Suprasti akimirksniu
  • Kiek kainuoja pirmoką išleisti į mokyklą?
  • Rengiant pirmoką į mokyklą reikėtų vadovautis sąrašu
  • Perkant pratybas galimybės sutaupyti beveik nėra
  • Kanceliarinių prekių pasirinkimas – beribis, skiriasi ir kainos
  • Uniformos ir sportinė apranga suvalgo didžiąją dalį pirmokėlio pasiruošimo biudžeto
  • Krepšeliai kainuos skirtingai, priklausomai nuo to, ar bandysite taupyti
  • Neverta pamiršti nenumatytų išlaidų: klasės fondai, remontas ar pramogos taip pat kainuoja
  • Bankininkai spėja, kad pirmoko krepšelis šiemet kainuos beveik 400 Eur
Šaltiniai
Pirmokai
Suruošti pirmoką į mokyklą gali kainuoti brangiai. 77 koliažas

Kiek kainuoja pirmoką išleisti į mokyklą?

Paskutinės vasaros savaitės ne vienam siejasi ne tik su benueinančiu šiltuoju metų laiku, tačiau ir su artėjančiu rudeniu bei Rugsėjo 1-ąja.

Tūkstančiams Lietuvos šeimų, kurios augina mokyklinio amžiaus vaikus, ši diena yra išskirtinė. Prasideda dar vienas mokslų etapas, su naujais iššūkiais ir pergalėmis. Tačiau tie, kurių atžalos dar tik pirmą kartą pravers mokyklos duris, Rugsėjo 1-osios laukia ne tik su nekantrumu, bet ir su tam tikru nerimu. 

Paruošti ir parengti būsimąjį pirmoką arba pirmokę mokyklai yra sudėtinga užduotis. Mokyklą tik pradedančiam vaikui reikia sukaupti ištisą kanceliarinių prekių, drabužių ir kitų aksesuarų krepšelį. Toks pasirengimas gali kainuoti ir daug laikų, jėgų bei nervų, tačiau ir gana nemažą sumą pinigų. 

O piniginė ypatingai nukentėti gali tokiu atveju, jai šeima pasiruošimą 1-ajai klasei palieka paskutinei minutei. Tokiu atveju skubama įsigyti būtiniausias prekes bet kokia kaina, dažnai neatsižvelgiama į kainos ir kokybės santykį, nėra tinkamai įvertinama, ar prekės vaikui tikrai prireiks.

Siekiant to išvengti, pasiruošimą mokyklai pirmokų tėveliai turėtų pradėti anksti vasarą arba bent jau – ne paskutinėmis jos dienomis. Į pagalbą tokiu atveju dažnai atskuba pačios mokyklos, kurios šeimoms suteikia atmintinę apie tai, kas gi turėtų būti būsimojo pirmoko portfelyje, kokių pratybų, uniformos ar sportinių batelių jam prireiks.

Toks mokyklinių prekių sąrašas pirmokui gali kiek skirtis, priklausomai nuo pasirinktos ugdymo įstaigos, tačiau esminiai dalykai yra gana panašūs. Žinant juos, tada svarbiausia tampa atžalai išrinkti jam patinkančius, tačiau kartu ir kokybiškus bei kaina prieinamus mokyklinius atributus. O kiek tai kainuos šiais metais, išsiaiškinome ir mes.

Rengiant pirmoką į mokyklą reikėtų vadovautis sąrašu

Ruošiant pirmokėlius pradėti savo mokslų ir žinių kelią dažnai šeimai yra neįtikėtinai sudėtingas iššūkis. Prekybos centrai jau nuo vasaros vidurio ima siūlyti itin platų kanceliarinių prekių, kuprinių, rūbų pasirinkimą, nuo kurio greitai gali pradėti skaudėti galvą.

Būtent todėl, vaiką mokyklai ruošiant pirmąjį kartą, geriausia vadovautis jūsų mokymo įstaigos išduotu pirmoko daiktų sąrašu. Jame yra išskiriami būtiniausi daiktai, kurių gali prireikti pirmokui: nuo talpios, tačiau patogios kuprinės, iki pratybų, nuo uniformos, iki šokių batelių.

Pirmoko daiktų sąrašas. 77.lt nuotrauka
Pirmoko daiktų sąrašas. 77.lt nuotrauka
Pirmoko daiktų sąrašas. 77.lt nuotrauka
Pirmoko daiktų sąrašas. 77.lt nuotrauka

Įprastai tokiuose sąrašuose yra išskiriama būtent kuprinė, penalas, pieštukai, rašiklis, sąsiuviniai, aplankalai, pirmos klasės pratybos, uniformos komplektai (jeigu ugdymo įstaigoje uniforma yra privaloma) sportiniai rūbai ir avalynė.

Tiesa, kai kurias prekes, klasės mokytoja gali rekomenduoti pirkti bendrai. Dažnu atveju taip perkamos gali būti pratybos, kopijavimo popierius užduotims spausdinti ir pan.

Kai kurių mokyklinių prekių gali prireikti vėliau, jau mokslo metų eigoje, tačiau pirminiame pirmokui reikalingų daiktų sąraše – baziniai ir patys svarbiausi (neretai ir brangiausi) daiktai, kuriais savo atžalą turi aprūpinti tėveliai.

Tai daugybė pirkinių, kurių, priklausomai nuo šeimos pasirinkimo kaina gali siekti net ir 500 Eur ar net daugiau. Tačiau sutaupyti taip pat galima. Žinoma, pratybų kainos daugiau ar mažiau bus vienodos, tačiau kuprinių, drabužių arba batų įvairovė bei pasiūla tokia didelė, kad vaiką paruošti rugsėjui galima ir už keletą šimtų ir vos už šimtą eurų.

Tiesa, norint sutaupyti, vaikučio pasiruošimui teks skirti kiek daugiau laiko ir pastangų: ieškoti nuolaidų ir akcijų, reikiamomis prekėmis domėtis įvairiuose socialinių tinklų grupėse, daiktais mainytis ir keistis kitų, panašaus amžiaus vaikų tėvelių grupėse, forumuose, taip pat nenumoti ranka į daiktus iš antrų rankų.

Perkant pratybas galimybės sutaupyti beveik nėra

Skirtingai nei vadovėlius, kuriuos suteikia pačios mokymo įstaigos, pratybomis pirmokus (ir vyresnių klasių moksleivius) aprūpina patys tėvai. Nors dažnai pasitaiko įvairių išimčių, kai papildomas užduotis ir projektus mokytojai mokiniams pateikia atspausdintus, bendrojo ugdymo programą atitinkančias pratybas, kurios klasėse yra naudojamos kasdien, kiekvienas moksleivis turi turėti pats.

Tačiau kalbant apie pratybų įsigijimą, skirtingai nei diskutuojant kitų kanceliarinių prekių kainas, verta paminėti, kad sutaupyti gali ir nepavykti. Pratybų dažnu atveju nepavyks įsigyti su nuolaida, jų taip pat nenusipirksime iš antrų rankų, tad dažnas pirmoko tėvelis už šias prekes sumokės labai panašią sumą.

Vos vieno dalyko pratybų sąsiuvinys gali kainuoti beveik 7 Eur. Neretai jų mokslo metams reikia net ne vieno. O taip apsirūpinama tik matematikos ar lietuvių kalbos pratybomis, o kur dar kitoms pamokoms reikalinga medžiaga.

Pratybų pirmos klasės moksleiviams kainos. Ekrano nuotrauka
Pratybų pirmos klasės moksleiviams kainos. Ekrano nuotrauka
Pratybų pirmos klasės moksleiviams kainos. Ekrano nuotrauka
Pratybų pirmos klasės moksleiviams kainos. Ekrano nuotrauka

Tad galutinė išleidžiama suma, priklausys nuo to, kokio autoriaus ir kokias konkrečiai pratybas pirkti reikės. Taip pat kai kuriose mokyklose mokytojai gali rekomenduoti pirkti papildomas pratybas, pavyzdžiui, skatinti dailų raštų, skirtas padėti susipažinti su matematika ir pan.

Brangiau kainuoja ir tokios prekės, kurias galima naudoti ne vienerius metus, pavyzdžiui, atlasas arba kelioms klasėms tinkantys pratybų sąsiuviniai bei vadovėliai.

Kaip ir minėjome, kai kuriais atvejais mokytojai siūlo tėveliams neskubėti palaukti rugsėjo ir pratybas visiems pirkti bendrai. Kai kuriais atvejais tai gali padėti sutaupyti keletą eurų: dideli užsakymai bei susitarimai tarp leidyklų ir ugdymo įstaigų tokiu atveju gali padėti taupant.

Tėvelių diskusijos apie pratybų kainas. Ekrano nuotrauka
Tėvelių diskusijos apie pratybų kainas. Ekrano nuotrauka
Nepaisant to, jau dabar daugelis tėvelių socialiniuose tinkluose kalba, kad pirmokėlių pratyboms tikrai neužteks keliolikos eurų. Dažniausiai girdima suma 70, 80 ar net 100 Eur. Tiesa, mamos ir tėčiai pabrėžia, kad neretai sumą galima dalinti, atnešti ją dalimis, finansinių problemų turinčios šeimos gali susitarti su mokytojais ir mokykla.

Kanceliarinių prekių pasirinkimas – beribis, skiriasi ir kainos

Kanceliarinių prekių, tokių kaip pieštukai, rašikliai, sąsiuviniai ar aplankalai pasirinkimas Lietuvoje iš tiesų gausus. Jau nuo vidurvasario didieji prekybos centrai pradeda savo mokyklinių prekių sezoną, vyksta įvarios mugės ir turgeliai, atgimsta ir specializuotos, kanceliarinių prekių parduotuvės.

Ką rinktis geriausia ir kur perkant galima labiausiai sutaupyti? Pirmuoju atveju, pažvelkime kiek gi kainuotų pirmoką mokyklai apipirkti „Senukuose“.

Šio prekybos tinklo elektroninėje parduotuvėje „senukai.lt“ pirmiausia sudedame visus reikalingus daiktus, pagal pirmoko krepšelio rekomendacijas.

Į krepšelį dedame: po penkis sąsiuvinius linijomis ir langeliais, kurie yra skirti pirmokams, aplankalus sąsiuviniams, pratyboms ir vadovėliams, penalą, drožtuką, trintuką, liniuotę, kelis nespalvotus pieštukus, du rašalinius parkerius ir kapsules, lentelę ir plastiliną, akvarelę ir guašą, indelį vandeniui, teptukus, žirkles, klijus, spalvotą popierių bei kartoną.

Mokyklinių prekių krepšelis pirmokui. Ekrano nuotrauka
Mokyklinių prekių krepšelis pirmokui. Ekrano nuotrauka
Galutinė krepšelio suma siekia 69, 83 Eur. Žinoma, ši kaina gali kisti, atitinkamai pagal kiekvieno tėvelio turimą pirmokui skirtų daiktų sąrašą, taip pat, pagal individualius pasirinkimus, požiūrį į kainas ir net vietą, kur yra apsiperkama.
Mokyklinių prekių krepšelio kaina. Ekrano nuotrauka
Mokyklinių prekių krepšelio kaina. Ekrano nuotrauka

Matome, kad šiame krepšelyje, didžiausią dalį galutinės sumos sudaro ne tokios prekės kaip trintukai ar drožtukai, tačiau rašikliai, kurių reikia bent dviejų. Brangesnis taip pat gali būti ir penalas.

Mokyklinės prekės pirmokui. Ekrano nuotrauka
Mokyklinės prekės pirmokui. Ekrano nuotrauka
Mokyklinės prekės pirmokui. Ekrano nuotrauka
Mokyklinės prekės pirmokui. Ekrano nuotrauka

Tačiau būtent čia galima sutaupyti. Įprastai rašikliai nėra pardavinėjami iš antrų rankų ir dažnai vaikai juos „surašo“ iki galo, tačiau penalai dažnai lieka visiškai sveiki, o vaikai nori juos keisti kasmet. Tuomet vertinga pasidairyti tėvų grupėse feisbuke ar kituose socialiniuose tinkluose, forumuose, taip pat ir „Vinted“.

Penalai „Vinted.lt“. Ekrano nuotrauka
Penalai „Vinted.lt“. Ekrano nuotrauka

Čia galima rasti pačių įvairiausių penalų tiek berniukams, tiek mergaitėms, o jų kainos gali siekti vos keletą eurų. Nusipirkus penalą vos už tokią sumą, jo nebus gaila pakeisti ir kitais metais, o jei daiktas nesusinešios, jį vėl bus galima parduoti už simbolinę kainą. Be to, taip gali pavykti sutaupyti net apie 10 Eur, kurie šiaip būtų išleidžiami ir taip brangiam pirmokėlio mokykliniam krepšeliui.

Didelę dalį biudžeto gali sudaryti ir pati kuprinė. „Pigu.lt“ mokyklinių kuprinių kainos sieka apie 70 Eur, priklausomai nuo pasirinkimo bei gamintojo. Tiesa, „Vinted“ kuprinę savo pirmokui galite nupirkti net keletą kartų pigiau: pasirinkimas gausus, o pačių įvairiausių kuprinių kaina gali siekti vos 10 ar 15 Eur.
Kuprinių kainos „Pigu.lt“. Ekrano nuotrauka
Kuprinių kainos „Pigu.lt“. Ekrano nuotrauka
Kuprinės „Vinted“. Ekrano nuotrauka
Kuprinės „Vinted“. Ekrano nuotrauka

Taigi, jeigu būtų pasirenkamas mažiau taupus kelias, drauge su pratybų sąsiuviniais ir kanceliarinėmis prekėmis, jau dabar būtų išleista ne mažiau 240 Eur. Taupant, šią sumą būtų galima sumažinti iki maždaug 160-170 Eur.

Uniformos ir sportinė apranga suvalgo didžiąją dalį pirmokėlio pasiruošimo biudžeto

Kaip žinoma, vaikams mokykloje reikia ne tik pieštukų bei sąsiuvinių, tačiau ir aprangos. Šiuo metu dažna mokykla turi savo uniformą, tad ir pirmokų tėvai turėtų ja pasirūpinti.

Kiekviena ugdymo įstaiga gali būti pasirinkusi savitą uniformos variantą: kai kuriais atvejais vaikai dėvi tik džemperius, tačiau gali prireikti ir sarafanų, sijonų, švarkų bei varlyčių. Tokiu atveju, pirmoko išleidimo į mokslą biudžetas tik dar labiau išsipūs.

Pavyzdžiui, Kauno „Ryto“ pradinės mokyklos pirmokams prireiks nemažai, siūloma įsigyti ir marškinėlių ir žaketų, mergaitėms – sarafanų, berniukams – varlyčių.

Marškinėliai ilgomis rankovėmis kainuoja 21 Eur. Polo marškinėliai – 17 Eur. Jų mokslo metams reikėtų bent kelių. Mergaitiški ir berniukiški žaketai kainuoja po 27 Eur. Liemenė kainuoja 25 Eur., sarafanas – 29 Eur., sijonas – 25 Eur. Varlytė atsieis 7 Eur, o kaklo juosta 3 Eur.
Uniformų kainos. Ekrano nuotrauka
Uniformų kainos. Ekrano nuotrauka
Uniformų kainos. Ekrano nuotrauka
Uniformų kainos. Ekrano nuotrauka

Jeigu į pirmą klasę leidžiate mergaitę, galite pasirinkti kaip formuosite jos uniformą: rinksitės sarafaną ar sijoną. Pavyzdžiui, išsirinkus sarafaną, jums reikėtų dar bent dviejų polo ir dviejų ilgarankovių marškinėlių. Tas pats galiotų ir perkant sijoną. Be to, mergaitei reikėtų nupirkti ir žaketą.

Pirmuoju atveju, suma siektų 132 Eur. Jei nėra taupoma, galima įsigyti ir liemenę arba pirkti tiek sijoną, tiek ir sarafaną, daugiau marškinėlių. Tačiau tokiu atveju vien uniformai išleidžiamų pinigų suma lengvai viršys 200 Eur.
Jeigu jūsų pirmokas berniukas, jam taip pat reikėtų išrinkti žaketą, dvejus ar trejus polo bei ilgarankovius marškinėlius, bent keletą varlyčių. Tuomet uniforma kainuotų apie 117 Eur. Pridėjus papildomus marškinėlius arba liemenę kaina taip pat išaugtų.

Tačiau kalbant aprangą mokyklai negalima apsiriboti tik uniformomis. Vaiką būtina aprūpinti ir sportine apranga kūno kultūros pamokoms.

Sportinės aprangos kainos. Ekrano nuotrauka
Sportinės aprangos kainos. Ekrano nuotrauka

Sportiniai kostiumai vaikams svetainėje „kedai24.lt“ kainuoja nuo 40 iki maždaug 60 Eur. Sportiniai bateliai gali atsieiti dar maždaug 30-50 Eur. Šokių bateliai kainuoja 14,99 Eur.

Žinoma, norint galima ir pataupyti. „Vinted“ galima rasti vaikiškų sportinių kostiumų tiek už 20, tiek už vos 8 Eur. Vaikiški kedai taip pat gali kainuoti vos 9 eurus.

„Vinted“ parduodami sportiniai kostiumai vaikams. Ekrano nuotrauka
„Vinted“ parduodami sportiniai kostiumai vaikams. Ekrano nuotrauka
„Vinted“ parduodamos sportinės kelnės vaikams. Ekrano nuotrauka
„Vinted“ parduodamos sportinės kelnės vaikams. Ekrano nuotrauka
„Vinted“ kedai vaikams. Ekrano nuotrauka
„Vinted“ kedai vaikams. Ekrano nuotrauka

Krepšeliai kainuos skirtingai, priklausomai nuo to, ar bandysite taupyti

Kaip matome, tai, kiek prireiks pinigų, kad savo pirmoką išleistumėte į mokyklą priklauso nuo jūsų pačių finansinių galimybių bei pasiryžimo taupyti.

Jeigu pernelyg skundžiamasi dėl finansų trūkumo nėra, pirmoko pratybos atsieis, kanceliarinės prekės ir kuprinė apie 240 Eur, uniforma, priklausomai nuo to, ar į mokyklą leidžiate berniuką, ar mergaitę, kainuos nuo 120 iki 200 Eur. Sportiniai aprangai prireiks dar apie 100 Eur. 

Tai reiškia, kad pernelyg netaupant, bet ir neišlaidaujant, pirmoko pasiruošimas į mokyklą tėveliams kainuos 440-500 Eur.

Pasirinkus kiek taupesnį vaiko paruošimo mokyklai kelia, galima apsieiti su kiek mažesniais finansais.

Nors apie 100 Eur siekianti pratybų kaina ir nepasikeis, galima sutaupyti perkant kuprinę ir kanceliarines prekes. Perkant iš antrų rankų, šiems pirkiniams galima išleisti apie 60 Eur. Nauja uniforma ir toliau gali kainuoti nuo 120 iki 200 Eur, tačiau sportinė apranga jau atsieis tik apie 35 Eur.

Tokiu atveju, jau taupant, pirmoko paruošimas į mokyklą kainuos nuo 305 iki 365 Eur.

O norint sutaupyti dar labiau, galima pabandyti vaiko uniformą taip pat pirkti iš antrų rankų. Tiek mokyklų grupėse, tiek tėvelių forumuose nesunku rasti reikiamos mokyklos uniformų, kurias vyresni vaikai jau išauga. Taip galima sutaupyti ne vieną dešimtį eurų.

Į mokyklą ruošiant pirmoką galima ir pataupyti. Theo Thursthst/Unsplash nuotrauka
Į mokyklą ruošiant pirmoką galima ir pataupyti. Theo Thursthst/Unsplash nuotrauka

Neverta pamiršti nenumatytų išlaidų: klasės fondai, remontas ar pramogos taip pat kainuoja

Kalbant apie išlaidas, būtina nepamiršti ne tik kanceliarinių prekių ar uniformų. Vaikui pradėjus lankyti mokyklą tėvai turi būti paruošę savo pinigines ir klasės fondui. Iš jo surinktų lėšų įprastai yra perkama tai, ko pritrūksta pačioje klasėje ir jos moksleiviams. Tai gali būti ir tualetinis popierius, ir brangūs vadovėliai.

Papildomos lėšos gali būti renkamos ir įvairių renginių, pavyzdžiui, žiemos švenčių metu vykstančių karnavalų vakarėliams surengti, taip pat ir ekskursijoms. Kai kuriais atvejais, klasėse nusprendžiama rinkti keletą eurų ir vaikų gimtadienio šventėms simboliškai paminėti.

Daug kainuoti gali ir tokie dalykai, apie kuriuos dažnas pirmoko tėvelis net nesusimąsto. Pavyzdžiui, klasės remontas. Jeigu klasė yra remontuojama arba yra perkamas projektorius ar kita įranga, tėveliams gali tekti „susimesti“ jau ne po keletą, bet po keliasdešimt ar net kelis šimtus eurų. Jeigu šeimoje vaikų yra ir daugiau, vien toks remontas, už kurį atrodo turėtų būti atsakinga mokykla, gali tapti labai rimtu iššūkiu ir galvos skausmu.

Bankininkai spėja, kad pirmoko krepšelis šiemet kainuos beveik 400 Eur

„Swedbank“ Finansų instituto duomenys rodo, kad šiais metais pirmoką išleisti į mokyklą kainuos 360 eurų. Bazinis pirmoko krepšelis šiek tiek pigesnis negu pernai.

„Swedbank“ finansinio raštingumo srities vadovė Justina Bagdanavičiūtė sako, kad brangiausiai kainuoja uniformos[1].

Šį skaičiuojamą krepšelį taip pat sudaro pagrindinės bazinės kanceliarinės prekės, sąsiuviniai, pieštukai, parkeriai, kuprinė, sportinė apranga, šokių avalynė ir pirmas pratybų komplektas. Skaičiavimas atliktas pagal tai, ką siūlo mokyklinių prekių mugės.

Pagrindinė finansininkų rekomendacija – turėti sąrašą, ko tikrai reikia, ir pagal tą sąrašą apsipirkti.

Verta atsiminti ir tai, kad su finansiniais sunkumais susiduriančios šeimos, auginančios priešmokyklinukus ir moksleivius, gali gauti nemokamą maitinimą ir paramą mokinio reikmenims įsigyti.

Mokiniai turi teisę į nemokamą maitinimą ir 80 eurų dydžio paramą mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 192 eurai[2].

Kai kur prie moksleivių pasiruošimo prisideda ir savivaldybės. Nuo praėjusių metų Rugsėjo 1-osios kiekvienam Raseinių rajono bendrojo ugdymo mokyklos pirmokui, nepriklausomai nuo jo šeimos finansinės padėties, iš rajono savivaldybės biudžeto skiriamas mokyklinių priemonių rinkinys „Pirmoko krepšelis“[3].

Rinkinį, kurio vertė yra 50 eurų, sudaro būtiniausios mokymosi priemonės pirmokams, tokios kaip sąsiuviniai, rašikliai, pieštukai, spalvinimo priemonės ir t.t.

Spendimus dėl skiriamų pirmoko krepšelių taip pat yra priėmusios Anykščių, Ukmergės, Šakių rajono, Panevėžio ir Šiaulių miesto bei kitos savivaldybės.

Taip siekiama padėti šeimoms, suprantant, kad vaiką išleisti ir paruošti mokyklai, ypatingai pirmą kartą, yra ne tik sudėtinga emociškai, tačiau ir finansiškai.