Pramogos ilgina gyvenimą – tuo įsitikinsite atsitraukdami nuo „bliudų“ ir ekranų
„Pramogos – tai lengvabūdžių tinginių užsiėmimas“, – tarstelėtų daugelis darboholizmo liūne skendinčių „šiuolaikinių“ pasauliečių, kojinėse užspaudusių kapeikas. Tie, kurie užuot sustoję ir gurkštelėję puodelį gardžios kavos, ima dar vieną „saloninį“ automobilį; užuot prisiglaudę prie senos mamos, dergiasi žaisdami feisbuko „smiginį“. Visgi, lekiantieji ir niekuomet nesustojantieji (tik kai liga paguldo ant menčių), įsidėmėkite: poilsis – ir sielai mielas užsiėmimas, ir gyvybiškai svarbus kvėpavimas. Išdrįskite – žingsnis po žingsnio – į savo įtemptą gyvenimą įnešti daugiau malonumo ir, dedu galvą nukirsti, nepasigailėsite.
Paklausiu paprastai: ar kada nors susimąstėte, jog gyvenimas galėtų (arba turėtų) būti linksmesnis?
Šiuolaikiniame sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, ypač Vakarų šalyse, didžioji dauguma, kaip žinome, susiduria su sunkumais siekdami patirti džiaugsmą. Kadangi kasdienio gyvenimo stresas ir reikalavimai gali būti nepakeliami, maloniems potyriams lieka mažai laiko bei energijos.
Vėlgi, jei priklausote „dvigubų sumuštinių“ kartai, t. y. tiems, kurie ir augina vaikus, ir rūpinasi senstančiais tėvais, ko gero, susiduriate su dar didesniais iššūkiais. Ką jau kalbėti apie sisteminį darbo pobūdį, leidžiantį būti pasiekiamiems bet kurią valandą kiekvieną dieną.
Tai, savo ruožtu, kelia nerimą, ypač atsižvelgiant į tai, kad vis daugiau tyrimų rodo, jog linksmybės yra labai svarbus geros savijautos komponentas. Jei paklaustumėte manęs, kaip 1990-aisiais reikėjo radikaliai pakeisti miego trūkumo kaip garbės ženklo „dėvėjimą“, taip dabar, priešingai, būtina atkreipti dėmesį į laisvalaikį, poilsį bei pramogas.
Atsitraukti nuo niekuomet nesibaigiančių darbų nėra sudėtinga, tačiau būtina – ir netgi labai: tai turi tapti norma – visuotine romia būsena.
Nepaisant to, „pasufleruosiu“: užuot rinkusis beprasmišką naršymą socialiniuose tinkluose ir žalingas eskapizmo formas (piktnaudžiavimą alkoholiu, narkotikais), linksmybės turėtų būti turiningos ir tvarios, nesvarbu, ar tai būtų bendravimas su artimaisiais bei draugais, susidomėjimas hobiu, ar tiesiog dalyvavimas veikloje, lavinančioje smalsumą.
Geresnė imuninė sistema – ne vitaminų, bet gyvenimo džiaugsmo rezultatas
Psichologinės ir fizinės naudos, kurią gauname iš džiaugsmingo gyvenimo, sąrašas apima mažesnį stresą, geresnę imuninės sistemos veiklą ir ilgesnį gyvenimą[1][2].
Principas, kurį 2016 m. kruopščiai ištyrė Harvardo, Stanfordo ir kitų universitetų mokslininkų komanda, rodo, jog žmonės, kurie į savo gyvenimą neįtraukia linksmybių, dažnai patiria perdegimą, galiausiai į parankę čiupdami nesveikas pabėgimo formas[3]. Priešingai, tie, kurie sąmoningai skiria laiko linksmybėms, pradeda savo dienas su daugiau energijos ir entuziazmo, be to, jie yra produktyvesni, novatoriškesni ir pasirengę priimti iššūkius.
Pateiksiu vieną „buitinį“ pavyzdį. Jeigu esate atsidavęs tėtis (ar mama) ir sunkiai dirbantis specialistas, daugybę valandų praleidžiantis biure, greičiausiai reikės pasirinkti: profesija ar asmeninis gyvenimas. Kitaip sakant, jei laikas, praleidžiamas su vaikais, kyla iš pareigos jausmo: „Aš turiu padaryti“, o ne „Aš galiu padaryti“, perdegimo jausmas – garantuotas. Suvokdami, kad šis požiūris yra absoliučiai netvarus, galite daryti nedidelius pokyčius laimingesnio gyvenimo link (be kassavaitinių „reatreat’ų“ ir cheminių muilo burbulų).
Receptas energijos lygiui ir nuotaikai pakelti šiuo atveju paprastas: pamažu pradėkite teikti pirmenybę pramogoms, planuodami reguliarias pertraukas laisvalaikiui, tarkime, žygiams pėsčiomis, bendravimui su senais draugais ir maloniam, o ne privalomam laiko praleidimui su šeima.
Praktiniai žingsniai tam, kad kardinaliai pakeistumėte gyvenimą
Gera žinia ta, kad pakeisti gyvenimo scenarijų savo naudai nėra sunku. Ką daryti?
Išnagrinėkite savo įsitikinimus apie linksmybes. Žinokite, jog tokius įsitikinimus, kaip „linksmybės yra lengvabūdiškos“ arba „neproduktyvus laiko panaudojimas“ suformavo ilgametė visuomenės nuostata, šeimos lūkesčiai bei darbo kultūra. Panašiai, jei užsiimdami malonia savęs priežiūros forma jaučiate kaltės jausmą, galbūt norėsite išsiaiškinti, kodėl taip yra. Pagalvokite, kaip smagūs potyriai gali padėti ugdyti naujus įgūdžius, daugiau sužinoti apie save ir praplėsti akiratį. Pripažinkite, jog linksmybės reiškia ne tik tiesioginį malonumą, bet ir ilgalaikių prisiminimų kūrimą, ryšių su kitais žmonėmis užmezgimą ir gyvenimo kokybės gerinimą.
Praktikuokite veiklų susiejimą. Rutinines užduotis derindami su tuo, kas jas padaro įdomesnes, kasdienius darbus paversite įdomia patirtimi. Pavyzdžiui, atlikdami namų ruošos darbus klausykitės mėgstamos „podkasto“ – taip nuobodžią užduotį paversite galimybe sužinoti ką nors naujo, pramogauti arba ir viena, ir kita. Jei mėgstate muziką, sudarykite mėgstamų nuotaikingų melodijų grojaraštį, kad gamindami maistą pagerintumėte nuotaiką. Apsvarstykite galimybę draugiškai varžytis su šeimos nariu, kas greičiau atliks užduotį, jog abiem būtų maloniau žaisti; užuot sportavę vieni, pakvieskite draugą prisijungti pasivaikščioti, leistis į žygį ar fitneso pamoką. Dalijimasis patirtimi sukuria neišdildomus prisiminimus, sustiprina santykius ir sukelia daugiau juoko bei spontaniškumo.
Paįvairinkite veiklą. Sąmoningai įtraukdami į kasdienybę naujas patirtis, išlaikysite gyvenimą šviežią ir įdomų. Geriausia būtų įtraukti naujų „aktyvių“ laisvalaikio praleidimo būdų. Šiuo atveju galite mokytis groti tam tikru instrumentu, užsiimti (gretutine) sporto šaka arba tyrinėti naują miestą. Įrodyta, jog naujos patirtys įgyjant naujus įgūdžius ne tik didina pasitenkinimą gyvenimu, bet ir padeda išvengti smegenų senėjimo.
Išnagrinėkite savo galimybes ir įsipareigokite joms. Pradėkite planuoti ir nustatyti konkrečias datas kiekvienai veiklai. Pakvietę kitus prisijungti prie linksmybių dar labiau sustiprinsite savo įsipareigojimą vykdyti šiuos planus. Kiekvieną galimybę užrašykite ant popieriaus lapelio ir įdėkite į stiklainį arba į sąrašą. Kai ieškosite ko nors naujo, tiesiog ištraukite lapelį iš stiklainio arba pasirinkite elementą iš sąrašo. Taip būsite užtikrinti, jog visada patirsite ką nors smagaus. Be išankstinio įsipareigojimo užsiimti konkrečia veikla, svarbu išlaikyti pusiausvyrą tarp darbo ir laisvalaikio, vakarais ir savaitgaliais išjungiant su darbu susijusius pranešimus ir reguliariai planuojant kasdienes „linksmybių pertraukėles“.
Dėkokite gyvenimui už prisiminimus. Prisiminti gražias akimirkas – tai tarsi dėkingumas „ant steroidų“ – puikus būdas padidinti jau patirto džiaugsmo vertę. Norėdami praktikuoti dėkingumą, reguliariai skirkite keletą minučių ir pagalvokite apie praeities patirtis, sukėlusias gerų emocijų. Būtų naudinga vesti dėkingumo žurnalą, kuriame užrašytumėte prisiminimus ir išreikštumėte dėkingumą už juos. Kai išsiugdysite šį įprotį, pastebėsite, kad padaugėjo teigiamų emocijų. Tokio veiksmo nauda – geresnė psichinė ir emocinė sveikata, tvirtesni santykiai bei didesnis pasitenkinimas gyvenimu apskritai[4].