Q10: pagalba širdžiai, odai, smegenims

Suprasti akimirksniu
Antioksidantai
Medžiagos reikalingos visiems – antioksidantai. Badulescu/ Pexels nuotrauka

Kofermentas Q10, kuris, atrodo, turi tik pliusus ir naudą organizmui

Kofermentas Q10, dar vadinamas CoQ10, yra vienas iš svarbiausių mūsų organizmo junginių. Jis padeda gaminti energiją mūsų ląstelėse, o pernelyg mažas šio esminio junginio kiekis yra siejamas su širdies ligomis, smegenų sutrikimais, diabetu ir vėžiu. Q10 fermento gamyba mažėja su amžiumi, todėl vyresnio amžiaus žmonėms ir tiems, kurie vartoja cholesterolio kiekį kraujyje mažinančius vaistus, gali jo trūkti.

Tiesą sakant, daugelis kovos su senėjimu ekspertų prisiekinėja vartojantys CoQ10 papildus, kad apsaugotų ląstelių vientisumą ir jų energijos gamybą senstant[1]. Matome tikrai ne vieną veido kremų ar medicininių preparatų reklaminę kampaniją, tad natūralu, jog manome, kad reklamuojami produktai, kurių sudėtyje gausu Q10, turėtų padėti sustabdyti senėjimą ir padėti atjaunėti iš vidaus ir iš išorės.

Dr. Stephen Sinatra, pirmaujantis integruotasis kardiologas sako, kad Q10 fermentas skatina energijos gamybą kiekvienoje kūno ląstelėje, įskaitant širdį. Jam turėjo pacientų, kurie manė, kad jų energija mažėja dėl senatvės, tačiau pavartoję CoQ10 jie tiesiog pasijuto 10 metų jaunesni.

Daktaras S. Sinatra rekomenduoja kasdien suvartoti ne mažiau kaip 100 miligramų šio preparato. Jei vartojate vaistus cholesteroliui mažinti – statinus, šį kiekį galite padidinti, nes vartojant šiuos vaistus organizmas nustoja gaminti CoQ10[2]. Tyrimai rodo, kad šis kofermentas turi daug reikšmės įvairiuose kūno procesuose ir yra vienas iš naudingiausių antioksidantų, kurių reikia organizmui[3].

Širdies ligų prevencija
Smegenų veiklai ir grožiui bei energijai – Q10. Anna Shvets/ Pexels nuotrauka

Sveikatai naudingos Q10 sąvybės: nuo jaunatviškumo iki smegenų sveikatos

CoQ10 galite rasti daugelyje maisto produktų, tačiau maistiniuose šaltiniuose jo yra tik dalis viso reikiamo kiekio, todėl patariama vartoti ir šio kofermeneto turinčius maisto papildus. Kai kurie maisto produktai, kuriuose yra Q10, yra riebi žuvis, mėsa, pavyzdžiui, jautiena ir kiauliena, sojos pupelės ir kai kurios daržovės, pavyzdžiui, brokoliai.

  • Gali padėti gydyti širdies nepakankamumą. Širdies nepakankamumas gali atsirasti dėl kitų ligų, pavyzdžiui, išeminės širdies ligos ir aukšto kraujospūdžio. Šios būklės gali sukelti oksidacinę žalą ir venų bei arterijų uždegimą. Keletas tyrimų parodė, kad CoQ10 vartojimas yra naudingas saugiam ir veiksmingam širdies nepakankamumo gydymui, nes didina adenozintrifosfato (ATP), kuris dalyvauja energijos perdavime ląstelėse.
  • Išlaiko odą jaunatviškesnę. Kadangi oda yra didžiausias kūno organas, ji taip pat yra jautriausia senėjimo procesams. Ją žalojantys veiksniai gali būti tiek iš vidinių šaltinių, pavyzdžiui, ląstelių pažeidimai ir hormoniniai veiksniai, tiek iš išorinių šaltinių, pavyzdžiui, saulės UV spinduliai. Senstant oda taip pat pradeda plonėti, tačiau CoQ10 vartojimas tiesiogiai ant jos paviršiaus gali sumažinti abiejų šaltinių daromą žalą. Tikima, kad didindamas energijos gamybą odos ląstelėse ir skatindamas antioksidacinę apsaugą, jis netgi gali sumažinti raukšlių atsiradimą[4].
  • Mažina galvos skausmus. Kadangi kofermentas Q10 randamas ląstelių mitochondrijose, jis gerina mitochondrijų funkciją ir padeda sumažinti uždegimą, kuris gali kilti migrenos metu. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad dalyviai, kurie vartojo CoQ10 papildus, tris kartus dažniau nei tie, kurie vartojo placebą, sumažino migrenos atvejų skaičių.
  • Mažina širdies ligų riziką diabetu sergantiems žmonėms. Klinikinių tyrimų duomenimis įrodyta, kad CoQ10 gali padėti sumažinti mažo tankio lipoproteinų (MTL) cholesterolio ir bendrojo cholesterolio kiekį diabetu sergantiems žmonėms ir taip sumažinti širdies ligų riziką. Taip pat įrodyta, kad CoQ10 gerina jautrumą insulinui ir reguliarų cukraus kiekį kraujyje[5].
  • Gerina fizinį darbingumą. Kadangi CoQ10 dalyvauja energijos gamyboje, manoma, kad šis papildas gali pagerinti fizinį darbingumą. Kofermentas Q10 mažina oksidacinį stresą ląstelėse fizinio krūvio metu ir nuovargį, o abu šie veiksniai gali pagerinti darbingumą.
  • Stiprina smegenų sveikatą. Smegenys yra labai jautrios oksidacinei žalai, todėl CoQ10 papildai gali padėti išvengti atminties ir pažinimo įgūdžių praradimo. Be to, kai kurie ekspertai teigia, kad šis junginys gali užkirsti kelią Alzheimerio ir Parkinsono ligoms.

Kokiomis dozėmis vartoti kofermentą Q10?

Preliminarūs tyrimai parodė, kad CoQ10 gali sulėtinti, bet ne sustabdyti Alzheimerio ligos progresavimą. Tačiau šiam poveikiui patvirtinti reikia papildomų tyrimų. CoQ10 poveikis taip pat buvo tiriamas kaip prevencinis migrenos galvos skausmų gydymo būdas, nors jo poveikis gali pasireikšti tik po kelių mėnesių.

Taip pat buvo tiriamas mažo spermatozoidų kiekio, vėžio, ŽIV, raumenų distrofijos, Parkinsono ligos, dantenų ligų ir daugelio kitų ligų atvejais. Tačiau tyrimais nenustatyta jokios įtikinamos naudos. Nors CoQ10 kartais parduodamas kaip energijos papildas, nėra jokių įrodymų, kad jis padidintų įprasto žmogaus energiją.

Tad kyla klausimas ar saugu ir ar tikslinga vartoti šį papildą. Pažymima, kad CoQ10 papildų vartojimo saugumas dar nėra tiksliai nustatytas. Tačiau daroma prielaida, kad juos vartoti saugu, kol nebus nustatyta, kad tai yra pavojinga.

Vis dėlto svarbu pasikalbėti su gydytoju ir įsitikinti, kad CoQ10 vartojimas neprieštaraus kitiems vaistams, kuriuos jau vartojate. Nėra nustatyta ideali CoQ10 dozė. Tyrimų metu suaugusiems žmonėms buvo vartojamos nuo 50 miligramų iki 1 200 miligramų CoQ10 dozės, kartais padalytos į kelias dozes per dieną.

Šimtas miligramų per dieną yra gana įprasta Q10 fermento dozė. Tačiau šiuo metu nėra nustatyta ideali dozė. Dozė taip pat priklauso nuo to, kam jį vartojate.

Įprastinė paros dozė yra nuo 100 iki 200 miligramų. Laikykitės ant buteliuko pateiktų nurodymų arba kreipkitės į gydytoją ar dietologą. Turėkite omenyje, kad skirtingų prekės ženklų papildų sudėtyje gali būti skirtingų sudedamųjų dalių ir stiprumo.

Gydymas
Gydytojo patarimai visuomet yra privalomi pradedant vartoti kažką naujo. Polina Tankilevitch/ Pexels nuotrauka

CoQ10 antioksidanto vartojimo rizika ir galimas šalutinis poveikis

Atrodo, kad CoQ10 šalutinis poveikis yra retas ir lengvas. Tai viduriavimas, pykinimas ir rėmuo. Tačiau yra ir rizikos vartojant tokius papildus. Žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, pavyzdžiui, širdies nepakankamumu, kepenų ligomis ar diabetu, turėtų būti atsargūs vartodami šį papildą.

CoQ10 gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje ir kraujospūdį. Tai ne visada yra geras poveikis. Žmonės, vartojantys kraują skystinančius ir skydliaukės vaistus bei chemoterapiją, prieš vartodami Q10 fermento papildų, turėtų pasitarti su gydytojais. Atsižvelgiant į tai, kad trūksta įrodymų apie jo saugumą, CoQ10 papildų nerekomenduojama vartoti vaikams, nėščioms ar krūtimi maitinančioms moterims.

Visų preparatų, kurie nėra vaistai, vartojimas turi būti aptartas su gydytojais. Kai kurios sveikatos būklės, įskaitant širdies ligas, vėžį, diabetą ir neurodegeneracines ligas, pavyzdžiui, Parkinsono ar Alzheimerio ligą, gali lemti mažesnį CoQ10 kiekį, bet papildai nebūna skiriami iš karto.

Tiksliai nustatyti, ar trūksta kofermento Q10, gali būti sudėtinga, nes tai nebūtinai parodys kraujo tyrimas. CoQ10 kiekis kraujyje nebūtinai atspindi jo kiekį audiniuose ir ląstelėse. Kofermento kiekis kraujyje gali būti normalus, tačiau jo vis tiek gali trūkti, jei jis blogai pasisavinamas paties organizmo.

Saugumas
Vartoti vitaminus savo nuožiūra ne visada saugu. Anna Shvets/ Pexels nuotrauka

Pasikalbėkite su gydytoju apie vartojamus vitaminus ir papildus 

Apskritai, prieš pradedant vartoti bet kokį papildą, visada geriausia pasitarti su gydytoju. 

Be to, maisto papildų vartojimas nėra gerai reglamentuojamas, todėl ne visada lengva sužinoti, ar tai, kas nurodyta etiketėje, atitinka tai, ką iš tikrųjų vartojate. Be to, jums taip pat nebūtina pirkti kofermento Q10, vadinamo ubichinoliu, kuris paprastai būna daug brangesnis.

Ubichinolis dažnai įvardijamas kaip geriausiai įsisavinama aktyvioji forma. Tačiau tai nėra svarbus skirtumas, kaip tikina ekspertai. Įsisavinimą lemia daugybė veiksnių. Kofermento Q10 papildų pavertimas į organizme naudojamą formą yra sudėtingas procesas.

Jei norite pagerinti įsisavinimą, medikai siūlo kofermento Q10 papildą vartoti su maistu. Tai riebaluose tirpi maistinė medžiaga, todėl vartojant su maistu maksimaliai padidėja absorbcija.

Galiausiai, prieš pradedant vartoti CoQ10 papildą, svarbu būti atidiems. Svarbiausia, kad jei esate jaunas ir sveikas, mažesnė tikimybė, kad jums reikia vartoti šį antioksidantą. Medikai teigia, kad jei sergate širdies ligomis, jus kamuoja migrena arba jums daugiau nei 50 metų, pasitarę su gydytoju, galite apsvarstyti galimybę vartoti papildus.