„Pentagono sąrašas“: kurioms kinų įmonėms gresia D. Trumpo sankcijos?

Pasaulis, VerslasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
Kinija
Verslas nerimauja, kad naujasis JAV prezidentas Donaldas Trampas gali nusitaikyti ne tik į nelegalus, bet ir į Kinijos įmones, asociatyvi Eltos nuotraukas

Investuotojai JAV sunerimo dėl sankcijų Kinijai

Donaldo Trampo (Donald Trump) sugrįžimas į valdžią privertė investuotojus susimąstyti, kurioms Kinijos bendrovėms bus taikomos JAV sankcijos ar prekybos apribojimai. Prekybininkų dėmesį, anot „Bloomberg“, patraukė „Pentagono stebėjimo sąrašas“ – Kinijos įmonių, kurios, pasak JAV gynybos departamento, yra susijusios su Kinijos kariuomene, sąrašas.[1]

Kelių gerai žinomų Kinijos įmonių, įskaitant „Tencent Holdings“ ir „Tesla Contemporary Amperex Technology“, gaminančių baterijas elektromobiliams, įtraukimas sausį išprovokavo jų akcijų išpardavimą. „Bloomberg“ pabrėžia, kad įtraukimas į vadinamąjį „1260H sąrašą“ (pagal gynybos įstatymo projekto dalies, iš kurios jis buvo paimtas, pavadinimą) formaliai nesukelia jokių teisinių pasekmių ir sankcijų.

„BCA Research“ pasaulinis makrostrategas Markas Papičius (Marko Papic) paaiškino, kad į sąrašą įtrauktų bendrovių akcijos atpigo ne dėl paties įtraukimo, o dėl to, „ką tai gali reikšti ateityje“.

„Tai pirmas žingsnis link daugiau išimčių, apribojimų ir galimų sankcijų“, – prognozavo analitikas.

Planai patvirtinti dar pirmojoje kadencijoje

1260H sąrašas buvo patvirtintas kaip gynybos įstatymo projekto, priimto paskutinėmis D. Trampo pirmosios kadencijos dienomis, dalis, siekiant „atskleisti ryšį tarp Kinijos karinių ir komercinių interesų“. Džo Baideno (Joe Biden) administracija toliau papildė šį registrą ir įtraukė įmones, kurios, pasak „Bloomberg“, „labiau atitinka civilinį pobūdį“.[2]

Dabar investuotojai nuogąstauja, kad D. Trampas gali tuo pasinaudoti, kad darytų agresyvesnį spaudimą Kinijos bendrovėms, kurios, jo komandos teigimu, slepia ryšius su Kinijos kariuomene. Apie šio scenarijaus tikimybę skaidriai užsiminė būsimasis iždo vadovas Skotas Besentas (Scott Bessaint), kuris sausio 16 dieną per klausymus, skirtus jo kandidatūros patvirtinimui, kongresmenams sakė:

„Kinijos ekonomika – labiausiai nesubalansuota, nestabiliausia ekonomika pasaulio istorijoje. Perteklinį pelną jie naudoja savo karo mašinai finansuoti. Kinijoje žinoma frazė, susidedanti iš dviejų žodžių – karinė pramoninė, ir „karinė“ visada eina pirma.“

„Bloomberg“ pažymi, kad Kinijos karinėms įmonėms Jungtinės Valstijos taiko „painią sankcijų ir eksporto apribojimų sistemą, kurią reguliuoja kelios agentūros, todėl sąjungininkai ir rinkos dažnai painiojasi, nes nežino kokių taisyklių ir kaip jie turėtų laikytis“.

Pačioms bendrovėms patekimas į šią „painią sistemą“, įskaitant Pentagono sąrašus, sukelia rimtų pasekmių. Pavyzdžiui, „Tencent“ akcijos per keturias prekybos sesijas atpigo apie 10 proc. po to, kai Dž. Baideno administracija jas įtraukė į juodąjį sąrašą, CATL akcijos atpigo apie 3 proc. Abi bendrovės patikino, kad neužsiima jokia su karine veikla susijusia veikla.

Trečias pasaulinis karas bus ekonominis?

„Tencent“ yra vertingiausia Kinijos įmonė, turinti ryšių su pagrindinėmis įmonėmis, kurių būstinė yra JAV, įskaitant „Epic Games Inc.“ ir „Activision Blizzard Inc.“. Ji daug investavo į dirbtinio intelekto kūrimą.

CATL gamina elektromobilių baterijas ir tiekia jas daugeliui didžiausių pasaulio automobilių gamintojų, įskaitant „Tesla“, „Stellantis NV“ ir „Volkswagen AG“. „Ford Motor Co.“ pradėjo automobilių akumuliatorių gamybą pagal CATL licenciją Mičigane.

Dabar Pentagono sąraše yra daugiau nei 130 įmonių, kurias JAV valdžia kaltina bendradarbiavimu su Kinijos kariuomene. Ji apima oro linijas, statybų bendroves, laivų savininkus, kompiuterinės įrangos gamintojus ir ryšių bendroves.

„Tencent“ ir CATL galėjo įtraukti į sąrašą dėl pažangių technologijų, kurias jos kuria dirbtinio intelekto ir baterijų srityje. Pasak Maiklo Atkinsono (Michael Atkinson), buvusio „Crowell and Moring“ žvalgybos pareigūno ir saugumo srities teisininko, abi bendrovės patenka į „naujų technologijų, kurias sukūrė korporacijos, o ne vyriausybės“, sritį.

„Šios naujos technologijų įmonės tampa augančiais geopolitinės galios šaltiniais. JAV vyriausybė tikriausiai bando išsiaiškinti, kaip ji gali apriboti jų įtaką, kad apsaugotų šalį nuo šių bendrovių – lygiai taip pat, kaip tai darytų su labiau tradiciniais užsienio žaidėjais“, – nurodė ekspertas, per pirmąją D. Trampo kadenciją ėjęs žvalgybos bendruomenės generalinio inspektoriaus pareigas.

„Bloomberg“ pripažįsta, kad viena iš Kinijos bendrovių, įtrauktų į „1260H registrą“, akcijų pardavimo priežasčių gali būti „painiava su įvairiais JAV juodaisiais sąrašais“. Tai, pasak leidinio, sukėlė diskusijas Vašingtone apie būtinybę suvienodinti ir optimizuoti požiūrį į apribojimus ir sankcijas įmonėms iš šalių, kurias JAV laiko „priešiškomis“.

Pasiūlymai suderinti įvairius sąrašus ir suderinti juos tarpusavyje bei su galiojančiais teisės aktais buvo teikiami jau daugelį metų. Pavyzdžiui, naujasis D. Trampo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Maikas Volcas (Mike Waltz), būdamas Kongreso nariu, 2023 m. pristatė įstatymo projektą šia tema.