Kalifornija keis nevaisingumo sąvoką, kad homoseksualai galėtų nemokamai naudotis surogatine motinyste
Kalifornijos įstatymų leidėjai rengia įstatymo projektą, kuriame iš naujo apibrėžiama nevaisingumo sąvoka. Šiame įstatyme norima įtraukti vyrų negalėjimą pastoti, taip jiems suteikiant teisę į sveikatos draudimo apmokamą vaisingumo gydymą. Reikalaujama, jog darbdavių remiami draudimo planai apimtų visus neeksperimentinius vaisingumo gydymo būdus, įskaitant dirbtinį nėštumo apvaisinimą naudojant surogatines motinas. Įstatymas jau priimtas Senato ir artimiausiu metu dėl jo turėtų balsuoti Asamblėja.
Įstatymo šalininkai projektą pavadino pavėluotu žingsniu siekiant LGBT žmonių „vaisingumo lygybės“. Kalifornijos valstijos senatorė Caroline Menjivar parengė įstatymo projektą drauge su Asamblėjos nare Buffy Wicks. C. Menjivar sakė[1]:
„Tai užtikrins, kad „queer“ poroms, tam, jog sukurtų šeimas, nebereikėtų mokėti iš savo kišenės daugiau, nei ne „queer“ šeimoms. <…> Šis įstatymo projektas yra labai svarbus siekiant visavertės LGBTQ+ žmonių lygybės, taip pat tobulinant visapusišką sveikatos priežiūrą visiems kaliforniečiams“.
Kalifornijoje jau reikalaujama, kad sveikatos draudimo paslaugų teikėjai apmokėtų nevaisingumo gydymą, išskyrus apvaisinimą in vitro (IVF – tai apvaisinimas mėgintuvėlyje) tiems apdraustiesiems, kurie yra mediciniškai nevaisingi. Įstatyme nevaisingumu laikomi atvejai, kai asmuo yra gavęs gydytojo patvirtintą diagnozę arba po metų ar daugiau trunkančių bandymų vis dar nesusilaukė vaiko.
Tačiau naujasis vaisingumo draudimo įstatymo projektas išplėstų draudimo aprėptį, į jį įtraukiant ir IVF. Be to, išsiplėstų ir teisinis nevaisingumo apibrėžimas, įtraukiant „asmens nesugebėjimą daugintis be medicininės intervencijos nei kaip individualus asmuo, nei su savo partneriu“. Kitaip tariant, nevaisingumas nebebūtų apibrėžiamas tik kaip liga ar sveikatos būklė, bet ir kaip „statusas“ – tai apimtų ir buvimą gėjų ar lesbiečių santykiuose arba buvimą vienišu.
Šis įstatymo projektas Kalifornijoje sulaukė mažo pasipriešinimo, tad didelė tikimybė, jog galiausiai bus priimtas. Jo priešininkai labiausiai gilinosi į susirūpinimą dėl vis didėjančių draudimo įmokų. Tačiau kai kurie įstatymo pakeitimui prieštaraujantys asmenys perspėja, jog šis projektas yra besiformuojančios LGBT teisių gynėjų kampanijos dalis, kuri gali atverti naują frontą kultūriniame kare dėl lyties.
LGBT bendruomenė nemokamai gautų IVF procedūras ir naudotųsi surogatinės motinystės paslauga
Los Andželo Ramiojo vandenyno vaisingumo centro duomenimis, IVF gydymas apima brangias procedūras, tokias kaip „ultragarsas, kraujo tyrimai, kiaušinėlių paėmimas, laboratorijos mokesčiai, embrionų perkėlimas, gyvybingų embrionų šaldymas ir vienerių metų embrionų saugojimo mokesčiai“[2]. Vidutinė IVF kaina Kalifornijoje siekia 8000–13 000 USD už vieną gydymo ciklą. Į šią kainą neįskaičiuoti vaistai, o sėkmingam pastojimui ir gimdymui gali prireikti ne vieno gydymo ciklo.
Be to, jei įstatymo projektas būtų priimtas, jis padengtų išlaidas ir už surogatinę motinystę. O tai dar brangesnė procedūra, kuri vidutiniškai atsieina 14 000-46 000 USD.
Kalifornijos verslo ir draudimo grupės prieštaravo įstatymo projekte numatomai kainai darbdaviams, nors bandė išlikti diskretiški ir bijojo komentuoti įstatymo projekto tikslus, kurie akivaizdžiai gina LGBT bendruomenės narius. Remiantis Kalifornijos sveikatos išmokų peržiūros programos analize, tokie ketinimai padidintų metines įmokas už darbdavių remiamus planus daugiau nei 330 mln. USD per metus. Kalifornijos sveikatos planų asociacija teigė, kad tokie aprėpties įgaliojimai yra brangiausi iš 16, kuriuos svarsto įstatymų leidėjai, o sudėjus visus ketinimus kartu, įmokos išsipūstų apie 1 mlrd. USD.
Nerimaujama dėl tradicinės šeimos sampratos griovimo ir vaikų interesų bei saugumo nepaisymo
Tuo tarpu konservatyvių pažiūrų šalininkai skambina pavojaus varpais, jog toks įstatymas turės didelę kainą iš socialinės pusės. Jie perspėja, jog negalima aklai šokti pagal LGBT bendruomenės užmojus, nepagalvojant apie galimas grėsmes. „Heritage Foundation“ mokslo darbuotoja Emma Waters atkreipė dėmesį į susirūpinimą dėl netradicinių šeimų ir dauginimosi formų, įskaitant surogatinę motinystę ir IVF. Ji sakė:
„Pagal šį įstatymo projektą daugumoje draudimo planų būtų reikalaujama teikti apvaisinimo mėgintuvėlyje paslaugas, atsižvelgiant į kieno nors santykių statusą arba seksualinę orientaciją. Vienišiems vyrams ar tos pačios lyties poroms tai reiškia, kad jie turėtų turėti pakaitalą, kad galėtų išnešioti savo vaiką. Taigi įstatymo projekte nurodoma, į ką suaugusieji turi teisę, tačiau niekur neatsižvelgiama į vaiko poreikius ar su vaiko saugumu susijusius klausimus nei atliekant IVF, nei pasitelkiant gestacinę surogatinę motinystę.“
Kalifornijos šeimos tarybos Kapitolijaus direktorius Gregas Burtas sakė:
„Šiuo įstatymo projektu siekiama dar labiau sugriauti tėvo, motinos ir vaiko branduolio šeimą ir priversti visus visuomenės narius už tai sumokėti, kad būtų skatinamas fiktyvus tikslas, pavadintas „vaisingumo lygybe“. Priežastis, dėl kurios sveiki vieniši asmenys ir tos pačios lyties poros negali daugintis, neturi nieko bendra su nevaisingumu; tai susiję su biologija.“
Pati LGBT bendruomenė ir su vaisingumu susijusios ne pelno organizacijos, remiančios tokius teisės aktus, aiškiai išsako savo tikslus. Jie siekia atsieti nėštumą nuo biologinės lyties ir tradicinių lyties bei šeimos sampratų. Tokių grupių ambicijos driekiasi ir už Kalifornijos ribų, tačiau ši JAV valstija jau pagarsėjusi kaip „progresyvios ateities politikos“ bandymų triušis.
LGBT sulygino nevaisingų porų skausmą su homoseksualų skausmu biologiškai negebant susilaukti vaikų
Viena iš įstatymo projekto rėmėjų yra ne pelno siekianti organizacija „Men Having Babies“. Ši organizacija viešai skelbia savo platesnius tikslus: „pašalinti finansines kliūtis gėjų vyrų surogatinei tėvystei visame pasaulyje, tikslą, kurį vadiname vaisingumo lygybe“. Savo internetiniame puslapyje organizacija taip pat rašo:
„Mūsų kovoje už teisingesnę prieigą prie tėvystės galimybių svarbiausia yra tai, ką žinome iš savo bendros patirties: kančia ir ilgesys, kuriuos jaučia tos pačios lyties poros ir vienišiai dėl nesugebėjimo daugintis be medicininės intervencijos, prilygsta heteroseksualių porų skausmui, kurios kenčia nuo „medicininio nevaisingumo“.“
„Men Having Babies“, „Equality California“, kartu su kitais įstatymo projekto rėmėjais, įvykdė pagrindinius savo tikslus, jog įstatyme būtų įrašyti raktiniai žodžiai. Grupės taip pat su džiaugsmu tvirtina, jog joms pavyko pasiekti, kad į nevaisingumo draudimo mandatus Merilande, Niujorke, Naujajame Džersyje ir Ilinojaus valstijoje būtų įtraukta LGBT palanki formuluotė. Kalifornija būtų antroji JAV valstija po Ilinojaus, kuris dar 2021 metais priėmė naują nevaisingumo apibrėžimo versiją. „Men Having Babies“ įkūrėjas ir vykdomasis direktorius Ronas Poole-Dayanas sakė:
„Mes <…> esame koalicijų dalis [siekiančių] priimti panašius įstatymus keliose papildomose valstijose, įskaitant Niujorką, Naująjį Džersį ir Meiną.“
LGBT bendruomenė siekia nuteisti tėvus už vaikų išnaudojimą, jei nepatvirtins nepilnamečių lytinės tapatybės
„Men Having Babies“, „Equality California“ ir kiti įstatymo projekto rėmėjai taip pat remia atstovų Adamo Schiffo ir Judy Chu federalinį įstatymo projektą, kuris leistų LGBT žmonėms ir kitiems asmenims pasinaudoti galimybe nemokėti mokesčių už medicinines išlaidas, susijusias su IVF ir surogatine motinyste. Prie panašių tikslų prisideda ir Joe’o Bideno administracija, svarsčiusi galimybę iš naujo apibrėžti nevaisingumą Įperkamos priežiūros įstatyme, kad draudikai apmokėtų IVF ir kitus vaisingumo gydymo būdus LGBT žmonėms.
Verta paminėti, jog tuo pačiu metu, kai bandoma priimti šį nevaisingumo įstatymo projektą, Kalifornijos valstijoje taip pat stumiamas kitas su LGBT susijęs įstatymas. Pagal kitą įstatymo projektą, tėvai, kurie dalyvauja kovoje dėl globos, galėtų būti baudžiami už vaikų išnaudojimą, jei atsisakytų patvirtinti savo vaikų lytinę tapatybę. O tai reikštų, jog tėvai nebeturėtų jokios galios ir būtų priversti paklusti, jei nepilnametis pareikštų esantis kitos lyties nei biologinė. Neatmetama, jog tai taip pat būtų tiesus kelias į nepilnamečių medicinines lyties keitimo procedūras be tėvų sutikimo.