- Europos Bendrijai pavyko susitarti dėl PVM pokyčių
- Siekiama padėti verslui: bus mažinamas PVM registracijų skaičius
- PVM sąskaitų faktūros taps elektroninės, bus talpinamos specialioje sistemoje
- Paslaugų teikimo platformos pačios bus atsakingos už PVM mokesčius
Europos Bendrijai pavyko susitarti dėl PVM pokyčių
Europos Sąjunga (ES) susitarė dėl PVM arba „VAT in the Digital Age“ (ViDA) reformos. Susitarimas apima tris teisės aktus, kuriais kartu keičiami trys skirtingi PVM sistemos aspektai[1].
Reforma numato, kad iki 2030 m. PVM ataskaitų teikimas, taip pat ir tarptautinių sandorių, bus visiškai skaitmenizuotas.
Įsigaliojus reformai taip pat bus reikalaujama, kad internetinės paslaugų platformos mokėtų PVM už trumpalaikes apgyvendinimo ir keleivių vežimo paslaugas.
Kartu bus tobulinamos ir plečiamos internetinės PVM registracijos pateikimo paslaugos verslui.
Diskusijos dėl PVM reformų ES prasidėjo dar 2022 m. Prasidėjus joms, buvo konsultuojamasi su Europos Parlamentu (ES), kuris 2023 m. pateikė reformai palankias išvadas. Reformai taip pat pritarė Taryba.
Vis dėlto, daugelis pokyčių įsigalios tik po kelerių metų. Primename, kad PVM reforma galios visoms ES šalims-narėms, taip pat ir Lietuvai.
Siekiama padėti verslui: bus mažinamas PVM registracijų skaičius
Įsigaliojus PVM reformai, verslui bus sudaromos palankesnės sąlygos PVM deklaracijoms registruoti. Šiuo metu vadinamoji „vieno langelio sistema“ leidžia įmonėms deklaruoti ir pervesti PVM, kuris mokamas iš vienos ES šalies į kitą. Vis tik, įmonės, kurios veikia ne savo valstybėje narėje, PVM mokėtojais turi registruotis iš naujo vis kitoje šalyje.
Pagal naująsias taisykles, „vieno langelio“ sistema bus taikoma ne tik tarpvalstybiniam tiekimui, bet ir tam tikrų prekių, pavyzdžiui, elektros energijos ar dujų, pardavimui. Tokiu būdu išplėstas vieno langelio principas leis dar daugiau įmonių įvykdyti savo PVM prievoles viename interneto portale ir viena kalba.
Taryba taip pat susitarė perkelti atsakomybę už PVM mokėjimą įmonių tarpusavio sandoriuose nuo prekių tiekėjo ar paslaugų teikėjo pirkėjui, jei tas tiekėjas nėra įsisteigęs valstybėje narėje, kurioje turi būti mokamas PVM. Kai kuriais atvejais tai jau buvo įmanoma, tačiau ateityje tai taps privaloma.
Teigiama, kad viena PVM registracija padės verslui palengvinti veiklą ES. Naujos taisyklės turėtų įsigalioti nuo 2028 m. liepos 1 d.
PVM sąskaitų faktūros taps elektroninės, bus talpinamos specialioje sistemoje
Šiuo metu įmonių kas kelis mėnesius prašoma pateikti savo nacionalinėms mokesčių institucijoms apibendrinamąsias ataskaitas apie kitose ES valstybėse-narėse įmonėms parduotas prekes ir paslaugas, kurios apmokestinamos tose valstybėse. Teigiama, kad tai yra palanki įstatymų spraga sukčiams.
Dėl to, ES keičia šią tvarką ir susitarė, kad bus sukurta realaus laiko skaitmeninė PVM ataskaitų teikimo sistema. Joje bus naudojamos išskirtinai elektroninės sąskaitos faktūros.
Įsigaliojus permainoms, įmonės išrašys elektronines sąskaitas faktūras tarptautiniams tarpusavio sandoriams ir automatiškai pateiks duomenis savo mokesčių administratoriui. Ši sistema bus grindžiama esamu Europos e. sąskaitų faktūrų išrašymo viešųjų pirkimų srityje standartu.
Nacionalinės mokesčių administracijos tuomet galės pasidalinti duomenimis. Teigiama, kad ši sistema užtikrins elektroninėse sąskaitose faktūrose pateikiamų duomenų kokybę.
Susitarta, kad ši sistema turėtų būti įdiegta 2030 m., o visos esamos nacionalinės sistemos turėtų tapti sąveikios su ES sistema iki 2035 m. Be to, nacionalinės sistemos, kurios jau galioja arba buvo patvirtintos iki 2024 m. sausio 1 d. (pvz., Italijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje, Vokietijoje), turės būti suderintos su ViDA taisyklėmis iki 2035 m. sausio 1 d[2].
Paslaugų teikimo platformos pačios bus atsakingos už PVM mokesčius
Šiuo metu Europoje daugelis apgyvendinimo nuomos ir keleivių vežimo internetu paslaugų teikėjų nemoka PVM, nes dažniausiai yra individualūs paslaugų teikėjai. Teigiama, kad dėl to į ES šalių-narių biudžetus nesurenkama daugybė mokesčių, gali paplisti nesąžiningos konkurencijos modelis.
Pasikeitus taisyklės, skirtingų internetinių paslaugų teikėjų platformų operatoriai bus patys atsakingi už PVM surinkimą ir pervedimą. Tai galios tokiais atvejais, kai jų paslaugų teikėjai patys nemoka PVM. Tuomet platforma surinks PVM tiesiogiai iš kliento ir perves jį mokesčių administratoriui.
Pagal naująją reformą, ES kartu suteikė valstybėms narėms daugiau lankstumo, išplėsdama trumpalaikės apgyvendinimo nuomos apibrėžtį mokesčių tikslais ir suteikdama valstybėms narėms galimybę atleisti mažąsias ir vidutines įmones nuo šių taisyklių. Taip pat susitarta dėl trumpo pereinamojo laikotarpio šioms taisyklėms taikyti.
Naujos taisyklės turėtų įsigalioti nuo 2030 m. sausio 1 d. arba savanoriškai ES valstybės gali pasirinkti taikyti jas nuo 2028 m. liepos 1 d.