Nuo Izraelio nusisuka ir draugai bei partneriai?

Nuomonės, Pasaulis, Regionai, SaugumasSteponas Rokas
Suprasti akimirksniu
H. Nasralahas
H. Nasralahas: po nužudymų „Hezbollah“ ir Iranas „privalo atsakyti“ Izraeliui, ELTA nuotr.

Neišsipildę Tel Avivo lūkesčiai prašant paramos iš Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės

Izraelio užsienio reikalų ministras Izraelis Kacas (Israel Katz) penktadienį pareiškė, kad Izraelis tikisi, jog tarptautiniai partneriai, tokie kaip Jungtinė Karalystė ir Prancūzija, prisijungs prie Izraelio atsakant į galimą Irano smūgį ne tik gynyboje, bet ir atakuojant svarbius taikinius Irano Islamo Respublikoje.[1]

I.Kacas tai pareiškė per susitikimą, kuriame aptarė regiono eskalavimo prevenciją ir susitarimo dėl įkaitų sugrąžinimo skatinimą su savo kolegomis iš Didžiosios Britanijos ir Izraelio, sakoma Izraelio užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Tačiau tiek Prancūzija, tiek JK skeptiškai įvertino tokią perspektyvą bei pabrėžė būtinybę nutraukti dabartinį destruktyvų atsakomojo smurto ratą Artimuosiuose Rytuose.

Derybos ir kerštas – nesuderinama

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Stefanas Sežurnė (Stéphane Séjourné) per spaudos konferenciją Jeruzalėje pabrėžė, kad kol vyksta diplomatinės derybos, būtų netinkama kalbėti apie kerštą ar pasirengimą Izraelio atsakomiesiems veiksmams.

I.Kaco pareiškimas paskelbtas didėjant baimei dėl atsakomojo Irano išpuolio po „Hamas“ politinio lyderio Ismailo Hanijos (Ismail Haniyeh) nužudymo Teherane. Iranas dėl I. Hanijos mirties kaltino Izraelį, bet pastaraasis nepatvirtino ir nepaneigė atsakomybės.

Paklaustas apie I.Kaco pareiškimą, JK užsienio reikalų biuro atstovas pabrėžė, kad JK dirba kartu su šalies sąjungininkais, kad sumažintų įtampą ir pridūrė, kad jie ragina visas šalis susilaikyti nuo dabartinio destruktyvaus atsakomojo smurto ciklo.

„Raginame Iraną ir jo sąjungininkus susilaikyti nuo atakų, kurios dar labiau padidintų įtampą regione ir sukeltų pavojų galimybei susitarti dėl paliaubų ir įkaitų paleidimo. Tolesnis eskalavimas Artimuosiuose Rytuose nėra naudingas nei vienai šaliai, nei vienai tautai“, – pridūrė atstovas.

Vakarai, įskaitant ir JAV, kovoti nenusiteikę

Šaltinis, žinantis apie penktadienį vykusį Izraelio, Prancūzijos ir JK užsienio reikalų ministrų susitikimą, CNN teigė, kad trys ministrai nesvarstė prisijungimo prie koalicijos dėl bet kokios atakos prieš Iraną.

O štai aukšto rango Jungtinių Valstijų administracijos pareigūno tonas buvo griežtesnis. Jis penktadienį perspėjo, kad jeigu Teheranas nuspręstų smogti Izraeliui ir eskaluotų konfliktą Artimuosiuose Rytuose, tai gali turėti siaubingų padarinių ir ypač – Iranui.

Pareigūnas pridūrė, kad JAV per tarpininkus skatino Iraną nepulti, nes yra kitas kelias pasiekti paliaubas ir susitarimą dėl įkaitų. Pareigūno teigimu, deeskalavimas ir paliaubų susitarimo galimybė aptariama atskirai, tačiau šios derybos irgi vyksta lygiagrečiai.

CNN paklausė MJ Lee, Baltųjų rūmų tinklo korespondentės, ar JAV dalyvaus kokiose nors išpuoliuose prieš Iraną po I. Kaco komentarų. Aukšto rango administracijos pareigūnė išsisuko nuo tiesaus atsakymo, teigdama, kad situacija yra labai hipotetinė.

„Mes regione dislokavome karinius išteklius, kurių reikia visais įmanomais atvejais, ir dirbame labai glaudžiai bendradarbiaudami su partneriais bei sąjungininkais, – pridūrė ji – Esame pasiruošę bet kokiam galimam nenumatytam atvejui ir padėsime apginti Izraelį ir neaplenksime nieko kito. Tiesiog sakau tai, kad ši Irano ataka buvo prognozuojama ir laukiama kiekvieną dieną per pastarąsias dvi su puse savaitės, todėl tiesiog pasakysiu, kad esame pasiruošę.“

Iranas nusileisti nelinkęs ir ruošiasi atsakui

Rugpjūčio pradžioje „Hezbollah“ vadovas pareiškė, kad jo grupuotė ir Iranas privalo atsakyti Izraeliui, kad ir kokie būtų padariniai, po įvykdytų „Hezbollah“ karinio vado Fuado Šukro (Fuado Shukr) ir „Hamas“ politinio lyderio I.Hanijos nužudymų, informavo „Elta“.

Iranas įpareigotas reaguoti, o priešas laukia apimtas didžiulės baimės, teigė Hasanas Nasralahas (Hassan Nasrallah) ir pridūrė, kad „Hezbollah“ atsakys pati viena arba vieningo atsako iš visų krypčių kontekste, kad ir kokie būtų padariniai. Jis turėjo galvoje Irano remiamų regiono grupuočių atsaką.

Dėl šių dviejų nužudymų įtampa Artimuosiuose Rytuose smarkiai išaugo, baiminamasi konflikto visame regione ir kad kils Izraelio ir „Hezbollah“ karas. Susišaudymai prie sienos po spalio 7 d. palestiniečių grupuotės „Hamas“ išpuolio prieš Izraelį vyksta kasdien, bet gali peraugti į platesnį konfliktą.

Prieš daugiau negu savaitę per Izraelio antskrydį Beiruto pietiniame priemiestyje buvo nužudytas aukščiausias „Hezbollah“ karinis vadas F. Šukras. Kitą dieną per išpuolį Teherane žuvo „Hamas“ politinis vadovas I. Hanija.

„Mūsų atsakas ateina“, – sakė H. Nasralahas. „Hezbollah“ vadovas pridūrė, kad atsakas bus stiprus ir veiksmingas. Jis taip pat akcentavo, jog tai, kad Izraelis jau savaitę laukia atsako, yra dalis bausmės, dalis atsako, dalis mūšio. H. Nasralahas pabrėžė, kad Izraelis pasirinko eskalavimą ir užpuolė Iraną.

Dėl regione padidėjusios įtampos Šiaurės Izraelio vietos valdžia paragino kelių bendruomenių netoli Libano sienos ir Golano aukštumų gyventojus likti šalia bombų slėptuvių. Toks prašymas paskelbtas imantis atsargumo priemonių, Izraelio kariuomenė dar turi pateikti savo prašymą.