Patarimai, kaip sumažinti elektros suvartojimą namuose

Suprasti akimirksniu
Elektros taupymas
Be didelių pastangų įmanoma sutaupyti 10% elektros energijos. (Pexels nuotrauka)

Elektros energijos taupymas padeda ne tik piniginei, bet ir pasauliui

Veikiausiai kiekvienas iš mūsų nori kažkiek sutaupyti ar prisidėti prie išteklių tausojimo. Tą galima gan lengvai padaryti elektros sunaudojimo klausimu. Tiesa, dažnas galvoja, kad norint sutaupyti energijos sąnaudas reikia didelių investicijų ar savęs suvaržymo, tačiau tai nėra tiesa. Pasirodo, yra nemažai gudrybių, kurios gali padėti sumažinti elektros sąskaitas, pernelyg nepakeičiant gyvenimo kokybės ir neinvestuojant daug pinigų. Pasitelkiant paprastus, didelių pastangų nereikalaujančius sprendimus, įmanoma sutaupyti 10% ar net dar daugiau energijos.[1]

Taupant elektros energijos sunaudojimą taip pat prisidedama prie pasaulio išsaugojimo – juk ekologinės problemos atsiranda dėl besaikio resursų eikvojimo. Kuo daugiau energijos resursų sunaudojama, tuo daugiau į aplinką išskiriama anglies dvideginio, kuris yra pagrindinis faktorius, atsakingas už vis gilėjančią globalinio klimato atšilimo problemą.

Jei patys nesugalvojate kaip galėtumėte sumažinti elektros energijos sunaudojimą – ne bėda. Žemiau pateikiame labai paprastas idėjas, kurios turėtų padėti be didelių nepatogumų ir vargo išvysti kiek mažesnes sąskaitas.

Patarimai, kaip sunaudoti mažiau elektros namuose

Štai keletas elementarių patarimų, kurie turėtų padėti, jei norite sunaudoti mažiau elektros energijos:

  1. Nebenaudokite elektros ilgintuvų. Pasirodo, kad ilgintuvai padidina elektros sunaudojimą, nes sukuria tinkle pasipriešinimą. Būtent todėl verta jų nebenaudoti visiškai arba stengtis naudoti kuo mažiau.
  2. Pastatykite šaldytuvą šalčiausioje vietoje. Jei norite, kad šaldytuvas sunaudotų mažiau elektros energijos, jis turėtų stovėti kuo toliau nuo radiatoriaus, viryklės ir kitų šilumą skleidžiančių objektų. Be to, tarp šaldytuvo ir sienos palikite tarpą.
  3. Savo kompiuteryje nustatykite automatinę monitoriaus išsijungimo funkciją. Pagal įprastus nustatymus tokia funkcija pradeda veikti po gan ilgo laiko (pavyzdžiui, 10 minučių), todėl turėtumėte patys nustatyti, kada monitorius turėtų išsijungti. Be to, kai baigiate dirbti su kompiuteriu, neužmirškite ne tik jo išjungti, bet ir ištraukti iš lizdo.
  4. Drabužius skalbkite žemesnėje temperatūroje ir nustatykite mažesnį skalbinių gręžimo apsukų skaičių. Taip ne tik sutaupysite elektros energijos, bet ir tausosite audinį.
  5. Niekada nedėkite į šaldytuvą dar nespėjusio ataušti maisto. Jeigu sugalvosite į šaldytuvą talpinti šiltus ar karštus maisto produktus, jam teks sunaudoti žymiai daugiau elektros energijos, kad atvėsintų tokį maistą. Visada palaukite, kol maistas pasiekė kambario temperatūrą ir tik tada jį dėkite į šaldytuvą.
  6. Naudokite lengvai įkaistančius indus. Tokie indai tikrai pasitarnaus tam, kad jūsų elektrinė viryklė sunaudotų mažiau elektros. Greičiau įkaista indai, pagaminti iš vario, aliuminio ir stiklo. Žinoma, jei dabartiniai jūsų indai vis dar kuo puikiausiai tarnauja ir nenorite jų keisti, to tikrai nebūtina daryti. Tačiau įsidėmėkite, jog prieš baigiant maisto gamybą galite šiek tiek anksčiau išjungti viryklę, nes sukauptas karštis ir taip leis iki galo iškepti maistui.
  7. Neužmirškite reguliariai valyti lemputes. Smarkiai apdulkėjusios lemputės šviečia kur kas blausiau, o tuomet automatiškai norisi įsijungti jų daugiau. Būtent todėl turėtumėte nepatingėti ir laikas nuo laiko pavalyti visas lemputes bei šviestuvų gaubtus.
  8. Nepalikite ilgai atvertų šaldytuvo durelių. Kuo ilgiau ar dažniau jas varstysite, tuo daugiau bus sunaudojama elektros energijos, todėl iš anksto apgalvokite ką norite išimti ir tik tada atidarykite šaldytuvą.
  9. Vietoj stacionaraus kompiuterio rinkitės nešiojamąjį. Nors iš esmės naujesni kompiuteriai nenaudoja itin daug energijos, tačiau vis tiek nešiojamieji kompiuteriai yra daug geresnis pasirinkimas, mėginant sumažinti elektros energijos suvartojimą.
  10. Orkaitėje kepkite kelis patiekalus vienu metu. Taip taupysite ne tik elektros energiją, bet ir savo laiką. Be to, visada nustatykite reikiamą, o ne aukštesnę temperatūrą ir be reikalo nevarstykite durelių.
  11. Stenkitės kuo dažniau iškratyti ar keisti dulkių siurblio maišelį. Pasirodo, kad net ir tokia smulkmena gali turėti įtakos elektros sunaudojimui, nes kuo labiau užsikimšęs dulkių siurblys, tuo daugiau elektros jis sunaudoja.
  12. Į virdulį ar puodą pilkite tik tiek vandens, kiek reikia tam kartui. Jei norite, kad vanduo užvirtų greičiau bei būtų sunaudojama mažiau elektros energijos, geriau į virdulį ar puodą pilkite tokį vandens kiekį, kokio jums šį kartą reikia, o ne pripildykite talpą iki pat viršaus.
  13. Neužmirškite šalinti kalkes nuo naudojamų elektros prietaisų. Kalkių apnašos mažina šilumos laidumą, todėl nenuvalytas virdulys, indaplovė ar skalbimo mašina sunaudos daugiau elektros, kai mėgins pašildyti vandenį iki nustatytos temperatūros.
  14. Jei nenaudojate prietaiso – išjunkite jį. Nors tokia taisyklė turėtų būti savaime suprantama, tačiau dažnai žmonės palieka įjungtus į elektros lizdus tuos prietaisus, kurių visiškai tuo metu nenaudoja. Pavyzdžiui, paliekamas veikiantis televizorius, į elektros lizdą įkišti įvairūs elektroniniai buitiniai prietaisai, toliau prie įkroviklio laikomi prijungti įrenginiai, kuriems net nereikia įkrovimo ir pan.
  15. Šaldytuve palaikykite optimalią temperatūrą. Kuo smarkiau šaldys jūsų šaldytuvas, tuo daugiau energijos bus išeikvojama. Tačiau iš tiesų visiškai nebūtina nustatyti maksimalios šaldymo temperatūros, kad galėtumėte džiaugtis negendančiais produktais. Šaldiklyje palaikykite -18 C, o šaldytuve užteks +3,5 C temperatūros.
  16. Visus drabužius lyginkite vienu metu. Vietoj to, kad vis išlygintumėte vos po kelis drabužius, lyginkite juos vienu metu, kadangi lygintuvas sunaudoja daugiausia elektros energijos tada, kai bando įkaisti.
  17. Išeidami iš kambario nepamirškite išjungti šviesą. Vienu metu naudokite tik tiek lempučių, kiek jums reikia ir nepalikite jų ten, kur apšvietimas išvis nereikalingas. Žinoma, taip pat nepamirškite visas kaitrines lemputes pakeisti į taupančias energiją.

Norint sutaupyti dar daugiau, verta atsižvelgti į turimus elektros prietaisus

Kuo senesnis prietaisas, tuo didesnė tikimybė, kad jis sunaudoja neracionaliai didelius elektros energijos kiekius. Būtent todėl rekomenduojama senus, nusidėvėjusius ir daug elektros energijos sunaudojančius įrenginius pakeisti naujais, energiją tausojančiais. Deja, tam reikalingos didesnės investicijos, tačiau keičiant daiktus palaipsniui, neturėtumėte pajusti itin smarkiai suplonėjusios piniginės.

Pirkdami naujus prietaisus visada atsižvelkite į efektyvumo klasę. Kuo žemesnė abėcėlės raidė, tuo įrenginys yra mažiau ekonomiškas. Tad norėdami sutaupyti visada rinkitės A klasės prietaisus ir aplenkite tuos, kurie yra vos G klasės. Be to, atsižvelkite ir į kitus faktus. Pavyzdžiui, ar jums tikrai reikia itin didelio šaldytuvo? Juk geriau nusipirkti mažesnį, negu vėliau šaldyti tuščias lentynas.

Visgi, jei šiuo metu neturite papildomų lėšų naujų prietaisų pirkimui, tačiau norite sumažinti išlaidas ir labiau tausoti gamtą – ne bėda. Tiesiog pradėkite nuo aukščiau paminėtų paprastų žingsnių, o kažkada ateis eilė ir naujiems, elektros energiją tausojantiems įrenginiams.