Britų medicininius įrašus planuojama perkelti į skaitmenizuotą erdvę
Jungtinės Karalystės sveikatos sekretorius Wesas Streetingas pirmadienį pristatė planus dėl skaitmenizuotų Anglijos Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) medicininių įrašų sistemos kūrimo, pagal kurią kiekvienam pacientui visa jo medicininė informacija būtų prieinama vienoje vietoje, skaitmeninėje terpėje[1].
Sveikatos apsaugos ministras skelbia, jog šiuo metu pradeda svarbias konsultacijas dėl planų per ateinantį dešimtmetį pertvarkyti NHS į visiškai skaitmeninę sistemą. Taip bus sukuriami vadinamieji skaitmeniniai „pacientų pasai“ su sveikatos duomenimis, kuriais galės greitai naudotis šeimos gydytojai, ligoninės ir greitosios pagalbos tarnybos, taip pat ir patys piliečiai.
Skaitmeninių duomenų įstatymu, kuris bus pristatytas dar šią savaitę, bus standartizuotos visos NHS informacinės sistemos. Skelbiama, kad tai pagreitins pacientų priežiūrą, sumažins pakartotinių medicininių tyrimų skaičių ir medikamentų vartojimo klaidų skaičių, nes visa paciento sveikatos informacija, įskaitant tyrimų rezultatus, bus kaupiama viename paciento įraše NHS programėlėje.
Šiuose medicininiuose dokumentuose, vadinamuose paciento pasais, bus saugomi sveikatos duomenys, kuriuos greitai ir lengvai galės pasiekti šeimos gydytojai, ligoninės ir greitosios pagalbos tarnybos. Įstatymo projektas leis mums geriau dalintis pacientų įrašais visoje NHS, o tai leis sutaupyti apie 1,5 mln. valandų per metus vien dėl geresnio duomenų valdymo. Teigiama, kad įstatymo projektas taip pat palengvins mokslininkams prieigą prie pacientų įrašų[2].
Medikai turės laisvesnę prieigą prie pacientų duomenų
Sveikatos sekretorius W. Streetingas sakė, kad įvykdžius permainas, NHS galės dirbti kartu su gyvybės mokslų sektoriumi, suteikdama prieigą prie didelio ir įvairaus duomenų rinkinio. Jo teigimu, dabar pradedamos diskusijos toliau apims tokius klausimus, kaip, pavyzdžiui, kaip užtikrinti, kad pacientų duomenys būtų apsaugoti ir nuasmeninti.
W. Streetingas taip pat pradėjo plataus masto viešas konsultacijas dėl vyriausybės planų per ateinantį dešimtmetį pertvarkyti NHS iš analoginės į skaitmeninę. Pradėdamas „nacionalinį pokalbį“ su visuomene, sveikatos priežiūros darbuotojais ir ekspertais, kad padėtų formuoti vyriausybės 10 metų NHS planą, kuris bus paskelbtas kitų metų pavasarį, W. Streetingas sakė, kad jis norėtų ne tik skaitmenizuoti NHS, bet ir perkelti sveikatos priežiūrą iš ligoninių į bendruomenę.
„Norėčiau, kad daugiau diagnostikos, tyrimų ir skenavimų būtų atliekama ne ligoninėse, o vietos klinikose. Norėčiau, kad tokiais dalykais, kaip nedidelės traumos, būtų pasirūpinta arčiau žmonių namų esančiose tarnybose, o ne kad žmonėms tektų važiuoti į didelius priimamuosius“, – sakė jis.
Sveikatos sekretorius taip pat gina Jungtinės Karalystės planą pertvarkyti sveikatos priežiūrą bendradarbiaujant su didelėmis technologijų ir farmacijos bendrovėmis, kad būtų kuriami nauji gydymo būdai, ir teigė, kad jis pasieks „geriausią įmanomą susitarimą“ NHS. Jis teigė, kad šis pokytis „reikš, kad NHS galės dirbti ranka rankon su gyvybės mokslų sektoriumi, siūlydama prieigą prie mūsų didelio ir įvairaus duomenų rinkinio“.
Abejojama dėl pacientų duomenų apsaugos ir privatumo
Tačiau pacientų privatumo kampanijos grupė „MedConfidential“ teigė, kad dėl W. Streetingo planų neišvengiamai bus sukurta pažeidžiama duomenų bazė, kurios turiniu vėliau bus galima dalytis su farmacijos gigantėmis. Be to, įrašus potencialiai galėtų peržiūrėti bet kuris iš 1,5 milijono NHS darbuotojų, net jei jie negydo paciento.
„Streetingas planuoja sukurti „didžiojo brolio“ duomenų bazę. Jūsų atpažįstama ligos istorija ir visais medicininiais įrašais nebesirūpins gydytojai, o juos kontroliuos politikai, kurie nuspręs, kam jie bus parduoti – tai neišvengiamai bus bet kas, kas už juos sumokės“, – sakė „MedConfidential“ grupės atstovas spaudai Samas Smitas.
Šių metų gegužę paskelbtos viešos konsultacijos, kurias inicijavo praėjusios kadencijos vyriausybė, svarstydama panašų žingsnį, parodė, kad 21 proc. apklaustųjų nesutiko su teiginiu, kad „aš pasitikiu NHS, kad mano pacientų duomenys bus saugūs“. Be to, du trečdaliai respondentų teigė nenorintys, kad kas nors, kas jų tiesiogiai negydo, turėtų prieigą prie jų medicininių įrašų.
Gegužės mėnesį vykusiose konsultacijose didžioji dauguma respondentų taip pat teigė nerimaujantys, kad NHS IT sistemos gali būti pažeidžiamos kibernetinių atakų irm kad NHS gali padaryti klaidų tvarkydama duomenis. 50 proc. apklaustųjų nurodė, kad šiek tiek arba labai nerimauja, kad sveikatos priežiūros tarnyba gali parduoti jų asmens duomenis bendrovėms be jų sutikimo.
Izraelis savo piliečių sveikatos duomenis jau skaitmenizavo
Jungtinė Karalystė, kalbėdama apie sveikatos duomenų skaitmenizavimą, nėra novatorė. Izraelio valdžia dar 2018 m. patvirtino Nacionalinį skaitmeninės sveikatos planą, pagal kurį sukurta skaitmeninė, maždaug 9 mln. Izraelio gyventojų medicininių bylų duomenų bazė, kuri yra prieinama medikams, mokslininkams ir įmonėms[3].
Šia idėja siekta susisteminti maždaug 20 metų rinktus skaitmeninių medicininių įrašų duomenis, kurie yra sukaupti iš daugiau kaip 98 proc. Izraelio gyventojų populiacijos. Visi šie duomenys sukūrė bendrą medicininių duomenų bazę.
Ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu tuomet teigė, kad šie duomenys yra „didžiulis turtas“ ir pažymėjo, kad sieks, jog jie „būtų prieinami mokslininkams, kūrėjams ir įmonėms“, taip siekiant paskatinti prevencinių vaistų, taip pat individualizuoto, specialiai pritaikyto gydymo kūrimą.
Taigi, bent jau Izraelio skaitmeninės medicinos programa patvirtina dalies visuomenės narių nerimą dėl jų medicininių duomenų saugumo bei privatumo. Jeigu jautrūs medicininiai įrašai tampa prieinami ne tik medikams ar mokslininkams, o ir verslo įmonėms – pavojus dėl privatumo pažeidimo tik išauga.