- R. F. K. nusiteikęs ryžtingai dėl tokių agentūrų kaip FDA „pravalymo“ nuo korupcijos
- Po ketverių metų pertraukos D. Trumpas turi ištisą keršto sąrašą
- Vos gavęs prezidento įgaliojimus D. Trumpas ketina „per dvi sekundes“ atleisti specialųjį patarėją J. Smithą
- Respublikonų prezidentas ketina pertvarkyti nacionalinę klimato politiką
- Antrosios kadencijos metu ketinama imtis kardinalių pokyčių
R. F. K. nusiteikęs ryžtingai dėl tokių agentūrų kaip FDA „pravalymo“ nuo korupcijos
Robertas F. Kenedis jaunesnysis pasiūlė, kad antroji D. Trumpo administracija galėtų panaikinti ištisus Maisto ir vaistų administracijos (FDA) departamentus dėl jose bujojančios korupcijos, o respublikonai rodo rimtą nusiteikimą kardinaliai JAV politinei pertvarkai.
Buvęs nepriklausomas kandidatas į prezidentus trečiadienį kalbėjosi su MSNBC apie 2024 m. išrinktojo prezidento Donaldo Trumpo pergalę rinkimuose[1].
R. F. Kenedžio, kuris nuo pat D. Trumpo rinkimų kampanijos pradžios buvo viena iš svarbiausių jį remiančių figūrų, buvo paklausta apie galimą jo vaidmenį būsimuose Baltuosiuose rūmuose ir apie tai, ar jis pradėtų „valyti“ aukščiausio lygio federalinių tarnybų darbuotojus, kurie šiuo metu dirba FDA ir CDC.
R. F. K. taip pat pridūrė, kad kai kuriose kategorijose turi išnykti visi šių agentūrų skyriai – tarp tokių ir FDA mitybos skyrius, kuris esą visiškai neatlieka savo darbo ir nesaugo amerikiečių vaikų. Kenedis klausė, kodėl Amerikoje yra „Froot Loops“, kurių sudėtyje yra 18 ar 19 sudedamųjų dalių, kai tuo tarpu Kanadoje tokių – tik dvi ar trys.
Visgi, naikinti ištisų agentūrų, kaip antai FDA, Kenedis teigė, kad nesiryžtų.
„Norėdamas panaikinti agentūras, kol tam reikia Kongreso pritarimo, aš to nedaryčiau“, – teigė jis.
Tačiau pridūrė galintis pašalinti iš šių agentūrų korupciją, ką ir daręs pastaruosius 40 metų, kai tokio tipo agentūras padavė į teismą. Pasak Kenedžio, kai šiose agentūrose nebeliks korupcijos, tai amerikiečiai gaus gerus mokslinius duomenis ir galės patys rinktis, ką ir kaip jiems valgyti ir (ar) vartoti.
Pavyzdžiui, politikas likus kelioms dienoms iki prezidento rinkimų pasiūlęs D. Trumpui siekti pašalinti fluoridą iš geriamojo vandens, mat jis siejamas su didesne kaulų lūžių, artrito, kaulų vėžio tikimybe.
Po ketverių metų pertraukos D. Trumpas turi ištisą keršto sąrašą
Dar prieš laimėdamas JAV prezidento rinkimus, 78-erių D. Trumpas pažadėjo atkeršyti savo priešams tapęs valstijų vadovu, o pirmuoju jo taikiniu esą tapsiąs kadenciją baigiantis eiti Joe Bidenas[2].
2023-aisiais D. Trumpas sakė: „Aš paskirsiu tikrą specialųjį prokurorą, kuris imsis persekioti labiausiai korumpuotą prezidentą per visą Jungtinių Amerikos Valstijų istoriją Joe Bideną ir visą nusikalstamą Bidenų šeimą“.
D. Trumpas daugelį metų tvirtino, kad į korumpuotus užsienio verslo sandorius yra įsitraukę J. Bideno sūnus Hunteris Bidenas ir brolis Jimas Bidenas.
H. Bidenas jau šiemet buvo nuteistas dėl Teisingumo departamento pateiktų kaltinimų neteisėtai laikant ginklus ir sukčiaujant mokesčių srityje.
Kaip kitą potencialų kandidatą D. Trumpo keršto sąraše „Radar Online“ nurodęs Manhatano apygardos prokurorą Alviną Bragą, kuris pateikė kaltinimus D. Trumpui dėl neva sumokėtų pinigų už tylėjimą.
D. Trumpas, paklaustas, ar tapęs prezidentu A. Bragą patrauktų baudžiamojon atsakomybėn, nedaugžodžiavo ir pridūrė viską paliksiantis parodyti laikui.
Teisėjas Juanas Merchanas, pirmininkavęs Manhatano bylai dėl pinigų už tylėjimą, taip pat yra sekantis galimas D. Trumpo „kandidatas“ ir, pasak jo, yra „nesąžiningas teisėjas“.
D. Trumpas taip pat ne kartą minėjo Letitios James vardą, kuri galiausiai sėkmingai iškėlė civilinę bylą dėl sukčiavimo prieš milijardierių dėl jo verslo praktikos.
Vos gavęs prezidento įgaliojimus D. Trumpas ketina „per dvi sekundes“ atleisti specialųjį patarėją J. Smithą
Praėjusią savaitę JAV prezidentu tapęs D. Trumpas taipogi pažadėjo, kad J. Smithas, kurį 2022 m. paskyrė generalinis prokuroras Merikas Garlandas ir apkaltino D. Trumpą dėl pastangų sužlugdyti 2020 m. rinkimus ir netinkamo įslaptintų dokumentų tvarkymo, vos jam atvykus į Baltuosius rūmus, būtų kaipmat atleistas iš specialiojo patarėjo pareigų[3].
JAV lyderio pyktis J. Smithui sukilo po to, kai šis jam iškėlė dvi federalines bylas. Viena iš jų, kurioje jis kaltinamas neteisėtai laikęs įslaptintus dokumentus savo „Mar-a-Lago“ valdose Floridoje, liepos mėnesį buvo atmesta, o J. Smithas šį sprendimą apskundė.
Kita, kurioje jis kaltinamas sąmokslu sužlugdyti 2020 m. prezidento rinkimus, buvo atidėta dėl Aukščiausiojo Teismo nuomonės, suteikiančios platų imunitetą oficialiems veiksmams, atliktiems einant prezidento pareigas.
Tuo tarpu po tokių D. Trumpo pareiškimų atleisti J. Smithą, D. Hewittas svarstė, jog dėl šio žingsnio jis galėtų susilaukti Kongreso dėmesio, tačiau tokią galimybę D. Trumpas atmetė.
Respublikonų prezidentas ketina pertvarkyti nacionalinę klimato politiką
Su klimatu susijusių sprendimų ekspertai teigia, kad respublikonams perėmus ir prezidento postą, ir Senatą, gali būti įgyvendinti ir reikšmingi pokyčiai nacionalinėje klimato politikoje ir imamasi pertvarkyti priemones, kuriomis neva labiausiai mažinamas planetą šildančių ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas[4].
Keletas pokyčių, kurių ketina imtis D. Trumpas:
- D. Trumpas planuoja atšaukti švarios energijos subsidijas, pirmenybę teikdamas iškastinio kuro plėtrai.
- J. Bideno nustatyta EPA taisyklė reikalauja, kad anglių elektrinės iki 2030 m. sumažintų 90 proc. anglies dioksido išmetimo, tačiau ji susiduria su teisiniais iššūkiais. Valdant D. Trumpui ši taisyklė greičiausiai bus panaikinta.
- D. Trumpo administracija gali panaikinti Bideno vyriausybės nustatytus pirmuosius išmetamo metano apribojimus.
- Kadangi D. Trumpas nepritaria masiniam perėjimui prie elektromobilių, tikimasi, kad jo valdymo metu bus atšaukiami griežti automobilių išmetamųjų teršalų standartai.
- Taip pat tikėtina, kad D. Trumpas atnaujins naftos gręžimą Arkties nacionaliniame laukinės gamtos prieglobstyje, kurį blokavo J. Bidenas.
Antrosios kadencijos metu ketinama imtis kardinalių pokyčių
Sugrįžęs į Baltuosius rūmus D. Trumpas taip pat ketina imtis esminių pokyčių imigracijos, federalinės pertvarkos, šalies ekonominės ir mokestinės sistemos, energetikos ir teisingumo klausimais[5].
Naujasis prezidentas ketina pradėti plataus masto deportacijos programą, siekdamas pašalinti iki 11 mln. dokumentų neturinčių imigrantų. Jis gali pasinaudoti Užsieniečių priešų įstatymu, kad galėtų sulaikyti imigrantus be teismo posėdžių, ir planuoja atkurti savo „musulmonų kelionių draudimą“ bei užginčyti teisę į pilietybę nuo gimimo.
D. Trumpas nori pakeisti karjeros valstybės tarnautojus politiniais paskyrimais ir gali panaikinti dalį Teisingumo ir Švietimo departamentų. Jo darbotvarkėje numatyta mažinti Teisingumo departamento nepriklausomumą ir galimai suteikti malonę sausio 6-osios riaušininkams.
Jis taip pat planuoja pratęsti 2017 m. vykdytą mokesčių sumažinimo politiką, panaikinti kai kuriuos pajamų mokesčius ir skatinti iškastinio kuro pramonę. D. Trumpas siekia įvesti didelius tarifus užsienio prekėms, ypač iš Kinijos, kad apsaugotų JAV darbo vietas ir pramonės šakas.
D. Trumpo prezidentavimo laikotarpiu taipogi gali būti pradėti stabdyti vėjo jėgainių jūroje projektai ir naikinamos ekologinių mokesčių lengvatos.