Suprasti akimirksniu
  • Nauja išmokų tvarka: gaunantys didžiausias išmokas gaus dar daugiau, o skurstantieji ir toliau skurs
  • Kuo didesnė išmoka, tuo daugiau nuskaičiuoja valstybė
  • Valstybė „skatina“ gimstamumą – išėjus vaiko priežiūros atostogų pajamos krenta daugiau nei dvigubai
  • Darbas gaunant vaiko priežiūros išmoką – irgi tik iki tam tikros „ribos“
  • Visa atsakomybė už šeimos gerovę krenta ant vyro pečių?
Šaltiniai
Sodra
Vėl keičiasi vaiko priežiūros išmokų dydžiai. Andriaus Ufarto/ELTA nuotrauka

Nauja išmokų tvarka: gaunantys didžiausias išmokas gaus dar daugiau, o skurstantieji ir toliau skurs

Vėl keičiasi vaiko priežiūros išmokų mokėjimo tvarka – pranešama apie atnaujintas išmokos skyrimo „lubas“ ir „grindis“, kurios keisis vaikus auginančioms šeimoms nepalankia kryptimi. Pokyčiais jau susirūpino ir tokias išmokas gaunančios mamos – nejaugi valstybė, atimdama kąsnį iš jautriausios visuomenės grupės, taip siekia kelti gimstamumo rodiklius?

„Sodra“ praneša, kad nuo spalio mėnesio keitėsi vaiko priežiūros išmokų – pačių mažiausių ir didžiausių galimų – dydžiai. Tiesa, pabrėžiama, kad tokie pokyčiai aktualūs ne visiems gaunantiems išmokas už vaiko priežiūros atostogas, o tik tiems, kurių išmokų dydžiai nesiekia minimalaus arba viršija maksimalų dydį[1].

Aiškinama, kad būtent nuo spalio ši tvarka keičiama todėl, nes būtent šie dydžiai yra susieti su vidutiniu darbo užmokesčiu (VDU) šalyje ir kiekvieną ketvirtį yra perskaičiuojami. Nurodoma, kad ketvirtojo ketvirčio išmokos apskaičiuotos taikant 2183,60 euro VDU dydį, kuris galiojo antrąjį 2024 m. ketvirtį.

Kadangi motinystės išmokų lubos negali viršyti dviejų VDU, jos bus taikomos tiems, kas uždirba daugiau nei 4367,20 eurus. Tad šie žmonės gaus maksimalias išmokas.

Dar kartą akcentuojama, kad minimalūs motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų dydžiai nesikeičia ir toliau išlieka tokie patys – šiuo metu tokia išmoka siekia 440 eurų.

O štai gaunančiųjų „lubas“ – t. y. maksimalią tėvystės išmoką, kuri siekia 3 388,07 eurus, piniginės pasipildys 54 eurais.

Neperleidžiamais mėnesiais maksimali vaiko priežiūros išmoka (3 406,42 euro) bus 55 eurais didesnė nei pirmąjį ketvirtį.

Išmokos kils gaunantiems mažiausias ir maksimalias sumas. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka
Išmokos kils gaunantiems mažiausias ir maksimalias sumas. Dainiaus Labučio/ELTA nuotrauka

Kuo didesnė išmoka, tuo daugiau nuskaičiuoja valstybė

Tačiau net ir gaunantys didžiausias išmokas iš visų, nėra tie valstybės „palaimintieji“. Mat išmokų lubos šiuo metu siekia du VDU, kas yra 4 367,20 eurai – būtent šio dydžio negali viršyti išmokų „lubos“.

Jei uždirbama mažiau nei ši suma, tuomet išmokos bus atitinkamai apskaičiuotos pagal asmens vidutines draudžiamąsias pajamas galiojusios už paskutinius 12 mėnesių iki teisės į išmoką dienos.

2024 m. IV ketvirtį už vaikus, gimusius iki 2022 gruodžio 31 d., maksimali mėnesio išmoka siekia 3 388,07 Eur pasirinkus gauti išmoką, iki kol vaikui sueis vieneri metai, o pasirinkus dviejų metų trukmės „atostogas“ – 2 371,83 eurai skiriami pirmaisiais metais bei 1 355,14 eurų – antraisiais. Tiesa, visos šios sumos nurodytos iki mokesčių.

Kiek kitokia tvarka galioja auginantiems vaikus, kurie gimė 2023 ir 2024 metais. Maksimalios išmokos dydis, pasirinkus gauti išmoką iki kol vaikui sueis 18 mėn., yra 2 620,32 eurai, o iki kol sueis 24 mėn. – 1 965,24 eurai. Maksimali išmoka už neperleidžiamus mėnesius siekia 3 406,42 eurus.

Valstybė „skatina“ gimstamumą – išėjus vaiko priežiūros atostogų pajamos krenta daugiau nei dvigubai

Kaip ir visame kame, dažniausiai kenčia „viduriukas“. Taip ir su išmokomis – jos neauga tiems, kurie negauna nei „lubų“, nei „grindų“. O štai poreikis gyventi ir išgyventi pas visus yra vienodas.

Vaikus auginančios moterys skundžiasi, kad išėjus vaiko priežiūros atostogų, pajamos krenta daugiau nei dvigubai, o štai išlaidų – gerokai daugiau ir jų tikrai neatperka valstybės kas mėnesį skiriami vaiko pinigai.

„Čia išvis nesąmonė su tomis išmokomis. Gaunant algos 900 eurų į rankas. Pasigimdai vaiką ir gauni 376 eurus po mokesčių. Tai čia normalu? Pajamos daugiau nei dvigubai krenta. Prigalvoja įstatymų, kad vyras turi eit su vaiku būt, mama grįžta į darbą. Jei neima vyras, tada niekas pinigų negauna. Panaikino antrus metus, kad nuo vyro algos būtų galima gauti išmokas. Tai įsivaizduokit , kad dabar antrais metais dar mažiau gausiu nei 370 Eur. Tai kaip tą vaiką užaugint su tokiais pinigais? Kas čia per išmokos. Valstybė nusiskaičiuoja, visiems už viską mokėk“, – pasipiktinimo esama tvarka neslėpė viena iš komentatorių.

Jai pritarė ir kita moteris, auginanti mažametį – dirbi, uždirbi, nors ir ne tūkstančius, bet sąžiningai ir rodydamas pastangas, o štai antrais vaiko priežiūros metais valstybė teparodo vidurinį pirštą – skiriama tik minimali valstybės nustatyta išmoka, nes pagal savo atlyginimą nė tokios nesi uždirbęs.

„Kas pikčiausia tai, kad dirbi, atidėlioji, pavyzdžiui, antrą vaiką tam, kad pasikelti algą ir reziumė antrais metais gauni tą pati, ką ir ta, kuri niekada nieko nedirbo nes yra nustatytos „grindys“... Valio, kas gali leisti vaikus į privačius darželius nuo 1,5 metų ir eiti dirbti“, – rėžė kita.

Tėvai piktinasi nelogiškai įterptais neperleidžiamais mėnesiais. Lisa Fotios/Pexels nuotrauka
Tėvai piktinasi nelogiškai įterptais neperleidžiamais mėnesiais. Lisa Fotios/Pexels nuotrauka

Darbas gaunant vaiko priežiūros išmoką – irgi tik iki tam tikros „ribos“

O štai pagrįstą moterų pyktį dar labiau pagilina tai, kad net ir gaunant negausią išmoką, prisidurti galima tik tiek, kiek tą leidžia valstybė. Tai yra, pagal naująją tvarką, darbo užmokestis kartu su gaunama išmoka neturi viršyti buvusio atlyginimo – bus mokamas tik skirtumas tarp vaiko priežiūros išmokos dydžio ir gaunamų pajamų.

Kitaip tariant, jei išmokos gaunate, pavyzdžiui, 500 eurų, o jūsų iš darbo santykių gaunamos pajamos siekia 1 000 eurų, net ir dirbdami pilnu etatu, gausite tik likusius 500 eurų.

Taigi, sudarytos kliūtys bent jau pasiekti buvusį pragyvenimo lygį, kadangi iš tokių pačių pajamų jau tenka išlaikyti ir papildomą šeimos narį.

Tokia tvarka ypatingai atsiliepia vienišiems tėvams, neturintiems tvirto užnugario – net ir dirbant bei ieškant pagalbos „iš šalies“ prižiūrint vaiką, nėra galimybės visokeriopai „išsilaikyti“.

O štai dar labiau apkarsta gyvenimas tiems tėvams, kurie iki tol dirbę darbus, kuriuose reikalingas nuolatinis įsitraukimas ir fizinis buvimas darbo vietoje. Perleidžiamų mėnesių metu tiesiog nėra tiek galimybių įsitraukti į profesinius procesus ir staiga pavyti kitus, be pertraukų dirbančius darbuotojus.

Visa atsakomybė už šeimos gerovę krenta ant vyro pečių?

Vertėtų paminėti ir tai, kad minimali vaiko priežiūros išmoka, dažnai skiriama darbo stažo neturinčioms moterims (ir taip pat daugeliu atveju antraisiais vaiko priežiūros metais, nepriklausomai nuo turimo stažo ir patirties), lygi absoliučiam skurdo lygiui.

Tiesa, šiemet skaičiuojama, kad asmuo pasiekė absoliutų skurdo lygį, jei vienam asmeniui tenkančios pajamos siekia 564 eurus per mėnesį ir 1 185 eurus šeimai - dviem suaugusiems ir dviem vaikams iki 14 metų amžiaus. Šios sumos nurodytos neatskaičius mokesčių.

Augantį skurdą tarp tėvų, auginančių mažamečius, rodo ir negailestinga statistika – 2023 metais namų ūkiuose su vaikais absoliutus skurdo lygis siekė 5,6 proc., o lyginant su 2022-aisiais, išaugo 3 proc. punktais[2].

Absoliutaus skurdo riba – yra lygi minimalių vartojimo poreikių dydžiui (MVPD), kuris yra reikalingas minimaliems asmens maisto ir ne maisto (prekių bei paslaugų) poreikiams patenkinti. Ši riba kasmet perskaičiuojama pagal maisto ir ne maisto prekių ir paslaugų kainų pokytį.

Kitaip tariant, visa atsakomybė už šeimą VPA metu tenka vyrui – taip išeina, kad jis turi uždirbti gerokai daugiau nei iki šiol, kad stabilizuotų išaugusius šeimos poreikius ir gerokai sumenkusias pajamas. Tačiau, deja, ne visi Lietuvos vyrai, nusprendę tapti tėvais, apskritai turi galimybę drastiškai „pasikelti“ atlyginimus.

Tad jeigu šeimoje vyras uždirba VDU, kuris šiuo metu siekia 2 196,4 eurus neatskaičius mokesčių, o moteris pasirinko 24 mėn. trukmės vaiko priežiūros atostogas, tokia šeima jau susiduria su negailestinga skurdo rizika.