Suprasti akimirksniu
  • Moderni medicina gali dovanoti naują gyvenimą
  • Šūvis į veidą iš pagrindų pakeitė jaunos merginos gyvenimą
  • Medikai ir modernios technologijos padėjo atkurti moters veidą
Šaltiniai
C. Steltz veido protezas
C. Steltz veido protezas. Stop kadras

Moderni medicina gali dovanoti naują gyvenimą

Moderni medicina šiandien pasiekia neįtikėtinų rezultatų, kurie vos prieš kelis dešimtmečius būtų atrodę kaip tikra mokslinė fantastika ar pramanas.

Dabar naujos technologijos ir moksliniai tyrimai leidžia ne tik gydyti ligas, anksčiau laikytas nepagydomomis, bet ir gelbėti gyvybes po siaubingų incidentų, tokių kaip nudegimai, kulkų žaizdos ir kitokie trauminiai sužalojimai.

Imunoterapijos, genų inžinerijos ir pažangių regeneracinių procedūrų dėka medicina žengia į priekį, suteikdama pacientams viltį į sveikesnį ir pilnavertiškesnį gyvenimą, net po sunkių ligų ar traumų. Ypač didelę pažangą daro atstatomoji ir plastinė medicina, kuri tapo būtina tiems, kurie susiduria su rimtais kūno pažeidimais.

Šiuolaikinės technologijos, tokios kaip audinių inžinerija ir biomedžiagų naudojimas, leidžia atkurti pažeistus audinius, mažinant randus ir grąžinant funkcionalumą.

Tai yra ne tik fizinio atstatymo procesas, bet ir didžiulė psichologinė parama, leidžianti stipriai nukentėjusiems žmonėms susigrąžinti pasitikėjimą savimi ir gyvenimo kokybę. Toks pažangus gydymas ne tik gelbsti gyvybes, bet ir suteikia naują galimybę gyventi visavertį gyvenimą po sunkių sužalojimų.

Tai paliudyti gali ir amerikietė Chrissy Stelz, kuri dar būdama paaugle siaubingo incidento metu neteko dalies savo veido, tačiau išmanios medicininės pažangos dėka, po daugiau nei dešimtmečio, galėjo susigrąžinti bent dalį jo.

C. Steltz prieš nelaimę. Stop kadras
C. Steltz prieš nelaimę. Stop kadras

Šūvis į veidą iš pagrindų pakeitė jaunos merginos gyvenimą

Amerikietė C. Stelz dar 1999 m., vieno vakarėlio metu, susidūrė su likusį jos gyvenimą iš pagrindų pakeisiančia nelaime. Maždaug du trečdalius dešimtokės merginos veido dalies subjaurojo šautuvo kulka.

C. Stelz daugiau nei dešimtmetį vaikščiojo dėvėdama specialią veido kaukę, dengiančią žiojinčią skylę, kurioje anksčiau buvo jos akių vyzdžiai ir nosis. Tačiau 2010 m. gydytojai sukūrė jai naują veidą-protezą[1]. Jis pagamintas iš silikono, jame atkurtos moters akys ir nosis. Protezas buvo sukurtas pagal C. Steltz nuotraukas, darytas, kai jai buvo 16 metų, ,visiškai prieš nelaimę.

Dabar C. Stelz yra ištekėjusi, turi vyrą ir sūnų, tačiau visuomet jautė tuštumą dėl nelaimės, įvykusios ankstyvoje jaunystėje. Tačiau moteris džiaugiasi, kad šio protezo dėka tiek ji pati, tiek ir ją supantys asmenys dabar vėl į ją žvelgs kitaip.

Vis dėlto, optimizmo jos gyvenime, ypatingai iš karto po nelaimės, stigo. O tai yra suprantama. Juk jaunos merginos gyvenimas sugriuvo vos per vakarą.

1999 m. ji buvo populiari vidurinės mokyklos dešimtos klasės moksleivė. Pavasario atostogų metu gyvendama su tuometiniu vaikinu ji dažnai rengdavo vakarėlius ir šėliones. Per vieną tokį vakarėlį vienas iš jos draugų atsinešė šaunamąjį ginklą. Mergina paragino draugą su ginklu nežaisti, tačiau jis patikino, kad šautuvas nėra užtaisytas. Vis dėlto, juokaudamas draugas nusitaikė į C. Stelz, o tada ginklas ir iššovė.

Paauglys, kuris kvailiojo su ginklu, kai šis iššovė, kalėjime praleido 27 mėnesius už antrojo laipsnio užpuolimą. Iš kur paaugliai apskritai gavo ginklą? Jis buvo vogtas. Tuomečiam C. Steltz vaikinui buvo skirta lygtinė bausmė už 15 ginklų vagystę, įskaitant tą, kuris vos nenužudė merginos. C. Steltz, kuri ginklo vagystės metu laukė automobilyje, nebuvo apkaltinta. Policija ir prokurorai sutiko, kad jos sužalojimai buvo pakankama bausmė.

C. Steltz po nelaimės. Stop kadras
C. Steltz po nelaimės. Stop kadras

Medikai ir modernios technologijos padėjo atkurti moters veidą

Iš karto po nelaimės C. Steltz buvo skubiai nugabenta į ligoninę, kur chirurgai dėjo milžiniškas pastangas, kad išgelbėtų jos gyvybę. Vis dėlto, medikai greitai suprato, kad merginos veido išgelbėti tikrai nepavyks.

„Pats šūvis pašalino jos kairės akiduobės turinį, pašalino nosį ir atramines veido vidurio struktūras, o dešinę akį pažeidė taip, kad ji neteko regėjimo. Nesu matęs nieko tokio sunkaus sužalojimo, kai pacientas išlieka gyvas“, – sakė daktaras Erikas Dierksas, chirurgas, ne kartą operavęs C. Steltz.

Po šešių savaičių ligoninėje ji grįžo namo, nors ir prarado regėjimą, buvo be nosies ir su atstatytu žandikauliu. Netrukus ji grįžo į mokyklą ir 2001 m. baigė ją kartu su savo klase.

Po metų, per valstijos aklųjų ir silpnaregių konferenciją ji susipažino su Geoffrey Dilgeriu, vyru, kuris netrukus tapo jos gyvenimo partneriu. Jis taip pat staiga neteko regėjimo būdamas paaugliu, kai hipofizės auglys sutraiškė jo regos nervą. Jų santykiai klostėsi puikiai, pora netrukus drauge apsigyveno.

2008 m. C. Steltz buvo pasirengusi dar vienai, jau eiline tampančiai veido rekonstrukcijos operacijai, tačiau sužinojo, kad yra nėščia. Tai nukėlė jos planus, tačiau kaip teigia moteris, vaiko gimimas atnešė tik dar daugiau paskatų atkurti savo veidą.

2010 m. prasidėjo dar vienas operacijų maratonas. Moteriai buvo atliktos keturios operacijos, kad jos veidas būtų paruoštas pritaikyti specialų protezą. Galvos ir kaklo chirurgas E. Dierksas išpjovė nosies angą ten, kur jos nebuvo. Jis vėliau išgręžė aštuonis į varžtus panašius implantus į kaulus virš ir po akiduobėmis. Ant šių implantų buvo užmaunami protezai, kuriuos laiko maži magnetai. Kadangi jos protezams reikėjo dviejų akių, taip pat nosies ir skruostų, buvo pakviestas veido protezavime besispecializuojantis chirurgas.

Gydytojai patys aukojo savo laiką ir dirbo neatlygintinai, nes C. Steltz draudimas apmokėjo tik ligoninės išlaidas, susijusias su jos operacija. Medikai padovanojo veido implantus, o kitas išlaidas padėjo padengti anoniminė privati auka.

Bent iš dalies atgavusi veidą C. Steltz neslepia džiaugsmo, tačiau kartu neužmiršta ir skaudžių patirčių, kurios buvo pamokančios.

„Teigiamas dalykas yra tai, kad aš tai išgyvenau. Priėmiau faktą, kad tapau neįgali ir kuo geriau jį išnaudojau. Tai, kad esu akla, nereiškia, kad negaliu išeiti į lauką ir vis tiek daryti smagių dalykų, kaip jūs visi“, – teigia C. Steltz[2].