PSO skambina pavojaus varpais: vėl sulauksime COVID-19 uždarymo?

Korona linija, Lietuva, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Karantinas
Ekspertai po truputį kalba apie naujus uždarymus. Heike Trautmann/Unsplash nuotrauka

PSO perspėja: rudenį ir žiemą koronavirusas gali grįžti su nauja jėga

Nors jau kuris laikas COVID-19 tarsi buvo dingęs iš daugelio gyvenimų, pastaraisiais mėnesiais ekspertai ir visuomenės sveikatos specialistai kalba, kad rudenį arba žiemą koronavirusas, su savo naujomis atmainomis, gali grįžti pilnu pajėgumu.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įspėja apie „nerimą keliančias“ COVID-19 tendencijas Šiaurės pusrutulyje ir paragino medikus bei visuomenę išlikti budriais[1].

„Prieš žiemos sezoną Šiaurės pusrutulyje ir toliau stebime nerimą keliančias tendencijas dėl COVID-19“, – sako PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas.

PSO teigimu, šiuo metu sukaupti duomenys yra gana riboti, nes daugelis šalių nustojo teikti informaciją apie koronavirusą. Tačiau organizacijos skaičiavimu, šiuo metu šimtai tūkstančių žmonių visame pasaulyje yra hospitalizuoti dėl viruso.

Ar tokie PSO vadovo signalizuoja, kad šaltuoju sezono COVID-19 užsikrėtimų skaičius gali taip išaugti, kad pasaulio valstybės vėl grįš į gyvenimą su karantinu ir pačiais sudėtingiausiais ribojimais?

Dominuojančios atmainos nėra, tačiau vis pasirodantys variantai vis labiau mutuoja

„Kai kuriose Artimųjų Rytų ir Azijos dalyse daugėja mirčių, Europoje daugėja hospitalizacijų intensyviosios terapijos skyriuose“, – sako T. A. Ghebreyesusas.

Vis tik, PSO vadovas pažymi, kad tik 43 šalys arba mažiau nei ketvirtadalis iš 194 PSO valstybių narių, šiandien dar praneša agentūrai apie mirčių nuo COVID-19 atvejus. Tik 20 šalių teikia informaciją apie hospitalizacijas. Pačios PSO skaičiavimais, šiuo metu dėl COVID-19 ligoninėse guli šimtai tūkstančių žmonių.

PSO vadovas taip pat teigia, kad nors šiuo metu pasaulyje nėra vieno dominuojančio COVID-19 varianto, EG.5 Omicron subvariantas vis labiau plinta, vis labiau pastebimas tampa ir BA.2.86 subvariantas, aptiktas 11 šalių.

BA.2.86 neoficialiai yra pramintas Pirola: tai graikiškų raidžių Pi ir Rho derinys. Jis turi daugiau nei 30 mutacijų savo smaigalio baltyme, palyginti su XBB.1.5, Omicron variantu, kuris ilgą laiką buvo dominuojanti padermė[2].

Dabar Pirola ekspertams nerimą kelia dėl to, kad ši atmaina buvo užfiksuota daugiau nei 10 šalių, bet šie atvejai tarpusavyje nėra susiję. Tai leidžia manyti, kad tarptautinėje bendruomenėje yra tam tikras perdavimo laipsnis, kurio niekas neaptinka.

COVID-19
Pradėjo plisti dar viena nauja COVID-19 atmaina. Waldemar/Unsplash nuotrauka

Pirmą kartą BA.2.86 buvo aptikta liepos pabaigoje Danijoje, o rugpjūčio mėnesį jau pasirodė ir JAV. Kadangi BA.2.86 turi tiek daug mutacijų, dėl kurių skiriasi nuo kitų koronaviruso padermių, daugelis medicinos ekspertų svarsto, ar jis gali apeiti imuninę apsaugą tiek nuo natūralios infekcijos, tiek nuo ankstesnio skiepijimo.

Rinką tuoj pasieks ir nauji skiepai, tačiau jų veiksmingumas nėra garantuotas

Šie nauji koronaviruso variantai tampa proga pristatyti ir atnaujintas vakcinas. JAV Maisto ir vaistų administracija jau šiandien turėtų pritarti atnaujintoms COVID-19 sustiprinamųjų skiepų versijoms.

Naujausios injekcijos skirtos XBB.1.5 Omikron subvariantui. Nors ši atmaina nebėra dominuojanti, vaisto gamintojai ir ekspertai viliasi, kad skiepas vis tiek turėtų apsaugoti nuo šiuo metu cirkuliuojančių subvariantų. Vis dėlto, garantijos dėl to nėra, o kai kurie mano, kad būtent dėl to ir yra pastebimas administracijos delsimas.

Remiantis JAV vyriausybės duomenimis, apie 97 proc. Amerikos suaugusiųjų turi tam tikrą apsauginį imunitetą, tačiau, kadangi imunitetas nuo ankstesnių infekcijų ir skiepų laikui bėgant silpnėja, medicinos ekspertai ir toliau ragina žmones galvoti apie vakcinaciją[3].

COVID-19
PSO perspėja apie pavojingą koronaviruso plitimą rudenį. CDC/Unsplash nuotrauka

Rudenį ar arba ankstyvą žiemą galima pasiekti susirgimų piką

Specialistai prognozuoja, kad COVID-19 atvejų pikas bus fiksuojamas rudens pabaigoje arba žiemą. Rytų Anglijos universiteto profesorius Paulas Hunteris, spėja, kad artėjant metų pabaigai atvejų daugės, nes koronaviruso sezoniškumas yra labai ryškus, didžiausias paplitimas pasiekiamas lapkričio-vasario mėnesiais[4]

O dėl to, kai kurie mokslininkai jau rekomenduoja sugrįžti prie pandemijos valdymo priemonių, įskaitant kaukių dėvėjimą, socialinį atstumą ir panašiai.

Tuo tarpu kiti ekspertai pabrėžia, kad dauguma ribojimų, pavyzdžiui, tarptautinių kelionių apribojimas, beveik nepadėjo.

Voriko universiteto virusologas, profesorius Lawrence’as Youngas aiškina, kad šiuo metu nėra fiksuojama nei viena situacija, kai būtų reikalingos griežtos karantininės priemonės.

Tokiai nuomonei pritaria ir Readingo universiteto mikrobiologas, profesorius Simonas Clarke’as. Jis pažymi, kad patys žmonės turi būti protingi, tiksliai įvertinti savo sveikatos rizikas ir jei jaučiasi prastai, turėtų susilaikyti nuo viešų aplinkų ir bendravimo.

Šiuo metu, didelė dalis visuomenės sveikatos ekspertų nėra linkę teigiamai vertinti potencialaus naujo karantino ar socialinių susitikimų draudimo.

Tam, regis, pritaria ir kai kurios vyriausybės. Pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės vyriausybė pastaraisiais mėnesiais ne kartą tvirtino, kad niekada negrįš prie pandemijos laikų priemonių, nebent atsirastų 100 proc. mirtini variantai.

Profesorius S. Clarke’as sako, kad tikimybė, kad bus įvestas koks nors uždarymas ar pakopiniai apribojimai, yra labai maža, o tai būtų svarstoma tik tuo atveju, jei kiltų itin naujos, bjaurios gripo formos protrūkis arba COVID-19 atmaina, galinti įveikti šiuo metu gyventojų turimą imunitetą.