Suprasti akimirksniu
  • Kas nutiko šeštadienio vakarą Paryžiuje?
  • Visuomenės reakcija į sulaikymą
  • Sulaikytą verslininką užstojo įžymybės
  • P. Durovo sulaikymo terminas pratęstas
  • Vokietijos partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) narys P. Durovo sulaikymą sieja su kova su opozicija
  • Maskvoje įvyko protesto akcija
Šaltiniai
Pavelas Durovas
Prancūzai sulaikė verslininką Pavelą Durovą, YouTube stop kadras

Kas nutiko šeštadienio vakarą Paryžiuje?

„Telegram“ platformos įkūrėją Pavelą Durovą rugpjūčio 24-osios vakarą sulaikė Prancūzijos oro transporto policija. Tai įvyko Le Bourget oro uoste Paryžiaus priemiestyje. Verslininkas į Prancūziją skrido privačiu lėktuvu iš Azerbaidžano.[1]

Prancūzijos transliuotojas TF1 pranešė, kad žandarai turėjo kratos orderį, pagrįstą ikiteisminiu tyrimu. Prašymą atlikti verslininko kratą pateikė šalies kovos su nusikaltimais prieš nepilnamečius departamentas. P. Durovas turi Prancūzijos pilietybę, kurią gavo dar 2021 m.

Tyrėjai iš ONAF (Nacionalinio kovos su sukčiavimu direktorato prie Muitinės administracijos) verslininką uždarė į areštinę. Remiantis žiniasklaidos pranešimais, jis netrukus turėtų pasirodyti teisme.

Pasak TF1, „Telegram Messenger“ įkūrėjui gali būti pateikti kaltinimai, susiję su daugybe sunkių nusikaltimų, įskaitant prekybą narkotikais, nusikaltimus prieš vaikus, pinigų plovimą ir sukčiavimą. Prancūzijos teisėsaugos institucijos mano, kad „Telegram“ atsisakymas bendradarbiauti su šalies valdžios institucijomis daro P. Durovą daugelio sunkių nusikaltimų bendrininku.[2]

P. Durovo bylos tyrėjas sakė, jog „Telegram“ įkūrėjas žinojo, kad jis buvo ieškomas Prancūzijoje, tačiau vis tiek nusprendė vykti į Paryžių.

Visuomenės reakcija į sulaikymą

„Toncoin“ kriptovaliutos, kuria atliekami mokėjimai „Telegram“, vertė smuko daugiau nei 15 proc., pasirodžius naujienoms apie P. Durovo sulaikymą, rodo „Binance“ platformos duomenys.

Kai kurie rusų kalbos „Telegram“ kanalai paleido grotažymes, palaikančias P. Durovą.

Rusijos užsienio reikalų ministerija paaiškino, kad Rusijos ambasada Prancūzijoje ėmėsi būtinų veiksmų, kad išsiaiškintų situaciją dėl verslininko sulaikymo. Oficiali departamento atstovė Marija Zacharova sakė, kad Paryžiaus sprendimas sulaikyti P. Durovą kelia klausimą, ar tarptautinės struktūros reikalaus jį paleisti, ar kuklia nutylės. [3]

Prancūzų advokatas Alainas Duflo paaiškino: P. Durovas nėra kaltinamas tiesioginiu nusikaltimo padarymu, bet bendrininkavimu nusikalstamose veikose - narkotikų prekyboje, nusikaltimuose prieš vaikus - keičiantis, siunčiant ir gaunant nusikalstamą turinį. Pasak A. Duflo, verslininkui hipotetiškai gali grėsti iki 20 metų kalėjimo.

Sulaikytą verslininką užstojo įžymybės

Amerikiečių žurnalistas Takeris Karlsonas (Tucker Carlson) pabrėžė, kad P. Durovo sulaikymas yra įspėjimas internetinių platformų savininkams.

Verslininkas Ilonas Maskas (Elon Musk) savo socialiniame tinkle X incidentą pavadino įtikinama reklama JAV Konstitucijos Pirmajai pataisai, garantuojančiai žodžio laisvę. Vėliau verslininkas pasisakė už „Telegram“ įkūrėjo laisvę, paskelbdamas įrašą su grotažyme #FreePavel.[4]

Buvusi Austrijos užsienio reikalų ministrė Karin Kneisl verslininko sulaikymą pavadinio beprotybe.

Politikos ekspertas Aleksejus Aksiutenko nurodė, kad P. Durovas turi didžiulę duomenų bazę ir prieigą prie jos, todėl jis domina Vakarų žvalgybos tarnybas.

Socialinių tinklų vartotojai sukilo komentaruose prieš P. Durovo sulaikymą ir socialiniuose tinkluose ėmė rašyti kreipimusis į Prancūzijos prezidentą Emanuelį Makroną (Emmanuel Macron), ragindami paleisti milijardierių.

Prancūzijos partijos „Patriotai“ lyderis Florijanas Filipotas (Florian Philippot) pabrėžė, kad Paryžiaus valdžia tokiais veiksmais parodo pasauliui savo tironišką veidą.

P. Durovo sulaikymo terminas pratęstas

Sekmadienį vakare pasirodė informacija apie tai, kad Paryžiaus teismas pratęsė verslininko sulaikymą dar 48 valandoms, pranešė „La Provence“ ir AFP. Dabar bendras laikas siekia 96 valandas, per kurias teismas turės apsispręsti – arba pateikti verslininkui kaltinimus, arba jį paleisti.[5]

Vokietijos partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) narys P. Durovo sulaikymą sieja su kova su opozicija

Vokietijos parlamento narys Štefanas Kotre (Steffen Kotre), ne kartą lankęsis ir Lietuvoje, iš dešiniojo sparno partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) pakomentavo „Telegram“ įkūrėjo P. Durovo sulaikymą. [6]

Š. Kotre atskleidė P. Durovo suėmimo Prancūzijoje priežastį ir pabrėžė, kad tokiu būdu vyksta kova su opozicija. Jis pažymėjo, kad Vokietijos žiniasklaida „Telegram“ dažnai vadina platforma dešiniojo sparno ekstremistams ir sąmokslo teoretikams.

„Tuo pačiu metu „Telegram“ gina savo vartotojus ir opozicionierius. Tai bus tikroji P. Durovo teismo priežastis. Jie nori imtis priemonių prieš opoziciją“, – teigė politikas.

Maskvoje įvyko protesto akcija

Pavieniai protestuotojai susirinko prie Prancūzijos ambasados Maskvoje ir ragino paleisti „Telegram“ įkūrėją ir generalinį direktorių P. Durovą, kuris šeštadienio vakarą buvo suimtas Prancūzijoje.

Popieriniai lėktuvėliai, simbolizuojantys „Telegram“ logotipą, buvo pastatyti ant žemės priešais pastatą. Vienas iš protestuotojų Vladas Mazuras nešė ženklą, raginantį prancūzus „nesekti Rusijos prezidento Vladimiro Putino pėdomis“ ir gerbti žodžio laisvę. Vėliau jį sulaikė policijos pareigūnai.[7][