Cheminis piktžolių naikinimas nėra vienintelė išeitis, norint su jomis kovoti
Atšilus orams ir vėl prasideda niekad nesibaigianti kova su piktžolėmis. Jų naikinimas gali sukelti daug klausimų, ypač, jei norima išvengti cheminių preparatų naudojimo. Visgi, nors kova su piktžolėmis iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti per sunki ir reikalaujanti agresyvios chemijos, tai nėra tiesa. Yra net keli gamtai nežalingi, organiški būdai, kurie gali padėti mėginant kovoti su piktžolėmis.
Iš tikrųjų, su piktžolėmis susiduria ne tik daržininkai. Jos tampa tikru galvos skausmu net ir nuosavų namų ar daugiabučių gyventojams, kadangi piktžolės įsigudrina augti, pavyzdžiui, tarp grindinio plytelių. Tuomet patys darbščiausi žmonės bando pašalinti niekam nereikalingas ir estetinį vaizdą gadinančias žoles tiesiog raudami jas rankomis. Deja, tai ne tik užima labai daug laiko, bet ir yra gan sunkus, nuobodus ir nuolatinis darbas. Juk išrovus piktžoles šios ir vėl išdygsta vos po savaitės ar kelių.
Visgi, tiek žemės lopinėlį turintys, tiek dėl kitų priežasčių piktžolių norintys atsikratyti žmonės gali tą padaryti nenaudodami cheminių preparatų ar neaukodami savo sveikatos. Žemiau rasite kelias gudrybės, kurios turėtų padėti kovojant su piktžolėmis.
Išbandyti patarimai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų
Pateikiame kelis patyrusių daržininkų patarimus, kaip atsikratyti piktžolių, jei norite tai padaryti nenaudojant agresyvių chemikalų:
- Purenkite ir varpykite žemę. Nors dalis žmonių ginčijasi, kad žemės purenimas nepadeda kovojant su piktžolėmis, tačiau dauguma patyrusių daržininkų visgi sako, jog tai yra gan veiksminga išeitis. Geriausia varpyti žemę su šakėmis, nes naudojant kastuvą padidėja tikimybė, jog perkirsite piktžolių šaknis ir iš visų gabalėlių išaugs naujos piktžolės. Tuo tarpu šakės ne tik nesukapoja šakniastiebių, bet ir juos ištraukia.
- Įsitikinkite, jog tręšiate žemę perpuvusiu mėšlu. Dažnai daržininkai skuba patręšti žemę šviežiu mėšlu ir taip, patys to nesuprasdami, pasėja piktžoles, nes tokiame mėšle būna piktžolių sėklų. Naudokite tik perpuvusį mėšlą, jei norite to išvengti. Tas pats galioje ir su kompostu. Jeigu jis nebus teisingai suformuotas ir pakankamai ilgai paliktas, jog didelėje temperatūroje žūtų visos sėklos, vėlgi tręšdami žemę patys pasėsite piktžoles.
- Uždenkite žemę nepermatoma medžiaga. Juk įvairiems augalams reikalinga šviesa, tad jeigu uždengsite lysves nuo saules, ilgainiui turėtų žūti net ir piktžolių šaknys, kurios negaus reikalingų maistinių medžiagų. Visgi didelio stebuklo nereikėtų tikėtis, nes piktžolės neišnyks vos per vieną sezoną. Be to, jei pasitaikys itin karštos dienos, žemė po juoda plėvele gali perkaisti, todėl geriau rinktis lentas, kartoną ar pan.
- Nelaikykite tuščių žemės plotų. Nors piktžolės auga net ir ten, kur yra pasodintos daržovės ar kiti augalai, visgi jos būna kur kas silpnesnės ir jų pasitaiko žymiai mažiau nei visiškai tuščiame plote. Būtent todėl verta išnaudoti visą žemę, o augalus sodinti kuo tankiau (žinoma, išlaikant pakankamą tarpą, jog augalai galėtų sėkmingai augti). Jei lysvė tapo tuščia, nes nuėmėte derlių, irgi ne problema – tiesiog mulčiuokite žemę arba pasėkite kitų augalų, tinkamų pagal metų laiką.
- Reguliariai nupjaukite piktžoles. Jeigu pjausite piktžoles, šie erzinantys augalai bus priversti naudoti maistingąsias medžiagas iš savo šaknų, kad vėl ataugintų stiebus ir lapus. Gali būti, jog po reguliariai atliekamo pjovimo galiausiai piktžolės žus ar bent jau taps silpnesnės.
- Nepamirškite mulčiavimo. Juk mulčiuotoje žemėje piktžolių būna net 4-8 kartus mažiau nei nemulčiuotoje! Mulčiuoti galima organiniu arba neorganiniu būdu. Organiniam (suyrančiam) mulčiavimui tinka nupjauta žolė, durpės, javų šiaudai, medienos gabaliukai, pjuvenos, spygliuočių kankorėžiai ir pan. Tuo tarpu neorganinis (nesuyrantis) mulčiavimas daromas pasitelkiant žvyrą, smėlį, akmenėlius, plastiko rutuliukus ir pan. Mes rekomenduojame rinktis organinį mulčiavimą, kadangi taip ne tik išvengsite piktžolių, bet ir pagerinsite dirvos struktūrą bei suteiksite papildomų maistinių medžiagų savo augalams.
- Su kai kuriomis piktžolėmis nebūtina kovoti – galite tiesiog jas suvalgyti. Internete rasite daugybę receptų, kaip paversti dilgėles, kiaulpienes ar garšvas tikrų tikriausia skania vitaminų bomba. Tad kam jas tiesiog negailestingai išnaikinti, jei galite suvalgyti?
- Purkškite piktžoles acto ir druskos tirpalu. Nors šis būdas vargu ar tinkamas lysvėms, tačiau jį galite išmėginti piktžolių naikinimui iš grindinio plytelių tarpų. Tiesiog išmaišykite actą ir druską, įpilkite mišinį į purkštuvą ir nupurkškite piktžoles. Po tokio poelgio šie augalai turėtų numirti vos per kelias dienas. O jei norite, kad mišinys ilgiau užsibūtų ant piktžolių lapų ir taip lengvai nenutekėtų, galite į jį įmaišyti indų plovimo skysčio ir tuomet purkšti ant piktžolių putas. Be to, purškimui geriausia rinktis saulėtą ir nevėjuotą dieną. Jeigu pranašaujama, jog greitai lis, geriau palaukti sausesnio laikotarpio, nes lietus nuplaus mišinį ir šis nespės tinkamai suveikti.
- Pilkite ant piktžolių verdantį vandenį. Žinoma, toks būdas tinkamas mažam plotui, pavyzdžiui, trumpam takeliui šalia namų, kuris grįstas plytelėmis, o tarpuose sėkmingai auga piktžolės. Verdantį vandenį pilkite tiesiai ant piktžolių – taip jas paprasčiausiai nudeginsite.
- Pilkite kepimo sodą arba druską. Tai dar vienas būdas, kurį sėkmingai panaudosite piktžolių naikinimui, jei jos auga ant šaligatvio, takelių ar išvažiavimų. Tiesiog pilkite kepimo sodą arba druską į tarpelius ir įtrūkimus, kur auga piktžolės. Taip pat galite vietoj druskos naudoti druskos tirpalą. Galbūt nustebsite, tačiau piktžolės nemėgsta sūrios žemės.
Geriau vengti chemikalų, jei nenorite pakenkti gamtai ar sau
Cheminiai preparatai gali padėti atsikratyti piktžolių pakankamai greitai, veiksmingai ir paprastai, tačiau tai nėra rekomenduojamas būdas – ypač, jei turite daržą ar sodą. Visgi herbicidai yra nuodai, kurių vargu ar norite žemėje, naudojamoje įvairių daržovių auginimui ar panašiems tikslams.
Cheminius preparatus geriau palikti tokioms vietoms kaip veja, o kitur jų nenaudoti. Juk herbicidai veikia ne tik tas kiekvienais metais pasirodančias piktžoles, bet ir visą aplinką. Nors žmonės nesutaria kiek saugūs yra cheminiai preparatai, geriau nerizikuoti ir tiesiog jų vengti, naudojant tik labai išskirtiniais atvejais.
Kai kurie žmonės vietoj cheminių preparatų bando tiesiog deginti žolę, tačiau primename, jog tai – ne ką geresnis pasirinkimas, galintis kainuoti įvairių organizmų gyvybę. Ne šiaip sau žolės deginimas Lietuvoje yra draudžiamas užsiėmimas, už kurį galima gauti baudą. Be to, deginti žolę yra pakankamai pavojinga, nes nemokšiškai padegus žolynus gaisras gali išplisti į netoliese esančius pastatus, mišką ar svetimą valdą. Tad geriau nesugalvokite pažeidinėti įstatymų ir rinkitės kitą būdą kovoti su piktžolėmis.
Jei iki šiol bandėte atsikratyti piktžolių tik tradiciniu būdu, t. y. jas kantriai ravėdami, tikrai verta išmėginti kitokius metodus. Juk daug maloniau pasitelkti sumanias gudrybes nei naudoti fizines jėgas. Veikiausiai jau po kelių bandymų pastebėsite akivaizdžius pokyčius ir galėsite džiaugtis gražiau atrodančiu vaizdu. Net kai ateis kiti metai ir vėl susidursite su įkyriomis piktžolėmis, jau žinosite ką daryti ir galėsite daug lengviau kovoti su jų augimu ir dauginimusi.