Suprasti akimirksniu
  • Nors haliucinogenai laikomi naudingais, rizika ir teisinės kliūtys išlieka
  • Psichodeliniai vaistai sukelia suvokimo, nuotaikos ir pažinimo procesų pokyčius
  • Kai kurios valstijos stengiasi legalizuoti daugiau psichodelinių vaistų
  • Psichodeliniai preparatai gali sukelti psichozę ir paniką
Šaltiniai
Poveikis
Psichodelikų atgimimas: įžymybės juos liaupsina. Jr Korpa/Unsplash nuotrauka

Nors haliucinogenai laikomi naudingais, rizika ir teisinės kliūtys išlieka

Princas Harry visai neseniai teigė, jog psichodeliniai vaistai jam buvo išties naudingi[1]. Tačiau dažnam iš mūsų kyla klausimas: kaipgi dėl rizikos bei pavojų?

Žymūs žmonės, kaip žinia, daro bene didžiausią įtaką kiekvieno iš mūsų pasirinkimams. Tai patvirtina ir princo Harry, Miley Cyrus, Elono Musko, Harry Styleso bei Kristen Bell pavyzdžiai: be to, kad jie yra turtingi ir žinomi, pastarieji taip pat yra atviri kalbėdami apie psichodelinių vaistų vartojimą, akcentuodami konkrečią jų naudą, tokią kaip dvasinis augimas, sielvarto pažabojimas ir streso, nerimo bei depresijos sumažėjimas.

Internetiniame pokalbyje su traumų ekspertu Gaboru Maté princas Harry taipogi atviravo, kad psichodeliniai vaistai padėjo jam pripažinti motinos princesės Dianos mirtį, pažabojant šios ir kitų traumų poveikį.

Sekančiame interviu su Andersonu Cooperiu Harry tvirtino: 

„Niekada nerekomenduočiau žmonėms to daryti pramogų tikslais, tačiau jeigu kenčiate dėl netekties, sielvarto ar traumos, šie dalykai gali suveikti kaip vaistai.“

Akivaizdu, jog minėta patirtis pastarajam nuvalė liūdesiu išraižytą „priekinį stiklą“, išsklaidydama praradimo kančias ir galvoje turėtą mintį – neva reikia verkti, jog įrodytų mamai, kad jos pasiilgo.

Vis tik įžymybės nėra vienintelės, išbandžiusios psichodelikus.

Remiantis 2022 m. Kolumbijos universiteto tyrimu, JAV juos vartoja apie 5,5 milijono suaugusiųjų, nepaisant to, kad šios medžiagos iš esmės yra nelegalios[2].
Nors haliucinogenai laikomi naudingais, rizika ir teisinės kliūtys išlieka. Ameer Basheer/Unsplash nuotrauka
Nors haliucinogenai laikomi naudingais, rizika ir teisinės kliūtys išlieka. Ameer Basheer/Unsplash nuotrauka

Psichodeliniai vaistai sukelia suvokimo, nuotaikos ir pažinimo procesų pokyčius

Kol kai kurios psichodelinės medžiagos yra randamos gamtoje, gaunamos iš medžių, augalų ir sėklų, kitos sukuriamos sintetiniu būdu laboratorijose. Šiaip ar taip, jos veikia visus pojūčius, pakeisdamos žmogaus mąstymą, laiko pojūtį ir emocijas, taip pat neretai sukeldamos haliucinacijas.

Tiesa, labiausiai paplitusi psichodelikų rūšis yra LSD (dar žinoma kaip rūgštis), psilocibinas („stebuklingi“ grybai), DMT (dimetiltriptaminas), MDMA (ekstazis), ayahuasca, 2C-B, meskalinas ir ketaminas – disociatyvus anestetikas, turintis tam tikrą haliucinogeninį poveikį.

Akivaizdu, jog psichodelikai nėra naujiena – šimtmečius viso pasaulio civilizacijos juos naudojo medicininiams tikslams ir dėl mistinių bei dvasinių savybių[3].

Šiandien vis daugiau žmonių išbando narkotikus tiek pramoginiais tikslais, tiek norėdami pažaboti depresiją, nerimą ir kitas psichinės sveikatos problemas, ir daugeliu atvejų jie pažeidžia įstatymus.

Kalbant apie prieigą prie šių vis dar neteisėtų medžiagų, manoma, kad dauguma „paprastų“ žmonių, vartojančių šiuos preparatus JAV, gali tai daryti konkrečiuose rajonuose, kur atliekama psichodelinė terapija, arba jie gali būti įtraukti į klinikinius tyrimus. Tačiau galimas ir neteisėtas šių medžiagų pirkimas.

Be abejo, yra ir tam tikrų išimčių: pavyzdžiui, Oregono valstijoje suaugusieji turi galimybę legaliai vartoti „stebuklingus“ grybus psichikos sveikatos gydymui.

Vis dėlto svarbiausia atminti vieną: jei nusprendžiate pirkti psichodelinius preparatus iš gatvės prekeivio, šios medžiagos nėra reglamentuojamos, todėl jos kelia užteršimo kitomis neleistinomis medžiagomis riziką.

Kai kurios valstijos stengiasi legalizuoti daugiau psichodelinių vaistų

Nuo tada, kai 1973 m. federalinė vyriausybė psichodelinius vaistus priskyrė prie medžiagų, turinčių didelį piktnaudžiavimo potencialą, ketaminas ir esketaminas buvo vieninteliai preparatai, kuriuos patvirtino visoje JAV, nors jie vis dar yra neteisėti naudoti pramoginiais tikslais.

Visgi klinikiniai tyrimai parodė, jog psichodeliniai vaistai gali būti veiksmingi gydant depresiją, nerimą ir potrauminio streso sutrikimus (PTSD), kai jie naudojami kartu su psichoterapija, dėl ko kai kurios valstybės iš tiesų stengiasi legalizuoti vis didesnį jų kiekį.

Kitose valstijose ir miestuose, įskaitant kai kurias Kalifornijos, Vašingtono, Masačusetso, Mičigano ir Vašingtono dalis, „stebuklingi“ grybai yra dekriminalizuoti, o tai reiškia, kad žmonės gali juos naudoti pramogai be bausmės, nors jie dar nėra patvirtinti medicinos reikmėms.

Įdomu tai, jog 2022 m. lapkritį Koloradas priėmė Natūralios medicinos sveikatos įstatymą, įteisinusį penkių psichodelinių medžiagų, gaunamų iš augalų ar grybų, naudojimą 21 metų ir vyresniems asmenims[4]. Keletas kitų valstybių taip pat imasi veiksmų platesnio legalizavimo tikslais.

Kitais žodžiais tariant, pradedama visuotinai pripažinti psichodelinių terapijų naudą psichikos sveikatos būklei gerinti, akcentuojant teigiamus psilocibino bei MDMA rezultatus.

Kai kurios valstijos stengiasi legalizuoti daugiau psichodelinių vaistų. Dima Pechurin/Unsplash nuotrauka
Kai kurios valstijos stengiasi legalizuoti daugiau psichodelinių vaistų. Dima Pechurin/Unsplash nuotrauka

Psichodeliniai preparatai gali sukelti psichozę ir paniką

Kol amerikiečių komikė, aktorė, rašytoja, televizijos laidų vedėja ir prodiuserė Chelsea Handler vertina psichodelikus kaip kasdienę nuotaikos gerinimo priemonę, boksininkas Mike Tysonas teigia pastarųjų dėka išsilaisvinęs iš minčių apie savižudybę.

Kai kurių naujausių tyrimų dėka taip pat prieita prie išvados, kad psichodeliniai vaistai gali būti veiksmingi ne tik gydant depresiją, nerimą ir PTSD, bet taipogi sprendžiant priklausomybės bei socialinio nerimo problemas.

Įdomu dar ir tai, kad „Numinus Wellness“, psichodelinės terapijos paslaugų teikėjo, veikiančio Jutoje, Arizonoje ir Kanadoje, gydytojai skiria ketaminą psichinės sveikatos terapijai: preparatas plačiai naudojamas kaip depresijos simptomų bei skausmo mažinimo priemonė.

„Tai leidžia pacientams greičiau pasiekti pagrindinę problemų priežastį nei naudojant tradicinę pokalbių terapiją ar antidepresantus“, – sakė „Numinus Wellness“ vyriausiasis gydytojas Reidas Robisonas.

Tvirtinama, jog pacientams, kuriems buvo skirta viena ketamino dozė, per pirmąsias 24 valandas gana greitai sumažėjo depresijos simptomai – poveikis tęsėsi iki septynių dienų.

Visgi svarbu žinoti, kad psichodelikai nėra skirti visiems, dėl ko būtinas tinkamas pasiruošimas ir priežiūra. Kitu atveju tai sukels paniką, paranoją, psichozę ir kitas problemas.

Jie gali būti dar labiau pavojingi turintiems genetinį polinkį į psichozinius sutrikimus, pavyzdžiui, tiems, kurių šeimos narys serga šizofrenija ar bipoliniu sutrikimu.

Galimi ir kiti fiziologiniai poveikiai, tokie kaip pykinimas, galūnių tirpimas, padidėjęs širdies susitraukimų dažnis bei kraujospūdis, aukšta kūno temperatūra ir padidėjusi raumenų įtampa. Dėl šių priežasčių asmenys, turintys širdies ir kraujagyslių sutrikimų, turėtų minėtos patirties vengti.

avatar
done
Miglė Tumaitė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
2.arrow_upward
https://www.publichealth.columbia.edu/public-health-now/news/new-study-estimates-over-55-million-us-adults-use-hallucinogens. New Study Estimates Over 5.5 Million U.S. Adults Use Hallucinogens publichealth.columbia.edu
3.arrow_upward
José Manuel Rodríguez Arce, Michael James Winkelman. Psychedelics, Sociality, and Human Evolution frontiersin.org
4.arrow_upward