Suprasti akimirksniu
  • Pulitzerio premijos laureatas kaltina JAV dėl „Nord Stream“ dujotiekių sprogimo
  • JAV pajėgos galėjo veikti prisidengę NATO pratybomis
  • Baltieji rūmai ir Pentagonas kratosi kaltinimų
  • Rusija reikalauja JAV pasiaiškinimo ir žarstosi grasinimais
Šaltiniai
„Nord Stream“
„Nord Stream“ dujotiekių susprogdinimus galėjo įvykdyti JAV. Quinten de Graaf/Unsplash nuotrauka

Pulitzerio premijos laureatas kaltina JAV dėl „Nord Stream“ dujotiekių sprogimo

Pulitzerio premijos laureatas, žurnalistas Seymouras Hershas pareiškė, kad JAV karinio jūrų laivyno kariai praėjusį rugsėjį padėjo bombas, kurios sunaikino „Nord Stream“ dujotiekį Baltijos jūroje.

S. Hershas aukščiausio lygio žurnalistikos apdovanojimą gavo atskleidęs 1968 m. JAV karių įvykdytas Vietnamo civilių žudynes My Lai mieste. Dabar, be aiškiai įvardintų šaltinių jis teigia, kad JAV pajėgos padėjo nuotoliniu būdu aktyvuojamus sprogmenis, o šie sugriovė dujas iš Rusijos į Europą transportuoti skirtą „Nord Stream“.

Baltieji rūmai ir Pentagonas atmetė žurnalisto kaltinimus, o Rusijos aukščiausio lygio diplomatai ne tik toliau kaltina JAV, bet ir perspėja apie galimas pasekmes.

JAV pajėgos galėjo veikti prisidengę NATO pratybomis

Žurnalistas S. Hershas teigia, kad gavę JAV prezidento nurodymus, amerikiečių kariai padėjo nuotoliniu būdu veikiančius sprogmenis, sunaikinusius „NordStream“ dujotiekius, o JAV karinis jūrų laivynas operaciją vykdė prisidengdamas NATO jūrinėmis pratybomis „BALTOPS 22“[1].

S. Hersho pranešime teigiama, kad Joe Bidenas įsakė surengti sprogimus, siekdamas užkirsti kelią Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui panaudoti gamtines dujas politinėms ir teritorinėms ambicijoms tenkinti.

Žurnalisto parengtoje ataskaitoje pateikiami ir tariami įrodymai apie dar prieš karo Ukrainoje pradžią J. Bideno pareikštus perspėjimus dėl dujotiekio. Prieš invaziją JAV prezidentas J. Bidenas pagrasino, kad Rusiją ir Vokietiją jungiantis „Nord Stream 2“ projektas nebus vykdomas, jei įvyks išpuolis; tai signalizuoja, kad galima JAV kaltė dėl dujotiekio sprogimo nėra tik konspiracinė teorija, bet reali galimybė.

„Jei Rusija įsiverš, tai reiškia, kad tankai ar kariuomenė vėl kirs Ukrainos sieną – tada „Nord Stream 2“ nebebus. Mes padarysime tam galą“, – 2022 m. vasario 7 d. sakė J. Bidenas.

Remdamasis neįvardintu šaltiniu, žurnalistas S. Hersho teigia, kad ši idėja pirmą kartą kilo 2021 m. gruodį J. Bideno vyriausiųjų patarėjų nacionalinio saugumo klausimais diskusijose apie tai, kaip reaguoti į numatomą Rusijos invaziją į Ukrainą[2].

Vėliau, CŽV parengė planą, o 2022 m. birželį, prisidengdami NATO pratybomis, karinio jūrų laivyno narai, padedami Norvegijos, ant vamzdynų padėjo sprogmenis, kuriuos buvo galima susprogdinti nuotoliniu būdu.

Baltieji rūmai ir Pentagonas kratosi kaltinimų

Baltųjų rūmų atstovai trečiadienį kategoriškai atmetė tiriamosios žurnalistikos eksperto S. Hersho pranešimą apie JAV įvykdytą dujotiekio „Nord Stream“ sabotažą.

Centrinės žvalgybos valdybos atstovas spaudai pakartojo Baltųjų rūmų paneigimą, pavadindamas ataskaitą „visiškai ir absoliučiai melaginga“.

Tuo tarpu respublikonų senatorius Mike'as Lee savo tviteryje rašė, jog „jei tai melagiena, viskas yra šmeižtas, bet jei tiesa, tai karas“[3].

Norvegijos užsienio reikalų ministerija šią naujieną pavadino klaidinančia, nors beveik tuo pat metu Jungtinių Tautų (JT) generalinio sekretoriaus atstovo pavaduotojas Farhanas Haq pareiškė, kad pasaulinė organizacija negali patikrinti amerikiečių žurnalisto tyrimo dėl JAV atsakomybės[4].

Anonimu likti norintis Europos Sąjungos (ES) diplomatas Europos žiniasklaidai teigė, kad jei atsirastų įrodymų apie JAV kaltę, tai „būtų didžiulė istorija“, tačiau pabrėžė, kad „tokiam teiginiui reikėtų šiek tiek daugiau įrodymų“.

Kitas Europos diplomatas teigė, kad įtarimai, jei jie pasitvirtintų, pakenktų JAV ir ES santykiams, tačiau vien tik ši ataskaita neturėtų sukelti didesnio chaoso.

Su dujotiekio projektais susijęs Europos šaltinis žiniasklaidai taip pat teigė, kad Vakarų šalių vyriausybės greičiausiai paneigs pranešimą, nors aprašyta operacija ir skamba tikėtinai[5].

Tuo tarpu pagrindinėje JAV žiniasklaidoje veikiau akcentuojamas ne potencialus šalies įsitraukimas, o žurnalisto S. Hersho tariamas nepatikimumas.

S. Hershas užsitraukė JAV vyriausybės rūstybę, kai 2013 m. interviu metu pareiškė, kad oficiali versija apie operaciją, per kurią buvo nužudytas Osama bin Ladenas, yra „vienas didelis melas“.

Vėliau žurnalistas teigė, kad „Al Qaeda“ vadas tuo metu, kai buvo nužudytas, buvo Pakistano valdžios kalinys ir kad CŽV apie jo buvimo vietą pranešė įtakingos šalies žvalgybos tarnybos narys, o ne O. bin Ladeno kurjeris, kaip teigė Barako Obamos administracija.

„Nord Stream“  Baltijos jūra tekėjo dujos iš Rusijos į Europą. Yucar Studios/Unsplash nuotrauka
„Nord Stream“ Baltijos jūra tekėjo dujos iš Rusijos į Europą. Yucar Studios/Unsplash nuotrauka

Rusija reikalauja JAV pasiaiškinimo ir žarstosi grasinimais

O Maskva dėl „Nord Stream“ sprogimų toliau kaltina JAV. Trečiadienį Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova sakė, kad Baltieji rūmai dabar turi pakomentuoti „šiuos faktus“, turėdama omenyje JAV žurnalisto paviešintą istoriją.

M. Zacharovos teigimu, Maskva ne kartą atkreipė dėmesį į Danijos, Vokietijos ir Švedijos nenorą pradėti atvirą tyrimą ir jų nepritarimą Rusijos dalyvavimui, o tai galimai reiškia, kad šalys turi ką slėpti. M. Zacharova taip pat paminėjo „didžiules išlaidas“, kurias Rusija patyrė dėl sprogimų.

Tuo tarpu Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas irgi apkaltino JAV dėl pernai rugsėjo mėnesį įvykusių sprogimų dujotiekiuose ir perspėjo dėl galimų pasekmių, tačiau neįvardijo kokių[6].

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas praėjusią savaitę duodamas interviu valstybinei televizijai taip pat kaltino JAV dėl išpuolio. Jis citavo JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojos politiniams reikalams Viktorijos Nuland komentarus, išsakytus per sausio mėnesį vykusį posėdį Senate.

„Aš, kaip ir jūs, esu labai patenkinta, ir manau, kad administracija yra labai patenkinta žinodama, kad „Nord Stream 2“ dabar, kaip jūs mėgstate sakyti, yra metalo gabalas jūros dugne“, – sakė V. Nuland.

S. Lavrovas sakė, kad V. Nuland žodžiai iš esmės buvo „prisipažinimas“.