Čili sriubos ištakos siejamos ir su vienuole, ir su kaubojais
Kartais būna dienų, kai imame ir užsinorime kažko itin aštraus, gerai pakutenančio gerklę. Būtent tada geriausiai tinka čili sriuba. Ją išbandę tikriausiai yra daugelis, juk tai tikra meksikietiška klasika, sotus patiekalas, kurį galima koreguoti pagal kiekvieno valgymo įpročius. Įprastai, ši sriuba-troškinys gaminamas yra su jautiena, tačiau prisitaikant prie vegetarų bei veganų, receptą galima pakeisti ir gaminti augalinį sriubos variantą.
Įdomu susipažinti gali būti ne tik su įvairiais sriubos receptais, bet ir su visa jos kilmės istorija. Anot legendų, sriubos receptas siejamas su mistinėmis apraiškomis. 1600-aisiais ispanė vienuolė sesuo Marija iš Agredos pasirodė Lotynų Amerikoje gyvenusiems indėnams ir pasidalino pirmuoju čili sriubos receptu. Tiesa, tada receptas buvo visiškai kitoks ir apėmė paprikas, elnio mėsa, svogūnus, pomidorus.
Kiek tikėti šia neįprasta istorija kiekvienas renkasi pats. Na, o šiandienos visų valgomos čili sriubos receptas išplito JAV, Teksaso valstijoje. Manoma, kad receptą atsivežė imigrantai iš Kanarų salų. Greit patiekalas išpopuliarėjo tarp vietos gyventojų, taip pat ir kaubojų[1]. 1893-ųjų Pasaulinėje mugėje prie San Antonijaus stendo puikavosi būtent čili sriuba, o 1977-ais sriuba pripažinta oficialiu Teksaso patiekalu.
Dabar, kai susipažinome su čili sriubos istorija, galima sugrįžti į šiuos laikus ir išmėginti savo jėgas gaminant šį populiarų patiekalą namuose. Vietos fantazijai čia daug, o suklysti praktiškai nėra šansų. Didžiausiams aitrumo ir aštrumo mėgėjams šis patiekalas gali tapti tikru atradimu.
Specialioji čili sriuba
Jeigu kartais norisi kažko aštresnio, čili sriubos receptas tam puikiai tinka. Sriubą galima pritaikyti pagal kiekvieno skonį. Augalinę mitybą praktikuojantys nededa mėsos, o tie, kurie nemėgsta aštrumo stengiasi nepadauginti su pipirais. Siūlome jums išmėginti šios specialiosios čili sriubos receptą.
Reikės:
400-500 g. pomidorų (apie 4-5 vidutinio dydžio pomidorai);200 g. pomidorų padažo;500 g. konservuotų raudonųjų pupelių;2 paprikų;1 čili pipiro;3 skiltelių česnako;2 svogūnai;Sūrio;Mėgstamiausi prieskoniai, druska.
Gaminimo eiga:
Supjaustome pomidorus, paprikas, svogūnus ir čili pipirą. Visa tai sudedame į trintuvą ir triname iki vientisos masės. Tuomet, sutrintą masę supilame į puodą kuriame virsime sriubą. Pridedame gerai sutrintą česnaką ir pasirinktus prieskoius.
Įpilame konservuotas raudonas pupeles ir verdame apie 30 minučių. Visą laiką maišome sriubą, kad patiekalas neprikeptų, pagal skonį įberiame druskos. Išvirus sriubai, sutarkuojame ir apibarstome ją sūriu (tinka ir veganiškas).
Atraskite savitą čili receptą
Tikros, klasikinės čili sriubos receptas yra saugomas ir perduodamas iš kartos į kartą. Pamėginkite ir jūs atrasti sau ir savo šeimai skaniausią receptą ir ištobulinkite jį. Savais patarimais pasidalinti galime ir mes.
Jeigu mėsos nevalgote, tačiau vegetariškoje ar veganiškoje čili sriuboje pasigendate kažko tokio, siūlome naudoti tofu. Šis produktas turėtų puikiai pakeisti mėsą, be to, pati sriuba taps dar tirštesnė ir sotesnė.
Įprastai čili sriuboje naudojamos juodosios pupelės, tačiau galima naudoti ir baltas ir raudonas. Gardi sriuba gali būti naudojant visų rūšių pupeles ir itin stambiai pjausytus pomidorus. Tuomet gausite beveik tikrą troškinį.
Šiam patiekalui ypač svarbu yra prieskoniai. Tikra čili negali būti gaminama vos su žiūpsneliu druskos ir pipirų. Iš kart pasiruoškite ne tik daugiau druskos, bet ir čili-aitriųjų paprikų miltelių, kajeno pipirų, kumino.
Jei galiausiai su prieskoniais persistengėte, galima įpilti pusę šaukštelio klevų sirupo. Jis turėtų subalansuoti sriubos aitrumą. Norint, kad skoniai atsiskleistų visu 100% rekomenduojame į sriubą įberti šaukštelį kakavos miltelių[2].
Atkreipkite dėmesį ir į gaminimo laiką. Sakoma, kad tobulai sriubai pagaminti gali prireikti net 90 minučių. Tiesa, dažniausiai apsisukama žymiai greičiau. Virkite sriubą gana ilgai, tačiau jokiu būdu nepervirkite. Prieskonius berkite viso virimo metu, pipirus pasiliekant pačiai pabaigai.
Na ir galiausiai, sriubą patiekite su kepinta tortilija, avokado padažu, grietine ar kitais mėgstamais garnyrais. Dažniausiai čili sriuba valgoma iš gana gilių dubenėlių, tad prisikrauti galite visko, kiek tik širdis geidžia.