- Meditacija gali padėti atsipalaiduoti ir sumažinti patiriamą stresą
- Svarbiausi praktiniai patarimai norintiems pradėti medituoti
- Po meditacijos neskubėkite iš karto vėl nerti į dienos problemas
Meditacija gali padėti atsipalaiduoti ir sumažinti patiriamą stresą
Dabartinėje visuomenėje meditacija[1] tapo gan populiariu streso mažinimo būdu. Tačiau nors teoriškai gilus kvėpavimas, visų minčių ištrynimas ir atsidavimas akimirkai atrodo kaip itin paprastas dalykas, ne vienam žmogui gali pasirodyti gan sudėtinga griebtis meditacijos.
Nors įvairių su meditacija susijusių patarimų apstu, bet norint išmokti medituoti iš tiesų tiesiog reikia pasiryžti pradėti tai daryti.[2] Vien įvairi literatūra, daugybę metų medituojančių asmenų pasakojimai, ilgos vaizdo pamokos internete ar brangūs seminarai nepavers jūsų meditacijos guru. Tiesiog skirkite šiam atpalaiduojančiam dalykui nors šiek tiek laiko kiekvieną dieną ir pamatysite, jog viskas daug paprasčiau nei įsivaizdavote. Mes patariame sąžiningai, nors 15-20 minučių kasdien užsiimti meditacija ir ilgainiui suvoksite, jog visas patirtas teorinis vargas buvo nereikalingas.
Žinoma, pradžioje gali būti sudėtinga kiekvieną dieną palikti meditacijai ~20 minučių. Todėl geriausia susipažinimą su meditavimu pradėti nuo vos poros minučių per dieną.[3] Palaipsniui vis didinkite laiką ir taip pamažu, jums net nepastebint, meditacija taps savaime suprantamu, kasdieniu ritualu.
Svarbiausi praktiniai patarimai norintiems pradėti medituoti
Norėdami pradėti medituoti pirmiausiai išsirinkite jums patogiausią paros laiką. Geriausiai tam tiks vakaras arba rytas. Meditacija taps neatsiejamu ramybės ritualu, jei stabtelėsite pamedituoti prieš kokį nors konkretų ir taip kiekvieną dieną atliekamą veiksmą. Pavyzdžiui, galite medituoti prieš pusryčius ar rytinės arbatos gėrimą arba atvirkščiai - rinktis tam vakarą, prieš ketinimą skaityti knygą ar kitos paros dienotvarkės susidarymą. Tiesa, venkite medituoti tokiu laiku, kai jaučiatės itin pavargę, nes užmerkus akis paprasčiausiai užsimanysite miego, kankins įvairios įkyrios mintys, o ne medituosite.
Meditacijos naujokams taip pat patartina išsirinkti patogią, ramią ir jaukią vietą. Taip ne tik daug lengviau nustumsite šalin visus dienos neramumus, bet ir greičiau atsipalaiduosite. Vėliau, kai jau įprasite medituoti, tikriausiai galėsite tai lengvai daryti bet kur.
Nors galvodami apie meditaciją veikiausiai įsivaizduojate lotoso pozoje sėdintį užsimerkusį žmogų, tačiau jums tikrai nebūtina kankintis ir sėdėti lygiai tokioje pačioje pozoje, jei jums tai nepatogu. Medituojant reikia atsipalaiduoti, išvyti šalin visas mintis, o tai vargu ar pavyks, jei kęsite skausmą. Vietoj lotoso pozos galite tiesiog nugara atsiremti į sieną ir ištiesti kojas arba sėdėti ant kėdės krašto.
Radus tinkamą pozą tikriausiai iš karto kils kitas klausimas - kaip atsikratyti pašalinių minčių. Nuolatinis minčių srautas yra visiškai normalus reiškinys, tačiau medituodami turite jį nustumti šalin. Mėginkite įsivaizduoti, jog esate tik pašalinė jų stebėtoja, kuri nevertina ir nebando išspręsti visų pasirodančių minčių. Galiausiai pamažu jos ims tolti, o atidžiau koncentruojantis į kūno pojūčius išvis pranyks. Tiesa, nenuliūskite, jei pirmi bandymai nebus itin sėkmingi - tai yra visiškai normalu.
Medituodami stebėkite savo kvėpavimą. Atkreipę dėmesį kaip įkvėpus orą jis lėtai per nosį keliauja į jūsų plaučius, juos pripildęs pakelia diafragmą ir išsipučia pilvas, įsivaizduokite, jog šitaip prisipildote gyvybinės energijos. Atidžiai stebėdami savo kūno pojūčius, ypač jei stebėsite tik tam tikrą plotą, po kurio laiko veikiausiai pajusite šilumą ar dilgčiojimą. Tai reikš, kad pradėjote atsipalaiduoti ir pagaliau pamažu atsiribojate nuo viso chaoso.
Po meditacijos neskubėkite iš karto vėl nerti į dienos problemas
Nors po meditacijos, ypač jei dar nesate pratę skirti laiko ramybei, gali norėtis iš karto šokti ant kojų ir griebtis visų laukiančių darbų. Tačiau neskubėkite! Vietoj to, dar kurį laiką pabūkite užsimerkę ir pajuskite meilę, ramybę ir gėrį. Mintyse šiuos tyrus jausmus padovanokite visiems, kuriems linkite laimės.
Be to, apmąstykite dėl ko šiuo metu galite jaustis dėkingi ir laimingi. Tai ne tik suteiks papildomos ramybės ir jėgų grįžti į laukiantį chaosą, bet ir maloniai nustebins, nes veikiausiai rasite kur kas daugiau priežasčių nei manėte.
Meditacija - tai nuostabus būdas atsikratyti streso, nerimo ir kitų neigiamų emocijų. Todėl neskubėkite ir leiskite sau pasimėgauti ramybe, savo kūno pojūčiais bei teigiamais jausmais. Ilgainiui pastebėsite, kad meditacijai skirtas laikas ne tik tapo kasdieniu ritualu, bet ir padeda palaikyti gerą savijautą, optimizmą ir kantrybę.