Žymus Lietuvos tenoras neatsisakė viešnagės Minsko didžiojoje scenoje
Šį kartą neapykantos kirčiai iš visuomenės neaplenkė žinomo Lietuvos operos solisto Vaido Vyšniausko (Kristian Benedikt), kuris nusprendė koncertuoti Minsko Didžiajame teatre. Dėl to solistas buvo pakviestas ir į Rūtos Janutienės laidą pasiaiškinti tokio elgesio motyvus. O štai nacionalinis transliuotojas jau kreipiasi į visuomenę klausdamas – nuteisti ar išteisinti Minsko scenoje pasirodžiusį operos meistrą? Tačiau internautai, panašu, nenusiteikę dainininko maišyti su žemėmis ir dalis net teigia, kad labiau nei koncertavimas Minske kenkia dabartinis visuomenės susiskaldymas.
Chaosas dėl V. Vyšniausko kilo po to, kai jis gruodžio 18-ąją nusprendė koncertuoti Minsko Didžiajame teatre vykusiame „Gala“ operos koncerte. Tokios žinios nepraleido ir Lietuvos žiniasklaida, skyrusi nemenką dėmesį pasmerkti tokiam lietuvio elgesiui. O tam pasitarnavo ir „Laisvės TV“ įkūrėjas Andrius Tapinas, savo feisbuko paskyroje pasidalinęs vaizdo įrašo fragmentu iš V. Vyšniausko pasirodymo Minske.
A. Tapinas pasidalino, kad šiame operos koncerte dirigavo Didžiojo Maskvos teatro dirigentas, šią vasarą koncertavęs „Gala“ koncerte okupuotame Krymo Sevastopolyje Antonas Grišaninas.
„Plojimai. Mūsų žymusis tenoras Kristian Benedikt arba Vaidas Vyšniauskas žvaliai žengia į sceną, spaudžia kruviną ranką nusipelniusiam rašistų artistui Grišaninui ir užtraukia Otelo ariją“, – savo paskyroje rašė A. Tapinas.
Žurnalistas pasidalino ir jam kilusiais trimis klausimais po tokio žinomo tenoro veiksmo – jis teiravosi, kas V. Vyšniauskui „negerai su galva“, kiek jam turėjo sumokėti už tai ir kaip čia gaunasi su Minsko Didžiajame teatre skambėjusia arija, kuri taip pat skambėjo ir sveikinant Lietuvos kariuomenės 100-mečio proga.
Teigia, kad V. Vyšniausko koncertai atšaukti buvo dar prieš pasirodymą Minske
Tuo tarpu Lietuvos kultūros tarybos narė, muzikos kritike prisistatanti Jūratė Katinaitė akcentavo, kad operos meistrų suplanuotus pasirodymus galima stebėti portale operabase.com. Ji akcentavo, kad Kristian Benedikt išties dainavo įvairiose scenose – nuo labai mažų iki itin didelių, tačiau stebina jo kitąmet numatytų pasirodymų sąrašas, mat jame – tik vienintelis numatytas pasirodymas Šveicarijoje, St. Gallene, o taip pat ir vietinis suplanuotas „turas“ Kauno muzikiniame teatre nuo šių metų spalio iki 2023 metų balandžio.
Tad J. Katinaitės žvilgsnį esą patraukė tai, kad neva didieji artistai turi savo suplanuotus pasirodymus net 3-5 metams į priekį, o štai pas V. Vyšniauską repertuaras – beveik tuščias.
Muzikos kritikė svarsto, ar gali būti tiesa, jog dainininko agentūra su juo nutraukė sutartį dar iki jam pasirodant Minsko Didžiajame teatre ir kokios galėtų būti to priežastys.
Galbūt tušti tenoro repertuarai operabase.com portale tėra nutrūkusio kontakto su agentu pasekmė. Visgi, jei tai – ne tiesa, J. Katinaitę domina, su kokiais teatrais asmeniškai derasi dainininkas.
Kultūros ministras: vis dar naudinga „nepainioti meno su politika“
Į V. Vyšniausko pasirodymą Minsko scenoje sureagavęs kultūros ministras Simonas Kairys savo feisbuko paskyroje pasidalino įrašais, mėgindamas „per aplinkui“ sugėdinti operos solistą.
„Kol kažkas dešimtą karo Ukrainoje mėnesį lyg niekur nieko lipa į sceną Minske ir spaudžia ranką Didžiojo Maskvos teatro dirigentui, kiti Lietuvos kūrėjai patys į rusijos užpultą šalį veža reikalingą pagalbą, o kartu perduoda ir dar didesnį bendrystės, vienybės ir susitelkimo jausmą“, – rašė S. Kairys.
Ministras taip pat pridūrė, kad kai kuriems nereikia jokių gairių ar rekomendacijų nekoncertuoti, nereikia ir jokių raštų ar rašytinių priemonių, kurios nutolintų nuo blogų sprendimų. Pasak jo, tam pakanka tik „žmogiškumo ir padorumo“.
Įrašo pabaigoje S. Kairys padėkojo prie akcijos gelbėjant ukrainiečius prisidėjusius Lietuvos rašytojų sąjungos atstovus ir pareiškė turintis vilties, jog ši iniciatyva esą padės praplėsti akis tiems, kuriems neva vis dar labai patogu „nepainioti meno su politika“.
Panašu ir tai, kad ministras taip stipriai nusiteikęs prieš K. Benedikt, kad nė nerado jam savo dešimties minučių. Operos solistas vos kilus skandalui teigė norėjęs bent dešimčiai minučių pasimatyti su S. Kairiu ir paaiškinti jam savo motyvus, tačiau šis, pasirodo, tam visai neturėjo laiko[1]. Arba jo nenorėjo skirti būtent V. Vyšniauskui.
Pats atlikėjas šiuo metu nebendrauja su jokiais žiniasklaidos atstovais, tačiau paskelbė išimtį padaręs R. Janutienei „YouTube“ kanale „OpTV“, kur turėjęs sudalyvauti V. Vyšniauskas į laidą taip ir neatvyko teisindamasis liga. Į tokį atlikėjo pasiteisinimą sureagavo ir pati R. Janutienė, pareiškusi, kad veikiausiai tai bus ne liga, bet paprasta baimė. Kiek vėliau ji papildė, kad V. Vyšniauskas visgi nusprendė viską paaiškinti laidoje.
V. Vyšniauskas pateikė viešą atsiprašymą ir pažadėjo atskleisti savo elgesio motyvus
Reaguodamas į didžiulę prieš jį nukreiptą nepasitenkinimo bangą, atlikėjas taip pat neliko it musę kandęs. Savo feisbuko paskyroje jis pasidalino atsiprašymu dėl tokios susiklosčiusios situacijos ir paprašė klausytojų atleidimo.
V. Vyšniauskas taip pat pažadėjo vėliau atskleisti ir visas savo mintis, tokio elgesio motyvus bei priežastis, mat dabar pirmiausia norintis sulaukti, kad visi, kas nori, „pasisakytų iki galo“.
„Juk vis vien verdiktai paskelbti ir aš esu pasmerktas net neišklausytas…“ – savo feisbuko paskyroje rašė solistas.
Ketvirtadienio vakarą jis taip pat atskleidė ir savo dalyvavimo Minsko teatre motyvus – esą tokiu savo vizitu operos solistas norėjęs perduoti Baltarusijos režimą smerkiantiems žmonėms, kad jie yra jo draugai nepriklausomai nuo jų tautybės. Anot jo, Baltarusijoje gyvena tokie pat žmonės, kurie trokšta laisvės[2].
Vieni atlikėjui linkėjo stiprybės, kiti teigė, kad paskaitę tokius neapykanta persisunkusius laiškus net nejučia sugrįžta į komunistų laikus
Tačiau taip pat labai svarbu, kokiame kontekste yra teiraujamasi apie palaikymą panašiais atvejais. Štai didelė dalis komentatorių nebuvo linkę nulinčiuoti V. Vyšniausko – vieni atlikėjui linkėjo stiprybės, kiti teigė, kad paskaitę tokius neapykanta persisunkusius laiškus net nejučia sugrįžta į komunistų laikus, kai buvo daroma viskas, kad tik įtikti savo šeimininkams.
Net ir po neigiamais visuomenės veikėjų komentarais internautai neskubėjo žaisti kartuvių ir pabrėžė, kad toks susiskaldymas visuomenėje – tikrai ne į naudą mums visiems. Nuo kritikos botagų neišsisuko ir internautų „pseudo“ ministru pramintas S. Kairys, kuris neva visiškai nėra susijęs su kultūra ir garsėja tik „skandalų darymu“.
O štai nacionalinis transliuotojas LRT netgi surengė apklausą, kaip gyventojai reaguoja į V. Vyšniausko pasirodymą Minsko Didžiojoje scenoje. Visgi, atvirai pateisinti solisto elgesio nedrįso niekas, o 5,3 tūkst. internautų tam išreiškė savo nepritarimą. Tačiau komentaruose nuomonės liejosi kiek laisviau ir netrūko net ir operos solistą palaikančių žinučių, teigiančių, kad jei Lietuva dainininko nevertina, jam belieka rinktis tik užsienio scenas.