Suprasti akimirksniu
  • Muzikantas, atlikėjas, lengenda
  • Dar šio mėnesio pabaigoje Amerikos lietuviai turės unikalią progą įvertinti „Lituanicą“, kas tai per meno kūrinys? Ir kokį vaidmenį jame vaidina P. Meškėla?
  • Ne per seniausiai atnaujinote savo repertuarą, po legendinio Stasio Povilaičio dainų dabar atgimė klasikinės "Hiperbolės" melodijos, kas tai per projektas?
  • Ar yra planų su šiomis dainomis išvykti svetur ir pasirodyti diasporos lietuviams?
  • Ne paslaptis, kad plačiai po pasaulį pasklidusiems lietuviams dabar itin neramu dėl jau antrus metus vykstančios Rusijos invazijos į Ukrainą, daug kas galvoja, jog ir mūsų šalyje nėra saugu, ar tikrai tai jaučiasi būnant vietoje?
  • 2019 m. vykusiame referendume dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo tauta nubalsavo už, tačiau neužteko reikiamo balsų skaičiaus. Šiemet vyks pakartotinis balsavimas gegužės 12 d. Jūsų nuomone, ar pavyks šįsyk?
  • Ar užsienyje gyvenantys gimimu įgiję savo šalies pilietybę Lietuvoje yra verti ją išlaikyti, nors ir priėmę kitos valstybės pilietybę (dėl įvairių asmeninių priežasčių)?
  • Jūs priklausote Lietuvos vadinamajai šiuolaikinės muzikos klasikų kartai... scenoje esate jau 40 metų, ar lietuviška estradinė muzika progresuoja, ar kaip tik regresuoja, turint galvoje elektronines priemones ir technologinę pažangą?
  • Pastaraisiais keletą metų lankėtės JAV, kitose lietuvių bendruomenėse diasporoje, ar galėtumėte palyginti klausytoją tenai ir Lietuvoje?
  • Jau 2024-jų pavasaris įgavo pagreitį, kokie dar įdomesni muzikiniai projektai laukia, kuriuose dalyvauja ir Povilas Meškėla, galbūt ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje?
Šaltiniai
Povilas Meškėla
Atlikėjas Povilas Meškėla, nuotraukos autorius Liudas Masys

Muzikantas, atlikėjas, lengenda

Vilniečio Povilo Meškėlos Lietuvos melomanams plačiau pristatinėti nereikia, vieni jį laikome lietuviško roko muzikos pradininku, kiti Nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu gyvavusios „Katedros“ simboliu, treti prieš du dešimtmečius geriausia mūsų šalies roko grupe pripažintos „Rojaus Tūzų“ siela. Tačiau visai neseniai, palyginus su kitais žymiausiais lietuviškos šiuolaikinės muzikos atlikėjais, Povilas pradėjo vis dažniau lankytis ir išeivijos lietuvių bendruomenėse, burti savo koncertams mūsų tautiečius JAV, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje. Kovo 24 dieną Lietuvos roko legendą vėl išvysime už Atlanto, kur jis pasirodys Čikagos ir kitų miestų lietuviams. Atsiradus progai, pakalbinau Povilą jo studijoje Vilniuje.

Dar šio mėnesio pabaigoje Amerikos lietuviai turės unikalią progą įvertinti „Lituanicą“, kas tai per meno kūrinys? Ir kokį vaidmenį jame vaidina P. Meškėla?

- Tai yra svarbus Lietuvos istorijos įvykis - apie Dariaus ir Girėno skrydį per Atlantą. Dar kartą įrodantis Lietuvos, kaip valstybės, svarbą pasaulyje. Šiame miuzikle aš atliksiu lietuvių išeivio Antano vaidmenį. O koks jis bus – geriausiai įvertinsite atėję į spektaklį. Lauksime visų kovo 24 dieną, sekmadienį, Lemonto vidurinės (Lemont High School) mokyklos auditorijoje miuziklo „Lituanica“ premjeroje!

Ne per seniausiai atnaujinote savo repertuarą, po legendinio Stasio Povilaičio dainų dabar atgimė klasikinės "Hiperbolės" melodijos, kas tai per projektas?

- Tiek Stasys Povilaitis, tiek „Hiperbolė“ yra Lietuvos populiariosios muzikos paveldas, tuo aš esu įsitikinęs. Jau seniai turėjau mintį šių artistų garbei jų dainas atlikti su žymiais Lietuvos artistais ir simfoniniu orkestru. Tą ir darome šiuo metu.

Ar yra planų su šiomis dainomis išvykti svetur ir pasirodyti diasporos lietuviams?

- Be abejonės, planų yra. Kas svarbiausia, kad šios dainos mus, lietuvius, suvienija į bendrą tautišką šeimą, nesvarbu, kur begyventume.

Ne paslaptis, kad plačiai po pasaulį pasklidusiems lietuviams dabar itin neramu dėl jau antrus metus vykstančios Rusijos invazijos į Ukrainą, daug kas galvoja, jog ir mūsų šalyje nėra saugu, ar tikrai tai jaučiasi būnant vietoje?

- Kiekvienas žmogus skirtingai susidėlioja savo pasitikėjimą ir baimes. Aš, asmeniškai, jaučiuosi užtikrintai, nes Lietuva yra NATO narė. Mes jau esame patikrinti ir užgrūdinti. Galime vardinti daug situacijų – vien ką tiktai reiškia Baltijos kelias ir Kovo 11-osios nepriklausomybės atkūrimas. Kartu mes stiprūs.

2019 m. vykusiame referendume dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo tauta nubalsavo už, tačiau neužteko reikiamo balsų skaičiaus. Šiemet vyks pakartotinis balsavimas gegužės 12 d. Jūsų nuomone, ar pavyks šįsyk?

- Aš tikiu, kad žmonių sąmoningumas, ypač dabartinėje situacijoje, skaidrėja. Manau, kad dabar pavyks, nes tai yra labai svarbu kiekvienam Lietuvos žmogui, gyvenančiam svetur. Mes turime būti vieningi vieni dėl kitų, ir kaip niekada anksčiau. Juk esame vienos ir tos pačios tautos dalis, dėl vienų ar kitų priežasčių pasirinkę skirtingas gyvenimo vietas.

Ar užsienyje gyvenantys gimimu įgiję savo šalies pilietybę Lietuvoje yra verti ją išlaikyti, nors ir priėmę kitos valstybės pilietybę (dėl įvairių asmeninių priežasčių)?

- Galvoju, kad tikrai taip. Juolab, kad pasaulio mąstu mūsų yra tiek nedaug, todėl turime saugoti kiekvieną žmogų. Mūsų tauta yra patriotų tauta, tad širdyje kiekvienas lietuvis yra tikras lietuvis, kur jį likimas benublokštų.

Jūs priklausote Lietuvos vadinamajai šiuolaikinės muzikos klasikų kartai... scenoje esate jau 40 metų, ar lietuviška estradinė muzika progresuoja, ar kaip tik regresuoja, turint galvoje elektronines priemones ir technologinę pažangą?

- Aš manau, kad šiuolaikinė Lietuvos popmuzika technologine prasme eina koja kojon su pasaulyje vyraujančiomis muzikos mados tendencijomis. Kūrybine prasme, aš esu senosios, dešimtmečiais skambančios ir jau patikrintos muzikos šalininkas.

Pastaraisiais keletą metų lankėtės JAV, kitose lietuvių bendruomenėse diasporoje, ar galėtumėte palyginti klausytoją tenai ir Lietuvoje?

- Užsienio lietuvių bendruomenių klausytojai yra kaip ir Lietuvoje. Labai nuoširdūs, draugiški, pozityvūs, svetingi ir dar galėčiau pridėti begalę komplimentų. Tačiau yra vienas niuansas – jie yra labai išsiilgę Lietuvos ir lietuviškos muzikos, tad patį koncertą priima į širdį dar jautriau. Tai galiu patvirtinti, nes diasporoje gyvenantiems koncertavau ne vieną kartą. O galimybę tai pajusti man suteikė geras mūsų abiejų draugas Žygis Januškevičius (Janus) iš Čikagos per JAV Lietuvių Bendruomenės Kultūros tarybą, per juos ir dabar važiuojame su miuziklu „Lituanica“.

Jau 2024-jų pavasaris įgavo pagreitį, kokie dar įdomesni muzikiniai projektai laukia, kuriuose dalyvauja ir Povilas Meškėla, galbūt ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje?

- Projektų yra daug ir įdomių, bet iš patirties aš esu iš tų žmonių, kuris pradžioje padaro ir džiaugiasi, o ne planuoja ir jei kažkas nesigauna, graužiasi ir neturi kur padėti akių. Mėgstu konkretumą, aiškumą ir atsakomybę.

Kalbino Laurynas R. Misevičius