Bokso asociacijos vadovas, diskvalifikavęs boksininkus dėl lyties, yra rusas – ažiotažas nenugesinamas
Tarptautinė bokso asociacija (IBA) 2024 m. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse kovą su alžyriete Imane Khelif po 46 pirmojo raundo sekundžių nutraukusiai italei Angelai Carini skirs IBA piniginį prizą kaip olimpinei čempionei[1]. Visgi kai kurie pasauliečiai svarsto, esą italė galimai visus tuos pinigus atiduotų, kad kova būtų buvusi sąžininga. Tarptautinės bokso asociacijos prezidentas Umaras Kremlevas teigė, neva buvo pasigailėta pastarosios ašarų. Jam nesuprantama, kodėl žudomas moterų boksas, dar svarbiau, netgi nepaisoma saugumo sumetimų ringe.
Dar gegužės mėnesį IBA vadovybė priėmė drąsų sprendimą visiems 2024 m. Paryžiaus olimpinių žaidynių čempionams ir prizininkams skirti piniginius prizus. Šiuo precedento sporto istorijoje neturinčiu žingsniu siekiama paremti sportininkus, trenerius ir nacionalines federacijas, taip pat įtvirtinti IBA įsipareigojimą teikti geriausią paramą savo sportininkams, pagrįstą jų sunkiu darbu bei atsidavimu bokso sportui.
Visgi išryškėjo ir kita medalio pusė: dabar be atvangos skalpuojami tie, kurie nustatė, jog lytys yra dvi – šiuo atveju rusai. Suprask, nebesvarbu, kas sportininkui tarp kojų; rusiškai bulvei – rusiška ruletė.
Pasirodo, interlytiškumo samprata pamažu praranda prasmę ir dėl to ant kaltinamųjų suolo sėdi „didžiausi nusikaltėliai“ rusai. Jeigu visuomet manėme, jog vyrui su moterimi varžytis, mažų mažiausiai, neteisinga, nuo šiol propaganda traktuojama bet kokia teorija, išėjusi iš rusiškos „padermės“ ir griežto pastarųjų rėmo. Visgi, nepaisant prieštaringo žemiečių nusiteikimo minėtos tautos atžvilgiu, už priešingas kalbas ten gresia kalėjimu.
Rusijos susidorojimas su LGBTQ+ asmenimis prasidėjo dar prieš gerą dešimtmetį, kai prezidentas Vladimiras Putinas pirmą kartą paskelbė dėmesį skiriantis tradicinėms šeimos vertybėms. 2013 m. Kremlius savo ruožtu priėmė teisės aktą, kuriuo uždraudė bet kokį viešą nepilnamečių netradicinių lytinių santykių palaikymą. 2020 m. V. Putinas savo ruožtu prastūmė dar ir konstitucinę reformą, kuria buvo uždraustos tos pačios lyties asmenų santuokos, o prieš du metus pasirašė įstatymą, draudžiantį netradicinių lytinių santykių propagandą tarp suaugusiųjų. Tąsyk taip pat pasirašytas teisės aktą, draudžiantis žmonėms oficialiai ar medicininėmis priemonėmis keisti savo lytį.
Teigiama, kad šis draudimas yra susijęs su Kremliaus kryžiaus žygiu siekiant apsaugoti, jo nuomone, šalies „tradicines vertybes“. Jis taipogi buvo pasitelkiamas, jog apsaugoti Rusiją nuo „vakarietiškos antišeimos ideologijos“, daliai žmonių lyties keitimą apibūdinant kaip satanizmo apraišką[2].
Vakaruose tuo tarpu – kiti aidai, tačiau kandžiojamasi taip pat smarkiai.
Šie skelbia 109 lytis (o galimai ir dar daugiau), ir už prieštaravimą liudijančias šnekas taip pat baudžia – tik ne taip akivaizdžiai.
Mat rusai – lyčių „nebeskiria“ – o mes?
Įtarimų dėl garsiųjų sportininkų melo kelia galybė faktų – ar lytys dvi, ar skaičiuojamos šimtais.
IBA neseniai patikslino faktus, dėl kurių buvo diskvalifikuoti Alžyro atstovas I. Khelif ir Kinijos Taipėjaus – Lin Yu-ting[3][4].
I. Khelif IBA varžybose dalyvauja nuo 2018 m., o Lin Yu-ting – nuo 2017 m. Dabartinė IBA vadovybė, vadovaudama nuo 2020 m. gruodžio mėn. nuo pat pirmojo IBA moterų pasaulio bokso čempionato, kurį jie surengė 2022 m., ėmėsi spręsti šią problemą.
Po kelių trenerių skundų boksininkės sutiko atlikti lyčių testavimą. Kraujo mėginiai buvo paimti 2022 m. gegužės 17 d. Sistem Tip laboratorija iš Stambulosavo ataskaitą paskelbė 2022 m. gegužės 24 d., pasibaigus varžyboms. Rezultatai iš tiesų neatitiko IBA moterų varžybų tinkamumo kriterijų, nepaisant to, jog I. Khelif iškovojo sidabro medalį 63 kg svorio kategorijoje, Lin – aukso medalį 57 kg svorio kategorijoje.
Šiaip ar taip, vieno testo kiekvienai sportininkei nepakako, jog būtų galima priimti sprendimą su atitinkamomis pasekmėmis; tuo atveju, jei būtų padaryta viena testo klaida. IBA po daugybės konsultacijų nusprendė prieš diskvalifikuodama boksininkus atlikti antrąjį testavimą neutralioje šalyje per IBA varžybų laikotarpį.
Kitame 2023 m. IBA moterų pasaulio bokso čempionate Naujajame Delyje Khelif ir Lin jų sutikimu prieš pirmąsias kovas vėl buvo testuojamos. Kraujo mėginiai buvo paimti 2023 m. kovo 17 d. Dr. Lal PathLabs iš Naujojo Delio ataskaitą pateikė 2023 m. kovo 23 d. Išvados – visiškai identiškos pirmojo testo rezultatams, dėl ko tuometinis IBA generalinis sekretorius ir vykdomasis direktorius George Yerolimpos informavo Khelif ir Lin apie jų pašalinimą iš čempionato neatitikus tinkamumo kriterijų, abiem sportininkams suteikiant teisę šį sprendimą apskųsti.
Lin Yu-ting sprendimo neapskundė. 2023 m. balandžio 14 d. I. Khelif pateikė apeliaciją IBA CAS, ginčydama sprendimą diskvalifikuoti iš varžybų. Tačiau apeliantas nesumokėjo bylinėjimosi išlaidų ir procesas nutrūko. Galų gale, 2024 m. balandžio 12 d. IBA informavo Khelif apie IBA medicinos komiteto išvadas ir dar kartą patvirtino, esą šis negali dalyvauti IBA moterų varžybose – sprendimas savo ruožtu apskųstas nebuvo.
Liūdnai pagarsėjęs vyriškų chromosomų atvejis, kaip matoma, privertė boksininkus užsisiūti burnas. Svarstoma, ar žinant, jog esi teisus, nebūtų adekvatu reikalauti to, kas tau faktiškai priklauso…
Vis tik IBA nesvarbu, kaip I. Khelif ir Lin Yu-ting save identifikuoja ir kas parašyta jų pase. Didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad jų hormonų disbalansas suteikia jiems aiškų pranašumą prieš jų koleges atitinkamose svorio kategorijose. O tai pavojinga ir kitoms boksininkėms.
Olimpinių žaidynių konfliktas pamažu transformuojasi į ideologinę kovą
Suirutė pamažu įgauna kitą atspalvį, virsdama olimpinio komiteto ir bokso asociacijos ideologine kova. „Teisingoji“ lietuviška žiniasklaida, savo ruožtu, nevengia milžiniško masto subruzdimo pakrikštyti kitu vardu: pastarųjų akimis, kova – taigi rusų. Anot jų, laikas suvokti, kad visi, kuriems lytys yra dvi, staiga krikštijami rusais-nusikalbėtojais. Nors ginčijamasi, kaip yra iš tikrųjų, savo sritį išmanantys specialistai neabejoja – rusas tu ar kartais išgeriantis paracetamolį.
Pavyzdžiui, biomedicinos mokslų daktarui, akušeriui-ginekologui Vytautui Abraičiui labiausiai juoką keliantis argumentas – jog TOK vadovavosi paso duomenimis, kuriuos, jo manymu, reikalui esant galima įsigyti Halės turguje. O čia – juk Alžyras, kur tuomet, užmetus akį į pimpaliuką, pamačius jį mažesnį, kaip manoma, buvo nuspręsta, kad I. Khelif neva yra mergaitė. Taip, Egiptas pernelyg religingas lyties keistenybėms, tačiau sportininkas, kaip paaiškėjo, jau ne vienerius metus treniruojasi Majamyje.