Elektrum Lietuva“, – rašoma laiške, kuriame pridedamas ir specialus kodas, su kuriuo galima gauti 20 eurų nuolaidą pirmai sąskaitai[3].
2022 metų rugpjūtį po skandalo veiklą stabdanti pranešė ir „Perlas energija“.
Bendrovė elektrą klientams tiekė iki rugpjūčio 31 d., o naują tiekėją klientai turėjo pasirinkti iki rugpjūčio 28 d. Bendrovė veiks tol, kol išparduos turtą, išmokės kompensacijas klientams, atsiskaitys su kreditoriais ir partneriais.
Tiesa, įmonės vadovas įvykio nevadina bankrotu[4].
„Ignitis“ džiaugiasi milijoniniais pelnais
Kai dauguma verslo įmonių tik pradeda atsigauti po pandemijos ir vos atlaikiusios antrąjį – karo – smūgį bando išsilaikyti rinkoje, „Ignitis grupė“ tarpsta it gerai pasisotinusi erkė. Jos pelnas pernai metais išaugo 83 proc. ir siekia 293 milijonus eurų[5].
Įmonės akcininkai taip pat neliks nuskriausti – jiems bus išmokėta daugiau, kaip 45 milijonai eurų dividendų.
„Buvo patvirtintas 0,624 Eur už vieną paprastąją vardinę akciją dividendų, mokamų už 2022 m. antrą pusmetį, dydis. Už ataskaitinį laikotarpį nuo 2022 m. liepos 1 d. iki 2022 m. gruodžio 31 d. grupės akcininkams bus išmokėta 45 170 711,04 Eur dividendų“, – rašoma per biržą išplatintame pranešime[6].