Viskas prasidėjo nuo vieno žmogaus idėjos
Postcrossing[1] – tai įdomus hobis, kurio dalyviai ne tik siunčia atvirlaiškius po visą pasaulį, bet ir patys gali džiaugtis įvairiausiais atvirukais iš nepažįstamųjų. Tokį užsiėmimą pamėgę žmonės jį tęsia ne vienerius metus ir galiausiai gali pasigirti didžiulėmis kolekcijomis atvirukų iš bene viso pasaulio. Tačiau kaip prasidėjo toks daugybę skirtingų šalių apipynęs hobis, kokia jo esmė ir kaip prie to prisijungti?
Šio hobio idėją sugalvojo Paulo Magalhães, kuris sėkmingai įkūrė smarkiai išpopuliarėjusį besikeičiančių atvirlaiškiais asmenų interneto puslapį dar 2005-ųjų metų liepos mėnesį. Tokią svetainę vyras užsimanė sukurti ne šiaip sau, o todėl, kad pats mėgo gauti paštą ir ypač – atvirukus.[2] Noras gauti atvirlaiškius iš įvairių pasaulio vietų buvo toks didelis, jog Paulo nusprendė sukurti tokiam hobiui skirtą interneto puslapį.
Iš tikrųjų vyras nesitikėjo kažkokios didžiulės sėkmės, tačiau netikėtai svetainė sulaukė didelio populiarumo. Gan greitai Paulo pradėjo tobulinti savo interneto puslapį ir suprato, kad nepakanka vien seno kompiuterio, stovinčio jo drabužių spintoje. Vėliau prie vadinamojo postcrossing populiarumo prisidėjo ir žiniasklaidos dėmesys, tad galiausiai interneto puslapis virto į didžiulį, pasauliniu mastu veikiantį projektą, tarp kurio narių taip pat yra ir nemažai lietuvių.
Atvirlaiškių rinkimas bei siuntimas kitiems – populiarus hobis įvairiose šalyse
Kaip jau minėjome, šis hobis virto internetiniu puslapiu, kuriame viso pasaulio žmonės gali siųsti ir gauti atvirukus, palyginus neseniai – prieš penkiolika metų. Tačiau per šį laiką vieno žmogaus pradėtas hobis išsiplėtė iki virš 800 000 vadinamųjų postcrosser'ių iš 208 valstybių.[3] Jo populiarumas didžiausias Rusijoje, Taivane, Kinijoje ir JAV, tačiau gausu ir kitose šalyse gyvenančių atvirlaiškių mėgėjų. O per visą šį laikotarpį internetinio projekto dalyviai iš viso gavo net virš 61 milijono atvirukų.
Įdomu tai, jog šis hobis nėra tik paprastas apsikeitimas atvirlaiškiais. Nors gavęs adresą žmogus išsiunčia atvirlaiškį tam asmeniui, tačiau atgal gauna ne to paties asmens atviruką, o visai kito, parinkto atsitiktine tvarka. Tie patys asmenys iš vienas kito irgi gali gauti atvirlaiškį, tačiau sistema sukurta taip, jog tai įvyktų tik vieną kartą. Tiesa, pasaulyje egzistuoja įvairių pavienių grupelių, kurios mielai keičiasi atvirukais siųsdami juos tiesiogiai vienas kitam, tačiau tokios grupelės nepriklauso oficialiam interneto puslapiui ir veikia kaip atskiri dariniai.
Pagal galiojančias interneto puslapio taisykles, iš pradžių vienas narys gali turėti tik penkis keliaujančius atvirukus. Kai tik kažkas svetainėje užregistruoja atvirlaiškį su unikaliu jo ID kaip sėkmingai gautą, narys ir vėl gali traukti naują adresą. Kuo ilgiau ir sėkmingiau narys siunčia atvirukus, tuo vienu metu keliaujančių atvirlaiškių kiekis palaipsniui didėja. Pavyzdžiui, jei buvo sėkmingai iš nario gauti 5 atvirukai, jis vienu metu gali siųsti jau 6 naujus atvirlaiškius. Maksimalus vienu metu keliaujančių atvirukų kiekis – 100.[4]
Deja, pasitaiko atvejų, kai siunčiami atvirukai tiesiog pasimeta taip ir neatkeliavę iki gavėjo arba gautą paštą sunku užregistruoti, nes neįmanoma įskaityti unikalaus ID. Be to, kai kurie nariai tiesiog tampa neaktyvūs taip ir nesulaukę jų link jau vykstančių atvirukų. Tačiau interneto svetainės algoritmai veikia taip, jog atsižvelgiama į tokius neigiamus veiksnius ir bandoma sumažinti kiekvieno nario gautų ir išsiųstų atvirukų skaičiaus skirtumą. Tad net jei keli atvirukai pasimeta, nariai vis tiek sėkmingai sulaukia didžiosios dalies nepažįstamųjų siųstų staigmenų.
Kaip prisijungti prie postcrossing ir džiaugtis atvirlaiškiais iš viso pasaulio
Jei jus sudomino galimybė rinkti atvirlaiškius iš įvairių pasaulio šalių ir drauge juos siųsti pačiam, tuomet galite labai paprastai prisijungti prie vadinamųjų postcrosserių. Jums tereikia nueiti į šio hobio sumanytojo interneto svetainę postcrossing.com ir pradėti kelionę naujojo hobio link:
- Pirmiausia jums reikės užsiregistruoti minėtoje interneto svetainėje. Kadangi planuojate siųsti bei gauti realius, o ne virtualius atvirukus, jums teks įrašyti tikrą savo namų adresą.
- Po sėkmingos registracijos svetainės kairėje pusėje tiesiog paspauskite „send a postcard“. Ten rasite paaiškinimus apie tai, kaip veikia sistema – t. y., kad nepamirštumėte ant atvirlaiškio užrašyti ID, paaiškinama, kur gausite siuntimo adresą ir pan. Viską perskaitę pažymėkite varnelę ir paspauskite „request adress“.
- Atsidariusiame puslapyje išvysite tekstą, kuriame bus nurodytas ID, pavyzdžiui, „Postcard ID: LT-11111“. Raidės priklauso nuo to, kokioje šalyje esate, o skaičiai – unikalus kodas, kuris kiekvienam būna skirtingas. Šį ID būtina užrašyti ant atvirlaiškio (vieta nesvarbi), kadangi vėliau jo gavėjas užregistruos atviruką sistemoje.
- Tame pačiame puslapyje žemiau rasite ir adresą, kuriuo reikės išsiųsti atvirlaiškį. Tad paimkite į rankas atviruką, kažkur užrašykite gautą ID, dešiniame apatiniame kampe užrašykite adresą, viršuje užklijuokite pašto ženklą, o palinkėjimams skirtoje vietoje – kažkokią mintį, kurią norite nusiųsti drauge su atviruku.
Iš esmės užtenka įvykdyti šiuos keturis veiksmus ir jau galite siųsti atvirlaiškį, pradėdami savo postcrossing hobį. Tačiau verta atkreipti dėmesį ir į kelis kitus dalykus. Pavyzdžiui, savo anketose dalyviai dažnai yra nurodę, kokius atvirlaiškius jie labiausiai pageidauja gauti. Vieni nori miestų vaizdų, kiti mieliau renkasi senus dviračius, treti – kažką siaubo tematika. Jeigu išties norite pradžiuginti kitus šio hobio dalyvius, tuomet neužmirškite patikrinti ko jie nori ir skirkite laiko idealiausio atvirlaiškio paieškoms. Jei nerasite nieko knygynuose ar prekybos centruose, pamėginkite apsilaikyti sendaikčių parduotuvėse, mažesniuose knygynuose ar paieškoti atvirlaiškių internete. Jeigu neišsirenkate iš atvirlaiškių, galbūt kažką rasite tarp paprastų atvirukų, tik tokiu atveju nepamirškite jų įdėti į voką.
Be to, daug dalyvių mėgsta paminėti kokių žodžių nori sulaukti iš siuntėjo. Vieni prašo atsakyti į kelis klausimus, kiti – įrašyti mėgstamiausią sentenciją, o treti tiesiog laukia kažkokių palinkėjimų ar poros sakinių apie siuntėjo šalį, pomėgius ir panašiai. Taip šis hobis dar labiau padeda per atvirukus pažinti skirtingas šalis ir kultūras, todėl pasistenkite į tas kelias eilutes įrašyti kažką įdomaus ar ko pageidauja gavėjas.
Ne ką mažiau džiaugsmo atvirlaiškių apsikeitimo hobiu užsiimantys žmonės patiria ir dėl įdomių, neįprastų pašto ženklų. Tad pasistenkite išrinkti kuo gražesnį pašto ženklą, bet drauge neužmirškite, jog priklausomai nuo šalies, į kurią siųsite, skirsis ir tai, kokių pašto ženklų reikės. Geriausia tiesiog pasitarti su pašto darbuotojais, kad neapsiriktumėte ir neužklijuotumėte, pavyzdžiui, per pigių pašto ženklų.
Postcrossing – išties smagus hobis, leidžiantis pamatyti daugybę neįprastų atvirlaiškių ar net gauti kelis itin įdomius sakinius iš skirtingų pasaulio šalių. Dabar, kai gauti kokį nors popierinį laišką tapo tikra retenybe, toks hobis atrodo dar smagesnis. O pats internetinis projektas yra visiškai nemokamas ir prie jo gali prisijungti visi norintys, nes kainuoja tik pašto išlaidos ir atvirukai. Tad jeigu manote, kad rinkti ir siųsti atvirlaiškius būtų įdomu – nedvejokite ir pamėginkite.