Suprasti akimirksniu
  • Bekingemo rūmai pranešė, kad yra pasiruošę karaliaus mirčiai, nepaisant jo geros sveikatos
  • Planai sudaromi ne be paties Karolio III žinios: turėjo vieną pegeidavimą
  • Kas stosis į karaliaus vietą numirus Karoliui III?
Šaltiniai
Karalius Karolis III ir Kamila
Karalius su oficialiais atstovais jau ruošia laidotuvių planus. EPA-ELTA nuotrauka

Bekingemo rūmai pranešė, kad yra pasiruošę karaliaus mirčiai, nepaisant jo geros sveikatos

Karolis III sulaukė garbingo amžiaus ir karaliaus pareigas Jungtinėje Karalystėje pradėjo pakankamai vėlai. Tai reiškia, kad jo mirties tikėtis ir jai ruoštis reikia iš anksto. Nors jo sveikata kolkas yra nepriekaištinga, žinoma, kad ne vienas žmogus numirė staigiai net ir būdamas puikios sveikatos. O karaliaus laidotuvės yra nepaprastas įvykis, tad iš anksto pasiruošus galima išventi trukdžių. Sekant tradicijas ir protokolus planai valdovo laidotuvėms jau dėliojami.

Pranešama, kad karaliaus Karolio III sveikata, laimei, yra stabili, nors neabejojama, kad jis sensta. Karalius sulaukė 74 metų, tikimybė, kad jo sūnus į sostą atsisės greičiau nei manome, yra didelė. Niekas nežino kiek jam pažadėta ir kiek jo psichinė bei fizinė sveikata jam leis. Todėl planuoti ceremojinas, reakcijas ir pereiškimus pradėta vos įsigaliojus jo valdymui[1].

Karališkųjų laidotuvių proceso planas žinomas ir plėtojamas jau kurį laiką. Šis planas buvo kuriamas ilgą laiką ir bus aktyvuotas, kai karalius mirs. Karaliaus Karolio laidotuvių rengimas prasidėjo iškart jam užėmus sostą ir turėtų būti labai panašus į karalienės laidotuvių ceremoniją, sekti visas tradicijas.

Tai reiškia, kad mirus karaliui, pirmoji apie tai sužinos jo šeima, o po to - ministras pirmininkas. Po to ši žinia bus perduota kitoms šalims ir kitų užsienio šalių vyriausybėms. Karaliaus Karolio palaikai bus perkelti iš Bakingemo rūmų į Vestminsterio salę, kur bus kremuoti, o po to palaidoti Vindzoro pilyje esančiuose karališkuosiuose kapuose.

Karaliaus laidotuvės turėtų būti laikomos maždaug 9 dienos po jo mirties. Karalienės Elžbietos II laidotuvės vyko 11 dienų po jos išėjimo.

Jungtinė Karalystė bus pasiruošusi karaliaus mirčiai ir procesams. Josh Withers/ Pexels nuotrauka
Jungtinė Karalystė bus pasiruošusi karaliaus mirčiai ir procesams. Josh Withers/ Pexels nuotrauka

Planai sudaromi ne be paties Karolio III žinios: turėjo vieną pegeidavimą

Karalius Karolis III pats aktyviai dalyvavo rengiant šiuos planus ir aiškiai nurodė savo norą, kad oficialus pranešimas būtų paskelbtas tik tada, kai bus informuoti visi šeimos nariai. Pasak NUUS,[2] Bakingamo rūmai jau ėmėsi pasiruošimo darbų laukdami karaliaus Karolio III mirties. Šis planas vadinamas kodiniu pavadinimu Operacija Menai tiltas. Pavadinimas pasirinktas pagal pakabinamo tilto Velse vardą.

Kalbant apie plano nomenklatūrą, reikia paminėti, kad Menai Bridge yra kabantis tiltas, jungiantis Anglesio salą su žemynine Velso dalimi. 1826 m. baigtas statyti ir suprojektuotas Thomaso Telfordo. Čarlzas, anksčiau ėjęs Velso princo pareigas, buvo labai susijęs su Velsu ir pačiu tiltu, kurį lankė dar 2018 ir 2019 m.

Pagal karališkąsias tradicijas karalius Karolis III į sostą įžengė mirus jo motinai karalienei Elžbietai II, kuri buvo ilgiausiai valdžiusi monarchė Didžiosios Britanijos istorijoje. Jai mirus, buvo įgyvendinti planai, žinomi kodiniais pavadinimais kaip Operacija Londono tiltas ir Operacija Vienaragis. Analogiškai panašios nenumatytos situacijos parengtos ir karaliui Karoliui III, kuris buvo kolkas seniausiai karūnuotas britų monarchas.

Nors jo motinos valdymas truko įspūdingus 70 metų, Čarlzas, kuriam jau 74-eri, vargu ar prilygs jos ilgaamžiškumui soste. Kalbant apie tai, kas nutiks, kai Karolis III nebebus karalius, yra parengtas specialus planas. Tai išsamus planas, kuriame išsamiai aprašyti su karaliaus Karolio III mirtimi susiję protokolai, įskaitant pranešimą, oficialų gedulo laikotarpį ir valstybinių laidotuvių organizavimą.

Šiame išsamiame plane dalyvauja daugybė vyriausybinių ir privačių subjektų - nuo policijos ir kariuomenės iki žvalgybos agentūrų. Tikslas - palengvinti sklandų valdžios perdavimą, kartu išlaikant su britų monarcho mirtimi susijusias tradicijas ir ceremonijas.

Kas stosis į karaliaus vietą numirus Karoliui III?

Gali kilti klausimas, kodėl šie planai jau egzistuoja, ypač kai Čarlzo karūnavimas įvyko prieš kelis mėnesius. Tiesa ta, kad planavimas prasidėjo beveik iš karto po karalienės Elžbietos II laidotuvių. Operacija Londono tiltas daugelį metų buvo nuolat peržiūrima ir atnaujinama, siekiant prisitaikyti prie technologijų ir politinio klimato pokyčių[3].

Karūnavimo metu Charles antroji žmona Camilla buvo paskelbta karaliene, bet ji nepretenduoja į valžios perėmimą. Kalbant apie Kamilos vaidmenį po galimo karaliaus Karolio III mirties, ji negali tęsti karalienės pareigų. Mirus Čarlzui, kitu karaliumi taptų jo vyriausias sūnus princas Viljamas.

Camilla įgytų karalienės našlės titulą - mandagumo titulą, kuriuo tituluojama karaliaus našlė. Šis titulas nesuteikia jokių oficialių konstitucinių įgaliojimų ar pareigų, tačiau išlieka tradiciniu monarcho našlės pripažinimo būdu. Istoriškai karalienė motina buvo paskutinė Didžiosios Britanijos karalienė našlė, turėjusi šį titulą nuo 1952 m. iki mirties 2002 m., kai mirė karalius Jurgis VI. Prieš ją Danijos karalienė Aleksandra buvo karalienė našlė, kai 1910 m. mirė jos vyras karalius Edvardas VII, ir išlaikė šį titulą iki savo mirties 1925 m.

Princo Williamo karūnavimas įvyks tik praėjus keliems mėnesiams po jo tėvo mirties, tačiau jis taps naujuoju karaliumi tą pačią akimirką, kai mirs Charlesas. Tikėtina, kad tą pačią dieną Viljamas pasakys kalbą tautai ir skubiai pradės susitikimus su valdžios pareigūnais. Tuo tarpu karaliaus Čarlzo kūnas iš Bakingemo rūmų sosto salės bus perkeltas į Vestminsterio salę, kaip matėme karalienės atveju. Tokie planai labai kruopščiai prižiūrimi, kad viskas būtų kuo sklandžiau kai tokia diena ateis. Ir nors tai skamba šiurpokai, protokolas numato, kad tokie planai būtų kuo greičiau sudėlioti, dar valdovui esant gyvam.