Olandai sukūrė meninę instaliaciją, kovojančią su koronavirusu

Korona linija, Menas, PasaulisG. B.
Suprasti akimirksniu
Projekcija
Rajiv Bajaj/Unsplash nuotrauka

Nuo pandeminių nuotaikų ir kontrolės pailsėti neleidžia net menas

Ar tikrai gali ultravioletinė šviesa sumažinti koronaviruso kiekį ore? Toks klausimas kyla žvelgiant į olandų dizainerio Daano Roosegaarde’o sukurtą meninę instaliaciją pavadinimu „Miesto saulė“ (angl. „Urban sun“).

O štai ir atsakymas į iškeltą klausimą – jau parengus instaliaciją netikėtai paaiškėjo, kad joje naudojama ultravioletine šviesa galima sumažinti koronaviruso kiekį ore. Nors šis atradimas maloniai nustebino tiek instaliacijos autorių komandą, tiek ir Nyderlandų valdžią, neilgai trukus visuomenę papiktino tai, kad menas painiojamas kartu su tokia poliarizuojančia ir neigiama tema kaip pandemija ir ribojimai.

Dalis visuomenės neslėpė pykčio ir dėl to, kad „Miesto saulės“ projektu žavisi net Pasaulio ekonomikos forumas. Su šia organizacija didelė dalis asmenų sieja perteklinę kontrolę ir žmogaus teisių pažeidimus.

Menininko kūrinys gali saugiai išvalyti iki 99,9 proc. koronaviruso dalelių nuo skirtingų viešųjų paviršių ar net oro

Projekto „Miesto saulė“ darbai prasidėjo dar tuomet, kai pasaulio nebuvo sukausčiusi visuotinė pandemija, tačiau vėlesni tyrimai atskleidė, kad instaliacijoje naudojama ultravioletinė šviesa gali būti veiksminga koronaviruso ir kitų virusų žudikė, o tai paskatino darbą užbaigti greičiau ir išbandyti, ar teorija gali būti tiesa.

Šį projektą kūrė olandų dizainerio, garsėjančio inovatyviu požiūriu į meną D. Roosegaarde’o komanda, kuri kartu su išorės ekspertais ir mokslininkais iš Nyderlandų, JAV, Japonijos ir Italijos naudojo įvairių studijų duomenis ir ankstesnius analogiškus bandymus. Vis dėlto, galutinio rezultato menininkai nuspėti negalėjo iki pat paskutinio instaliacijos rengimo etapo.

Baigtinis instaliacijos projektas apima didelio apskritimo tolimosios ultravioletinės šviesos, kurios bangos ilgis yra 222 nanometrai, spinduliavimą į viešąsias erdves. Taip erdvės yra tarsi apgaubiamos papildomu apsaugos sluoksniu[1]. Teigiama, kad projekcija gali saugiai išvalyti iki 99,9 proc. koronaviruso dalelių nuo skirtingų viešųjų paviršių ar net oro.

„Per kelias minutes, priklausomai nuo oro sąlygų ir vietovės, galime išvalyti iki 99,9 proc. erdvės, todėl tikimybė susirgti ar užkrėsti vieniems kitus stipriai sumažėja“, – apie projektą sako autorius D. Roosegaarde’as.

Instaliacijoje naudojama tokia ultravioletinė šviesa, kuri gali naikinti virusus, bet kartu nekelti pavojaus žmonių sveikatai. Tokia šviesa gali būti naudojama viešosiose erdvėse, įskaitant traukinių stotis, mokyklas ir viešąsias aikštes. Pakanka įrengti pakabinamą sistemą[2].

Koronavirusas
Fusion Medical Animation/Unsplash nuotrauka

Menas ir pandemija nedera tarpusavyje

Nepriklausomos Nyderlandų parlamentinės patariamosios institucijos arba Visuomenės sveikatos ir visuomenės tarybos pirmininkė Jet Bussemaker pagyrė projektą, pažymėdama, jog jis yra įkvepiantis.

„Žmonės pavargo nuo COVID-19. Mums reikia drąsos ieškoti naujų sprendimų, užmegzti tarpusavio ryšį ir sukurti tam tikrą artumą. Būtent tai ir daro „Miesto saulė“, – teigia ji.

Nepaisant tokių politikų pagyrų ir menininkų entuziazmo, tikroji „Miesto saulės“ paskirtis lieka neaiški. Ar tai meno instaliacija, ar užslėpta priemonė kovai su pandemija, kuri neilgai trukus, daugeliui primena apie suvaržymus ir kontrolę?

Juk „Miesto saulės“ projektą gyrė ir Pasaulio ekonomikos forumas, įprastai garsėjantis kontraversiškomis idėjomis, kurios neva turėtų palengvinti modernaus žmogaus gyvenimą, tačiau dažnam kelia baimę ir nerimą dėl tikrųjų pasaulio lyderių siekių ir planų žmonijai.

Kol diskusijos dėl šios meninės instaliacijos netyla, po sėkmingo pernykščio pristatymo Roterdame „Miesto saulė“ išvyko į „gastroles“ po pasaulį. Instaliacija buvo rodoma Orhuso festivalyje Danijoje, Atlantos dizaino muziejuje JAV, Nyderlandų paviljone pasaulinėje parodoje „Expo 2020 Dubai“ Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE)[3].