Paskelbti galingiausi 2023 metų pasai: Lietuva pateko į dešimtuką

Suprasti akimirksniu
Stipriausi pasai
Lengviausiai po pasaulį keliauja 3 Azijos šalių piliečiai. ConvertKit/Unsplash nuotrauka

Japonijos pasas suteikia galimybę be vargo aplankyti 193 šalis

Kaip ir kiekvienais metais, vėl buvo paskelbta, kurių šalių pasai laikomi galingiausiais. Remiantis Londone įsikūrusios pasaulinės pilietybės ir gyvenamosios vietos konsultavimo įmonės „Henley & Partners“ paskelbta naujausia informacija[1], šiuo metu trijų Azijos šalių pasai suteikia jų savininkams didžiausią kelionių laisvę pasaulyje.

Japonijos piliečiai be vizos gali aplankyti rekordiškai didelį kiekį valstybių – net 193. Ši šalis lenkia Singapūrą ir Pietų Korėją, kurių piliečiai gali laisvai keliauti po 192 šalis.

Nustojus galioti griežtiems COVID-19 suvaržymams, veikiausiai net nereikia abejoti, jog daugybė azijiečių pasinaudos šia galimybe aplankyti kuo daugiau svetimų vietovių. Tiesa, kol kas pasaulinis turizmas dar negrįžo į senas vėžes, nes tarptautinės kėlionės yra pasiekusios tik maždaug 75 % priešpandeminio keliavimo lygio. Prie to veikiausiai prisideda ne tik kai kuriems žmonėms išlikusi koronaviruso baimė, bet ir prastėjanti ekonominė padėtis, brangstančios paslaugos ar vykstantys kariniai nesutarimai.

Lietuviškas pasas nukrito į dešimtąją vietą

Žinoma, kaip ir buvo galima nuspėti, po azijietiškų pasų dešimtuke stovi įvairių Europos valstybių pasai. Turintiems Vokietijos ir Ispanijos pilietybes galima be vargo patekti į 190 šalių, O Suomijos, Italijos ir Liuksemburgo pasai leidžia aplankyti 189 kryptis.

Toliau stipriausių pasų dešimtuke galima išvysti Austriją, Daniją, Nyderlandus ir Švediją. Šios šalys liko penktoje vietoje. O šeštoje atsidūrė Prancūzija, Airija, Portugalija ir Jungtinė Karalystė. Septinta vieta atiteko JAV ir Naujajai Zelandijai, o devinta – Vengrijai ir Lenkijai.

Tai reiškia, jog Lietuvos pasas šiais metais šiek tiek nukrito. 2022-aisiais jis buvo devintoje vietoje, o 2023-iaisiais atsidūrė dešimtoje vietoje.

Su lietuvišku pasu be jokios vizos šiuo metu galima aplankyti 183 šalis. Tai viena kryptimi daugiau nei praėjusiais metais.
Bevizės kelionės
Turint tam tikrų valstybių pasus daug kur galima nuvykti be visos. ConvertKit/Unsplash nuotrauka

Pilnas stipriausių pasų dešimtukas šiais metais atrodo taip:

1. Japonija (193 kryptys);

2. Singapūras, Pietų Korėja (192 kryptys);

3. Vokietija, Ispanija (190 krypčių);

4. Suomija, Italija, Liuksemburgas (189 kryptys);

5. Austrija, Danija, Nyderlandai, Švedija (188 kryptys);

6. Prancūzija, Airija, Portugalija, Jungtinė Karalystė (187 kryptys);

7. Belgija, Naujoji Zelandija, Norvegija, Šveicarija, JAV, Čekija (186 kryptys);

8. Australija, Kanada, Graikija, Malta (185 kryptys);

9. Vengrija, Lenkija (184 kryptys);

10. Lietuva, Slovakija (183 kryptys).

Sąrašo apačioje liko Afganistano piliečiai

Šiais metais Afganistanas ir vėl liko sąrašo apačioje. Keliautojai iš Afganistano gali aplankyti vos 27 šalis, o visos kitos kryptys prieinamos tik turint vizą.

Žinoma, yra ir daugiau šalių, kurių gyventojams yra sudėtinga keliauti po pasaulį. Pavyzdžiui, Irako piliečiai be vizos gali aplankyti 29 kraštus, o turint Sirijos pasą galima nuvykti į 30 valstybių.

Patys prasčiausi pasai keliautojams:

102. Šiaurės Korėja (40 krypčių);

103. Nepalas, Palestinos teritorija (38 kryptys);

104. Somalis (35 kryptys) ;

105. Jemenas (34 kryptys);

106. Pakistanas (32 kryptys);

107. Sirija (30 krypčių);

108. Irakas (29 kryptys);

109. Afganistanas (27 kryptys).

„Henley & Partners“ sudarytas pasų sąrašas yra vienas iš kelių indeksų, kuriuos sukūrė finansų įmonės, siekdamos reitinguoti pasaulinius pasus pagal jų teikiamą naudą savo piliečiams.

„Henley Passport Index“ reitinguoja 199 pasus pagal kryptis, kurias jų turėtojai gali pasiekti be išankstinės vizos, skaičių. Jis atnaujinamas realiu laiku ištisus metus, kai įsigalioja vizų politikos pakeitimai kokiose nors valstybėse.

Šis reitingas yra skelbiamas jau 17 metų, t. y., pirmą kartą sudarytas ir paviešintas 2006 metais.