Suprasti akimirksniu
  • Translytis sportininkas sukėlė didžiulį skandalą
  • Translytis dviratininkas laimėjo moterų lenktynes
  • Buvęs vyras laimėjo miss titulą
  • Dviračių sporto varžybose translyčiams dalyvauti nebeleis
Šaltiniai
Valentina Petrillo
Valentina Petrillo asmeninio feisbuko profilio nuotrauka

Translytis sportininkas sukėlė didžiulį skandalą

Kai pasaulyje tik buvo pirmosios genderizmo ir lyties keitimo normalizavimo užuominos, vienas iš argumentų, kalbant apie lyties keitimą, buvo tas, kad išsitrins ribos tarp gamtos sukurto vyro ir moters kūno. Natūraliai ir gamtiškai moterys turi vienus gebėjimus, vyrai kitus gebėjimus, kad ir kaip identiškai lytis bandytų piešti feministai ir genderizmo idėjų šalininkai, vyras biologiškai negali pastoti ir išnešioti vaiko, kaip ir moteris biologiškai negali apvaisinti vyro. Skiriasi ir raumenų struktūra, jėgos santykis, o tai ypač aktualu sporte. Klausimai, kažkada skambėję kaip absurdiški, įgauna kūną. Anksčiau, kalbant apie translyčius asmenis, buvo keliamas retorinis klausimas – o kaip bus sporte? Ar bokso turnyre moteris galės stoti į kovą su vyru, kuris save laiko moterimi? Ir nors tada šis klausimas atrodė absurdiškas, išaušo diena, kai jis tapo realybe.

Pasaulio lengvosios atletikos čempionate Paryžiuje translytė bėgikė iškovojo bronzos medalį moterų 400 m bėgimo rungtyje. Biologiškai gimusi vyru, dabar moteris Valentina Petrillo, vis dėlto buvo pasmerkta sportininikų bendruomenės, kaip pelniusi laimėjimą nesąžiningai.

Buvęs Kanados olimpinių žaidynių vyriausiasis treneris Peteris Eriksenas pavadino rezultatą „šokiruojančiu“.

Pats(-i) bronzos laimėtojas (-a) sakė: 

„Geriau būti lėta, bet laiminga moterimi nei greitu ir nelaimingu vyru. Nesijaučiu, kad būčiau ką nors iš kieno nors pavogęs(-usi)“, – sako sportininkas(-ė).

Lytį pakeitęs asmuo buvo 18 metų vyresnis nei konkurentės. 

Prieš lyties pasikeitimą 2019 m. V. Petrillo varžėsi vyrų nacionalinėse varžybose. Sportininkas gimė susirgęs Stargardto liga – degeneracine akių liga, nuo kurios nėra išgydoma. Pakeitusi lytį bėgikė Italijos parolimpiniame čempionate laimėjo moterų 100, 200 ir 400 metrų bėgimus.

V. Petrillo tikėjosi, kad šis rezultatas leis jam patekti į 2021 m. Tokijo parolimpines žaidynes, tačiau Italijos parolimpinė sporto asociacija jo kandidatūrą atmetė. Tiesa, toks sprendimas nebuvo viešai pagrįstas, tačiau, kaip rašo „The Telegraph“, sportininko konkurentės išreiškė susirūpinimą, kad Petrillo yra vyriškos kūno struktūros ir todėl „nesijaučia lygus“.

„Mes nebėgame kaip lygūs. Nors kelias, kuriuo nuėjo Valentina, yra garbingas, bet ne sportiniu požiūriu, ir dėl to jaučiamės diskriminuojami“,– taip teigė sportininkės[1]

Translytis dviratininkas laimėjo moterų lenktynes

Pietų Korėjos translytis sportininkas, kuris biologiškai yra vyras, bet save laiko moterimi, vis dėlto palaiko idėją, kad translytis asmuo neturėtų varžytis su biologinės lyties atstovais. 

Po lyties pakeitimo praėjusiais metais ji buvo teisiškai pripažinta moterimi Pietų Korėjos vyriausybės akyse ir tęsė visą gyvenimą trunkančią meilę lenktynėms kaip dviratininkė, dabar kaip moteris.

Gangwon sporto festivalyje birželį ji laimėjo dviračių lenktynes, lenktyniaudama su biologinėmis moterimis, bet turėjo neįprastą priežastį lenktyniauti ir laimėti – ji siekė įrodyti, kad biologiniai vyrai yra fiziškai pranašesni už biologines moteris.

„Aš visiškai savimi nesididžiuoju. Manau, kad kiti transseksualūs sportininkai jaustųsi taip pat. Galbūt jie nenori to pripažinti, bet elgiasi savanaudiškai. Čia nėra garbės kaip sportininkei“, – sakė ji.

Iškovojusi pergalę, translytė dviratininkė pateko į Nacionalinio sporto festivalio kvalifikaciją, kurios ji atsisakė.

„Nenoriu padaryti tokios problemos, kad pakenkčiau kitiems žmonėms“, – sakė dviratininkė.

Jos teigimu, sporto komitetai turėtų įtraukti „trečiosios lyties“ kategoriją translyčiams sportininkams.

Ji mano, kad sukurti atskirą kategoriją yra teisinga gerbiant biologines moteris sportininkes ir kitas translytes sportininkes, kurios nori sąžiningai konkuruoti su kitomis, turinčiomis panašias fizines savybes.

„Transsportininkės, kad ir kiek sunkiai dirbo, niekada nebus tikrai pagerbtos už savo pergales. Garbė yra tikslas, kurio siekia visi sportininkai, tačiau tai yra situacija, kai niekas nebus pagerbtas. Manau, kad taip neturėtų būti“[3].

Buvęs vyras laimėjo miss titulą

Sportas – ne vienintelė vieta, kur biologiniai vyrai varžosi su moterimis. Gražuolių konkurse Nyderlanduose su moterimis varžėsi ir lytį pakeitęs vyras, kuris ir tapo nugalėtoju.
Rikkie Valerie Kolle pateko į istoriją kaip pirmoji translytė moteris, laimėjusi „Mis Nyderlandai“. Tai pirmas kartas per 94 metų Nyderlandų konkurso istoriją, kai translytė moteris buvo karūnuota nugalėtoja.

Tai reiškia, kad 22-ejų mergina bus antroji atvirai trans-konkurentė, kuri šių metų gruodį dalyvaus „Mis Visata“.

Rikkie sako, kad vaikystėje svajojo laimėti tokius konkursus.

„Kelionė prasidėjo nuo labai nepasitikinčio mažo berniuko. Ir dabar aš stoviu čia kaip stipri, įgalinanti ir savimi pasitikinti moteris. Labai tuo didžiuojuosi.

Visada sulaukiau paramos iš savo šeimos, draugų ir mano pasirinktos keistos šeimos. Žinau, kad daugelis žmonių to neturi“, – kalbėjo biologinis vyras, dabar moteris, laimėjusi konkursą.

Rikkie sako, kad prieš ir po to, kai šeštadienį laimėjo karūną, ji sulaukė tiek teigiamų, tiek neigiamų komentarų iš viso pasaulio, įskaitant pasakymą, kad ji net neturėtų dalyvauti[2].

Dviračių sporto varžybose translyčiams dalyvauti nebeleis


Nuo 2023 m. liepos 17 d. transseksualėms moterims, kurios pasikeitė po brendimo, bus uždrausta dalyvauti moterų kategorijoje visuose UCI sankcionuotuose renginiuose, šiandien paskelbė dviračių sporto valdymo valdyba.

Sportininkai, neatitinkantys naujų UCI „dalyvavimo sąlygų moterų rungtyse“, gali toliau varžytis vyrų kategorijoje, kuri bus pervadinta į „Men/Open“.

„Taip pat neįmanoma atmesti galimybės, kad biomechaniniai veiksniai, tokie kaip jų galūnių kaulų forma ir išsidėstymas, gali tapti ilgalaikiu pranašumu transseksualėms sportininkėms“, – tvirtina UCI.

Atlikęs daugiau tyrimų, UCI teigė, kad ateityje gali pakeisti savo sprendimą, tačiau kol kas transmoterims nebeleidžiama varžytis moterų kategorijoje. 

„British Cycling“ panašias taisykles įvedė gegužę , o po šiandienos pranešimo tikimasi, kad pavyzdžiu paseks ir kitos nacionalinės federacijos, įskaitant „USA Cycling“[5]