Dar 2013 metais popiežius pasirašė atsistatydinimo raštą – tai jis padarytų, jei staiga pablogėtų sveikata
Popiežius Pranciškus atskleidė, kad tuomet, kai pradėjo eiti šias pareigas, dar 2013 metais, jis pasirašė atsistatydinimo raštą. Juo būtų galima pasinaudoti, jei kada dėl sunkių ir nuolatinių sveikatos problemų pontifikas negalėtų eiti savo pareigų[1].
Pontifikas ne kartą yra sakęs, kad atsistatydintų, jei sveikata jam trukdytų vadovauti 1,3 mlrd. narių turinčiai Romos Katalikų Bažnyčiai.
Dabar popiežius Pranciškus, atrodo, yra geros sveikatos, išskyrus tai, kad jį vargia kelio negalavimas.
Jam praėjusią savaitę suėjo 86-eri. Šį komentarą apie jau egzistuojantį atsistatydinimo laišką jis išsakė interviu Ispanijos laikraščiui „ABC“.
Naujausio interviu metu Pranciškaus buvo paklausta, ar, jo nuomone, reikėtų nustatyti oficialią normą tiems atvejams, kai sveikatos problemos ar nelaimingas atsitikimas sutrukdo popiežiui. Tada jis ir atskleidė, kad toks dokumentas jau yra pasirašytas iš anksto.
Aš jau pasirašiau atsistatydinimo pareiškimą. Tarcisio Bertone buvo valstybės sekretorius. Pasirašiau jį ir pasakiau jam, kad jei atsirastų kliūčių dėl medicininių priežasčių ar dėl ko nors kito, čia yra mano atsistatydinimas. Nežinau kam kardinolas T. Bertonė galėjo šį dokumentą perduoti, bet aš jį perdaviau jam, kai jis buvo valstybės sekretorius.
Pranciškus sakė, kad laišką perdavė tuometiniam Vatikano valstybės sekretoriui kardinolui Tarcisio Bertonei, kuris buvo likęs eiti šių pareigų iš ankstesnio Benedikto XVI pontifikato. T. Bertonė šias pareigas ėjo dar maždaug šešis mėnesius po to, kai 2013 m. kovo 13 d. Pranciškus buvo išrinktas popiežiumi[2].
Atsistatydinimai Vatikane yra labai retas reiškinys
Dar liepos mėnesį viename savo interviu Pranciškus atmetė spekuliatyvius pranešimus apie neišvengiamą jo atsistatydinimą ir pakartojo savo dažnai išsakytą poziciją, kad kada nors gali atsistatydinti, jei dėl pablogėjusios sveikatos jam taps neįmanoma vadovauti Bažnyčiai.
Tai buvo beveik neįsivaizduojama iki 2013 m., kai atsistatydino dabar 95 metų Benediktas XVI. Tai buvo pirmasis popiežiaus atsistatydinimas per šešis šimtmečius. Tai nėra įprasta procedūra nes pontifikai tarnauja bažnyčiai iki paskutinių jėgų.
Tačiau interviu „ABC“ Pranciškus sakė manąs, kad panašius atsistatydinimo raštus pasirašė ir popiežiai Paulius VI (1963-1978) bei Pijus XII (1939-1958). Tačiau abu pontifikai mirė eidami savo pareigas.
Vasario mėnesį 2013 metais Popiežius Benediktas XVI šokiravo pasaulį, kai tapo pirmuoju per beveik 600 metų atsistatydinusiu popiežiumi. Tačiau dėmesys greitai buvo nukreiptas į įpėdinius ir naujojo popiežiaus Pranciškaus išrinkimą. Visoje dramoje taip ir nebuvo iki galo atsakyta į vieną klausimą – kodėl Benediktas atsistatydino?
Oficialiame popiežiaus Benedikto atsistatydinimo pareiškime buvo paaiškinta, kad silpsta jo fizinės ir protinės galios, tačiau jau seniai buvo įtariama, kad čia galimai slypi kai kas daugiau.
Vokietijos teisininkų grupė apkaltino buvusį popiežių Benediktą XVI nesiėmus veiksmų keturiose istorinėse vaikų išnaudojimo bylose, apie kurias jis, kaip įtariama, jis buvo informuotas būdamas Miuncheno ir Freisingo arkivyskupu. Šiuo metu į pensiją išėjęs 94 metų pontifikas šias pareigas ėjo 1977-1982 m. ir, kaip teigiama, tuo metu jam buvo pateikta informacija apie piktnaudžiavimą, tačiau jis atsisakė imtis veiksmų[3].
Tai galimai ir privedė pontifiką prie tokio žingsnio. Romos katalikams žiniasklaidos reikalai ir skandalai niekad nebuvo naudingi. Sveikatos problemos yra vienintelė pateisinama priežastis tokiam atsistatydinimui, todėl toks priežastingumas yra laikomas tinkamu palikti pareigas anksčiau, nors įprastai pontifikai tarnauja iki pat mirties.
Popiežiaus Pranciškaus sveikata – tema spekuliacijoms
Popiežiaus Pranciškaus sveikatos problemos jau apkalbamos ne pirmus metus. Nuo liepos mėnesio Pranciškus surengė tris tarptautines keliones – į Kanadą, Kazachstaną ir Bahreiną, o sausio 31 d. – vasario 5 d. planuoja apsilankyti Kongo Demokratinėje Respublikoje ir Pietų Sudane.
Į šią kelionę jis turėjo vykti praėjusių metų liepą, tačiau dėl kelio problemos ją teko atidėti. Dabar jis naudojasi lazdele trumpiems pasivaikščiojimams ir neįgaliojo vežimėliu ilgesniems atstumams uždarose patalpose.
Tai skatina kalbas, kad Popežiui yra sunkiau atlikti ir jo pareigas bažnyčiai. Nors Vatikanas ne kartą sakė, kad Pontifiko problemos kyla dėl dešiniojo kelio osteoartrito ir kad kitais atžvilgiais jis yra sveikas, šie patikinimai nepadėjo užkirsti kelio nuolat aktyviai veikiančiam Romos gandų malūnui[4].
Neįgaliojo vežimėlyje popiežius pasirodė Kanadoje ir daug kas jau vasarą pradėjo kalbėti, kad Vatikanas slepia jo daug rimtesnes sveikatos problemas nuo viešumos. Popiežius Pranciškus nuolat yra klausiamas, ar planuoja atsistatydinti ir kaip laikosi. Iki pat šiol jis neigia planuojantis netolimą atsistatydinimą iš pareigų, nes jaučiasi gerai.