Vuhane dirbęs mokslininkas pasidalino įžvalgomis apie koronaviruso kilmę
JAV mokslininkas, dirbęs visame pasaulyje prasta reputacija pagarsėjusiame Vuhano virusologijos institute Kinijoje, kuris laikomas koronaviruso ištakomis, pasidalino savo įžvalgomis apie tai, kas slypi už viruso išplitimo.
Buvęs „EcoHealth Alliance“ viceprezidentas Andrew Huffas savo naujoje knygoje „Tiesa apie Vuhaną“ ( angl. The Truth About Wuhan) apkaltino JAV dėl „didžiausios žvalgybos nesėkmės nuo rugsėjo 11 dienos ir pabrėžė, kad pandemija kilo dėl to, kad JAV vyriausybė finansavo koronavirusų tyrimus Kinijoje[1].
Tokią nuomonę paviešinęs A. Huffas atskleidė ir tai, kad palaiko ryšį su respublikonų senatoriumi iš Viskonsono Ronu Johnsonu, ir Atstovų Rūmų Žvalgybos komiteto respublikonais bei patvirtino, kad ragina respublikonus pradėti išsamų tyrimą dėl tikrosios COVID-19 kilmės.
Tikina, kad vyriausybė žinojo, bet nieko nedarė
A. Huffas, būdamas „EcoHealth Alliance“ viceprezidentu, padėjo kurti biosaugos platformas, o dabar atvirai kritikuoja federalinės vyriausybės reakciją į pandemiją ir jos nepakankamą pasirengimą, pabrėždamas, kad pandemija pradėjo plisti dar 2019 m. pabaigoje, žinant apie Vuhano virusologijos institute vykdomus funkcijų tyrimus[2].
Dėl žinojimo ir nieko nedarymo A. Huffas savo knygoje koronaviruso pandemiją vadina „didžiausia“ nesėkme JAV žvalgybos istorijoje.
„Įvairios vyriausybinės agentūros turėjo kažką, kas vadinosi Nacionaliniu pasirengimo pandemijoms planu. Dirbdamas vyriausybėje buvau matęs jo kopijas. Padėjau keletą jų parengti įvairioms vyriausybinėms agentūroms. Taigi buvau šokiruotas, kad mes nesilaikome pasirengimo pandemijai planų. Taigi, šiuos uždarymus, kurie įvyko, imitavo ir modeliavo organizacija, su kuria dirbau. Ir buvo prasminga tai daryti gal savaitę ar dvi, ir taip jie iš pradžių padėjo žmonėms… Tačiau jokiu būdu nebuvo prasmės pratęsti jį taip ilgai, kaip mes pratęsėme. Taigi, kai matote, kad tai vyksta, ir visi veiksmai, kurių jie ėmėsi, prieštaravo tam, ką mes supratome kaip geriausius politinius veiksmus. Tai įsiutino. Turėdamas patirties ir žinių, žinau, jog vyriausybė meluoja apie visus šiuos dalykus, apie visus skirtingus politinius dalykus, kurie vyksta“, – teigia A. Huffas.
JAV finansavo Kinijos laboratorijas
A. Huffas teigia, kad pandemiją sukėlė JAV vyriausybės vykdomas koronavirusų finansavimas Kinijoje. Nepaisant to, kad Kinija ir Vuhano pareigūnai neigia kaltinimus dėl viruso nutekėjimo, keli ekspertai praeityje pastebėjo, kad koronaviruso kilmė iš tiesų tikslingiausiai siejasi su Vuhanu.
„Užsienio laboratorijos neturėjo tinkamų kontrolės priemonių, užtikrinančių tinkamą biologinę saugą, biologinį saugumą ir rizikos valdymą, o tai galiausiai lėmė viruso nutekėjimą iš Vuhano virusologijos instituto laboratorijų“, – savo knygoje teigia A. Huffas.
Pasak jo, daugiau nei dešimtmetį JAV organizacijos, finansuojamos Nacionalinio sveikatos instituto (NIH), tyrė kelis šikšnosparnių koronavirusus ir užmezgė glaudžius ryšius su Vuhano laboratorija. O NIH yra pagrindinė Jungtinių Valstijų vyriausybės agentūra, atsakinga už biomedicininius ir visuomenės sveikatos mokslinius tyrimus.
A. Huffas teigia, kad Vuhano laboratorija daugelį metų praktikavo metodus, kaip sukurti šikšnosparnių koronavirusus, kad jie galėtų atakuoti kitas rūšis ir pridūrė, kad Kinija žino, jog tai yra genetiškai sukurtas virusas, bet tai nutyli.
„Mes tiesiog perdavėme jiems biologinio ginklo technologiją“, – teigia A. Huffas.
Raginama atlikti tyrimą
A. Huffas, Irako karo veteranas ir buvęs JAV saugumo departamento kompetencijos centrų mokslinis bendradarbis, teigia, kad bendradarbiauja su tikrąsias viruso ištakas siekiančiais išsiaiškinti respublikonais ir ragina juos pradėti išsamų tyrimą dėl viruso kilmės ir „EcoHealth Alliance“ vaidmens.
„Žmonės turėtų įsigilinti į tai, ką sakau. Pateikiu didelius, drąsius teiginius, ir aš mielai priimsiu bet tokius klausimus. Ir Kongresas turėtų pradėti išsamų tyrimą, kad visi galėtų pamatyti, kokia yra tiesa“, – sako A. Huffas.
Kinija, kurioje 2019 m. gruodį Vuhano mieste užregistruotas pirmasis koronaviruso atvejis, jau kelerius metus yra diskusijų apie koronaviruso kilmę centre, bet šalies valdžios institucijos aktyviai neigia, kad virusas nutekėjo iš jų laboratorijos.
Vis dėlto, per pastarąjį dešimtmetį Vuhano virusologijos institutas surinko tūkstančius virusų mėginių iš šikšnosparnių pietų Kinijoje, Laose ir šešiose kitose šalyse bei atvežė juos į Vuhaną. 2019 m. rugsėjį mokslininkai iš viešos prieigos pašalino šių virusų duomenų bazę, kuri iš dalies buvo sukurta JAV lėšomis.
Prasidėjus pandemijai, Vuhano tyrėjai atsisakė dalytis duomenų baze pasiteisindami tuo, kad ją paskelbus žmonės gali bandyti ją nulaužti, tačiau dalis ekspertų teigia, kad šios duomenų bazės viešas atskleidimas būtų greičiausias būdas įrodyti, jog laboratorija nėra susijusi[3].
2023 m. JAV Kongresas ketina surengti apklausas ir į teismą iškviesti mokslininkus, dirbusius su Kinijos kolegomis Vuhane. Tuo tarpu JAV visuomenė, regis, yra linkusi pritarti viruso nutekėjimo iš laboratorijos teorijai.
Rugsėjo mėnesį atliktos „YouGov“ apklausos duomenimis, dvigubai daugiau amerikiečių yra linkusių sutikti su viruso nutekėjimo versija[4].