- Būdas, padedantis keisti visuomenės priimtinumo ribas
- Overtono langas atveriamas keliais etapais
- Dažniausiai naudojamos manipuliacijos technikos, kuriomis norima formuoti visuomenės nuomonę
- Į politinius tikslus visuomet įtraukiama visuomenė
Būdas, padedantis keisti visuomenės priimtinumo ribas
Josephas Overtonas sukūrė ir aprašė manipuliacijos sistemą,[1] kuri leidžia įdiegti bet kokį reiškinį į visuomenės sąmonę. Kitaip tariant, bet kokį reiškinį, net ir visiškai absurdišką, galima paversti „normaliu dalyku“. Jis aprašė metodą, žingsnių sistemą, veiksmų tvarką, kuri neišvengiamai atneša norimą rezultatą. Ši sistema, tam tikra prasme, naudojama kaip ginklas, kaip psichologinė technika, galinti būti efektyvesnė už bet kokius karus, kuriais siekiama sunaikinti žmonių tarpusavio santykius.
Overtono langas - tai teorija,[2] pavadinta Josepho Overtono vardu. Ši teorija pasakoja tam tikrą įvykių seką, kuri reikalinga norint „prastumti“ kokią nors teoriją ar ideologiją iki visuomenei priimtinos ribos. Svarbiausias Overtono lango aspektas yra tas, kad juo galima laviruoti į abi puses. T. y., populiarias idėjas galima paversti radikaliomis ir atvirkščiai. Suinteresuoti asmenys sėkmingai naudojasi Overtono langu ir pasiekia norimo rezultato.
Pirmiausiai Overtono lange yra įvertinamos visuomenės moralės ribos ir vyraujantis dabartinio pasaulio vaizdas. Šioje terpėje puikiai veikia politikai, tam, kad netikėtai nebūtų supriešinti su savo pačių rinkėjais. Kuomet yra žinomos visuomenės ribos, jos palaipsniui keičiamos ir keliamos vis aukštyn. Tuomet į jų vietą diegiama kokia nors amorali idėja. Tai galima įgyvendinti net ir su itin aukštos moralės visuomenėmis.
Galima išskirti tam tikras visuomenės priimtinumo ribas: populiaru, normalu ir radikalu. Vienas iš pavyzdžių būtų LGBT grupės žmonių siūloma genderizmo ideologija. Ši seniau visiškai radikali idėja po truputį tampa visuotinai priimta norma. Kai kuriose šalyse genderizmo ideologija jau įtraukiama į mokyklas ir kitas vaikų mokymosi programas.
Overtono langą galima pasitelkti dvejopai. Pirmas kelias - ilgas ir sunkus procesas. Toks projektas užima ištisus dešimtmečius. Juk visuomenę bandoma nepastebimai pripratinti prie kokios nors idėjos, kol ji tampa politiškai aktuali ir svarbi. Kitas kelias yra trumpas ir lengvas. Šitaip siekiama sustiprinti tuo metu reikalingą klausimą, užtikrinti tam tikrų žmonių ar tam tikros pozicijos palaikymą. Prie to smarkiai prisideda bendruomenės, kuriomis naudojamasi siekiant „pridėti svorio“, t. y., kad balsas būtų kuo geriau girdimas.
Overtono langas atveriamas keliais etapais
Pavadinti tai smegenų plovimu būtų tikrai netinkamas žodis, nes tai - tiesiog tobula manipuliacijos technika. Juk poveikis iš esmės yra garantuotas, tik svarbiausia sukurti užtikrintą įtakos sistemą, kuri leistų šiems procesams nepastebimai veikti visuomenėje.
Kaip tai atlikti? Pirmiausia - pradėkite kalbėti. Imkite kalbėti apie tai, kas anksčiau buvo nepriimtina. Sekantis žingsnis - visiems sakykite, kad tai yra normalu. Galiausiai visuomenė pripažįsta naują idėją kaip normą, mintis „užsicementuoja“ kiekvieno galvoje ir taip apsaugo neseniai buvusį visiškai nepriimtiną reiškinį.
Norint tai iliustruoti, tiesiog įsivaizduokime kažką, kas šiandien yra visapusiškai nepriimtinas reiškinys. Tarkime, kažkas pradėtų sakyti, kad kanibalizmas yra teisėtas piliečių reikalavimas valgyti vienas kitą. Ar tai pakankamai radikalu?
Žingsniai, kuriais atveriamas Overtono langas:
- Pirmas etapas - „tai nenormalu!“
- Antras etapas - „kodėl gi ne?“
- Trečias etapas - „taip juk turi būti!“
- Ketvirtas etapas - „tai daryti yra gerai!“
- Penktas etapas - „mes esame išskirtiniai!“
Dažniausiai naudojamos manipuliacijos technikos, kuriomis norima formuoti visuomenės nuomonę
J. P. Overtonas - Viešosios politikos centro viceprezidentas, ekstremalių ir liberalių idėjų žmogus, turintis siekį nuolat keisti visuomenės nuomonę. Jis aprašęs metodus, kuriais galima siekti „status quo“ (pusiausvyros). Technikų, kuriomis galima manipuliuoti žmonėmis, yra begalės, todėl aptarsime keletą įdomesnių ar labiau naudojamų.
Viena iš manipuliacijos technikų angliškai vadinama „foot-in-the-door“ (liet. „įkišti koją pro duris“). Pasitelkiant šią techniką siūlomi smulkūs, tačiau palaipsniui vis didėjantys reikalavimai. Pavyzdžiui, pardavėjai šią techniką naudoja pradėdami siūlyti pigias prekes, o su laiku jas keičia į vis brangesnes. Politikoje tokia taktika naudojama prašant mažos pagalbos. Jeigu sutinkama padėti, pagalbos prašymas darosi vis didesnis, o žmogus jaučiasi įpareigotas laikytis pirminio susitarimo.
Jeigu tam tikras žmogus laikosi pakankamai saugios pozicijos, naudojama kita technika, angliškai vadinama „pull-the-rope“ (liet. „virvės patraukimas“). Tarkime, jog norite pasakyti tai, kas jums patinka ir tai pasakę galite sulaukti nemažo pritarimo ir palaikymo iš auditorijos.
Technika labai efektyvi, kuomet yra dvi besipešančios žmonių pusės ir bandoma patraukti virvę į savo pusę. Tarp dviejų besipešančių pusių atsiranda trečias žaidėjas, kuris ir atlieka šį virvės patraukimą (kitaip tariant, įvyksta netikėtas žingsnis). Iš to ir atsirado posakis „kur du pešasi, trečias laimi“. Traukiantysis atsiduria labai tinkamoje pozicijoje, nes pateikia naują kryptį, į kurią gali pritraukti abiejų besipešančių grupių auditorijas. Iš tiesų nedaugelis žmonių atsispiria tokiam posūkiui.
Pagrindinis kabliukas - turėti šiek tiek daugiau informacijos, negu kiti du priešininkai, apie naujai siūlomą kryptį. Tuomet virvės patraukimas į save bus sėkmingas. Visuomenėje būdingos tokios etiketės kaip „pro-“ ir „anti-“, o po šios technikos panaudojimo nesunkiai galima nukeliauti į šoną. Kol dvi besipešančios pusės susipras kas įvyko, jūs jau būsite net keliais žingsniais priekyje.
Dar viena manipuliacijos technika angliškai vadinama „door-in-face“, arba (liet. „užtrenkti durimis“). Naudodamas šią techniką, įkalbinėtojas bando įtikinti žmogų pasiduoti labai dideliam prašymui. Bet tas prašymas toks didelis, kad net neabejojama, jog asmuo greičiausiai jį atmes (užtrenks durimis). Tačiau ši metodika įdomi tuo, kad jeigu sekantis prašymas nebus toks didžiulis, žmogus su juo greičiausiai sutiks, kadangi pasiūlymas jam atrodys labiau racionalus.
Aktuali ir burbulo pūtimo manipuliacijos technika. Žinant šį metodą, atliekamas tam tikras veiksmas, dėl kurio gaunamas milžiniškas puolimas. Pati problema yra dirbtinai „pučiama“, veiksmas stipriai perdedamas, bandoma gąsdinti įvairiomis pasekmėmis. Dažniausiai technika naudojama siekiant ką nors įbauginti, angliškai to terminas - „fearmongering“ (liet. „įvaryti baimę“).
Taikant šias ir dar daugiau aprašytų manipuliacijos technikų, be jokio didelio pasipriešinimo judama link per daug tolerantiškos visuomenės. Visuomenės, kurioje nėra idealų ir aiškaus gėrio bei blogio supratimo. Tada nelieka nieko šventa, tačiau egzistuoja vadinamoji pseudo žodžio laisvė. Prieš visų akis, viena po kitos šalinamos įvairios socialinės priimtinumo ribos. O tai - ribos, kurios veikia kaip visuomenės saugikliai, apsaugantys ją nuo savaiminio susinaikinimo. Plačiai naudojant šias manipuliacijos technikas, atveriamas kelias į bedugnę.
Į politinius tikslus visuomet įtraukiama visuomenė
Pavyzdžiui, paimkime tikslą apriboti pasaulio gyventojų demografinį augimą. Tokiu atveju logiška būtų priversti žmones nepaisyti šeimos instituto, vystyti homoseksualius santykius ir kuo didesnį savanaudiškumą. Juk būtų smagu priversti žmones gyventi amžinoje skoloje ir papildomai įdiegti vartojimo kultą. Jam priklausantys žmonės be perstojo pirks įvairius daiktus, kurių visiškai nereikia, už pinigus, kurių neturi. Norint išlaikyti šį socialinį statusą žmogus taps nuolankus, jis nerizikuos likti be cento.
Ir jei galvojate, kad vienas žmogus čia nieko negali pakeisti, jūs esate teisus. Apsižvalgykite aplinkui. Nuolat priimamos naujos subkultūros, naujos normos ir kiti reiškiniai. Pavyzdžiui, teisė į vienalytes santuokas, teisė populiarinti savo seksualinę orientaciją mokykloje ir ikimokyklinėse įstaigose.
Viešoji nuomonė formuojama taip, tarsi tai būtų įprastas gyvenimo būdas. Bet žmogus pirmiausiai turi išlikti žmogumi. Visos problemos yra išsprendžiamos. Juk kas neįmanoma vienam, gali sėkmingai padaryti keli, kuriuos vienija bendra mintis. Galbūt vien po šio straipsnio jūsų pasaulio paveikslas įgauna naujų kontūrų? Prisiminkite šias manipuliacijos technikas, atkreipkite dėmesį, kai jas naudoja žiniasklaida. Labai greitai patirsite daugybę nepamirštamų atradimų.