Profesionalus pirtininkas: į pirtį reikia eiti bent kartą per dvi savaites

Regionai, SveikatingumasDaiva Čepėnienė
Suprasti akimirksniu
Pirtis
Pirtininkas, žolininkas ir sveikatos treneris Feliksas Laivys siūlo sveikatos atstatymo, pastiprinimo procedūras bei įvairiais pirties ritualais padeda atkurti užslėptas fizines bei dvasines galias. Romanas/Unsplash nuotrauka

Siūlo apeigas ir įvairius ritualus pirtyje

Į Molėtų rajoną, Piešiškių kaimą dažnai atvyksta žmonės pasiilgę gryno oro, miško ir vandens. Čia privačioje sodyboje svečius pasitinkantis pirtininkas, žolininkas ir sveikatos treneris Feliksas Laivys siūlo sveikatos atstatymo, pastiprinimo procedūras bei įvairiais pirties ritualais padeda atkurti užslėptas fizines bei dvasines galias.

„Pirtis – tai mūsų protėvių sugalvotas stebuklingas atradimas. Taigi aš pasitelkiu tai, kas prieš daugel metų mūsų protėviams padėjo išgyventi, suteikė jėgų bei palaikė fizinę ir dvasinę sveikatą“, – apie pirties ir joje vykstančių ritualų reikšmę pasakojimą portalui 77.lt pradėjo sodybos šeimininkas.


Pirties šiluma teigiamai veikia sveikatą

Atvykusieji pasipirtinti čia gali rinktis paprastą, edukacinę, apeiginę pirtį su gyvo šaltinio vandeniu, vietinių žolynų kvapais ir vantų deriniais, garu, kontrastinėmis ir vanojimo procedūromis pirtį. Pirtininkas F. Laivys atlieka ir masažus, organizuoja išvykas į mišką, kuriose, kaip jis sako, galima pasisemti gamtos galių, pajusti miško maudynių naudą. Programa su pasirinktais ritualais užtrunka apie 3 valandas.

„Pirtis – tai virsmo procesas, būsenos pakeitimas. Tai paprastas, bet kartu ir sudėtingas instrumentas, kuriuo galima pašalinti tai, kas mums trukdo ir yra nereikalinga, ir pasisemti ko labiausiai trūksta“, – kalbėjo pirtininkas.

Pirties šiluma teigiamai veikia sveikatą, stiprina organizmą, gerina kraujo cirkuliaciją. Svarbus pirties akcentas yra vanta.

Sauna
Pirties šiluma teigiamai veikia sveikatą. Anne Nygård/Unsplash nuotrauka
„Pirmasis ir svarbiausias vantos poveikis yra jos skleidžiamas aromatas. Antroje vietoje – oro skirstymas pirtyje mojuojant vanta. O trečioje – jau pats masažas arba kitaip vadinamas plakimas ar vanojimas. Tik žmonės neretai šį eiliškumą painioja ir dažnai svarbiausiu laiko vanojimąsi“, – kalbėjo pirtininkas.

Vantas ruošti reikia tinkamu laiku, tinkamai jas išdžiovinti, išsaugoti ir mokėti pirtyje jas atgaivinti. Skirtingų medžių lapų vantos išskiria skirtingas aromatines ir gydomąsias savybes. Dažniausiai pirtyje naudojama beržinė vanta, jos lapai skatina prakaitavimą.

Pasak sodybos šeimininko, prieš pradedant vanojimosi ritualą, reikėtų keletą kartų įeiti į pirtį apšilti. Palaipsniui didinti pirties patalpų temperatūrą, ir tik kai kūnas apsipras su karščiu imti vanotis.

„Pirtis yra vienintelė oficiali vieta, kur vyrai ir moterys gali būti nuogi. Po pirties nereikėtų naudoti jokių kosmetinių priemonių, ir nors kelias dienas po pirties nesiprausti su šarminiais muilais, mat pirtyje išvalytas prakaitas yra pati geriausia kosmetinė priemonė“, – dėstė pirtininkas.


Apie žolelių ir šilumos naudą

Būnant pirtyje keičiasi kraujo, limfos sudėtis, audinių skysčių klampumas. Todėl nėra būtina pirtyje vanotis, vien jau pakvėpavus pirties aromato organizmas naudą pajus.

Pasak F. Laivio, pirtyje galima ruošti ir specialias žolelių arbatas, kvėpuoti vaistažolių – čiobrelių, mėtų, aviečių, liepžiedžių ir kt. – garais. Tačiau taip pat reikia atminti, kad skirtingų augalų, vantų lapų kvapai, kvėpavimas žolelių užpilais pirtyje sukelia skirtingą poveikį organizmui. Pasak pirtininko, vieni augalai labiau skatina prakaitavimą, skystina kraują, kiti veikia sutraukiančiai. Pavyzdžiui, kadagio vantos dezinfekuoja orą, mat jų spygliai išskiria fitoncidus. Taigi renkantis žolynus, vantas, kaitinimosi pirtyje temperatūrą, drėgmės kiekį reikėtų atsižvelgti į organizmo poreikius ar juntamus negalavimus. Skundžiantis sąnarių negalavimais patartina lankytis sausesnėje pirtyje ir kaitintis aukštesnės temperatūros karštyje. Turintiems širdies negalavimų kaitintis pirtyje derėtų atsargiai, mat karštis gali pakenkti. Per ilgai kaitinantis ir gausiai prakaituojant iš organizmo pasišalina kalis. Dėl to gali ištikti širdies nepakankamumas ar sutrikti tam tikrų organų veikla.

Atlieka masažus ir miško maudynių procedūras

Miškas
Atvykę svečiai kviečiami patirti miško maudynes. Daniel Seßler/Unsplash nuotrauka

F. Laivys atlieka ir kūno masažus bei miško maudynių terapijos procedūras. Pastarosios procedūros efektyvesnės esant drėgnam orui, todėl dažniau į mišką einama rytais arba vakarais.

F. Laivys pataria pirtyje lankytis bent kartą per 2 savaites. Per mėnulio pilnatį ir jaunatį pirties malonumais reikėtų mėgautis apdairiai, stebint savo organizmo būklę, mat tai pavojingiausios mėnulio fazės.

Per metus sodyboje Molėtų rajone sulaukiama per 100 pirties mylėtojų, kurie iš čia išvyksta atsinaujinę, pajutę palengvėjimą. Dauguma jų čia grįžta, o žinią apie stebuklingas pirties galias skleidžia iš lūpų į lūpas. Taigi šios sodybos vartai atviri visiems norintiems patirti pirties naudą ir malonumus.