Populiarių S. Jobso ir kitų žymių asmenybių biografijų autorius parašė knygą ir apie E. Muską
Garsus amerikiečių žurnalistas ir rašytojas Walteris Isaacsonas paskelbė netikėtą žinią: jis jau keletą pastarųjų metų bendrauja su milijardieriumi, kompanijų „Tesla“, „SpaceX“ bei tviterio savininku Elonu Musku ir parašė apie jį biografinę knygą.
Skelbiama, kad autorius, parašęs tokių visame pasaulyje žinomų asmenų kaip Steve’o Jobso, Leonardo da Vinci, Benjamino Franklino arba Alberto Einšteino biografijas, knygą apie E. Muską jau yra oficialiai užbaigęs ir ji skaitytojams turėtų būti prieinama šį rudenį.
„Steve’o Jobso ir kitų bestselerių biografijų autorius pateikia stulbinamai intymią istoriją apie žaviausią ir kontroversiškiausią mūsų eros novatorių – taisykles laužantį vizionierių, kuris padėjo pasauliui įžengti į elektromobilių, privačių kosmoso tyrimų ir dirbtinio intelekto erą“, – teigiama būsimos knygos apraše „Amazon“ elektroninėje parduotuvėje[1].
Artimi W. Isaacsonui asmenys JAV žiniasklaidai atskleidė, kad šios knygos rašymas autoriui buvo tikras iššūkis: juk E. Muskui šiuo metu yra 51-eri ir jis toliau vis dar kuria istoriją, o ir galutinio jo įvairiausių verslo sumanymų įvertinimo pateikti dar niekas negali.
Nors E. Muskas be savo verso pasiekimų yra žinomas ir dėl temperamentingo būdo, W. Isaacsonas vis dėlto įtikino jį bendradarbiauti rengiant šią knygą. Pats E. Muskas tviteryje neseniai rašė, kad W. Isaacsonas „neįtikėtinai kruopščiai atlieka tyrimus“ ir pareiškė rekomenduojantis kitas šio autoriaus knygas.
W. Isaacsonas geba parengti didelio populiarumo sulaukiančias biografijas
W. Isaacsonas yra žinomas amerikiečių rašytojas ir biografas, daugiausiai pripažinimo sulaukęs dėl savo itin detalių, įžvalgių ir gerai parengtų knygų apie žymius asmenis ir įvairių veiklos sričių asmenybes.
Jau ne vienerius metus W. Isaacsono knygos garsėja kruopščiais tyrimais, įtraukiančiu pasakojimu ir gebėjimu įsigilinti į nepaprastų asmenybių gyvenimus, suteikiant skaitytojams galimybę geriau suprasti jų pasiekimus ir platesnį kontekstą, kuriame jie gyveno.
Iki visiško pasinėrimo į knygų rašymą, ilgus metus W. Isaacsonas praleido žurnalistikos srityje, vienu metu net užėmė CNN generalinio direktoriaus pareigas, vėliau tapo žurnalo „Time“ vyriausiuoju redaktoriumi.
Vėliau didesnį dėmesį jis sutelkė į biografinių knygų rašymą, o bene didžiausio populiarumo sulaukė jo dar 2011 m. išleista biografija apie „Apple“ įkūrėją S. Jobsą. Elektroninėje parduotuvėje „Amazon“ biografija tapo net labiausiai parduodama 2011 m. knyga[2]. Didelio populiarumo ji sulaukė ir Lietuvoje, kur buvo pristatyta per 2012 m. Vilniaus knygų mugę[3].
Tačiau tai ne vienintelis W. Isaacsoną visame pasaulyje išgarsinęs darbas. Autorius parašė biografiją „Einšteinas: jo gyvenimas ir visata“, kurioje nagrinėjo šio garsaus, istorinio mokslininko gyvenimą ir profesinius pasiekimus. Vėliau W. Isaacsonas parašė ir biografiją „Leonardas da Vinčis“, kurioje aptarė šio žymaus italų menininko ir išradėjo gyvenimo istoriją.
E. Muskas surėmė pečius su Floridos gubernatoriumi: R. DeSantis apie savo rinkiminę kampaniją praneš tviteryje
O pats E. Muskas toliau plėtoja ne tik savo verslo planus, tačiau ir vis aktyviau įsitraukia į politines diskusijas. Vakar netikėtai pasirodė žinia, kad jo vadovaujamame tviteryje apie dalyvavimą 2024 m. JAV prezidento rinkimuose paskelbs Floridos gubernatorius, respublikonų partijos atstovas Ronas DeSantis.
Pasidžiaugęs, kad tokią svarbią žinią R. Desantis praneš būtent per tviterį, E. Muskas prakalbo ir apie savo politines pažiūras, pareiškęs, kad norėtų, jog JAV prezidento rinkimus laimėtų „gana normalus žmogus“[4].
„Esu viešai sakęs, kad aš pirmenybę teikiu, ir manau, kad tokią pirmenybę teiktų dauguma amerikiečių, noriu, kad pareigas eitų gana normalus žmogus“, – sakė E. Muskas.
Nors milijardierius oficialiai neišreiškė savo paramos Floridos gubernatoriui, anksčiau jis yra gyręs R. DeSantisą dėl jo centristinės politikos ir supratingumo. Tačiau panašios pagyros iš E. Musko lūpų skriejo ir kitam respublikonų kandidatui 2024 m. rinkimuose, respublikonui iš Pietų Karolinos Timui Scottui.
Anksčiau tviterio vadovas pripažino, kad 2020 m. prezidento rinkimuose balsavo už demokratą Joe Bideną, tačiau pastaruoju metu E. Muskas negaili kritikos tiek prezidentui ir jo atstovaujamai partijai, tiek ir visai kairiųjų pažiūrų ideologijai.
E. Muskas baiminasi dėl ateities, kai DI taps protingesnis už žmogų
Nors įtemptai dirbdamas E. Muskas randa laiko tviteryje pašiepti vieną ar kitą kontraversišką asmenybę ar sukritikuoti šalies politikus, didžiąją savo laiko dalį verslininkas skiria savo kompanijų valdymui ir naujų idėjų plėtojimui. Tačiau pagarsėjęs kaip vienas iškiliausių šių laikų inovatorių, pats E. Muskas gana atsargiai vertina karščiausią dabartinę technologinę naujovę – dirbtinį intelektą (DI).
Duodamas interviu vienai JAV televizijų, verslininkas kritiškai kalbėjo apie numanomą ateitį, kurioje dominuotų būtent DI. Milijardieriaus teigimu, pasaulyje, kuriame už žmones viską atliktų DI, patys individai ilgainiu susidurtų su siaubinga demotyvacija ir asmenybės krize.
„Įsivaizduokite, jei aukoju darbui laiką su draugais ir šeima, kurio norėčiau sau, bet galiausiai visus šiuos dalykus iš tiesų gali atlikti dirbtinis intelektas. Ar tai prasminga? Nežinau. Tam tikra prasme tada turiu sąmoningai sustabdyti tikėjimą DI, kad pats likčiau motyvuotas“, – apie gyvenimą su itin pažangiu DI kalba E. Muskas[5].
Palietęs dabartinio išsivystymo lygio DI technologijas, tokias kaip populiarusis „Chat GPT“, E. Muskas pareiškė, jog jis pats buvo „didžiulis idiotas“ dėl to, kad neprisidėjo prie šios technologijos kūrimo. E. Muskas iš tiesų buvo vienas iš pirmųjų kompanijos „OpenAI“, kuri ir išleido populiarų dirbtinio intelekto pokalbių robotą, rėmėjų.
E. Muskas kritikuoja nuotolinio darbo modelį ir svajoja sukurti ištisus darbuotojų miestelius
Tviterio savininkas, dalyvaudamas generalinių direktorių tarybos aukščiausiojo lygio susitikime, diskusijų metu leido suprasti, kad socialinės žiniasklaidos milžinę gali iškelti iš San Francisko, Kalifornijos. Toks ėjimas nebūtų stebinantis. 2021 m. E. Muskas perkėlė „Tesla“ būstinę iš Kalifornijos į Teksasą[6].
Negana to, pastaruoju metu netyla kalbos, kad verslininkas planuoja statyti ištisą savo kompanijų darbuotojų miestą. Tam reikalui pastaraisiais metais jis supirkinėja žemes Teksase, netoli Ostino[7].
Manoma, kad čia jis sieks sukurti utopinio miesto viziją. Gyvenvietėje gyventi ir dirbti galėtų visi jo kompanijų darbuotojai. Tokia praktika prieš ne vieną dešimtmetį JAV jau buvo itin plačiai paplitusi.
Tačiau anuomet šie miesteliai veikiau priminė ne visų svajonių išsipildymą, bet kalinių stovyklas, kuriose darbdaviai yra ir šeimininkai, ir parduotuvių savininkai, ir policininkai. Taip suklestėjo darbuotojų išnaudojimas, tapęs modernia vergove.
Tai, kad užkietėjusiam darboholikui E. Muskui tokia galia prieš savo darbuotojus gali atrodyti kaip įdomi perspektyva, nestebina. Neseniai jis dar kartą viešai sukritikavo nuotolinio darbo modelį, pareiškęs, kad jis yra „moraliai neteisingas“, nes daugelio paslaugų sektoriaus darbuotojų yra tiesiog priversti dirbti kontaktiniu būdu.
„Tai iš tikrųjų ketinate dirbti iš namų ir ketinate priversti visus, kurie pagamino jūsų automobilį, ateiti dirbti į gamyklą? Jūs ketinate priversti žmones, kurie gamina jūsų maistą dirbti iš namų? Žmonės, kurie tvarko jūsų namus, jie negali dirbti iš namų? Bet jūs galite? Ar tai atrodo morališkai teisinga?“ – retoriškai klausė milijardierius, nuotolinio darbo šalininkus pavadinęs „nešiojamųjų kompiuterių klase“[8].