- Opozicija Sakartvele protestuoja prieš oficialius parlamento rezultatus
- Protesto dalyvių atviravimai
- Protestuotojai raginami skirstytis namo
- Opozicija nepripažįsta rinkimų rezultatų, sakydama, kad valdžia juos suklastojo
- Sutapimai ar netolerancija ir nedemokratija?
Opozicija Sakartvele protestuoja prieš oficialius parlamento rezultatus
Ankstų antradienio rytą Sakartvelo policija išsklaidė opozicijos šalininkus, protestuojančius prieš oficialius parlamento rinkimų rezultatus, kurie, jų manymu, buvo suklastoti. Teisėsaugininkai taip pat pašalino iš Tbilisio centro protestuotojų palapinių stovyklą, informavo BBC.[1]
Palapinių miestelis netoli Tbilisio valstybinio universiteto (TVU) esančio Sakartvelo sostinės centre, Chavchavadzės prospekto pradžioje, išdygo sekmadienį, Centrinei rinkimų komisijai paskelbus oficialius rinkimų rezultatus.
Pasak vietos spaudos, antradienį policija panaudojo vandens patrankas ir protestuotojams pateikė ultimatumą: per 15 minučių pašalinti palapinių stovyklą. Laikui pasibaigus policija labai greitai miestelį nugriovė.
Po to kai kurie protestuotojai persikėlė į netoliese esančią gatvę, kur prasidėjo sulaikymai. Šiuo metu žinoma, kad suimta dešimt žmonių ir du sužeisti.
Viena iš koalicijos „Už pokyčius“ lyderių Nika Gvaramia paragino nutraukti protesto „iškylas“ ir pereiti prie konkrečių veiksmų. „Šventės, pasivaikščiojimai, triukšmas - visa tai baigėsi! Grįžtame į tėvynę! Mes viską blokuojame! Mes nebeturime laiko! Mes, žmonės, kurie gavo daugiausia Sakartvelo gyventojų, balsų kurie pareiškė: „Mes einame į Europą!“ - prisiimame atsakomybę. Ir taip! Mes einame į Europą!“ – opozicijos politiko žodžius citavo SOVA.
Tuo pačiu metu prie Sakartvelo parlamento pastato Rustaveli prospekte buvo surengtas mitingas „Grąžink savo balsą“. Jame dalyvavo Nevyriausybinių organizacijų atstovai, kurie buvo stebėtojai praėjusiuose parlamento rinkimuose, studentų judėjimai ir opozicijos atstovai. Prieš pradedant akciją, daugelio universitetų vardu buvo perskaitytas manifestas, kuriame studentai pabrėžė, kad ketina kovoti už savo balsą, manydami, kad rinkimai buvo pavogti.
Protesto dalyvių atviravimai
19-metis studentas Valeris Samharadzė BBC pasakojo, kad dvi naktis praleido netoli TVU.
„Kai jie išvalė teritoriją, išmetė iš ten mūsų palapines, prasidėjo sulaikymai ir mušimai. Jie pargriovė vieną vaikiną ant žemės ir mušė jam į nugarą. Jam pasidarė bloga ir jį išvežė greitoji pagalba, nes jis beveik negalėjo kvėpuoti. Daugelis protesto dalyvių nukentėjo dėl policijos veiksmų“, – sakė jis.
„Žmonės čia rengė taikų protestą. Šie žmonės yra pasipiktinę, nes rinkimų rezultatai buvo suklastoti. Jie nieko neturėjo rankose. Jų teisių niekas negina, ir tai yra vienintelė galimybė šiems žmonėms išreikšti savo nepasitenkinimą“, – interviu BBC pareiškė tarptautinės žmogaus teisių organizacijos „Transparency International Georgia“ vykdomoji direktorė Eka Gigauri.
„Jie atvyko čia ir pasiliko nakvoti. Nieko nesunaikino ir nesulaužė. Tai buvo taiki demonstracija, o policija tiesiog nusprendė ignoruoti jų teises ir veikti pažeisdama Sakartvelo konstituciją ir įstatymus“, – pridūrė ji.
Protestuotojai raginami skirstytis namo
Antradienio rytą eismas toje vietoje, kur buvo palapinių stovykla, atsinaujino. Kaimyninėje Melikišvilio gatvėje jis liko užblokuotas. Čia liko keli šimtai protestuotojų, priešais kuriuos suformuotas policijos kordonas.
Keti Čikviladzė visiems platino lipdukus. Viename jų pavaizduota Rusijos vėliavą su valdančiosios „Gruzijos svajonės“ partijos logotipu ir užrašu „Rusijos planas“.
Pasak jos, ji antradienį ketino dirbti, bet atvyko čia, kai sužinojo, kas nutiko.
„Man - 35 metai. Turiu patirties ir išmanau istoriją, todėl žinau kiekvieną Rusijos imperijos žingsnį ir planus. Mes vis dar ją vadiname imperija. Tai, kas vyksta dabar, yra akivaizdu. Kiekvienas žingsnis, kurį žengia „Gruzijos svajonė“, yra Rusijos svajonė“, – teigė Keti.
Sakartvelo vidaus reikalų ministerija paskelbė pareiškimą, kuriame protesto akcijos išsklaidymą pateisino tuo, kad jos dalyviai užblokavo Čačavadzės prospektą ir taip pažeidė bendrapiliečių teisę laisvai judėti.
Trečiadienį ryte buvo pranešta, kad opozicijos mitingas Tbilisio centre baigėsi netrukus po to, kai teisėsaugos pareigūnai nustūmė protestuotojus nuo Čavčavadzės prospekto, kur jie praleido naktį. Po to, kai padėtis stabilizavosi ir policija išsirikiavo dviem eilėmis Melikišvilio prospekte, vienas iš opozicijos lyderių Zurabas Japaridzė protestuotojams pranešė, kad nėra prasmės tęsti protestą tokia forma. Jis paragino susirinkusiuosius eiti namo ir ruoštis tolesniems protestams. Iš vietos išvyksta ir teisėsaugos pareigūnai.[2]
Opozicija nepripažįsta rinkimų rezultatų, sakydama, kad valdžia juos suklastojo
Remiantis oficialiais spalio 26-osios rinkimų rezultatais, valdančioji partija „Gruzijos svajonė“, kurią opozicija kaltina prorusiška ir antidemokratine politika, laimėjo absoliučią daugumą vietų parlamente.[3]
Opozicija nepripažįsta rinkimų rezultatų, sakydama, kad valdžia juos suklastojo.
Parlamento rinkimai Sakartvele vyko spalio 26 dieną. VRK paskelbė valdančiosios partijos „Gruzijos svajonė“ pergalę, kuri esą surinko apie 54 procentus. Opozicija nesutiko su balsavimo rezultatais, o keturios opozicinės partijos, įveikusios penkių procentų barjerą, paskelbė boikotuojančios naująjį parlamentą. Sakartvelo prezidentė Salomėja Zurabišvili taip pat atsisakė pripažinti oficialius rezultatus, kaltindama Rusiją kišimusi į rinkimus.
Balsų perskaičiavimas keliose rinkimų apylinkėse po pirmųjų protestų prieš rinkimų rezultatus reikšmingai nepakeitė anksčiau paskelbtų VRK duomenų. Balsavimo rezultatai 30-yje rinkimų apylinkių buvo anuliuoti dėl balsavimo slaptumo pažeidimo.
Tarptautiniai stebėtojai atkreipė dėmesį į pažeidimus rinkimų metu: rinkėjų bauginimo ir kyšininkavimo atvejus, spaudimą valstybės tarnautojams, daugkartinį balsavimą ir balsavimo biuletenių užpildymą. Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga paragino atlikti tyrimą dėl galimo sukčiavimo ir įtariamo kišimosi į rinkimų procesą šalyje.
Sutapimai ar netolerancija ir nedemokratija?
Tai, kas pastarosiomis dienomis vyksta Sakartvele, labai primena 2020 m. rugpjūčio įvykius Baltarusijoje. Vakarų žiniasklaidoje buvo rašoma, kad A. Lukašenka uzurpavo valdžią. Šalyje tuojau pat prasidėjo protestai. Pastarieji nebuvo tokie masiniai, nes tokiu atveju A. Lukašenka būtų nuverstas, todėl jie greitai nuslopo.
Panašumų galima rasti ir tarp Tbilisio ir Vilniaus, kur netrukus antrą kartą rinksis žmonės protestuoti prieš „Nemuno Aušros“ partijos buvimą valdžioje. Koks tūkstantis nepatenkintųjų, nešini ES, Izraelio, Ukrainos ir LGBT vėliavomis, rinksis reikalauti, kad socialdemokratai ir prezidentas numotų ranka į maždaug 200 tūkst. Lietuvos Respublikos piliečių nuomonę, nes Lietuvoje buvo išrinkti „ne tie“.