Plaukų tiesinimo priemonės – tiesus kelias į moteriškas ligas?
Gražūs ir išpuoselėti plaukai neabejotinai yra kiekvienos moters gražiausias aksesuaras. Tačiau kartais plaukų priežiūra gali tapti itin sudėtinga dėl sunkiai paklūstančio plauko, o tuomet gražiai šukuosenai išgauti pasitelkiamos ir įvairios cheminės priemonės: pavyzdžiui, skirtos plaukų tiesinimui. Tačiau kartais grožis išties gali pareikalauti aukų, mat nustatyta, jog moterys, naudojančios plaukų tiesinimo priemones, susiduria su didesne rizika susirgti gimdos vėžiu nei jų nenaudojančios. Ryšis su didesne tikimybe susirgti krūties vėžiu pastebėtas ir dažant plaukus ilgalaikiais dažais.
Tokie rezultatai atsispindi spalio 17 d. paskelbtame didelės apimties tyrime, kuriame padarytos išvados, jog dažnas plaukų tiesinimo priemonių naudojimas išties gali padidinti riziką susirgti gimdos vėžiu.
„Apskaičiavome, kad 1,64 % moterų iki 70 metų amžiaus, kurios niekada nenaudojo plaukų tiesinimo priemonių, susirgtų gimdos vėžiu. Tačiau dažnai tokias priemones naudojančioms moterims ši rizika išauga iki 4,05 %“, – pranešime teigė tyrimo vadovė Alexandra White iš JAV Nacionalinio aplinkos sveikatos saugos instituto (NIEHS)[2].
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) duomenimis, gimdos vėžys yra labiausiai paplitusi ginekologinio vėžio forma JAV, o didžiausias jo paplitimas – tarp juodaodžių moterų.
Per beveik 11 metų laikotarpį buvo stebėtos 33 947 įvairių rasių 35–47 metų amžiaus moterys. Per tą laiką 378 iš jų pasireiškė gimdos vėžys.
Atsižvelgiant į tyrimo dalyvių rizikos veiksnius, tikimybė susirgti gimdos vėžiu buvo daugiau nei 2,5 karto didesnė toms moterims, kurios per praėjusius metus daugiau nei keturis kartus naudojo plaukų tiesinimo priemones.
Priemonėse aptikta sveikatai kenksmingų medžiagų
Tyrimo metu nebuvo renkama informacija apie jo dalyvių naudotų plaukų tiesinimo priemonių prekės ženklus ar sudedamąsias dalis. Tačiau pažymima, kad kelios cheminės medžiagos, rastos priemonėse (pavyzdžiui, parabenai, bisfenolis A, metalai ir formaldehidas), gali turėti įtakos pastebėtai padidėjusiai gimdos vėžio rizikai[2].
Atkreipiamas dėmesys, kad cheminių medžiagų poveikis naudojant plaukų priežiūros priemones, ypač tiesinimo, gali kelti susirūpinimą dėl didesnės absorbcijos per galvos odą, ką dar labiau gali sustiprinti tiesintuvų sukelti galvos odos nudegimai ir pažeidimai.
Visgi, apie didesnę riziką šia vėžio rūšimi susirgti juodaodėms moterims, kalbėta ne veltui – kaip pažymėjo naujojo tyrimo autorius ir NIEHS Epidemiologijos skyriaus mokslo darbuotojas daktaras Che-Jung Changas, juodaodės moterys dažniau ir anksčiau nei kitų rasių moterys pradeda naudoti plaukų tiesinimo priemones.
Tačiau, kaip pastebėjo A. White, tai – pirmasis tokio tipo tyrimas, kuriame nagrinėjamas ryšys tarp tiesintuvų naudojimo ir gimdos vėžio. Todėl, kad būtų galima patvirtinti šiuos rezultatus skirtingose populiacijose ir nustatyti, ar išties plaukų gaminiai prisideda prie rizikų, susijusių su moterų sveikata, reikia atlikti daugiau tyrimų.
Plaukų dažymas ir rizika susirgti krūties vėžiu
2019 m. Nacionalinio sveikatos instituto mokslininkai nustatė, kad moterys, kurios naudoja ilgalaikius plaukų dažus ir chemines plaukų tiesinimo priemones, turi didesnę riziką susirgti krūties vėžiu lyginant su moterimis, kurios šių produktų nenaudoja[4].
Ištyrus tyrime dalyvavusias 46 709 moteris, paaiškėjo, kad reguliariai naudojusios ilgalaikius plaukų dažus metų laikotarpyje iki dalyvaujant tyrime, turėjo 9 % didesnę tikimybę susirgti krūties vėžiu nei moterys, kurios nenaudojo plaukų dažų.
Visgi, tyrime vėl išsiskyrė afroamerikiečių moterų grupė – šiai rasei priklausančios moterys, naudojančios plaukų dažus kas 5–8 savaites ar dažniau, turėjo net 60 % padidėjusią riziką susirgti krūties vėžiu. Tuo tarpu baltaodės moterys – 8 %.
Tyrėjų grupė taip pat nustatė, kad naudojant pusiau ilgalaikius arba laikinus dažus, krūties vėžio rizika beveik nepadidėjo.
Tyrimo metu taip pat buvo nustatyta, kad cheminį plaukų tiesinimą praktikuojančios moterys turi didesnę riziką susirgti krūties vėžiu. Moterys, kurios plaukų tiesintuvus naudojo kas 5–8 savaites, turėjo maždaug 30 % didesnę krūties vėžio išsivystymo tikimybę.
Nors vienas iš tyrimo autorių, NIEHS Epidemiologijos skyriaus vedėjas dr. Deilas Sandleris įspėjo, kad dėl konkrečių išvadų pateikimo šiuos tyrimus dar reikia kartoti, jis pridūrė, kad plaukų dažymo ilgalaikiais dažais ar tiesinimo vengimas gali padėti moterims sumažinti krūties vėžio riziką[4].