Pačios keisčiausios tradicijos Japonijoje, kurių tikrumu sunku patikėti

Suprasti akimirksniu
Japonija
Japonijoje gausu keistų švenčių. Finano Akbaro/Unsplash nuotrauka

Specialiai virkdomi kūdikiai ir keikiami persirengę šventikai

Veikiausiai esate girdėję įvairių senovės tradicijų, kurios sukėlė juoką ar šiurpą. Bet jei manote, jog pasaulyje nebėra jokių keistų tradicijų – smarkiai klystate. Pavyzdžiui, Japonija vis dar pasižymi itin neįprastomis šventėmis, apie kurias išgirdus sunku patikėti, jog jos iš tikrųjų ne tik egzistavo, bet ir toliau yra švenčiamos.[1] Kai kurios jų mena jau kelis šimtmečius ar dar tolimesnius laikus, o kitos sukurtos ne taip seniai – vos prieš keliolika metų. Jei iki šiol negirdėjote nė vienos keistos japoniškos šventės, žemiau pateikti pavyzdžiai tikrai jus nustebins.

Jei mes įpratę iš karto skubėti raminti verkiančių kūdikių, tai Japonijoje per vieną festivalį elgiamasi visiškai priešingai. Naki Sumo – Verkiančio kūdikio šventė – yra žinoma dėl savo itin keistų tradicijų. Per organizuojamas kūdikių verkimo varžybas du sumo imtynininkai iškelia po kūdikį, o teisėjas užsideda baisią kaukę, mėgindamas pravirkdyti šiuos mažuosius festivalio dalyvius. Garsiausiai ir ilgiausiai verkęs kūdikis skelbiamas nugalėtoju.

Įdomiausia tai, jog ši tradicija gyvuoja jau daugiau nei 400 metų ir manoma, jog ji užtikrina gerą kūdikių sveikatą. Dažniausiai Naki Sumo vyksta gegužės mėnesį Tokijuje, bet dėl pandemijos dauguma skirtingose vietose vykusių renginių buvo atidėti. Kol kas nėra aišku, ar renginiai vyks kitais metais, bet jei taip, tuomet, būtinai užsukite į šį keistą festivalį besisvečiuodami Japonijoje.

Kitas irgi ne mažiau keistai skambantis renginys vadinamas Hokkai Heso Matsuri – Bambos festivaliu. Liepą Furano mieste, Hokaide, švenčiamas Hokkai Heso Matsuri arba Bambos festivalis, kuriame tikrai verta sudalyvauti! Kūno centras yra bamba, o Furano yra Hokaido centras. Taigi vietiniai gyventojai bambos koncepciją įtraukė į savo pačių šventę.

Šio festivalio metu šokėjai piešia veidus ant krūtinės ir pilvo. Bamba tampa jų veikėjo burna. Baigę save paišyti, jie šoka pilvo šokį, drąsiai keliaudami miesto gatvėmis ir taip linksmindami visus žiūrovus. Tikrai vertas dėmesio reginys!

Akutai Matsuri – Keiksmų festivalis. Nors dauguma iš mūsų galime sulaukti griežtų pastabų už keiksmažodžius ir įvairių keiksmų rėkavimą, Japonijoje vyksta festivalis, kurio metu reikia daryti būtent tai. Akutai Matsuri metu 13 šventikų persirengia Tengusais – mitiniais demonais. Šie persirengėliai festivalio metu keliauja į Atago kalną. Pakeliui žmonės skatinami įžeidinėti šiuos demonus ir bandyti pavogti jų aukas, nes tikima, jog tai atneša sėkmę. Net jei nemokate keiktis japoniškai, praeiviai visada kviečiami prisijungti prie linksmybių ir keiktis kitomis kalbomis!

Tarp žinomų tradicijų – pupelių mėtymas į tėvus ir oro gadinimas

Keliaujant po Japoniją verta užsukti nors į kelis keistus festivalius. Alexo Knighto/Unsplash nuotrauka

Mamemaki pupelių mėtymas per Setsubun taip pat gali skambėti kaip gan keistoka tradicija. Setsubun yra japonų šventė, švenčiama dienos prieš prasidedant pavasariui išvakarėse. Japonai mano, kad šiuo laikotarpiu pasaulyje gali pasirodyti demonai. Tada tėvai visoje Japonijoje užsideda Oni kaukes ir bando išgąsdinti savo vaikus. Tuo tarpu vaikai mėto į juos skrudintas sojų pupeles, kad atbaidytų demonus.

Shukatsu festivalis – tai festivalis, kurio metų galima išbandyti viską, kas susiję su laidotuvėmis. Nors daugelis iš mūsų vengia net galvoti apie mirtį, japonai rengia apie tai festivalį. Shukatsu festivalis Japonijoje moko žmones apie mirties nenuspėjamumą ir moko, kaip jai pasiruošti. Tai apima psichologinio pasirengimo pamokas ir karstų išbandymus. Jūs netgi galite išmėginti makiažą ir plaukų pasirinkimus iš pardavėjų. Tad po apsilankymo tokiame festivalyje žmonės tikrai pilnai pasiruošia laidotuvėms ir gali suprasti, ko norėtų ar nenorėtų jų metu.

Paantu festivalis – Piktųjų dvasių vaikymo festivalis, kuris gyvuoja šimtmečius. Jo metu piktosiomis dvasiomis apsirengę vyrai klajoja Miyakojima, Okinavos gatvėmis, vaikydamiesi sutiktus vaikus ir suaugusiuosius. Šie vyrai būna padengti purvu ir žalumynais. Be to, tikima, kad tie, kuriuos palietė paantu, ateinančiais metais patirs sėkmę.

O savo kvapais tikrai nustebins… Gražių moterų oro gadinimo festivalis! Tokijuje Merginų dienos arba Hinamatsuri šventės metu galima išvysti labai keistą renginį, susijusį su žmonių išskleidžiamomis žarnyno dujomis. Kad ir kaip keistai tai skambėtų, kiekvienas gali užuosti ir išgirsti gražių merginų oro gadinimą.

Žinoma, šio festivalio sėkmė priklauso nuo to, kaip merginoms pavyksta gadinti orą, tačiau daug informacijos ir atsiliepimų apie renginį gan sunku rasti. Tad jei norite geriau suprasti kas tai per renginys – tiesiog nuvykite ir patys sužinokite, kaip gi orą gadina gražios merginos.

Varpos festivalis ir rungtynės menkai apsirengus

Kai kurie Japonijoje rengiami festivaliai tikrai gali nustebinti prie jų nepratusius prašalaičius. Sunilo Naiko/Unsplash nuotrauka

Jei manote, jog Japonija yra itin santūri šalis, kurioje nevyksta jokios kiek drąsesnės šventės, iš tiesų labai klystate. Hadaka Matsuri – tai Nuogųjų festivalis. Hadaka Matsuri beprotybę Okajamoje išgyvena 9000 vyrų, apsirengusių tik juosmenį dengiančiais specialiais drabužiais ir kovojančiais dėl 2 lazdų.

Kasmet šventikas pro langą, esantį 4 metrai virš žemės, į minią meta porą šventųjų lazdų. Tada minia turi kovoti dėl šių lazdų ir įsmeigti jas į medinę matavimo dėžę, kad sulauktų sėkmės ir laimės ateinantiems metams. Kovojantys vyrai daugiau nedėvi nieko, būna pridengti tik jų lytiniai organai.

O jei yra koks nors keistas japonų ritualas, apie kurį girdėjote ar matėte per televiziją, tikriausiai tai yra Kanamara Matsuri arba Geležinio falo festivalis (plačiau žinomas kaip Varpos festivalis) tikrai vertas dėmesio. Šis festivalis, atsiradęs maždaug 1600 m., iš pradžių buvo rengiamas kaip priemonė apsisaugoti nuo lytiniu keliu plintančių ligų.

Jei ketinate dalyvauti Geležinio falo festivalyje, būkite pasiruošę falinėms skrybėlėms, lėlėms, plūdėms, kostiumams ir net ledinukams! Tai viena iš retų akimirkų, kai paprastai santūrūs japonai išeina į Kawasaki gatves.

O visiems pikčiurnoms turėtų patikti Pikto arbatos staliuko vartymo konkursas. Jau keliolika metų vykstantis Chabudai-Gaeshi konkursas puikiai tinka norintiems išlieti pyktį ir naikinti baldus. Dalyviai turi išrėkti kokią nors savo pykčio, nusivylimo, aistros ar vilties frazę ir tuomet sviesti arbatos staliuką kiek įmanoma toliau.

Šiame konkurse taip pat būna pagyvenusi ponia, pasipuošusi kulinarės uniforma, kuri švelniai paglosto konkurso dalyvio petį ir paprašo sustoti. Tiesa, viena įdomi konkurso detalė – ant stalo būna padėta plastikinė žuvis ir dalyviai stengiasi numesti tą žuvį kuo toliau.

Žinoma, Japonijoje galima išvysti ir daug kitų festivalių, tad jei šios keistokai skambančios šventės jūsų nesudomino, galite rinktis paprastesnes. Juk Japonija spalvinga ne tik savo rankdarbiais ar augalais, bet ir tradicijomis.