Australai nerimauja dėl „pandeminės sutarties“ su PSO
Nors didžiojoje pasaulio dalyje COVID-19 pandemija yra suvaldyta, skirtingose šalyse vis dar netyla kalbos apie neteisingą valdžios reakciją į šią krizę.
Vis garsiau kalbama ir apie Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vaidmenį valdant pandemijas ar kitas visuomenės sveikatos krizes. O PSO vaidmuo jau netrukus gali smarkiai išaugti.
Skelbiama, kad PSO galėtų perimti pasaulinį atsaką į krizes ir taip tapti atsakinga už nepaprastosios padėties kontrolę globaliu mastu. Jei 194 Pasaulio sveikatos asamblėjos narės pritars Tarptautinių sveikatos taisyklių (TSS) pakeitimams arba vadinamajai „pandemijos sutarčiai“, PSO įgys iki šiol neregėtą galią.
Dokumentų projektuose teigiama, kad pakeitimai ne tik padidintų PSO finansavimą, bet ir suteiktų didesnius PSO įgaliojimus. Tai reikštų, kad organizacijos sveikatos apsaugos reikalavimai ir nurodymai taptų privalomi visoms valstybėms narėms.
Kaip teigia Australijos senatoriaus Malcolmas Roberstas, Australijai ir kitoms šalims sveikatos apsaugos įstatymus, reglamentus bei priemones, nuo medikamentų vartojimo iki vakcinacijos kampanijų, diktuotų būtent PSO.
PSO galėtų priversti taikyti masinę vakcinaciją ar kontaktų sekimą
Diskusijos apie augančią PSO galią pasirodė dar praėjusių metų pavasarį, kai JAV pasiūlė keletą Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių, kurios sudaro teisinį pagrindą, reglamentuojantį valstybių teises ir pareigas, susijusias su visuomenės sveikatos įvykiais, galinčiais išplisti tarptautiniu mastu, pakeitimų.
Pagal numatytus pokyčius, reglamentą pasirašiusiosios šalys apie kylančias grėsmes turėtų skubiai pranešti PSO. Tuomet, galimai, būtų skelbiama tarptautinio masto ekstremalioji situacija visuomenės sveikatos srityje, kurios metu PSO galėtų rengti ir rekomenduoti sveikatos priemones tokiai krizei suvaldyti[1].
Nors šiuo metu teigiama, kad PSO taisyklės negali diktuoti individualių valstybių vidaus politikos sveikatos ar kitais klausimais, o PSO gali tik teikti rekomendacijas, neturint įgaliojimų užtikrinti jų vykdymą, Tarptautinių sveikatos priežiūros taisyklių pokyčiai sukėlė aktyvias diskusijas dėl tikrųjų PSO tikslų.
Australijos senatorius M. Robertsas sako, kad šios siūlomos naujos taisyklės yra „išsamus vadovas, kaip įgyvendinti dar blogesnius apribojimus nei Australija patyrė per COVID-19 pandemiją“.
„Taisyklėse konkrečiai numatytos priemonės apima masinius uždarymus, fizines sienas aplink karantino zonas, vakcinų pasus, privalomą registraciją ir kontaktų sekimą, privalomus sveikatos tyrimus, privalomą karantiną. Dar blogiau, privalomas skiepijimas yra Tarptautinių sveikatos taisyklių dalis ir, jei šis balsavimas bus sėkmingas, jis gali būti primestas visiems australams“, – apie pasaulio galingųjų planus kalba M. Robertsas.
Australų senatorius taip pat pažymėjo, kad PSO gali paskelbti pandemiją nepagrįsdama ir net neskelbdama savo motyvų, o taisyklės galios tol, kol PSO nuspręs, kad jos yra būtinos.
Anksčiau paklaustas, ar pritaria sutarčiai, buvęs Australijos ministras pirmininkas Skotas Morisonas teigė, jog PSO „turėtų turėti daugiau galių ir įgaliojimų tarptautiniu mastu“. Vis dėlto, su tokia nuomone tikriausiai nesutinka daugelis Australijos bei kitų šalių piliečių.
Sąmokslo teorijos apie visuotinę kontrolę tampa tikrove
Jungtinės Karalystės naujienų komentatorius Neilas Oliveris naujuosius numatomus PSO pokyčius apibūdino kaip „didžiausią galios užgrobimą, kokį esame matę per visą savo gyvenimą“[2].
„Kai tik britų rašalas išdžius ant reikalingų dokumentų, mes ir dauguma kitų milijardų žmonių, gyvenančių Žemėje, kitos pandemijos atveju gausime nurodymus ne iš politikų, už kuriuos iš tikrųjų balsavome ir kurių hipotetiškai bent jau galėtume atsikratyti, bet iš nerinktų, beveidžių PSO biurokratų. Beje, tai nėra sąmokslo teorija. Nereikia jokių folijų kepuraičių. Tai tikra ir vyksta dabar. Ir daugybė žmonių norėtų, kad jūs nekreiptumėte dėmesio“, – sako N. Oliveris.
Tuo tarpu australų senatorius M. Robertsas teigia, kad PSO dar 2009-2011 m. sukūrė netikrą pandemiją H1N1, kurią pradėjo iš laboratorijos ištrūkęs virusas ir kuri, neva, nebuvo blogesnė už sudėtingą sezoninio gripo atmainą.
M. Robertso teigimu, jei PSO atsakas į H1N1 pasikartos, kito laboratorijoje pagaminto viruso „pabėgimo“ atveju Australijoje ir kitose šalyse jau bus įgyvendinti tarptautiniai sveikatos įsakymai, pagal PSO standartus[3].
„Vieninga tauta griežtai prieštarauja mūsų suvereniteto perdavimui JT ir PSO. Nerinkti, neatstovaujami užsienio biurokratai neturėtų turėti galios uždaryti Australiją ir priversti australus atlikti medicinines procedūras. Vyriausybė niekada neturėtų turėti galios priversti atlikti medicininę procedūrą be jūsų sutikimo, o nerinkta tarptautinė organizacija tikrai neturėtų“, – teigia Australijos senatorius ir ragina savo šalį pasitraukti iš PSO.
Planai sustabdyti, tačiau jų dar neatsisakyta
Vis dėlto, neseniai paskelbta, kad bent jau kol kas PSO taisyklių pokyčiai yra pristabdyti. Organizacijos kritikai teigia, kad šis atsitraukimas yra svarbus pirmas žingsnis siekiant užkirsti kelią ribų peržengimui. Kita vertus, džiaugtis dar yra gerokai per anksti, o siūlomi įgaliojimai vis dar yra numatyti PSO „pandemijos sutartyje“, kurią anksčiau ar vėliau turėtų pasirašyti pasaulio lyderiai[4].
Nors tiek vakcinų skeptikai bei daugelio pasaulio valstybių vyriausybių atsako į pandemijos valdymą kritikai teigia, kad PSO yra per didelė, pernelyg biurokratiška ir per daug artima farmacijos pramonei, kad jai būtų galima patikėti tokius precedento neturinčius įgaliojimus, dabartinė situacija signalizuoja, kad norime to ar ne, tačiau PSO tampa vis įtakingesnė, o šią įtaką įtvirtinti padeda būtent netikėtos visuomenės sveikatos krizės.
Nors kritikų balsai tampa vis garsesni, valstybių vadovams pasirašius „pandemijos sutarties“ pokyčių projektą, nuostatos tampa privalomos šalių piliečiams ir vyriausybėms bene iškart[5]. Taip bet kokia parlamento galia yra anuliuojama, o tiek mažų, tiek ir dešimtis milijonų piliečių turinčios šalys atsiduria PSO rankose. Tuomet kažką pakeisti jau gali būti per vėlu.