- Alžyrietė interlytė boksininkė kovą su itale laimėjo per 45 sek.
- Imane Khelif iš Pasaulio čempionato buvo diskvalifikuota po dviejų nesėkmingų lyties testų
- A. Carini ringą paliko verkianti
- Tarptautinės bokso federacijos oficialus pranešimas
Alžyrietė interlytė boksininkė kovą su itale laimėjo per 45 sek.
Ypač daug kritikos susilaukusi kova dar prieš jai įvykstant, visai ne dėl sportininkių pajėgumų, o dėl jų lyties, mat, Alžyro siųsta sportininkė pernai pasaulio čempionate pripažinta vyru ir diskvalifikuota, šiemet sėkmingai varžosi olimpiadoje.
Alžyro boksininkė Imane Khelif ir Italijos boksininkė Angela Carini susikovė Paryžiaus olimpinėse žaidynėse, tačiau kovą nutraukė po vos 46 sekundžių, kai A. Carini patyrė įtariamą nosies lūžį. Šis susidūrimas buvo itin prieštaringas, nes I. Khelif buvo diskvalifikuota pernai vykusiose Pasaulio čempionate dėl nesėkmingo lyties testo[1][2].
Po kovos italė pasakė: "nepasidaviau, bet smūgis per daug skaudėjo, todėl pasakiau gana. Pasidavimas buvo brandos, o ne pasidavimo gestas."
Imane Khelif iš Pasaulio čempionato buvo diskvalifikuota po dviejų nesėkmingų lyties testų
Tarptautinė bokso asociacija (IBA) neleido I. Khelif kovoti dėl aukso medalio dėl dviejų metų iš eilės nesėkmingų biocheminių testų. Vis dėlto, Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) leido jai dalyvauti šiose olimpinėse žaidynėse, nepaisant kilusio skandalo dėl jos lyties. Kovos pradžioje buvo akivaizdus jėgos skirtumas tarp boksininkių, kai I. Khelif smūgiavo A. Carini į veidą, o ši iš karto atsitraukė į savo kampą ir signalizavo apie pasitraukimą iš kovos[3].
A. Carini ringą paliko verkianti
A. Carini buvo pastebėta verkianti po to, kai teisėjas paskelbė I. Khelif nugalėtoja. Alžyrietė bandė ją paguosti, tačiau A. Carini nepriėmė jos apkabinimų ir greitai paliko ringą[1].
Nepaisant šio incidento, Eurosport transliacija apie jį beveik neminėjo, o sekanti kova buvo pradėta beveik iš karto[3]. I. Khelif smūgiavo A. Carini dviem stipriais dešiniais smūgiais, po kurių A. Carini pakėlė ranką ir nusiuntė signalą, kad nebegali tęsti kovos[2].
Šis įvykis sukėlė didelį rezonansą, ir IOC dabar susiduria su dideliu spaudimu paaiškinti, kaip tokia situacija galėjo susidaryti ir kokių veiksmų bus imtasi ateityje siekiant užtikrinti sąžiningas varžybas[1][2].
2023 m. kovo 24 d. IBA diskvalifikavo sportininkes Lin Yu-ting ir Imane Khelif iš 2023 m. IBA moterų pasaulio bokso čempionato Naujajame Delyje. Ši diskvalifikacija įvyko dėl to, kad jos neatitiko IBA nuostatuose nustatytų ir išdėstytų tinkamumo dalyvauti moterų varžybose kriterijų. Šis sprendimas, priimtas po kruopščios peržiūros, buvo itin svarbus ir būtinas siekiant išlaikyti sąžiningumo lygį ir didžiausią varžybų sąžiningumą.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad sportininkėms nebuvo atliktas testosterono tyrimas, o buvo atliktas atskiras ir pripažintas testas, kurio specifika lieka konfidenciali. Šis testas galutinai parodė, kad abi sportininkės neatitiko reikalaujamų būtinų tinkamumo kriterijų ir buvo nustatyta, kad jos turėjo konkurencinį pranašumą prieš kitas sportininkes.
Olimpiados sprendimą ginančių stovykloje netruko pasirodyti pareiškimas, kad pasirodo šias dvi interlytes įtarinėjantys, premiasi beveik vieninteliu Rusijos pareigūno pareiškimu, paskelbtu „Telegram“ žinutėje praėjusių metų kovo mėn., bet Tarptautinė bokso asociacija mano kitaip. [5]
Tarptautinės bokso federacijos oficialus pranešimas
2023 m. kovo 24 d. priimtą Tarptautinė bokso asociacija (toliau - IBA) sprendimą vėliau, 2023 m. kovo 25 d., patvirtino IBA direktorių taryba. Oficialų šio sprendimo protokolą galima rasti IBA interneto svetainėje čia IBA direktorių valdybos posėdžio protokolas.
Diskvalifikacija buvo grindžiama dviem toliau nurodytais abiejų sportininkų atliktais testais:
Testas, atliktas per 2022 m. Stambule vykusį IBA moterų pasaulio bokso čempionatą.
Testas, atliktas 2023 m. IBA moterų pasaulio bokso čempionato Naujajame Delyje metu.
Lin Yu-ting neapskundė IBA sprendimo Sporto arbitražo teismui (CAS), todėl sprendimas tapo teisiškai privalomas.
Imane Khelif iš pradžių apskundė sprendimą CAS, tačiau proceso metu apeliaciją atsiėmė, todėl IBA sprendimas taip pat tapo teisiškai privalomas.
Mūsų komitetai griežtai peržiūrėjo ir patvirtino pasaulio čempionato metu priimtą sprendimą. Nors IBA ir toliau siekia užtikrinti sąžiningas varžybas visuose mūsų renginiuose, esame susirūpinę dėl nenuoseklaus kitų sporto organizacijų, įskaitant olimpines žaidynes prižiūrinčias organizacijas, tinkamumo kriterijų taikymo. Skirtingos IOC taisyklės šiais klausimais, su kuriais IBA nesusijusi, kelia rimtų klausimų tiek dėl varžybų sąžiningumo, tiek dėl sportininkų saugumo.
Norėdamos išsiaiškinti, kodėl TOK leidžia sportininkams, turintiems konkurencinį pranašumą, varžytis jų renginiuose, raginame suinteresuotąsias šalis atsakymų kreiptis tiesiogiai į TOK. [4]