Prasideda stojimai į aukštąsias Lietuvos mokyklas: kokie specialistai uždirba daugiausiai

ŠvietimasEvelina Aukštakalnytė
Suprasti akimirksniu
Stojimai
Šiuo metu startuoja stojimai į aukštąsias mokyklas. Brett Jordan/Unsplash nuotrauka

Pastebimas didelis energetikos specialistų trūkumas

Birželį Lietuvoje aktyviai prasideda vidurines mokyklas ir gimnazijas pabaigusių moksleivių stojimai į aukštąsias mokyklas. Tačiau kartais taip nutinka, kad išsiaiškinti, kuo norima būti ateityje, per dvylika metų mokykloje, nepavyksta. Taigi, pateikiame šiuo metu paklausiausių ir daugiausiai uždirbančių specialistų Lietuvoje sąrašą, kuris galbūt pastūmės pagaliau priimti sprendimą.

Jau kuris laikas žiniasklaidoje mirga pranešimai apie tai, kaip šalyje masiškai trūksta energetikos sektoriaus specialistų, o universitetai išskėstomis rankomis laukia norinčiųjų studijuoti šią specialybę. Tačiau pasiryžusiųjų kiekiai nedžiugina, nors ir kone iškart po studijų žadamas nuo 3 iki maždaug 9 tūkst. eurų atlyginimas neatskaičius mokesčių.

Tai, kad šios srities specialistų drastiškai trūksta Lietuvoje, rodo ir stojantys kai kurie energetikos sektoriaus projektai.

Remiantis skaičiavimais, per ateinančius 5-6 metus Lietuvoje prireiks bent 2 tūkst. papildomų energetikų[1].

Energetikos ir su ja susijusias studijų programas šiuo metu siūlo šios aukštosios mokyklos: Kauno technologijos universitetas (KTU), Vilniaus universitetas (VU), Vilnius TECH, Klaipėdos universitetas (KU), Kauno technikos kolegija (KTK), Vilniaus technologijų ir dizaino kolegija, Klaipėdos valstybinė kolegija, Alytaus, Panevėžio, Utenos bei Šiaulių valstybinės kolegijos ir Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija.

Energetikai
Energetikos sektorius siūlo platų darbo vietų pasirinkimą. Markus Spiske/Unsplash nuotrauka

Itin reikalingi statybų pramonės specialistai

Kaip niekad šiuo metu „medžiojami“ statybų inžinieriai, nuo kurių kompetencijų priklauso ir miestų urbanizacijos tempai bei pastatų saugumas. Nedaugeliui žinoma, jog būtent statybos inžinieriai priima sprendimus kaip pritaikyti pastatus žmonių poreikiams, kad šie būtų saugūs ir ilgai tarnautų.

Tinklaraštis „Kur stoti“ skelbia, kad naujos kartos specialistams reikalingos ir geros technologinės žinios, mat statybų sektoriuje vis dažniau pasitelkiama skaitmenizacija, o trečio kurso studentus, vos atlikusius praktiką, darbdaviai tiesiog „išgraibsto“[2].

Pasirinkusiems šias studijas Vilnius TECH siūlo ir 30 tūkst. eurų vertės stipendijų fondą, kurį išdalina geriausiems studentams.

Statybų inžinerijos srityse šiuo metu lyderiauja Vilnius TECH, tačiau šią studijų programą galima studijuoti ir KTU, KTK, KU, Klaipėdos ir Šiaulių valstybinėse kolegijose, Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje.

Statybos
Statiniai pirmiausiai projektuojami skaitmeniniame lygmenyje. C Dustin/Unsplash nuotrauka

Slaugos specialistai darbo ras net ir kaimuose

Ne ką mažiau svarbi ir medicinos sritis, kurioje šiuo metu labai trūksta slaugytojų padėjėjų. Prognozuojama, kad ateityje, senstant visuomenei, šios profesijos žmonės taps ypatingai reikalingi.

„Kur stoti“ praneša, kad pastaraisiais metais darbdaviai kas ketvirtį skelbė daugiau nei 300 laisvų darbo vietų slaugytojų padėjėjams. Didžiausia jų paklausa buvo pastebėta Vilniuje ir Kaune[3]. Šią mokymosi programą kuo puikiausiai gali rinktis ir vyresnio amžiaus žmonės, kuriems, įgijus šią specialybę, darbą nesunku gauti net regionuose ir kaimuose.

Prognozuojama, kad ateityje Lietuvoje gali trūkti daugiau nei 2 tūkst. šios profesijos žmonių.

Šią profesiją galima įgyti profesinėse mokyklose arba pagal Užimtumo tarnybos organizuojamas mokymų programas.

Didžiausi atlyginimai – aukščiausio lygio vadovams

Remiantis „Mano alga“ pateikiama atlyginimų statistika, Lietuvoje šiuo metu didžiausius uždarbius gauna užimantys vadovaujančias pareigas – vidutinis atlyginimas siekia 2 765 eurus „į rankas“.

Į didžiausius uždarbio rėžius patenka vyr. vykdomojo pareigūno pareigas einantys asmenys (didžiausias atlyginimas šiose pareigose siekia 7 030 Eur), gamyklos vadovai (didžiausias atlyginimas 6 835 Eur) bei vykdomasis direktorius (daugiausiai 6 842 eurai).

Antroji vieta pagal atlyginimų dydį tenka dirbantiems informacinių technologijų (IT) srityje. Čia vidutinis atlyginimas siekia 2 328 eurus.

Toliau rikiuojasi specialistai, dirbantys telekomunikacijų srityje ir gaunantys vidutinį 2 054 eurų atlyginimą. Aukščiausios uždarbio lubos – tinklų strategijos specialistams, mat čia jos gali siekti ir 5 310 eurų.

Mažiausiai uždirba vertėjai ir dirbantys paslaugų sektoriuje

Vidutinis atlyginimas vertėjams raštu ir žodžiu siekia vos 1 100 eurų „į rankas“ ir didžiausias galimybes gauti aukščiausią šioje srityje gaunamą atlygį turi korektorius – 2 066 eurus.

Susikraunamais turtais iš darbo pajamų pasigirti negali ir dirbantys paslaugų sektoriuje, kur vidutiniškai uždirbama 1 171 eurus. Visgi, jeigu dirbama automobilių plovėju, atlyginimo lubos gali pasiekti ir 2 570 eurus.

Na ir paskutinėje vietoje – nekvalifikuotos darbo jėgos grupė. Čia vidutiniškai už darbą atsilyginama 1 067 eurais. Daugiausiai uždirbti gali administratorius (iki 1 643 Eur).

Geriau rinktis ilgalaikes profesijas, kurių nepakeis dirbtinis intelektas

Atkreipiame dėmesį, kad būsimiesiems studentams, besirenkantiems specialybę, reiktų labai gerai pagalvoti, ar pasirinkta profesija bus aktuali dar po 5-10 metų, kada bus baigtos studijos ir „įsivažiuota“ į darbo rinką.

Verčiau nesirinkti profesijų, kurios gali būti automatizuotos: tai gali būti ir turizmo agentai bei klientų aptarnavimo specialistai.

Jei tikslieji mokslai ir medicina netraukia, galima rinktis kūrybinių ir strateginių sprendimų reikalaujančią profesiją, kurios, bent jau kol kas, dirbtinis intelektas nepakeis.