- Plaukimas baidarėmis – viena smagiausių vasaros pramogų
- Pasiruošimas plaukimui baidarėmis: išsirinkite jums geriausiai tinkančias baidares ir nuomotoją
- Rinkitės jūsų kelionės lūkesčius atitinkantį maršrutą
- Apsirenkite tinkamai ir paruoškite kelionei naudingą išvykos krepšį
- Plaukiant baidare svarbiausia darna ir sinchronas
- Baidarių išvykose būkite gudrūs ir pasirengę viskam
Plaukimas baidarėmis – viena smagiausių vasaros pramogų
Plaukimas baidarėmis – populiarus vandens sportas ir smagi šiltojo sezono pramoginė veikla. Plaukimas baidarėmis labai mėgstamas bendradarbių ar draugų kompanijų, tai gali būti ir romantiška išvyka porai arba pramoga visai šeimai, net patiems mažiausiems.
Nesvarbu, ar plauksite ramiu upeliu ar sraunia, viena iš didžiųjų šalies upių, plaukimas baidarėmis suteikia nepakartojamą patirtį: galimybę pasidžiaugti gera kompanija, puikiu oru, stebėti nuostabius kraštovaizdžius. Be to, baidarės yra puiki priemonė išlikti fiziškai aktyviems.
Gydytojų teigimu, vos viena valanda aktyvaus plaukimo gali padėti sudeginti apie 400 kalorijų, o 3 valandos plaukimo baidarėmis jau reiškia net 1200 sudegintų kalorijų. Tai daugiau nei bėgimo treniruotė ar mankšta sporto klube[1].
Įdomu tai, kad plaukimo baidarėmis ištakos siekia tūkstančius metų atgal į Arkties regionus, kur vietinių gyventojų tautos, tokios kaip inuitai, aleutai ir jupikai, gamino baidares. Šios baidarės pirmiausia buvo naudojamos medžioklei ir žvejybai, jos buvo sukonstruotos iš medinių rėmų, aptrauktų gyvūnų odomis. Pats žodis „baidarė“ inuitų kalba reiškia „medžiotojo valtis“.
Vėliau baidarių praktiką perėmė Europos tyrinėtojai ir kolonistai, o XX a. viduryje ji tapo populiaria pramogine ir sporto prasme. O šiandien baidarėmis plaukiama beveik visame pasaulyje.
Lietuvoje negalime pasigirti itin egzotišku pajūriu arba kvapą užgniaužti galinčiais kalnų vaizdais, tačiau šalyje netrūksta vaizdingų upių, kuriomis galima susiplanuoti iš tiesų įdomią išvyką baidarėmis.
Lietuvos teritorijoje, net 71,5 proc., priklauso Nemuno baseinui, o čia randasi bene gražiausi baidarių maršrutai visoje šalyse. Gamtos mylėtojus nustebinti gali ir Lielupės (Mūšos – Nemunėlio) baseinas, Ventos, Šventosios, Bartuvos, Rąžės teritorijos[2].
Kadangi plaukimas baidarėmis yra viena populiariausių vasaros pramogų, tie, kurie šios pramogos dar neišbandė būtinai turėtų tai padaryti. O prieš tokią išvyką reikia jai gerai pasiruošti, tad šiame straipsnyje pateikiame esminę informaciją apie tai, ką reikia žinoti prieš leidžiantis į smagią vasaros išvyką baidarėmis.
Pasiruošimas plaukimui baidarėmis: išsirinkite jums geriausiai tinkančias baidares ir nuomotoją
Nors plaukimas baidarėmis yra malonus užsiėmimas, pasiruošimas tokiai pramogai, ypač tai darantiems pirmą kartą, gali užtrukti.
Juk norint užtikrinti saugią ir malonią patirtį, reikia turėti tinkamą įrangą, pasiruošti įdomų maršrutą, susikrauti reikalingų daiktų krepšį ir, žinoma, laikytis visų saugos rekomendacijų.
Tačiau visas šis rūpes prasideda būtent nuo baidarės pasirinkimo. Rinkdamiesi baidarę, įsitikinkite, kad ji atitinka jūsų kūno sudėjimą ir įgūdžių lygį. Pasirinkite irklą, atitinkantį jūsų ūgį ir irklavimo stilių. Atminkite, kad ilgesniam irklavimui pirmenybė teikiama lengvoms medžiagoms.
Rinkdamiesi nuomos punktą, atkreipkite dėmesį, kad nuomojamos baidarės būtų stabilios, patogios net ir plaukiant 5-7 valandas.
Rekomenduojama rinktis tik stabilią, pakankamai erdvę baidarę, kuri turi nešimo rankenas. Didelis privalumas yra ir patogios, aukštesnės sėdynės, galimybė įmontuoti kėdutę vaikui.
Baidarių nuomos punktų galima rasta beveik kiekvieno skirtingo maršruto taškuose. Jų ypač gausu netoli Vilniaus, visame Aukštaitijos regione, Verkiuose, Marijampolėje.
Baidarių nuomos kaina gali būti skirtinga, priklauso nuo kelių veiksnių. Pavyzdžiui, ar renkatės nuomą dieną, ar ilgiau, taip pat, ar jums reikalingas transportavimas. Pavyzdžiui, Marijampolės baidarės už 20 eurų siūlo ne tik baidarę, tačiau ir gelbėjimosi liemenę bei transportavimą, atskirai tereikia nuomotis tik irklentę.
Rinkitės jūsų kelionės lūkesčius atitinkantį maršrutą
Būtinai suplanuokite savo kelionės baidarėmis maršrutą, kol dar nepajudėjote iš namų. Plaukiant pirmuosius kartus, taip pat su vaikais, patariame rinktis ramų maršrutą, platesnę upę, kurioje nebus seklumų, povandeninių didelių akmenų, krioklių.
Vienas iš tokių yra šis maršrutas Aukštaitijoje[3]. Aukštaitija ir kiti Lietuvos regionai žavi ne tik savo miškais, bet ir upėmis.
Kai kurios šalies upės yra itin sraunios, jose daug sudėtingų vingių, per jas tenka ne tik plaukti, bet ir bristi. Tai gali būti rimtu iššūkiu, jeigu neturite pakankamai patirties arba svajojate apie ramų, neįpareigojantį pasiplaukiojimą.
Populiariausi maršrutai plaukti baidarėmis yra šie:
- Šventoji;
- Verknė;
- Dubysa;
- Neris ir Vilnelė;
- Ūla;
- Žeimena;
- Merkys;
- Lakaja;
- Grūda;
- Minija[4].
Apsirenkite tinkamai ir paruoškite kelionei naudingą išvykos krepšį
Rengdamiesi į išvyką baidarėmis apsirenkite pagal vandens temperatūrą, ne tik pagal oro temperatūrą. Juk gali būti, kad teks bristi, o pirmojo plaukimo metu – tikėtina, kad iš baidarės galite ir iškristi.
Taip pat dėvėkite drėgmę praleidžiančias ir greitai džiūstančias medžiagas, itin šaltomis oro ir vandens sąlygomis apsirenkite nepralaidžius rūbus.
Keliaudami baidarėmis su savimi visada turėkite švilpuką, triumo siurblį, irklinę plūdę ir vilkimo lyną. Šie daiktai gali išgelbėti gyvybę nelaimės atveju.
Plaukdami visada naudokite žemėlapius, kompasą ir GPS įrenginį, kad galėtumėte orientuotis ir nepasiklysti. Su savimi turėkite pakankamai vandens ir energijos suteikiančių lengvų ir patogių supakuoti užkandžių, ypač ilgesnėms kelionėms.
Visada naudokite apsauginį kremą nuo saulės, dėvėkite akinius nuo saulės su apsauga nuo ultravioletinių spindulių ir užsidėkite plačiabrylę skrybėlę, kad išvengtumėte perkaitimo ir šilumos smūgio.
Žinoma, prieš plaukdami nuolat tikrinkite orų prognozę ir enkite plaukti baidarėmis esant nepalankiam orui, stipriam vėjui ar stiprioms srovėms. Baidarėmis pavojinga plaukti apsvaigus nuo alkoholio ar kitų kvaišalų.
Plaukiant baidare svarbiausia darna ir sinchronas
Žinokite, kad vienam įlipant ar išlipant, kitas prilaiko baidarę, įlipimo ir išlipimo vieta turėtų būti negili. Priekyje sėdi lengvesnis, gale sėdi stipresnis baidarinininkas.
Plaukdami baidarėmis vienas kitam netrukdykite, jei reikia staigiai pasukti baidarę, tai darykite pristabdant ją irklu.
Atminkite, kad greitai plaukiant, smarkiai irkluojant srauniame vingyje nesaugu abiems irkluotojams staigiai lenktis į vieną pusę.
Jei įplaukėte po medžių šakomis, saugant veidą geriau lenktis į priekį. Plaukdami po senais, nuvirtusiais medžiais geriau jų nelieskite[5].
Visada galite išvirsti iš baidarės, tad net ir vertindami savo plaukimo įgūdžius puikiai, nenusiimkite gelbėjimosi liemenės – upės neretai yra pavojingesnės, nei atrodo.
Atplaukę į nakvynės vietą, baidares, irklus ir gelbėjimosi liemenes pasidėkite šalia savo palapinių. Saugokite savo asmeninius, brangius daiktus ir išsinuomotą inventorių.
Baidarių išvykose būkite gudrūs ir pasirengę viskam
Jūsų baidarių išvykos krepšys turėtų apimti:
- Tinkamą aprangą ir avalynę;
- Apsiaustą nuo vandens ir lietaus;
- Priemones nuo vabzdžių;
- Greitosios pagalbos vaistinėlę;
- Maišus šiukšlėms;
- Pakankamai geriamojo vandens ir lengvų maisto užkandžių;
- Esminius higienos reikmenis;
- Žiebtuvėlį, degtukus, peiliuką;
- Hermetišką maišą daiktams.
Svarbiausios saugos taisyklės:
- Visuomet dėvėkite gelbėjimosi liemenę;
- Atsargiai lipkite ir išlipkite iš baidarės, tai darykite po vieną;
- Plaukiant, stenkitės baidarę vairuoti taip, kad ji plauktų išilgai srovės;
- Laikykitės pusiausvyros, kad baidarė nesiverstų;
- Plaukiant, jokiu būdu nesistokite baidarėje;
- Netempkite baidarės per žvyrą ar asfaltą;
- Į vandenį nelipkite basi;
- Priplaukus kliūtį, išlipkite ir perneškite baidarę
- Sustoję poilsiui ar pietų, baidarėje nepalikite gelbėjimosi liemenių, irklų, savo asmeninių daiktų[6].