Didžiojoje Britanijoje galiojančios parkavimo taisyklės daugeliui kelia pagrįstą pyktį
Privataus parkavimo sektorius Jungtinėje Karalystėje jau seniai yra kritikuojamas dėl griežtų taisyklių ir neteisingo vairuotojų elgesio vertinimo. Šis sektorius susidūrė su dar didesniu visuomenės ir žiniasklaidos dėmesiu, kai viena moteris, vardu Rosey Hudson, sukaupė beveik 2 000 svarų sterlingų (virš 2 380 eurų) baudų. Tokia didelė suma susidarė vien dėl to, kad Derby mieste esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje jai ne sykį prireikė daugiau nei penkių minučių, kai bandė susimokėti už parkavimą[1].
Privatūs parkavimo operatoriai, vadovaujami tokių organizacijų kaip Britų Parkavimo Asociacija (BPA) ir Tarptautinė Parkavimo Bendruomenė (IPC), taiko taisyklę, pagal kurią vairuotojai turi per penkias minutes sumokėti už parkavimą. Ši taisyklė sukėlė didelį pasipiktinimą, ypač dėl situacijų, kai technologiniai trukdžiai, tokie kaip silpnas mobiliojo ryšio signalas, apsunkina greito apmokėjimo galimybę.
R. Hudson atvejis – vienas iš šimtų tūkstančių. Ji kelis kartus viršijo mokėjimui skirtą laiką, nes negalėjo laiku atlikti mokėjimo dėl itin prasto mobiliojo ryšio. Nors bylą prieš R. Hudson buvo nuspręsta nutraukti, ši istorija sukėlė diskusijas apie parkavimo industrijos taisyklių teisingumą, o patys operatoriai buvo priversti peržiūrėti penkių minučių reikalavimą.
Po didžiulės baudos – pažadai peržiūrėti taisykles
Po incidento su R. Hudson, BPA ir IPC įsteigė ekspertų grupę, kuri peržiūrės elgesio kodeksą, siekiant užtikrinti, kad jis atitiktų vairuotojų poreikius. Ši grupė taip pat turės atsižvelgti į technologinius pasikeitimus, kurie galėtų padėti pagerinti mokėjimų procesą ir sumažinti konfliktų skaičių.
BPA vadovas Andrew Pesteris pabrėžė, kad organizacija siekia ne tik pakelti standartus, bet ir „padaryti ryžtingus kodekso pakeitimus, kai kyla problemų“. Vis dėlto dauguma vairuotojų ir ekspertų mano, kad būtina įvesti vyriausybinį kodeksą, nes taip būtų užtikrintas vienodas ir teisingas taisyklių taikymas visoje šalyje.
2019 m. konservatorių vyriausybė Didžiojoje Britanijoje priėmė įstatymą, kuris suteikė teisę parengti vyriausybinį privačių parkavimo įmonių elgesio kodeksą. Tačiau šis kodeksas buvo sustabdytas 2022 m. po teisinių ginčų su parkavimo įmonėmis. Šio kodekso tikslas – standartizuoti taisykles ir užtikrinti, kad jos būtų taikomos teisingai ir vienodai.
Per dieną privačios parkavimo aikštelės iš baudų gali uždirbti apie 4,1 mln. svarų
Privačių parkavimo operatorių taikomos taisyklės dažnai apima mokėjimą įvažiuojant į aikštelę, o tai reiškia, kad vairuotojai turi būti ypač dėmesingi ženklams ir instrukcijoms. Tačiau vairuotojai dažnai susiduria su neaiškiomis nuorodomis ar techniniais trikdžiais, todėl baudos tampa neišvengiamos.
Nuo 2024 m. liepos iki rugsėjo Jungtinėje Karalystėje buvo išrašyta apie 3,8 milijono parkavimo bilietų. Tai reiškia, kad vidutiniškai buvo išrašoma daugiau nei 41 000 bilietų per dieną.
Kiekvieno bilieto bauda gali siekti iki 100 svarų sterlingų, todėl bendra vairuotojų mokėtina suma gali būti apie 4,1 milijono svarų per dieną. Šie skaičiai iliustruoja, kokį didžiulį finansinį krūvį gali patirti vairuotojai dėl griežtų ir dažnu atveju neįgyvendinamų taisyklių. Tačiau ne nuostabu, jog taip uždarbiaujantys operatoriai nenori, jog taisyklių kūrimas būtų patikėtas pačiai valstybei.
RAC politikos pareigūnas Rodas Dennisas teigia:
„Tai, kad privačių automobilių stovėjimo aikštelių pramonė jau turi peržiūrėti savo kodą, praėjus vos keliems mėnesiams po jo įvedimo, rodo, kad jis neveikia pagal vairuotojų interesus.
Tai dar viena priežastis, kodėl reikia skubiai įvesti oficialų privačių parkavimo taisyklių kodeksą, kuris buvo priimtas prieš penkerius metus, tačiau vis dar nėra įgyvendintas. Bijome, kad be jo vairuotojai, kurie naudojasi privačiomis automobilių stovėjimo aikštelėmis, ir toliau patirs nepalankias sąlygas.“