Iki teismo salių – vos vienas žingsnis
Pastaraisiais metais populiariose vietovėse padaugėjo incidentų, kuriuose nukentėjo ne tik aplinka, bet ir turistai[1]. Pranešimai apie vyrą, išniekinusį Koliziejų Romoje, rodo, jog elgesys pablogėjo net ir tose vietose, kuriose anksčiau retai kildavo problemų[2]. Netinkamiems veiksmams sutramdyti skirtingos šalys ėmėsi konkrečių priemonių.
2013 m. Kinija išleido 64 puslapių etiketo vadovą
Dubrovnikas yra viena iš kelių Kroatijos vietovių, kurioje buvo išleisti turistams skirti elgesio kodeksai, numatantys baudas už vaikščiojimą po miestus be marškinėlių arba su maudymosi kostiumėliais.
Amsterdamo valdžia nutraukia ekskursijas po Raudonųjų žibintų kvartalą Amsterdamo centre, susirūpinusi, kad sekso paslaugų teikėjai neva laikomi tik turistų atrakcija.
Nyderlandų turizmo pareigūnai nusprendė nutraukti Amsterdamo, kaip turistų lankomos vietos, reklamą po to, kai smarkiai išaugo lankytojų skaičius.
2017 m. 150 000 žmonių dalyvavo eitynėse prieš didėjantį turistų srautą į Barseloną.
Italijos sostinė Roma įvedė turistams skirtas gaires, kuriomis remiantis draudžiama viešose vietose valgyti užkandžius ir sėdėti ant istorinių paminklų.
Nuo tada, kai žmonės pradėjo intensyviai keliauti, kultūros susiduria su milžiniškais iššūkiais, o aplinka už tai sumoka savo kainą, turizmui tampant vienu rimčiausių kenkėjų.
Kas už viso to slypi?
Vienas iš atsakymų yra socialinė žiniasklaida[3].
Instagramas ir tiktokas palengvino „paslėptų brangakmenių“ ir naujų vietų, kurias galima įtraukti į būsimus planus, paiešką. Ir ši kelionių demokratizacija turi rimtų pasekmių.
Kadangi galime stebėti patinkančių žmonių kasdienybę ir kitus nuotykius, daroma prielaida (sąmoningai arba ne), kad elgesys, kuriuo pastarieji paprastai vadovaujasi savuose namuose, priimtinas ir likusiame pasaulyje, – mat malonumas svarbiau už gamtinių resursų ir istorinių paminklų tausojimą.
Nustatant blogus kelionių įpročius, kuriuos įtakoja socialinės žiniasklaidos skatinamas turizmas, aiškėja, jog, kai turistai glaudžiasi viešbučiuose ir kurortuose, jie gali (klaidingai) manyti, kad kelionė į toli nuo namų esančią vietovę prilygsta galimybei be pasekmių elgtis kaip tik nori. Tai viena iš priežasčių, dėl ko nukenčia tenykščiai gyventojai bei ekonomika.
Galimybė keliauti į tas pačias vietas kaip daugelis, ir skelbti apie apsilankymą jose – tokiu būdu palaikant socialinius ryšius – iš tiesų yra tam tikra socialinio statuso forma. Blogąja prasme tai reiškia, kad keliautojai daugiau energijos skiria turinio kūrimui, o ne tyrinėjimui, atradimams ar pagarbai vietos papročiams. Apsilankei, bet, žiūrėk, tuoj pat užsimiršai – nes svarbiausia pasigirti kaimynui.
Balio sala įvedė naujus draudimus
Balis yra viena iš vietovių, turinčių socialinės žiniasklaidos skatinamo turizmo reputaciją. Fotogeniška sala, kurioje gausu jogos poilsio vietų, yra didžiulis influencerių traukos objektas. Nepaisant to, reaguodama į netinkamą turistų elgesį, 2023 m. birželį sala pristatė naujas gaires lankytojams, į kurias įtrauktos tinkamo elgesio šventyklose, visoje saloje ir su vietiniais gyventojais bei pagarbos gamtinei aplinkai taisyklės[4].
Turistams nuo šiol reikės turėti motociklų nuomos licenciją, be to, jiems bus draudžiama lipti ant bet kurio Balio kalno ar ugnikalnio be leidimo. Keliautojai taip pat privalės apsistoti tik registruotuose viešbučiuose ir vilose (tai turės įtakos daugeliui „Airbnb“ objektų). Vėlgi, pažeidėjais rūpinsis speciali turizmo grupė, užtikrinsianti apribojimų vykdymą, reikalui esant rengdama reidus ir tyrimus.
Kita nauja gairė nurodo, jog nuo šiol bus draudžiama elgtis agresyviai ir vartoti šiurkščius žodžius vietinių gyventojų, vyriausybės pareigūnų ar kitų turistų atžvilgiu tiek būnant Balyje, tiek dalyvaujant diskusijose internete, socialinei žiniasklaidai išliekant viena pagrindinių problemų.
Panašių veiksmų ėmėsi ir kitos šalys.
Islandija, Havajai, Naujoji Zelandija, Kosta Rika ir kitos valstybės įpareigojo lankytojus laikytis vietos įstatymų ir papročių, siekdamos pritraukti gerai besielgiančius turistus. Ten, kur šie nurodymai pasirodė nerezultatyvūs, kai kurios vietos, pavyzdžiui, garsioji Tailando Majų įlanka, žengė dar reikšmingesnį žingsnį, nuspręsdama turistų nebeįsileisti (bent jau kol kas).
Atostogos vienutėje – įmanoma
Keliaudami nepamirškite, kad esate priimančiųjų bendruomenių svečiai.
Pasakysiu paprastai: net jei esate patyręs keliautojas, galite nesuvokti, kokį poveikį jūsų veiksmai daro vietos bendruomenėms. Kad nesijaustumėte it kritę žemyn galva nuo aukštos obels, prieš išvykdami susiraskite pagrindinę informaciją apie vietos kultūros saugumo normas – nesvarbu, ar sutinkate su pastarosios papročiais, ar ne.
Jei tai konservatyvesnė vieta, pridera būti kuklesniems – nebent norite atsidurti žymių influencerių kailyje, kurie buvo sulaikyti už netinkamą elgesį Balio šventykloje[5].
Kai kurie tyrimai taip pat rodo, kad keliaudami žmonės gali nesijausti kokybiškai pailsėję ir pasikrovę naujų įspūdžių, jei pernelyg daug dėmesio skiria telefonams ar kitiems įrenginiams: įsimintiniausios akimirkos yra tos, kurių metu užmezgame prasmingą ryšį arba sužinome ką nors naujo. Žinoma, šiuolaikinis žmogus trokšta pademonstruoti ikoniškus kadrus, tačiau arba renkamės nuobodžiaujančią auditoriją, arba savo gyvenimą.
Taip, dažnas pasaulietis vyksta kur nors tik tam, kad pasidarytų tobulą asmenukę. Aišku viena: tai kenkia ne tik mums, bet ir aplinkai.
Jei turite noro dalintis atostogų įspūdžiais, įsitikinkite, jog demonstruojate tinkamą (ir teisėtą) etiketą, – tik tokiu būdu išvengsime socialinės žiniasklaidos skatinamo toksinio turizmo.