PSO ir FDA COVID-19 vakcinas siekia įtraukti į imunizacijos programas
Praėjusią savaitę Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Tarptautinių ekstremalių sveikatos situacijų komitetas svarstė, ar COVID-19 pandemija vis dar atitinka tarptautinio masto ekstremalios situacijos visuomenės sveikatos srityje apibrėžtį.
Susitikimo metu nuspręsta, kad COVID-19 tebėra pasaulinė sveikatos krizė, tačiau komiteto posėdyje kalbėta ir apie tai, kaip ilgainiui COVID-19 vakcinas integruoti į įprastas asmenų imunizacijos programas.
Komitetas paragino PSO įvertinti ir paspartinti COVID-19 vakcinacijos gairių integravimą į Pasaulinę gripo priežiūros ir reagavimo sistemą, o JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) jau tai padarė – FDA vienbalsiai nubalsavo dėl pasiūlymo supaprastinti skiepijimo nuo COVID-19 strategiją.
PSO yra raginama COVID-19 vakcinaciją prilyginti skiepijimui nuo gripo
Penktadienį vykusiame PSO Tarptautinių ekstremalių sveikatos situacijų komiteto posėdyje buvo pareikšta, kad vakcinos, vaistai ir diagnostika tebėra labai svarbūs veiksniai siekiant užkirsti kelią sunkioms užkrečiamosioms ligoms, įskaitant COVID-19.
Dėl šios priežasties komitetas kreipiasi į PSO bei toliau ragina pasaulio valstybes neprarasti budrumo: teikti organizacijai sveikatos priežiūros ir genominės sekos nustatymo duomenis, skiepyti didžiausią riziką jaučiančias gyventojų grupes, visais įmanomais būdais siekti išvengti didelių sunkių susirgimų ir mirčių skaičiaus.
Komitetas taip pat paragino PSO gerai išanalizuoti esamą situaciją ir jeigu tai yra įmanoma, paspartinti COVID-19 priežiūros bei vakcinacijos programų integravimą į Pasaulinę gripo priežiūros ir reagavimo sistemą.
„Valstybės, konvencijos šalys, turėtų planuoti COVID-19 vakcinacijos integravimą į visą gyvenimą trunkančias imunizacijos programas“, – teigiama komiteto pranešime spaudai[1].
Tarptautinių ekstremalių sveikatos situacijų komitetas taip pat akcentavo, jog šiuo metu yra būtina išlaikyti COVID-19 vakcinacijos tempą, kad būtų pasiektas 100 proc. vakcinos prieinamumas prioritetinėse grupėse, padidinti įsisavinimą ir užtikrinti ilgalaikį medicininių atsakomųjų priemonių prieinamumą.
„Valstybės turėtų didinti COVID-19 vakcinų, diagnostikos ir terapijos priemonių prieinamumą ir apsvarstyti galimybę pasirengti, kad šios medicininės atsakomosios priemonės būtų leidžiamos ne pagal skubios reakcijos sąrašo sudarymo procedūras, bet pagal įprastas nacionalines reguliavimo sistemas“, – teigia komitetas.
JAV Maisto ir vaistų administracija supaprastino COVID-19 imunizacijos politiką
Tuo tarpu JAV FDA praėjusią savaitę vienbalsiai nubalsavo dėl pasiūlymo supaprastinti amerikiečių skiepijimo nuo COVID-19 strategiją. FDA jau kurį laiką siekė supaprastinti skiepijimo nuo COVID-19 programą tam, kad daugiau žmonių galėtų pasiskiepyti stiprinamąja vakcina, neatsižvelgiant į tai, kiek dozių gavo prieš tai[2].
Nuo šiol FDA rekomenduoja, kad būsimos COVID-19 vakcinos būtų tarpusavyje pakeičiamos: tai reiškia, jog nebus svarbu, ar skiepijama pirmąja doze, ar pakartotine – visų vakcinų sudėtis turėtų būti tokia pati, skirta tai pačiai viruso atmainai, nepriklausomai nuo vakcinos kūrėjo.
FDA taip pat siūlė, bet dėl to nebalsavo, nustatyti metinį COVID-19 skiepijimo grafiką: tai būtų ypač panašu į šiuo metu JAV galiojantį skiepijimo nuo sezoninio gripo grafiką[3].
Tokio grafiko sukūrimas reikštų, kad daugumai visuomenės būtų patariama kiekvieną rudenį pasiskiepyti tik vieną kartą, nauja vakcina, kuri būtų iš naujo sukomplektuota taip, kad atitiktų tą variantą, kuris būtų prognozuojamas numatytą sezoną.
Tai reikštų, kad amerikiečiams nebereikėtų sekti, kiek skiepų jie jau pasiskiepijo ir kada. Sveiki asmenys būtų skiepijami kartą, o vyresnio amžiaus žmonėms, mažiems vaikams ir žmonėms, kurių imuninė sistema gali būti paveikta kitų ligų, vietoj vieno skiepo galimai būtų siūlomi keli skiepai.
Remiantis JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, šiuo metu tik 15 proc. JAV gyventojų yra gavę naujausią bivalentinę COVID-19 vakcinos dozę.