Bulgarija – daugeliui iki galo nepažinta atostogų kryptis
Vasara eina į pabaigą, tačiau tai tikrai nereiškia, kad atostogų ir nuotykių laikotarpis jau baigiasi. Vieni, vis dar neišnaudoję savųjų laisvadienių dar tik planuoja atostogas, kiti – žvelgia toli į ateitį ir galbūt jau ima dėlioti kitos vasaros planus.
O ieškantiems naujų kelionės idėjų verta pasidomėti ne tokia jau ir tolima Bulgarija, kur savo svajonių atostogas susikurti gali didžiausi aktyvaus poilsio gerbėjai, ir tie, kuriems poilsis yra neatsiejamas nuo tingaus gulėjimo paplūdimyje bei maudynių.
Juk Bulgarija garsėja ir puikiais Juodosios jūros paplūdimiais, ir slidinėjimo kurortais, snieguotomis kalnų viršūnėmis, ir terminėmis gydyklomis.
Šalies sostinė Sofija bei kiti žavūs miestai ir miesteliai taip pat siūlo daugybę pramogų, istorijos, kultūros ir architektūros objektų[1].
Be to, daugumą džiugiai nustebins ir tai, kad Bulgarija yra viena pigiausių Europos šalių, todėl puikiai tinka ir tiems, kurie nori keliauti taupiai, tačiau kartu, nestokodami nepamirštamų įspūdžių bei potyrių.
Bulgarija sudomina savo istorija bei kultūra
Nebrangi, neperpildyta turistais, tačiau turinti kuo nustebinti – turbūt tai geriausi žodžiais, kuriais galima apibūdinti Bulgariją. Tai šalis, kurios istorija yra itin spalvinga, o tai atsispindi jos kultūriniame palikime.
Bulgarijos istorija siekia senovės laikus, tačiau dabartinės šalies pradmenys buvo padėti gerokai vėliau, kai Bulgarija atgavo nepriklausomybę nuo Osmanų imperijos 1908 m.
XX a. šalis dalyvavo abiejuose pasauliniuose karuose ir išgyveno įvairius politinius pokyčius, įskaitant komunistinės vyriausybės sukūrimą[2]. Dėl to, dabartinė Bulgarija gali pasigirti kultūrinėmis sąsajomis ir su didžiąja kaimyne Turkija, ir su niūria komunistine istorija.
Visa tai bulgarišką kultūrą padaro itin patrauklia. Pavyzdžiui, bulgarų kalba išsiskiria tuo, kad Kirilicą sukūrė šventieji Kirilas ir Metodijus, kurie buvo Bizantijos broliai.
Bulgarija turi turtingas liaudies muzikos ir šokių tradicijas, o tradicinėje liaudies muzikoje dažnai naudojami tokie instrumentai kaip dūdmaišis, fleita ir būgnas. Bulgarai aktyviai švenčia įvairias tradicines šventes, kurios dažnai susijusios su sezoniniais pokyčiais, žemės ūkio praktika ir religinėmis apeigomis. Vienas žymiausių – Kukeri festivalis, kurio dalyviai persirengia sudėtingomis kaukėmis ir kostiumais, kad išvytų piktąsias dvasias.
Bulgarija turi ir turtingas amatų tradicijas, įskaitant puodininkystę, audimą, medžio drožybą ir ikonų tapybą. Ikonografijos menas yra ypač svarbus, daugelis bulgariškų ikonų pasižymi savitu stiliumi, atspindinčiu tiek religinę, tiek meninę įtaką.
Bulgarijos virtuvė pasižymi savo įvairumu, joje dažnai naudojami švieži ingredientai, derinami Viduržemio jūros regiono ir slavų šalių skoniai.
Populiariausi patiekalai yra banitsa – sūriu įdarytas pyragas, kavarma – troškinta mėsa ir daržovės ir liutenitsa – pomidorų ir pipirų užtepėlė. Jogurtas taip pat yra vienas pagrindinių bulgarų virtuvės ingredientų, šalis garsėja aukštos kokybės pieno produktų gamyba.
Bulgarijoje – galimybė pasigrožėti kalnais ir šansas pasimėgauti kaitria saule
Juodosios jūros kurortas Varna yra pagrindinė turistų kryptis vasarą. Kaip ir didžioji Bulgarijos dalis, šis regionas turi turtingą istoriją. Archeologinės ankstyvųjų gyvenviečių liekanos iškastos daugiau kaip 30 vietovių, kurių seniausios siekia akmens amžių. Tuo tarpu šiuolaikinė Varna buvo įkurta VI-VII a., kai Balkanuose įsitvirtino slavai, o miestas tapo svarbiu prekybos centru, nes buvo įsikūręs prie Juodosios jūros. Šią istoriją galima atrasti tiesiog pasivaikščiojant po centrinį parką ar painias miesto gatves. Pamatyti verta ir įstabųjį Aladžos vienuolyną.
Tuo tarpu ieškantiems saulės vonių ir vandens pramogų verta apsilankyti tokiuose kurortiniuose miesteliuose kaip Saulėtasis paplūdimys ir Auksinės smiltys. Ten lankytojai gali mėgautis maudynėmis, saulės voniomis, vandens sportu ir audringu naktiniu gyvenimu[3].
O poilsis Bulgarijos kurortuose tikrai nebus brangus. Savaitė poilsio Saulėtame paplūdimyje pirmąją rugsėjo savaitę dviems asmenims kainuotų nuo 366 eur., iki 623 eur. O tokios kainos pasirinkimų taip pat nestinga, tad keliautojai gali rinktis būstą, kuris yra arčiau jūros arba pasilinksminimo, pramogų vietų.
Bulgarijoje verta susipažinti ir su istoriniu Plovdivo miestu, vienu seniausių nuolat gyvenamų miestų Europoje, kartu, tai yra antras pagal dydį šalies miestas, kur archeologai aptiko bendruomenių gyvenimo įrodymų, siekiančių neolito laikotarpį, 6000 m. pr. m. e. Per daugelį metų Plovdivą valdė graikai, romėnai, keltai, hunai, slavai ir osmanai.
Praleisti negalima ir sostinės Sofijos. Kur be įprastinių didelio miesto pramogų galima rasti intriguojantį senovinių ir modernių lankytinų vietų derinį, be to, galima pasigrožėti milžiniška Aleksandro Nevskio katedra ir Nacionaliniais kultūros rūmais.
Apsilankyti derėtų ir Veliko Tarnove, kuris kadaise buvo Bulgarijos imperijos sostine, o dabar yra žavus universitetinis miestas. Didelė jo dalis yra nusėta baltais namais ir uolomis su ikoniškais raudonais stogais, besidriekiančiais kalvų šlaitais.
Poilsį gamtoje derinkite su kultūra
Bulgarija gali pasigirti ir gamtos lobiais. Šalies kalnų grandinės, įskaitant Rilos, Pirino ir Rodopų kalnus, puikiai tinka aktyvių lauko pramogų mėgėjams. Čia galite leistis į žygius, slidinėti ir tyrinėti nuostabius kraštovaizdžius, o Rilos kalnuose esantis Rilos vienuolynas yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, tad jį aplankyti tiesiog būtina.
Iš tiesų, Rilos kalnai yra aukščiausias Balkanų kalnų masyvas, o Musalos kalnas stūkso daugiau nei 3000 m virš jūros lygio. Didžioji kalno dalis saugoma Rilos nacionaliniame parke, o likusi dalis patenka į jau minėto Rilos vienuolyno draustinį, todėl tai yra biologinės įvairovės ir gamtos mylėtojų traukos centras.
Į kalno viršūnę galite pakilti dienos žygio metu, o šaltais žiemos mėnesiais Rilos kalnuose gausu slidininkų, o jei norite ramiai pasilepinti, apylinkėse yra keletas prabangių SPA centrų, kuriuos išbandyti gali būti itin įdomu. O atsipalaiduojant ir ilsintis po ilgų dienos žygių, būtina išmėginti ir itin įvairiapusišką bulgarų virtuvę.
Bulgarijos virtuvė atspindi Osmanų, Viduržemio jūros regiono ir slavų įtaką, tad turėtų patikti tiek tradiciniais lietuviškais patiekalais besižavintiems, tiek ir tiems, kurie gali pasigirti kiek labiau gurmaniškais skoniais. Be to, prie bulgariškų patiekalų dažnai rekomenduojama išbandyti ir vietinį vyną, ypač iš populiariojo Melniko regiono. Tai gali būti ypač įdomu, mat Bulgarija turi ilgą vyndarystės istoriją.