Suprasti akimirksniu
  • Senolių mylimas produktas pasižymi ilga istorija
  • Kelios savaitės laukimo ir galėsite džiaugtis naminiu, sveikatą gerinančiu produktu
  • Obuolių actas – maistui gardinti, sveikatai gerinti ir švarai namuose palaikyti
Šaltiniai
Obuoliai
Obuolių acto gamybai tinkamiausi saldūs, prinokę obuoliai. Richos Sharmos/Unsplash nuotrauka

Senolių mylimas produktas pasižymi ilga istorija

Mūsų senolių laikais nebuvo modernios medicininės įrangos, pačių įvairiausių, reikalingų ir beverčių medikamentų bei visiems prieinamos gydytojų pagalbos, tačiau žmonės gyveno ilgai, buvo sveiki ir laimingi. Šiandien, kai, regis, visos sveikatingumui reikalingos priemonės yra ranka pasiekiamos, tik nedidelė dalis žmonių gali pasigirti esantys sveiki kaip ridikai, juk dažniausiai daugelis randa kuo pasiskųsti: tai nuolat skaudančia galva, tai itin rimtais, galbūt net gyvybei pavojingais susirgimais. Galime tik pasvarstyti, kodėl būtent dabar tapome tokie ligoti? Ar tai vis labiau užteršto oro pasekmė, o gal kaltas spartus, streso kupinas gyvenimo būdas bei visiškas nusigręžimas nuo gamtos, nuo tikrųjų mūsų ištakų?

Juk būtent liaudies medicinoje glūdi ne viena tiesa, kuria besiremdami galime išsaugoti tiek savo sveikatą, tiek gerą nuotaiką ir pozityvumą. Būtent čia galime prisiminti daugeliui žinomo ir ne kartą vartoto obuolių acto naudą žmogaus organizmui. Nors šis produktas mūsų virtuvėse naudojamas jau nuo senų senovės, apie teigiamą obuolių acto naudą sveikatai prisiminta ir pradėta garsiau kalbėti tik pastaraisiais metais. O gaila, mat mūsų seneliai ir prosenoliai, vadovaudamiesi liaudies medicina būtent obuolių actu gydėsi daugybę ligų ir laikė šį produktą tinkamu tiek vidiniam, tiek išoriniam vartojimui.

Iš ties, acto nauda pastebėta prieš tūkstančius metų. Įvairūs šaltiniai teigia, kad actą pirmieji pradėjo vartoti dar Babilono gyventojai, 5000 m. pr. Kr. Jau vėliau, acto buvo aptikta ir Egiptiečių urnose, o Hipokratas svarstė apie teigiamą acto poveikį žmogaus sveikatai. Senaisiais laikais actas buvo vadinamas vargšų vynu, mat remiantis legenda, pirmasis actas gimė būtent nenusisekusios vyno gamybos metu[1]. Tiesa, šiandien su alkoholiniais gėrimais šis produktas nebesiejamas, o ir jo gamyba, net ir namų sąlygomis, gerokai paprastesnė.

Obuolių actu galima skaninti patiekalus arba vartoti sumaičius su vandeniu. Rosanos Solis/Unsplash nuotrauka
Obuolių actu galima skaninti patiekalus arba vartoti sumaičius su vandeniu. Rosanos Solis/Unsplash nuotrauka

Kelios savaitės laukimo ir galėsite džiaugtis naminiu, sveikatą gerinančiu produktu

Šiandien obuolių actas prieinamas visiems, o jo įsigyti galima tiesiog užsukus į eilinį prekybos centrą. Vis tik, norintiems pačios aukščiausios kokybės, šviežio ir saugaus produkto, galima pamėginti actą gaminti ir namų sąlygomis. Tai tikrai nėra sudėtingas procesas, tačiau kantrybės jums tikrai prireiks.

Žinoma, nieko nenustebins tai, kad obuolių acto gamyboje, visų pirma, jums prireiks…obuolių. Tiesa, ne tik pačių rausvaskruosčių sodo gėrybių, bet jų sulčių, kurios jau yra pradėjusios rūgti. Besitikintiems geriausio rezultato, patariama rinktis kuo saldesnius, nedidelius, prinokusius bei sultingus obuolius. Būtent saldžių obuolių sultyse slypi daugiausia spirito, o tai skatina acto gamybą. Žinoma, obuoliai turėtų būti renkami nuo cheminėmis medžiagomis nepurkštų obelų[2].

Surinktus obuolius reikėtų smulkiai supjaustyti, su žieve ir sėklomis suberti į puodą, užpilti karštu vandeniu taip, kad visi vaisiai būtų apsemti ir užberti cukrumi. Kilogramui obuolių rekomenduojamą naudoti apie 100 g cukraus. Šitaip suruoštus obuolius reikia laikyti apie dvi savaites, šiltoje, bet vėdinamoje patalpoje, mišinį vis pamaišant ir stebint kas gi vyksta.

Po dviejų savaičių, mišinį reikia nukošti, nuspausti ir perpilti į kitą indą, pavyzdžiu stiklainį, tolimesniam rūgimui. Na, o po dar dviejų savaičių jau galėsite džiaugtis namų gamybos obuolių actu. Kadangi gamybos procesas užtrunka, iš anksto patariama pasiruošti ir acto pasigaminti daugiau. Išpilsčius, šį skystį reikėtų laikyti tamsioje, vėsioje patalpoje, tačiau tikrai ne šaldytuve.

Obuolių actas puikiai pasitarnauja buityje. Jeshoots.com/Unsplash nuotrauka
Obuolių actas puikiai pasitarnauja buityje. Jeshoots.com/Unsplash nuotrauka

Obuolių actas – maistui gardinti, sveikatai gerinti ir švarai namuose palaikyti

Iš tiesų, obuolių actas mūsų gyvenimuose gali būti tikrai naudinga priemone. Šiuo produktu galima gardinti maistą, pavyzdžiui, pabodusias salotas ir įvairias daržoves. Toks pritaikymas mityboje tikrai atneš didžiulės naudos sveikatai. Juk obuolių actas gali paspartinti medžiagų apykaitą ir padeda skaidant riebalus, o taip kūnui lengviau palaikyti pastovų svorį. Na, o išgėrus stiklinę vandens, paskanintą šaukšteliu obuolių acto, greičiau pasijusite sotūs, nenorėsite užkandžiauti ar smaguriauti saldumynais.

Žinoma yra ir tai, kad obuolių actas sumažina cukraus kiekį kraujyje bei reguliuoja organizmo pH pusiausvyrą, stiprina imunitetą. Vis garsiau kalbama, kad šis produktas gali būti naudojamas ir vėžio prevencijai, o tie, kurie skundžiasi įvairiais virškinamojo trakto sutrikimais džiaugiasi jog būtent obuolių actas paskatina virškinimo sistemą veikti efektyviau[3].

Kita vertus, kovojantiems su dideliu skrandžiu rūgštingumu, erozijomis ar refliuksu, obuolių actas tikrai nepadės, o dažnu atveju, ir pakenks, todėl dėl vartojimo derėtų pasitarti su savo sveikatos priežiūros specialistu. Svarbu atsiminti ir tai, kad actas vis tik yra rūgštis, todėl persistengti nereikėtų, nepradėkite acto gerti kasdien ar juo gardinti visus dienos valgius.

Naudinga atsiminti tai, kad obuolių actas nuo senovės naudojamas ir buityje, nes turi daugybę antibakterinių savybių, kurios padeda atsikratyti nemalonių kvapų. Actu galite valyti ir įvairius paviršius, pavyzdžiui, kalkėtus vonios čiaupus. Skudurėliu sudrėkintu acte švelniai braukite per paviršius, palikite kelioms valandoms, o vėliau nuplaukite vandens srove. Actu valyti galite ir veidrodžius, taip išvengsite nepageidaujamų žymių ir galėsite džiaugtis skaidriu savo atvaizdu[4]

Jei namus netikėtai užpuolė skruzdėlės, išmėginkite namų gamybos priemonę, kuri šias nemalonias lankytojas kaip mat išnaikins. Sumaišykite actą su vandeniu, santykiu 1:1 ir apipurkškite tas vietas, kuriose pastebėjote daugiausiai mažųjų vabzdžių. Tokią priemonę galite naudoti tiek namuose, tiek lauke, ji neturi nemalonaus, chemikalų kvapo, yra saugi ir nepavojinga nei žmonėms, nei gyvūnams.

Obuolių actas iš ties yra beveik universali priemonė, kurios netūrėtų trūkti nei viename namų ūkyje. Taip, mityboje persistengti ir piktnaudžiauti šia rūgštimi nepatariama, tačiau vartojant saikingai, pastebėsite, jog sergate mažiau, esate sotūs ir energingi. Na o buityje, ši priemonė nepakeičiama tiek kovojant su nepageidaujamais namų kenkėjais, tiek tvarkantis ir švarinantis.

avatar
Gabrielė Butkutė
Rašytojas (-a)
Šaltiniai
1.arrow_upward
eglemilukaite.lt. Obuolių actas ir jo nauda sveikatai eglemilukaite.lt
3.arrow_upward
manosveikata.lt. Gydomosios obuolių acto savybės manosveikata.lt
4.arrow_upward